Jump to content

Solaris 10 İşletim Sistemi

Pen

Recommended Posts

Merhaba Arkadaşlar,

Sun Firmasının Geliştirmiş Olduğu Solaris Hakkında Elimden Geldiğince Bilgi Aktarmaya Başlıyorum.

Şimdi Diyeceksiniz, Kardeşim Piyasada Zibil Gibi İşletim Sistemi Var Birde Başımıza Bunumu Cıkardınız Denemeden Önce Bi Bakın Derim.

Solaris İçin Söylemem Gerekenler, Sun Java ve GNU Linux Ortamında Yazılmış Olup, Kararlı Bir Şekilde Çalışması Sağlanmış Olan Bir Sistemdir.

İşletim Sistemini Genelde Dev Firmalar Kullanıyor Örnek Verecek Olursak, Nasa ve Airbus Gibi Firmalar Kullanmaktalar.

Sebebi Aşikardır, Solaris İşletim Sistemi En Belirgin Özelliği Güvenliğidir, Şuana Kadar Solaris İşletim Sistemi Açığı Bulunmamıştır, Bunun Yanı Sıra Veri Şifreleme, Business Alt Yapısı, Diğer İşletim Sistem Mimarileri İle Uyumlu Olmasıdır, Donanım Açısından Desteklemediği Çok Az Donanım Vardır.

Solaris İşletim Sistemi, Tüm Microsoft Server Sistemlerin İletişim ve Uygulama Mimarisiyle İlişkileri Mükemmeldir, Piyasada Ne Kadar Sunucu Varsa Hepsi Dell, IBM, Hp ve Diğerleri İle Tam Kararlılıkla Çalışmıştır. Bill Gates Solaris İçin Açıklamış Olduğu Demeçte, Tek Rakibim Olarak Nitelendiriyorum Demekle Yetinmiştir.

Kurulumunu Yapacağınız Solaris Sürümü, Solaris Express Developer Edition Olacak. Tercih Ettiğiniz Versiyonu Seçmenizin Sebebi Büyük İhtimalle Üzerinde Birçok Geliştirme Yazılımı İle Gelmesi Olacaktır. Solaris Express Developer Edition Kurarak Aşağıdaki Componentleri Sisteme Dahil Etmiş Olacaksınız.

1. Apache 2.2.6 Web Server

2. MySQL 5.0.45 Relational Database Engine

3. PHP 5.2.4

4. Perl Tomcat, Samba ve Daha Bir Çok Component

5. Sun HPC ClusterTools 7.1

6. NetBeans DTrace GUI Plugin

7. Squid 2.6 Proxy Server

8. GlassFish V2 Application Server

9. PostgreSQL 8.2.5

0. Integrated DTrace Probes Support

Sistem Gereksinimleri.

x86, AMD, Nforce, Micro Yonga Setlerine Tam Uyumludur.

Minumun 1 Gb Mb Maxsimim 4 Gb Bellek İster.

25 Gb Hdd Boş Alan. 13 Gb Kullanır.

Optik Okuyucu Olarak Cd.Writer Yada Dvd.Writer

Kurulumunuza Geçmeden Önce Solaris 10 Kurulan CD Yada DVD ISO Dosyamızı Temin Etmemiz Gerekiyor. İndirdiğiniz ISO Dosya CD veya DVD Medyasına Aktardıktan Sonra Kuruma Geçebilirsiniz. Ayrıca Solaris 10 Serial İstemicektir. Gereken İndirme Adresi http://developers.sun.com/sxde/download.jsp

Kurulum Olcukça Basittir Çünkü İndirdiğiniz ISO Multi Bootable CD Olacağı İçin Tüm Dilleri Desktekliyor Olacak, Kurulum Tr Default Olarak Gelecekdir. Microsoft Windows İşletim Sistemlerinden Daha Basit Bir Kurulum Aşaması Vardır. Ayrıca Dikkat Edilmesi Gerekenler Kıstaslar Vardır. Eğer Microsoft Tabanlı Kullanıcılar İlk Defa Kullancaklarsa Dünyadan Uzaya İlk Defa Gitmek Gibi Birşey Olacaktır. Microsoft Windows da Kullandığınız Tüm Uygulamaları ve Sekmeleri Unutmanız Gerekecektir.

Diğer Bir Deyişle Merhaba GNU Linux Dünyası!

Bu Konuda Yardım Almak İsteyen Arkadaşlar Direkt Olarak Bana Ulaşabilirsiniz?

Ben Bire bir GNU Linux Kullanıcıyım Her Türlü Destek Vermeye Açığım, Yeterki Doğru ve Ahlaklı Bir Bilişim Paylaşımı Olsun.

Eğer Solaris Kullanacaksanız İlk Önce Gerçekten Bilgisayar Bilginizin Ne Durumda Olduğunu Yeniden Keşfedeceksiniz!

Saygı ve Sevgilerimle.

Dostum Sun'ın sitesinde sadece opensolaris görünüyor. Ben Solaris 10'u 6 sene önce kullanmıştım. Hala aynı sürümmü var ? Ben sitede Solaris 10'ub download linklerini bulamadım.

Sevgili Arkadaşım, Durumu Şöyle Özetliyeyim!

Solaris 10 Serisi OpenSolaris Yelpazesinde Sunuluyor, GNU Linux Mimarisi İle Gelişim Gösterdiği İçin Open Moduna Dönüldü, Windows Mimarisi Gibi Kapalı Kodlu Çalışılmıyor, Pekala Sitede Kurulan Cd Olarak 5 Adet ISO Cd Image Dosyası Verilir.

Bununla Birlikte Kurulun DVD Olarak 1 Adet ISO Image Dosya Verilir.

Please register to see this content.

Yukariki Adreste Tam Olarak Bulabilirsin.

Verdiğin bilgilendirme için çok teşekkürler hemen indiricem brlki çok hoşuma gider kimbilir..

Pen

Solaris işletim sisteminin dil alternatifleri mevcutmudur ?

ne tür donanım sorunları yaşabilir ?

Bir çok dil desteği mevcut şu anda tr indiriyorum... aşağıdan TR indirebilirsin

Pen

Solaris işletim sisteminin dil alternatifleri mevcutmudur ?

ne tür donanım sorunları yaşabilir ?

Sevgili Kardeşim;

İndireceğin ISO Multi Bootable image Olduğu İçin TR dil Desteği Tabiki Var.

pen

işlemci seçermi yada donanımsal sorunlar yaşarmıyız ?

arkadaşım buşuna indirmeyelim tamam kabul altarnatif ama sorun yaşayacaksak cd çekmenin anlamı bile yok

32 bit mi 64 bitmi işletim sistemi bunlarda önemli yazarsanız

ücretsizde istenebiliyormuş

pen

işlemci seçermi yada donanımsal sorunlar yaşarmıyız ?

arkadaşım buşuna indirmeyelim tamam kabul altarnatif ama sorun yaşayacaksak cd çekmenin anlamı bile yok

32 bit mi 64 bitmi işletim sistemi bunlarda önemli yazarsanız

Sevgili Kardeşim;

32 ve 64 Bit Destekler, Ayrıca

Daha Ayrıntılı İnceleme Fırsatın mevcuttur.

şimdi ben bunu yüklersem biligsayara msn filan bu programları kullana bilecemmi

Sevgili Kardeşim,

Microsoft Windows Mimarisi İle Gelen Tüm İletişim Componentleri Gibi Solaris 10 da Kendine Özgü İletişim Componetleri Getirir, Ayrıca Tüm Bunların Yanı Sıra Mevcut Kullanabilceğin Tüm Paketler, Uygulama Paket İçeriğinde Tekrar Kurma ve Kaldırma Seçeneği Sağlamaktadır.

Arkadaşlar windowstan başka bir işletim sistemi kullanmadıysanız hiç linux deneyiminiz yoksa pek heves etmeyin kafayı yer kalırsınız.

Masaüstü görüntüsü ubuntu'daki gibi GNOME'dir.

Open Solaris ubuntu gibi live cd dağıtımaktadır şipariş verirseniz evinize ücretsiz bir live cd gönderiyorlar. 3 haftada Kumbağ'a kadar geldi.

Windows harici bir sistem denemek denemek isterseniz ev kullanıcıları için ubuntu derim. Bir oyunu kurarmış gibi windows altında kurun vede kaldırın. Eliniz gözünüz alışsın, Ufkunuz gelişsin !

SaYGILAR

Sevgili Arkadaşlar;

Gördüğüm Kadarıyla Herkez Kendince Bir Ucundan Tutup Denemek İstiyor.

Microsoft Mimarisinden Ayrılıp Yeni Bir İşletim Sistemi Mimarisine Geçmeden Önce Bazı Tavsiyelerim Olacak!

Pekala! Linux Öğrenmek ve Kullanmak İsterseniz!

İlk Olarak Linux İşletim Sistem Mimarisinin Çalışma Mantığı Hakkında Fikir Edinmenizi Tavsiye Ederim!

Vermiş Olduğum Linkte Pardus ve Diğer Linux İşletim Versiyon Mimarileri Hakkında Bilgiler Edinebilirsiniz!

Microsoft Windows Mimarisinde ki Çalışma Mantığı Linux Mimarisi Çalışma Mantığı Gigi Değildir, Ancak Windows Diğerlerine Göre Basittir.

Çünkü İstenilen Tüm Programları Windows Installer Platformunda Otomatik Yükler ve Exe Dosyaların Setupları İle Çalışır, Diğer Bir Deyişle Program Kurmak Çok Basittir!

Hepimizin Doğasında Olan Birşey Vardır! Herşeyin Kolayı! Nasıl Çalıştığı Ya da İşleyişi Pek Önemli Değildir Çoğumuza Göre!

Ancak Gerçekten Bilgi Teknolojileri ve Sistem Uzmanlığına Adım Atmak İsterseniz! İlk Olarak Linux Mimarisi İle Başlayın Derim!

Dikkatimi Çeken Bir Konu Üstünde Durmadan Geçemicem.

Bir İşletim Sistemi Var! 2002 Yılında Yayımlandı. Yaklaşık 70 Küsürat Güvenlik Güncellemeleri Yayınlandı.

Bazı Arkadaşlarımız Bunların Üzerinde Değişimler Yaptı! Halen Bile Değişimler Yapıyorlar!

Perfect XP Gibi Ultimate XP Gibi Sürümler Çıkardılar. Hepsinin Emeğine Sağlık. Başarılı Uygulamalar Geliştirdiler.

Ancak Arkadaşlar Ben İsterimki Bu Uygulamaları Yapan Tüm Arkadaşlarım Gerçek Sistemlerle Uğraşmanızı Tavsiye Ederim.

Neden Bir Linux GNOME Üzerinde Değişiklik Yapamıyorsunuz ?

Neden Bir Mandrake Üstünde Değişiklik Yapamıyorsunuz ?

Kısadan Hisse Cevap Verecek Olursak, Windows İşletim Sistem Mimarisinın Her Zaman Bir Açığı Vardır, Her Zaman İçin İstediğinizi Yaparsınız!

Eğer Öyle Olmasaydı 70 Küsürat Güvenlik Güncellemesi Yayımlamazlardı.

Yinede Tercih Tabiki Hepimizin.

Saygı ve Sevgilerimle...

Sevgili Arkadaşlar;

Gördüğüm Kadarıyla Herkez Kendince Bir Ucundan Tutup Denemek İstiyor.

Microsoft Mimarisinden Ayrılıp Yeni Bir İşletim Sistemi Mimarisine Geçmeden Önce Bazı Tavsiyelerim Olacak!

Pekala! Linux Öğrenmek ve Kullanmak İsterseniz!

İlk Olarak Linux İşletim Sistem Mimarisinin Çalışma Mantığı Hakkında Fikir Edinmenizi Tavsiye Ederim!

Vermiş Olduğum Linkte Pardus ve Diğer Linux İşletim Versiyon Mimarileri Hakkında Bilgiler Edinebilirsiniz!

Microsoft Windows Mimarisinde ki Çalışma Mantığı Linux Mimarisi Çalışma Mantığı Gigi Değildir, Ancak Windows Diğerlerine Göre Basittir.

Çünkü İstenilen Tüm Programları Windows Installer Platformunda Otomatik Yükler ve Exe Dosyaların Setupları İle Çalışır, Diğer Bir Deyişle Program Kurmak Çok Basittir!

Hepimizin Doğasında Olan Birşey Vardır! Herşeyin Kolayı! Nasıl Çalıştığı Ya da İşleyişi Pek Önemli Değildir Çoğumuza Göre!

Ancak Gerçekten Bilgi Teknolojileri ve Sistem Uzmanlığına Adım Atmak İsterseniz! İlk Olarak Linux Mimarisi İle Başlayın Derim!

Dikkatimi Çeken Bir Konu Üstünde Durmadan Geçemicem.

Bir İşletim Sistemi Var! 2002 Yılında Yayımlandı. Yaklaşık 70 Küsürat Güvenlik Güncellemeleri Yayınlandı.

Bazı Arkadaşlarımız Bunların Üzerinde Değişimler Yaptı! Halen Bile Değişimler Yapıyorlar!

Perfect XP Gibi Ultimate XP Gibi Sürümler Çıkardılar. Hepsinin Emeğine Sağlık. Başarılı Uygulamalar Geliştirdiler.

Ancak Arkadaşlar Ben İsterimki Bu Uygulamaları Yapan Tüm Arkadaşlarım Gerçek Sistemlerle Uğraşmanızı Tavsiye Ederim.

Neden Bir Linux GNOME Üzerinde Değişiklik Yapamıyorsunuz ?

Neden Bir Mandrake Üstünde Değişiklik Yapamıyorsunuz ?

Kısadan Hisse Cevap Verecek Olursak, Windows İşletim Sistem Mimarisinın Her Zaman Bir Açığı Vardır, Her Zaman İçin İstediğinizi Yaparsınız!

Eğer Öyle Olmasaydı 70 Küsürat Güvenlik Güncellemesi Yayımlamazlardı.

Yinede Tercih Tabiki Hepimizin.

Saygı ve Sevgilerimle...

Ben bu işletim sistemini bir türlü kuramadım. Boşa zaman kaybı. Herkesin rahat bir şekilde kurabilmesi, kullanabilmesi için bazı değişikliklere gidilmesi lazım. Madem ortada bir rekabet var o halde kurulumu, kullanımı rahat olmalı ki bu microsoft belasından kurtulalım. Aksi takdirde bu işletim sistemi ne kadar güvenli olsada kimse microsoft ürünlerinden vaz geçmeyecektir. Bunara baktıkça ah win95 diyorum.

bu bahsettiğiniz özellikler CD içerisinde mevcut mudur yoksa DVD ile mi geliyor.?

1. Apache 2.2.6 Web Server

2. MySQL 5.0.45 Relational Database Engine

3. PHP 5.2.4

4. Perl Tomcat, Samba ve Daha Bir Çok Component

5. Sun HPC ClusterTools 7.1

6. NetBeans DTrace GUI Plugin

7. Squid 2.6 Proxy Server

8. GlassFish V2 Application Server

9. PostgreSQL 8.2.5

0. Integrated DTrace Probes Support

birde bunda wine destekliyormu çalıştırıyormu ? tüm linux türevleri destekliyor buda desteklerse işime yarıyabilir fazlası ile..

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...