Jump to content

Windows 7 De 100 Mb Lik Bölüm

alioren

Recommended Posts

s.a

arkadaşlar windows 7 de loader kullanılmadığı halde formattan hemen sonra bile hdd de 100 mb lik bölüm var gizli bölüm.bilgisayarım sağtık yönet disk yönetiminden bakınca görülüyor bu 100 mblik bölüm. ben crack kullanmadım windows 7 yi modlu bios ile etkinleştirdim. sorunum şu

beni rahatsız etmedikçe istediği kadar bölünsün ama recovery yapacağım zaman c sürücüsünün boyutu çok küçük diyor recovery olmuyor o 100 mb lik bölümü c olarak görüyor format cd sini takıp o 100 mblik bölümü silsem bu sefer açılışta botmgr eksik gibi bir uyarı veriyor pc açılmıyor bir kaç kişiye sordum 100 mb lik bölümün olmadığını söylediler neden bende var anlamadım bu 100 mblik bölümün sistemi yavaşlattığını düşünüyorum kusura bakmayın arkadaşlar taktım ben bu 100 mblik bölüme.

yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum... SAYGILAR

• Replies 72
  • Created
  • Last Reply
Recovery işlemini acronis 2010 ile yedekleyip alırsanız sorun çıkartmıyor.. yalnız o 100 mb lık bölüm boot mbr nin saklandığı yer gibi geldi bana ...

laptopun recovery programı 100 mblik bölümü c olarak görüyor recovery yapmıyor hani ilerde recovery yaparsam sorun olmasın diye sölüyorum

acronisle yedek alsak o 100 mblik bölümü almayacağımmız için geri yüklerken sorun çıkmazmı boot mbr eksik der yine

laptopun recovery programı 100 mblik bölümü c olarak görüyor recovery yapmıyor hani ilerde recovery yaparsam sorun olmasın diye sölüyorum

acronisle yedek alsak o 100 mblik bölümü almayacağımmız için geri yüklerken sorun çıkmazmı boot mbr eksik der yine

Bende onu anlatmaya çalışıyorum zaten sadece acronis 2010 da o sorunu yaşamadım daha önceki sürümler hep senin sorunundan çıkardı..

100mb lık bolum windows 7 nin son surumlerinin hepsinde var eski deneme surumlerinde yapmıyor + 100mb lık bolum loader in ( boot bilgilerinin ) yazıldıgı yer herhangi bir şekilde silerseniz pc niz acılmaz.

100 mb olmadan w7 kurmak için yeni bir partition oluşturun sonra 100mb lık bolumun geldiğini goreceksiniz. oluşturdugunuz yeni bolumu silin 100mb lık bolumu secin genişler diim istediğiniz alanı yazın tekrar 100m blık bolum ouşmayacakdır.

arkadaşım ben de aynı sorunu yaşadım yaşıyorum çözümünü ise şöyle buldum: Yüklemeden önce ilk olarak windows xp cd sini koyuyorum, diski bölümlerine ayırıyorum. sonra F3 ile çıkıp 7 dvd si ile bölümü formatlayıp yükleme yapıyorum. bir dene istersen bu şekilde...

win 7 100 mb kısma sistemi yazıyor. diğer yedeklemeleri bilmiyorum da Acronis 2009 ile yedek alırken

iki bölümüde seçip yedekleyebildim ben.

geri yüklerken de iki tane boş (bir tanesi 100 mb) hdd bölümü oluşturup oralara geri yükleme yaptırdım.

sorun olmadı

• 1 ay sonra...

windows 7 kumadan önce partion magic programı ile hdd bölümlerini oluştur."örnek c:\ sürücüsü için primary, aktif, 40 gb NTFS bir bölüm. Diğer boş alanı logical NTFS bölüm" oluştur. sonra windows 7 kurarken disk seçeneklerinde birilcil bölümü silmeden, sadece formatlaya tıkla ve ilerle. Bölümü sildikten sonra oluştursan 100 mb lık bölümü oluşturur.

100 MB'lık bölümün sana ne zararı var yav..Nasıl XP'de bölüm oluşturunca 8 MB'lık bir bölüm otomatik olarak ayrılıyorsa Windows 7'de de 100 MB'lık bir alan gerekiyor..Bunun oluşumunu engellemenin ne anlamı var?Ne amacın var yani..Orayı silde aç bakalım bilgisayarı :D

Acronis ile aldığın bir XP yedeğin var.Ve şuanda Windows 7 kullanıyorsun.O yedeği yüklemek istiyorsun..İlk önce XP CD'si ile önyükleme ekranına gel..Sistemin kurulu olduğu bölümü ve 100 MB'lık bölümü sil tamamen..Sonra yeni bir bölüm oluştur.Orayı biçimlendir..Biçimlendirme bitince dosyaları kopyalamaya geçmeden hemen reset çek bilgisayara..Sonra aç Acronisi..Yükle XP yedeğini..

ben bu sorunla 1 ay önce karşılaştırm ama şunu farkedemedim 100 mb lık bölüm varkenmi hızlı yokkenmi? kaldırsakmı kursak silsekmi kursak ben şimdilik kaldırarak kuruyorum ama sanki yavaşladı farkedebilen varmı? ve ne yaparsanız yapın acroniste 100 mb lık bölümde çakmada sıkıntı yapıyor çözüm hala yok?

eğer partition dediğimiz kısımları windows 7 kurulumunda oluşturduysanız windows 7, c sürüsünün bir sebepten dolayı aktif olma özelliğini kayberse diye 100 mb lık "sistem ayrıldı" adında bir bölüm oluşturur o bölüm içerisinde başlangıç onarma ve windows 7 nin bootmgr si bulunur

bu bölümün oluşması engellemek için livecd filan kullanarak (cd'den açılan partitonmagic, paragorn partititon manager, acronis disk manager gibi) partitonları kendin oluşturacaksın sonra windows 7 kurulumunda windows 7 için ayırdığın partitionu seçip kuracaksın bu şekilde istemediğin o 100 mblık kısım oluşmaz

livecd yerine vista kurulumunuda deneyebilirsiniz...

solyma sen söylesene..Bu bölümün oluşmasının bir zararı mı var?

Kaldı ki bu bölüm gizli oluyor zaten..Bilgisayarıma girdiğinde gözükmüyor yani..

Adamlar boşuna böyle yapmamıştır herhalde demi :D

komşu w7 ilk çıktığında alışamamıştım program hataları vs laptopun recovery programı ile orjinal vista home premiuma döneyim dedim c sürücüsünün boyutu çok küçük diye recovery solıtion programı recovery yapmıyodu ben vista ultimate kurarak o 100 mb lik bölümü silip sonra recovery yapıyodum neyse fazla uzattım şimdi w7 çözdüm olayı istediği kadar bölüm ayırsın

solyma sen söylesene..Bu bölümün oluşmasının bir zararı mı var?

Kaldı ki bu bölüm gizli oluyor zaten..Bilgisayarıma girdiğinde gözükmüyor yani..

Adamlar boşuna böyle yapmamıştır herhalde demi :D

yok bi' sakıncası yok

vista'da bazen sebebini bilmediğim halde bootmgr eksik deyip açılmıyordu sistem

büyük ihtimal bu bootmgr talihsizlikleri yüzünden partiton oluştururken (windows 7 kurulumunda) bootmgr ve başlangıç kurtarma içeren bir 100 mb lık kısım oluşturuyor

ben böyle düşünüyorum en azından

solyma bahsettiğin şekilde oluşmayacağına eminmisin? ben pek değilimde

ben paritonlarımı acronis ile oluşturduğumdan bende 100 mblık o kısım yok

Bende yok 100 mb bölüm,xp de olduğu gibi 9 mb lık boş bölüm var (şekillendirilmemiş) yanlız 160 gb hdd yi 149 gb görüyo D: ayrı hdd oda 320 gb onuda 298 gb görüyo,2 aydır kullanıyorum hiç bi problem olmadı,bu 100 mb lık kısmı neye göre ayırıyo sistem..

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...