Jump to content

Windows 7 De 100 Mb Lik Bölüm

alioren

Recommended Posts

• Replies 72
  • Created
  • Last Reply
Windows 7'yi tüm bölümleri silmeden aynı bölüm üzerine kurarsanız 100 MB'lık bölüm oluşmaz.

160 GB'lık HDD hiçbir zaman 160 GB görünmez..Eksik alan miktarı, HDD'nin Ön Belleğidir.

Tüm Hard Disklerde böyledir.

tamamda 20 gb (40 gb hdd satılıyo) kayıp tam göstermez tamamda xp de falan bukadar olmuyodu diye hatırlıyorum normalmi yani..

Bide hdd üreticileriyle microsoft 1 mb aynı almıyolar falan gibi bişey vardı galiba üreticilere göre 1mb 1000kb , 1 gb 1000 mb,microsoftun işletim sistemlerinde 1 mb 1024kb dolayısıyla 1 gb 102400 mb diye hesaplanıyodu galiba öle bişeyler vardı

100 mb bölumu süs olsun diye koymamış win7 e microsoft boot başlangıç onarım dosyalarının fergmitzasyondan yani parça dağılımından etkilelenmemesi için win 7 de geliştirlmiş bi politikadır 100mb bolum sayesinde boot hiç bir zaman şişmez parçalar dağılmaz xp vistada olduğu gibi başlangıç zamanla yavaşlamaz...

Windows 7'yi tüm bölümleri silmeden aynı bölüm üzerine kurarsanız 100 MB'lık bölüm oluşmaz.

160 GB'lık HDD hiçbir zaman 160 GB görünmez..Eksik alan miktarı, HDD'nin Ön Belleğidir.

Tüm Hard Disklerde böyledir.

Ön belleklemi ilgiliydi acaba. Ben bunun windowsun 2'li sisteminden kaynaklanıyor şeklinde biliyorum. Teorik olarak hard diskin %10 luk kısmını görmüyor windowslarda.

100 mb bölumu süs olsun diye koymamış win7 e microsoft boot başlangıç onarım dosyalarının fergmitzasyondan yani parça dağılımından etkilelenmemesi için win 7 de geliştirlmiş bi politikadır 100mb bolum sayesinde boot hiç bir zaman şişmez parçalar dağılmaz xp vistada olduğu gibi başlangıç zamanla yavaşlamaz...

Katılıyorum ve de 2. bir işletim sistemi örneğin Linux kullananlar içinde büyük kolaylık olur. C sürücüsündeki sistem çöktüğünde diğerininde boot dosyalarını onarman gerekiyor çünkü.

100Mb lık bölüm avantaj bile oluyor. XP yi bile bu şekilde kurmayı düşünmüşümdür hep ama denemek nasip olmamıştı. Mikrozort iyi düşünmüş bencede.

Cache Bellek dediğimiz ön bellek.

yanlış biliyorsun. hdd de en fazla 8 veya 16 mb ön bellek olur ve bu ön bellek ram tipindedir. yani bilgisayar kapanınca o bölümde bilgi kalmaz. zaten o bölüm veri saklamak için değildir. işlemcide ön bellek ne iş yapıyorsa hdd için de ön bellek o işi yapar. ayrıca kapasite farkının nedeni üreticilerin hesaplama işini 1024 değil de 1000 olarak almalarından kaynaklanıyor. lütfen yanlış bilgi vermeyelim ...

• 2 hafta sonra ...

Herkes demiş 100mb a ihtiyacı olanlar kullanmasın şöyle yapsın xp ye geçsin yada 100mb kimseye batmaz vs... Bide şöyle düşünün tek HDD li bir makineye birden çok işletim sistemi kurduğunuzda Linux ve windows olarakdan. Birden çok bölüme ihtiyacınız oluyor. Ancak 4 yada 5 ti sanırsam bölümleme sınırı o sınıra dayandığınızda Pc nizden gelen bi "düüüt" sesi ile daha fazla bolum oluşturamazsınız diyor ;) bu durumda o ufacık 100mb olmasaydı eğer kolayca sistemi kurmuş olacaktık bende mesela öyle bir sorun yaşandı :)

s.a arkadaşlar. ben bilgisayarıma win7 kuracam. bu win7 yi kuracağım cd yi arkdaşın bilgisayardan bu sizin bahsettiğiiniz bölümlerden dvd ye çekebilirmiyim yani arkadşın bilgisayarın içinde 12.8 GB system alanı var dio galiba orası win7 iiçin ayrılmış lütfen acil yardım....

Arkadaşlar bu 100 MB yer ayırma olayını son Win7 kurmamda bende farkettim. Önceki kurululumlarda diskimde zaten vista kuruluydu. Win7 yi 2. partisyona kuruyordum. Son Win7 kurulumunda tüm bölümleri silip diski tek bölüme indirip formatladım ve 100 MB lik bölümü kendisi otomatik oluşturdu. Eğer zaten daha evvel XP veya Vista DVD leri ile bölüm oluşturmuşsanız ve bu bölümlere hiç müdahele etmeyip direk Win7 kurarsanız bu 100 luk alan oluşmuyor. Bu alanı microsoft özellikle oluşturmuş. Zaten içine girip bakarsanız boot ve recovery ile ilgili sistem dosyaları var. Ayrıca bu bölüm etkin bölüm olarak işaretleniyor. Win7 kurduğunuz C bölümü ise etkin olmuyor. XP ve Vistada durum böyle değildi. İşletim sistemini kurulu olan bölüm otomatikmen Etkin olarak işaretlenirdi. Neyse bende 100 luk bölüme kıl oldum ve Yönet den Disk Yönetimini açıp bu bölümü sildim. (İlk restart da PC nin açılmayacağını ve boot hatası vereceğini bilerek hemde) Netekim öyle oldu. C sürücüme sağ tıklayıp Etkin bölüm olarak ata dedim. PC açılırken bootmgr bulunamadı deyip siyah ekranda dondu kaldı. Demokrasilerde Çare Tükenmez kuralından yola çıkarak Win7 DVD mi taktım çekmeceye ve PC yi DVD den başlattım. Yukle ekranına kadar gelip orda Bilgisayarı Onar seçeneğini seçtim. Orda birkaç tane seçenek sundu. Ben Açılış sorunları kısmını seçip onar dedim. Çok kısa bi sürede onarım bitti PC yeniden başlayınca normal bir şekilde açıldı. Tekrar Disk Yönetimini açtım baktım O 100 MB lık alan yok artık ve C sürücüsü etkin olarak işaretli. İşin ilginç tarafı bazıları durup dururken bu kadar zahmete niye girdin kafayımı yedin diyebilir. Bu işe girişmemin nedeni Win7 yi son kurduğumda sanki daha yavaş çalışmaya başlamıştı. Önceki kurulumlarda (yani Vista yuklu iken 2. partisyona kurduğumda) daha hızlı çalışıyordu. Bende bu 100 luk alandan kıllandım ve uçurdum onu şimdi bu haliyle eski hızıma geri döndüm. Microsoft bu alanı koyduğuna göre bir bildiği vardır elbet ama benim ihtiyacım yok. Zaten yedeklerimi Acronis 2010 ile alıp yukluyorum. Microsoftun Sistem geri yuklemesi boot onarması umrumda değil. Acronisin yanında MS araçları amatör kalıyor. Üstelik Windows geri yukleme noktaları virus deposu haline geliyor. Hiç koruması yok. Ama Acroniste şifreli gizli bölüm oluşturup (Acronis Secure Zone yani) yedekleri buraya alırsanız virus filan bulaşamıyor. Son sözüm ise isteyen kullansın bu şekilde 100 luk alanı ben gibi istemeyende silsin kurtulsun diye yazdım bu yöntemi.

• 3 hafta sonra ...

birde bana şunu konuda yardım etseniz eyi olacak...

Please register to see this content.

bu durum windows 7 64 bit home pre. kurduktan sonra oldu....virus mü yoksa hdd mi arıza var...Bilen arkadaşlar

cvp yazarsa sevinirim...Tşk

Arkadaşlar her şey iyi güzelde bu 100 mblik alan 2 veya daha fazla işletim sistemi kullanan arkadaşlar için hep sorun oluşturur. Örnek olarak leopard ve win 7. Tek işletim sistemi kullanan arkadaşlar bence hiç kurcalamasınlar.

• 4 ay sonra...

ya arakdaşlar ben de ıkı hard disk var ikisi icinde bu 100 mb lık bolumu oluşşturdu windows oluştuması sorun deıgl ama 2 .. oluşturdugu 100 mb lık bolum bilgisayarımda d: sürücüsü olarka gözüküyor bunu kaldırmak iicn ne yapmalıyım?

@gokhan3838

Disk yönetiminden sil diyeceğim, lakin o sürücüde kullandığın windowsun önyüklemesi için gerekli dosyalar olabilir.

Bu yüzden sadece harfini kaldıralım istersen. Bunu ise monutvol programı ile yapabilirsin.

Geçenlerde bu tip işlemleri yapmak için basit bir gui hazrılamıştım.

Programı çalıştır ve ikinci sekmeye (Mounted) bas. D: srücüsünü seçip Unmount tuşuna tıklat. Hepsi bu!

Kolay gelsin...

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=139877&st=0&p=796671entry796671[/CODE]

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...