Jump to content

Windows 10 Kuramıyorum

chataluck
 Share

Recommended Posts

Merhaba. Bir abim yeni aldığı freedos laptopa windows kuramamış bakmamı rica etti. Sonuç; bende kuramadım :)

Kurulum esnasında diski görmediği için intel rapid driverlarını (hem intel hem non intel) ikisini de denedim. Diski yine görmedi.

Laptopun kendi driver sayfasından storage driverinı denedim yine görmedi.

Biosda secure boot kapalı. Zaten başka da adam akıllı ayar yok çok sade az uz bir biosu var. (Bios güncellemesi de yaptım)
Laptop lenovo thinkpad L13

acaba neyi atlıyor olabilirim?

Bu arada flashı rufus ile hazırladım GPT kullandım. Bilgisayar 11. nesil.

chataluck, 30 dakika önce yazdı:

Merhaba. Bir abim yeni aldığı freedos laptopa windows kuramamış bakmamı rica etti. Sonuç; bende kuramadım :)

Kurulum esnasında diski görmediği için intel rapid driverlarını (hem intel hem non intel) ikisini de denedim. Diski yine görmedi.

Laptopun kendi driver sayfasından storage driverinı denedim yine görmedi.

Biosda secure boot kapalı. Zaten başka da adam akıllı ayar yok çok sade az uz bir biosu var. (Bios güncellemesi de yaptım)
Laptop lenovo thinkpad L13

acaba neyi atlıyor olabilirim?

Bu arada flashı rufus ile hazırladım GPT kullandım. Bilgisayar 11. nesil.

Please register to see this content.
 Bunu indirmelisin, 7zip veya winrar ile klasöre çıkartmalısın. Elde ettiğin driver dosyalarını format attığın flasha bir klasör oluşturup içine koymalısın, kurulum ekranında harddiski görmediği yerde sürücü yükle seçeneğine girip gözat kısmından driverı gösterir göstermez kuruluma geçebilirsiniz.

• Like 1

slma 

umarım faydalı olur

https://www.tnctr.com/topic/1136622-huawei-laptop-windows-kurma-sorunu/

alternatif 1 tane usb boot winpe x64 (sergie boot, hiren 10pe, kmpe gibi)

2. win10 iso veya install vim/esd

3. usb boot winpe'lerin içinden kurulum (iso setup exe, winsetup gibi)

Edited by register

Cevaplar için teşekkür ederim. gparted ile ntfs olayını denedim ilk. malesef olmadı.

sonra lenovo driverini denedim yine olmadı.

olmadı: sürücü yükle ekranında listelenen cihazla uyumlu sürücü çıkmıyor. Cihaz ile uyumlu olmayanları gizleyi kaldırınca hepsi görünüyor. Onları yüklesem dahi diski görmüyor.

Daha sonra hiren boot ile kurulum yaptırdım oldu.

Belki başkasının başına gelir ben bu şekilde çözüm buldum.

Cevaplar için çok teşekkür ederim. @register öneri için çok sağolun. Bildiğim ama asla aklıma gelmeyen bir yoldu.

11. Nesil intel işlemcili yeni nesil cihazlarda genellikle tercih edilen OPTANE model M2 sata sürücüleri windows isolarındaki eskiye dayalı driverlar tanımadığından dolayı oluşan bu problemin çözümü aşağıdaki görseldeki gibi "Gözat" kısmından kurulum yaptığınız sürücüye oluşturacağınız örneğin : OPTANE isimli klasöre koyacağınız ilgili linkteki driver dosyalarını göstererek çok kolay şekilde aşabilirsiniz.

Optane Sürücü Dosyaları : 

Please register to see this content.

5081c27d81d1ab452ebb7204963bf52d-jpg.143772

Edited by Senkron2

Sorun şu ki, optane yada raid hiç bir sürücüyü kabul etmedi. İmzalı hiç bir aygıt yok hatası verdi normalde başka bilgisayarlara kurarken yaptığım gibi sürücü klasörünü seçmene rağmen. Bir çok sürücü denedim hatta laptopun kendi sürücüsünü bile kabul etmedi. Çok enteresan bir durum yaşadım gerçekten. Bilmiyorum belki de bir şeyi her seferinde atladım. Ancak hiren ile kurulum sorunsuz oldu. Herkese teşekkürler

chataluck, 18.04.2022 - 12:20 yazdı:

Cevaplar için teşekkür ederim. gparted ile ntfs olayını denedim ilk. malesef olmadı.

sonra lenovo driverini denedim yine olmadı.

olmadı: sürücü yükle ekranında listelenen cihazla uyumlu sürücü çıkmıyor. Cihaz ile uyumlu olmayanları gizleyi kaldırınca hepsi görünüyor. Onları yüklesem dahi diski görmüyor.

Daha sonra hiren boot ile kurulum yaptırdım oldu.

Belki başkasının başına gelir ben bu şekilde çözüm buldum.

Cevaplar için çok teşekkür ederim. @register öneri için çok sağolun. Bildiğim ama asla aklıma gelmeyen bir yoldu.

Hiren Bootla yapılan kurulum hakkında ayrıntılı bilgi verebilir misiniz? 
Mesela Hirenin hangi sürümü, Hirendeki hangi programla vs. gibi.

• 2 hafta sonra ...
941523, 24.04.2022 - 04:24 yazdı:

Hiren Bootla yapılan kurulum hakkında ayrıntılı bilgi verebilir misiniz? 
Mesela Hirenin hangi sürümü, Hirendeki hangi programla vs. gibi.

hirenboot ile live işletim sistemini boot ettikten sonra netinstall ile kurdum hocam. zaten görsel bir ortam. ne yapmanız gerektiğini söylüyor.

• Like 1