Jump to content

Windows 10 Internet Tarayıcıları Geç Açılıyor

chataluck
 Share

Recommended Posts

Merhaba.

Sorunum şu şekilde, tarayıcının ne olduğu önemsiz. Chrome, firefox veya opera farketmiyor. Simgeye tıklar tıklamaz açılıyor internet tarayıcısı ancak ilk internet sitesine giriş esnasında 3-5 dakika kadar bekletiyor.

Bu sorunu nasıl çözebilirim.

1. Pl cross check your OS %Windir%\System32\drivers\etc\hosts with lots of entries if its so decrease them to atleast very very minimal.

2. Pl dont use gg chrome or M$ edge chromium as they use many resources / handlers / processes then mozilla esr.

3. try ff esr with customized policies best suited for your needs as accroding to admx adml online.

4. if you use your 10 os with in built bloatware then it will take lot of time to come into final process as it depends upon function performed by your RAM after CPU perform its command as well as HDD to.

Edited by disc2019

tarayıcıları kaldırıp tekrar yükle geçen masa üstü aynı geç açıyordu yeniden kurunca düzeldi eğer olmazsa tekrar çözüm düşünülür veya işin ustadları görür yardımcı olur kolay gelsin hayırlı günler

• Like 3

ayrıntılı bilgi verirsen çözüm önerisi verecek mutlaka olacaktır

örneğin; işletim sürümü nedir? ne kadar belleğe sahipsin? sisteme yüklediğin tarayıcılarda kaç eklenti var? kaçı aktif olarak çalışıyor vb.

• Like 2

chataluck, 09.05.2022 - 09:54 yazdı:

Merhaba.

Sorunum şu şekilde, tarayıcının ne olduğu önemsiz. Chrome, firefox veya opera farketmiyor. Simgeye tıklar tıklamaz açılıyor internet tarayıcısı ancak ilk internet sitesine giriş esnasında 3-5 dakika kadar bekletiyor.

Bu sorunu nasıl çözebilirim.

İnternetinin yavaş olmadığına emin misin ? Eğer bundan eminsen geriye 3 seçenek kalır.

İşlemcin zayıf ve eski olabilir yeni nesil tarayıcılar gerçekten devasa boyutlarda ve işlemciye çok yük bindiriyor.

Ram yetersiz kalıyordur, işlemci her seferinde hdd den yüklemek zorunda kalıyordur. (Bunu tamamen açıldığında tarayıcıyı kapatıp, tekrar açtığında ekran hızlı geliyorsa anlayabilirsin.)

Sürekli önbellek temizlemesi yaptığın için de olabilir, CCleaner ile sürekli temizlemek gibi.

Açıkçası  verdiğin bilgiler ışığında bana en mantıklı seçenek 2 gibi geliyor. Daha fazla detay verirsen daha detaylı ve noktasal tespit yapılabilir. Selamlar.

• Like 1
  • Thanks 1

Vpn tarzı bir program kurmuş kaldırmışsan veya benzeri bir şey internet ayarı bozmuş olabilir. Veya wifi veya ethernet hangisi ile İnternete bağlanıyorsan onun sürücüsü sıkıntılı olabilir. Wifi veya ethernet sürücüsünü güncelleme deneyin zaten en son sürüm ise bir eski sürüme dönmeyi deneyin. 

Vpn tarzı bir programı kurun fark var mı bakın. Eğer hız sorunu kalkmışsa ki bu tür programlar kendi ayarlarını kullanır. Sorun ayardır. 

• 2 hafta sonra ...

Bildirim gelmemiş atlamışım bu konuyu cevap veren herkese teşekkür ederim. kusura bakmayın görmemişim.

Bilgisayar evet eski ancak kısa süre önce böyle değildi. Tarayıcılar açıldıktan sonra füze gibi oluyor hiç yavaşlık yok. Ama ilk açılışları 3-4 dakika sürüyor. Tarayıcı donuyor gibi oluyor ve ilk menüler vs geliyor ondan da 1-2 dakika sonra internete giriş yapabiliyorum. işlemci amd a8 ram 8gb. Yakın zamanda böyle değildi.

Uzun zaman oldu format atmayalı format atsam düzelecek diye düşünüyorum ama ayıracak zaman yok.

CCleaner vb programları sık kullanmıyorum. Hatta hatırlamışken bir deneyim belki işe yarar. Eklenti 1-2 tane. Host dosyası neredeyse temiz. tarayıcıların sadece bilgisayar ilk açıldığı andan sonraki ilk açılışları uzun sürüyor. tarayıcıyı kapattıktan sonra internete tekrar girmek istersem gayet hızlı açılıyor. çözemedim bir bu sorunu.

Edited by chataluck

akillialtay1995, 7 saat önce yazdı:

Tarayıcının geçmişini, çerezlerini ve önbelleğini silmye bi denesene.

Denedim hocam olmadı. Hatta normalde kullanmadığım tarayıcıları sıfırdan kurup da denedim hocam hepsinde öyle. sanıyorum sorun hard disk. yavaş kalıyor galiba. 2.5" 5400 rpm. tabi benim tecrübe ve bilgim kısıtlı. sizler daha iyi bilirsiniz.

pc her seyi yavaş açıyorsan hdd bozulma ihtimali var bunun tespitini saglam disk yada ssd ile anlarsın yada format atarken de çok arızalı disk zaten win7 win8 bile kurdurtmaz devamlı çöker windows bunla bir disk kontrol edelim çıkan görüntüleri paylaş

Please register to see this content.

• 1 ay sonra...

Bilgisayara linux kurdum kurtuldum. Hiç bir sıkıntım kalmadı. Sanırım windows 10 & hard disk kullanımı ile alakalı. İnternette bir çok yerde windows 10'un hard disklere çok yüklendiğini okudum. Sizler daha iyi bilirsiniz tabiki. Linux'de tıklar tıklamaz her şey açılıyor.