Jump to content

Windows 11 Virüsmü Hackmi Hatamı?! (çözüldü)

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

Bilgisayardan bir türlü yazamadığımdan telefonumdan yazıyorum. C de Windows 11 enterprise 64 uefi var D de Windows 10 edication 64 uefi var. Biosta kullanıcı şifresi var. Bölüm karşılama ekranlarıda şifreli. 

İlk Windows 11 bölümüne girmek istediğimde sistem seçme ekranında 30 sn beklemiyorum tabi direkt Windows 11 e tıkladım 5 dakika ya yakın hiç bir tepki vermedi sonra direkt karşılama ekranı geldi ilk yazışımda parolayı sorun olmadı fakat fare ve klavye tam denetimsiz değilde bir simgenin üzerine gelince üst üste aynı şeyden açıyor görev çubuğundaki simgelerin yerlerini değiştiriyor. Denetim masasına giriyorum istediğini üzerine gelince açıyor istemezse tıkladığım halde açmıyor. Bilgisayar ı kasadan power tuşundan kapatayım dedim biraz basılı tutunca kapanıyordu ama epey basılı tuttum bir türlü kapatmadı. 

Klavyeden kapattım yada başlattan kapandı fakat başlatın üzerine gelince klasik başlat programı kurulu ama kendi başlatı arasında gidip geliyor. Bakın şu anda programın adına bakmak için tıklıyorum şimdide hiç bir tepki vermiyor. Biosa bakayım dedim delete tuşuna basılı tutunca bios geldi fakat aniden sistem seçme ekranına gitti kendiliğinden.

Windows 10 kısmına bakayım dedim aynı şey varmı diye orada yok. Normal görünüyor. Sonra ki Windows 11 ve bios işlemlerinde sanki düzeldi. Durumu yazsammı düzeldimi yoksa derken tnctr ye baktım fare yine saçmalamaya başladı. Tekerlek basılıymış gibi hareket etmeye başladı. Klavyeye geçtim durumu yazmak için klavyeden harflere basıyorum bazan yazıyor bazı harflerde takılıyor. Windows 11 karşılama ekranında parolayıda girmedi bir açışımda. 

Yani özetle mantıklı sistemli değil ama açık bir şekilde klavye ve fare kafasına göre işlem yapıyor. 21H2 22000.675 derlemesinde sistem.  Google a baktım hiç benimki gibi bir sorun yazılmamış.

Çok fazla bilgisayarda takılmıyorum artık haftada en fazla bir iki kez. Telefon yetiyor artık. Kendime kullanışıma güvendiğim için virüs programı kullanmıyorum. Defenderdede C dışlananlarda. Çünkü  cra ckli katılımsız programlar ı virus olarak görüyor ve siliyordu. Yani pek virüs bulaşacak bir şeyde yapmadım. Ayrıca klavye ve fareyi USB den çıkarıp yeniden taktım yine bir şey değişmedi.

Şimdi bunlar nedir sadece Windows 11 hatasımı, virüsmü,yoksa hac klendimmi? Lütfen acil yardım bekliyorum..?

Çözüldü: Fareden başladım incelemeye . Farenin bozulmuş olabileceğini farzederek kablolu Everest 7ogaming fareyi kasadan çıkardım kablosuz bir farem vardı onu kurdum ve sorun ortadan kalktı. Şu anda tamamen düzelmiş görünüyor. İnşallah yeniden hortlamaz. Yeni bir kablolu fare alıcam artık. Teşekkür ederim.

EDİT: Esas sorun PS/2 girişini usb ye çevirici aparattaymış. direkt usb girişine taktım şüpheli fareyi sorunsuz çalışıyor. Farenin günahını aldım. :) neyse böyle aslan gibi fare bozulmamalıydı bu kadar çabuk zaten. :)

Edited by abdulhey_

Windowsun virüs programıyla çevirim dışı sistemini tarat veya farklı güçlü virüs programlarıyla dene Kurulu İşletim sistemindeki Fare ve Klavye sürücü Driver sorunu yoksa kurulu sistemde bir şey var...

qxqx, 7 dakika önce yazdı:

Windowsun virüs programıyla çevirim dışı sistemini tarat veya farklı güçlü virüs programlarıyla dene Kurulu İşletim sistemindeki Fare ve Klavye sürücü Driver sorunu yoksa kurulu sistemde bir şey var...

Aynen bende klavye ve fareden de şüphelendim. Çokta anladığım konu değil. Klavye çalışmayınca farede sapıtıyor diye aklımda kalmış. Neyse yarın bakıcam. 

Bu arada direkt D ye tıkladım sistem seçim ekranında C yi açmış bende D deyim sanıyorum onun parolasını giriyorum yanlış diyor sonradan uyandım. Sonra klavye ile D yi seçtim açıldı ama D de bir şey yok derken oradada aynı şeyleri yapmaya başladı. Klavye yi fare gibi kullanayım denemek için diye düşündüm de ama buna gerek yok çünkü klavyedede hata vardı. Neyse sabaha bakarım artık..

• Like 1

C den sonra D de yani Windows 10 bölümündede aynı sorun görülmeye başladıysa ne düşünmeliyim o zaman? Her iki bölümdede driver sorunu yada virüs sorunu olamazsa -hack i es geçiyorum - o zaman donanımsal bir sorunmu varki?

Fare Everest in kablolu 7ogamingmausu bilgisayar kapalıyken yanıp sönüyor ışıkları gerçi bu normal bir fonksiyonu olabilir. 

Klavyede İnca nın multimedya klavyesi.

Please register to see this content.

Edited by abdulhey_

• abdulhey_ changed the title to Windows 11 Virüsmü Hackmi Hatamı?! (çözüldü)

Bende de fare kendi kendine hareket ediyor Frisby marka kablosuz wireless mouse bu arada. Ancak uzun süredir kullandığım fare olması nedeniyle sorunun fareden kaynaklandığından eminim bu şekilde kullanmayada devam ediyorum fare bozulana kadar artık kullanacağım. Ucuz olan klavye ve mouse'lardan kaçınmak gerekli marka ve modelleri bilinenlerden almak gerektiği düşüncesindeyim. Bilgisayara usb porta takılı çoklu Usb port var bu 4'lü olan usb porta takıyorum farenin wifi adaptörünü + klavyede usb porta takılı çoğaltıcı olan bu usbportlara da fazla birşey takmaya gelmiyor bazen kesintiler oluyor kopuyor fare klavye vs. buda  ayrı bir sorun benim için ancak kısa süreli kopmalardan sonra tekrar'dan bağlantı kuruyor usb donanımlar ile. İşletim sistemlerinden evvel bu gibi, harici donanımlardan bağlantılar donanımların eskimiş olmaları yıpranma vs. sorunsal payları yüksek olmakta.

forjest, 5 saat önce yazdı:

Bende de fare kendi kendine hareket ediyor Frisby marka kablosuz wireless mouse bu arada. Ancak uzun süredir kullandığım fare olması nedeniyle sorunun fareden kaynaklandığından eminim bu şekilde kullanmayada devam ediyorum fare bozulana kadar artık kullanacağım. Ucuz olan klavye ve mouse'lardan kaçınmak gerekli marka ve modelleri bilinenlerden almak gerektiği düşüncesindeyim. Bilgisayara usb porta takılı çoklu Usb port var bu 4'lü olan usb porta takıyorum farenin wifi adaptörünü + klavyede usb porta takılı çoğaltıcı olan bu usbportlara da fazla birşey takmaya gelmiyor bazen kesintiler oluyor kopuyor fare klavye vs. buda  ayrı bir sorun benim için ancak kısa süreli kopmalardan sonra tekrar'dan bağlantı kuruyor usb donanımlar ile. İşletim sistemlerinden evvel bu gibi, harici donanımlardan bağlantılar donanımların eskimiş olmaları yıpranma vs. sorunsal payları yüksek olmakta.

Evet donanımlar ucuz ise ömrü az oluyor. Aslında gaming mause ile benim ne işim olur.. Ama işte daha çok ucuz diye almıştım. Birde gece güzel gece lambası görevi görüyor. Renkten renge giriyor.  :) Bazanda kapalı oluyor. Ne zaman açık ne zaman kapalı onu bile bilmiyorum. Aslında elektrik israfıda çok yapıyoruz. Yapmasakta zaten zam geliyor sürekli.  Türkiye mizde zamlardan kurtulabildiğimiz günleri görebilecekmiyim çok merak ediyorum. 

Bu mausu alalı 2 yıl oldumu acaba?  Gerçekten tam hatırlamıyorum ama çok yeni geliyor. Bakalım yarın kablolu alıcam. Teknosaya veya tanıdık bir bilgisayarcıya gidicem yine ucuz ama iyi bir marka almayı düşünüyorum. Mesela üstteki fotoğraftaki inca multimedya klavye epey oluyor alalı. İnca da ucuzdu ama iyiydi maalesef kalitede kalmadı pahalılığı geçtim. Kullan at devrine geldik galiba.. 🤔

• Like 1

Esas sorun PS/2 girişini usb ye çevirici aparattaymış. direkt usb girişine taktım şüpheli fareyi sorunsuz çalışıyor. Farenin günahını aldım. :) neyse böyle aslan gibi fare bozulmamalıydı bu kadar çabuk zaten. :)  İyiki aklıma geldide denedim yoksa sağlam fareyi çöpe atacaktım birde yeni fare parası verecektim boşuboşuna. Her zaman denemekte fayda var demekki..

• Like 1

Bir şey daha keşfettim; Bu PS/2 olayı donanım işlevlerinde baya işleri değiştiriyor. mesela  bilgisayarı klavyeden açamıyorsun eğer ps/ 2 özelliği olmazsa. Biostada bu işlevler yani ps/2 ye ait işlevler olmuyor. Bunun içinde usb den değil klavye veya fareyi Ps/2 olarak bağlaman gerekiyor kasaya. onun içinde ya soket ps/2 olacak direkt yada usb yi ps/2 ye dönüştürücü olacak. bozuldu diye ps/2 dönüştürücü aparat gezmediğim bilgisayarcı kalmadı. yok yok yok..Yok artık gerek yokmuş artık her şey usb imiş.. ee bilgisayarda var ama ne güzel Ps/2 işlevleri. 

Geçen Okan bayülgen programında nesilleri eleştiriyor.. Yani ağır eleştiriyor. Yok ya o kadarda değildir dedim. Ama adam hakikaten 97 yıllarından beri işe uykusuz gitmeyi feda ettiğim bir adam. Tam televizyoncu ve insanlarıda çok iyi biliyor. muş.. Yok abi ne esnaf kaldı ne esnaflık nede hatta ahlaklı insanlık.. Burada bir Morning vardı hatırlıyormusunuz? eski tnctr ciler çok iyi hatırlar. kaç yaşındaydı o 15- 16..? aha işte o çocuktan sonra bitti abi.. ! neyse olan oluyor.. esas konuya gelelim.

Bu Ps /2 işlevleri ni aparat bozuldu diye aparatı takmadım ama islevleri kaybetmeyide kabullenemedim. Nasıl elde edebilirim ee piyasada yok internet sitelerinde varda nasıl oluyorsa 15 TL lik alet 400- 500 TL yede var. yani önemini anlayanlarmı oldu acaba..? Biliyorum piyasa artık böyle işliyor. Abi o ürün az bulunuyor onun için benzerlerinin 4 katı fiyata satıyoruz. Valla geçen bir şey aldım kasadaki uyanık abla aynen 5 Tl lik şeyi 25 TL ye sattı bana aynen böyle söyleyerek.

Yahu dedim ben bunu klavyeye niye takıp denemiyorum. ? valla taktım Fare gibi ne arıza verdi nede çalışmamazlık yaptı. Bütün Ps/2 işlevleride geri geldi biosa falan.. Meğerse aparatta bozuk değilmiş...! yalnız fareyle anlaşamıyorlarmış sadece. zaten ne fare usb si aparatın dişi tarafına doğru dürüst giriyor nede girsede çalışıyor.. Ama klavyede sorunsuz çalıştı.

Galiba tek sorun farenin usbsinin aparatın dişi usb sine girmemesiymiş. yada şimdiye kadar az girerek yarım yamalak çalışmış şimdide çalışmayacağı tutmuş..

Konunun uzmanlarına saçmalamış gibi gelebilirim saçmaladıysam onlara göre beni affetsinler. yalnız bunları yazmam gerektiğine inandığım için yazdım isterse yersiz absürt bulursa yönetimde silsin abiler.. kafanızı ağrıttığımı düşünüyorsanızda kusuruma bakmayın..

• Like 1

Arkadaşlar maalesef donanımın azizliğine uğruyorum. Tutarsız olarak değerlendirmeyin. Söz konusu fareyi 1 gün usb portundan kullandım hiç bir sorun yoktu dün akşam yine kafasına göre hareketler yapmaya başladı. O kadar denedim boşuna israf yapmayayım diye ama tüm durumlar farenin arızalı olduğunu gösteriyor. 

Yeni bir fare almaya karar verdim.  Önerilerinizi alabilirmiyim, ucuz yada en fazla 200 TL lere kadar? Mesela Hepsiburada da Rampage diye bir oyuncu faresi var 100 milyon tıklama ömrü var yazıyor. Yada biraz ucuz bir şeymi alayım bir bilgisayarcı arkadaşta 85 TL ye a4tech var veya Bim de gördüm 100 TL ye polosmart pgm03 muydu oyuncu faresi var. Açıkça yazmış kullanım ömrü 3 yıldır diye. Teknosada baya marka var ama özellikle mağaza fiyatları çok pahalı ya. 200 TL den aşağı fare yok. O kadar fazla para vermeye değermi bilmiyorum. Evet önerilerinizi rica ediyorum?

Edited by abdulhey_

ibrahimunaLife, Bir saat önce yazdı:

Kullanacağın fare kablolu kablosuz ne tarz bir şey bakıyorsun ?

Kablolu. 1.5 m kablosu olması lazım en az. Çünkü konum onu gerektiriyor. Kablosuzların pil sorunu var. Var bir tane almıştım pil çabuk bitiyor o da tutarsız çalışmaya başlıyor. Sürekli pil almak gerekiyor.

ibrahimunaLife, 1 saat önce yazdı:

Hocam 

bu fareyi önerebilirim. El tutuşu ve rahatlığı ile güzel bir faredir. Ayrıca kablo uzunluğu 1.8 olarak geçiyor.

İyi bir seçime benziyor değerlendiricem teşekkür ederim.

Trendyoldan bunu aldım. 100 milyon tık ömrü varmış :) açıkçası popüler olduğu için bunu seçtim. Bakalım övüldüğü gibi varmı?  Fiyat 187 idi sepette 195 TL oldu. Genelde önemserim bu sefer önemsemedim. Direkt bile bile onayladım.

abdulhey_, 08.06.2022 - 18:55 yazdı:

Trendyoldan bunu aldım. 100 milyon tık ömrü varmış :) açıkçası popüler olduğu için bunu seçtim. Bakalım övüldüğü gibi varmı?  Fiyat 187 idi sepette 195 TL oldu. Genelde önemserim bu sefer önemsemedim. Direkt bile bile onayladım.

Dün geldi bir günde.Şık Oldukça hassas bir fare. Ayarlardan düşürdüm hızı. Yalnız ilk kullanım yadırgamasımı biraz büyük fareye alıştığımdanmı sanki özellikle arka yüksekliği az gibi. Bileğim alt yüzeye fazla sürtüyor gibi geliyor. Belki zamanla alışırım ama muhtemelen haklıyım çünkü dikkat ettim son üretilen farelerin arka kısımları biraz fazlaca yüksek.   

• 3 hafta sonra ...

Hangi donanımdan olduğunu anlamak için epey bir denedim fakat bana mausun kendisinden gibi geldi. mausu sıfır yeni aldık ama arada takılma mı denir donmamı belirli noktada kalıyor. biraz sallayınca hemen kendine geliyor. Takılma bir kaç sn sürüyor. Niye böyle olur araştırdım net bir bilgi yok. Daha önce hiç böyle bir şey başıma gelmemişti. 

fareyi biliyorsunuz ben yinede linkini vereyim. Rampage SMX-r44 makrolu oyuncu mausu: 

Çözümü yine kendim bulucam galiba. :) Sanırım maus pad in beyaz renkli yerlerine gelince takılıyor. denemek için maus pad in üzerine sırf beyaz bir kağıt koydum komple durdu fare. :)  iyide daha önceki farelerde niye hiç böyle olmamıştı? maus pad hep aynı.?

Evet arkadaşlar neden mausum beyaz pedde hareket etmiyor? Kimide tam tersi siyah pedde hareket etmiyormuş. Mausun uygulamasını bulup ışıklandırmayı komple kapatıp falan denedim pek bir şey değişmedi. Kablosuz mausum var o her türlü çalışıyor.

Yeni aldığım bir maus. Eğer mausun değişmez bir özelliği ise o zaman mausu değiştirmekten başka yapılacak bir şey yok. Tabi bu saatten sonra değiştirirlerse.. eğer çözümü varsa yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.