Jump to content

512 Mb Ram Windows 7 Kaldırır Mı

guven019

Recommended Posts

win7 nin ram kullanımı hakkında küçük bir bilgi olsun ;)

Microsoft, Vista’dan edindiği tecrübe ile Windows 7′yi oldukça ince bir hale sokmuş. Vista’dan daha ufak boyutlu olan Windows 7, önceki sürümden daha ufak boyutlu olan ilk Windows sürümü. Üstelik Windows 7, düşük donanımlara sahip bilgisayarlarda bile oldukça iyi bir performans sağlıyor. Ram kullanımına bakacak olursak XP, 315 MB ile öne geçerken Windows 7 415 MB ram kullanıyor. Üstelik sistem 512 MB Ram’e sahipse Windows 7 kendini ona göre ayarlıyor ve Ram kullanımını 250 MB’a düşürüyor. Vista’da ise böyle bir seçenek yok ne yazık ki. 512 MB Ram’li bir bilgisayarda Vista 500 MB’ı tamamen kendini için kullanıyor. Windows Vista açılışta 60 farklı servis kullanıyor. Windows 7 ve XP ise ortalama 40-45 servis kullanıyor. Böyle deyince Windows 7′nin eksikleri olduğunu düşünmeyin. Windows 7, Vista’dan çok daha fazlasına sahip ancak bunları ihtiyaç duyulduğu zaman kullanıyor. Şöyle bir sıralama yapacak olursak hız konusunda ; Windows 7, XP ve Vista oluyor. Windows 7 her zaman yeni kurulmuş bir XP gibi hızlı kalıyor. Windows 7′de ne kadar pencere açarsanız açın sistem asla yavaşlamıyor, donmuyor. Bunun sebebi Windows Display Driver Model 1.1. Bütün pencere işlemleri ekran kartı tarafından hesaplanıyor ve böylece işlemciye yük binmiyor. Bu da büyük bir performans tasarrufu demek oluyor. Bu özellikten faydalanmak için ekran kartınızın DirectX 10 desteklemesi yeterli. Windows 7′nin geri kaldığı tek olumsuz tarafı verileri sabit diske yazarken ortaya çıkıyor. Vista, verileri sabit diske yazarken daime birkaç saniye önde oluyor ardından XP ve hemen arkasından da Win7 geliyor.

sistemj.jpg

bu yeterli cevap olur sanırım şu an en düşük grafikte performans alabilmek için ama en yükseğinde de verimlilik çok fazla değişmiyor... ve ben bunu 2 aydır kullanıyorum çok memnunum hiç problem yaratmadı.

kolay gelsin..

• 1 ay sonra...

ben denemiş biri olarak söylüyorum kesinlikle kaldırmıyor istersen dene sinirden çatlarsın ama denersen onu da söyleyeyim windows 7 falan hepsini denedim en iyi işletim sistemi xp linux falan da denedim xp den vazgeçmem şahsen :D :D

ama tabi ayarlarını azaltırsan kaldırabilir ama windows 7 nin en önemli özelliği olan görsellikten eser kalmaz :D

kaldirir kardeş kaldirir ama performans alamazsin win7 varsa 700 800 mb ram a kadar sadece kendisine ayiriyor yoksa duruma gore idare ediyor daha kisitli kullaniyor 512 ise sadece win7 icin bile az kullanirsan 512 ram la win7 hdd de swap dosya acip ram oalrak kullanir buda asiri bi yavasliga sebep olur yani ram in hizi hdd den okuma hiziyla esitlenir bu ayrica hdd nin de ömrümü yer surekli calisir swapla boyutu surekli degistiginden 512 ramla vistada calismaz adam gibi tavsiye olarak sp2 li xp kurmani oneririm 3 de kurma :) tnc xp diye bi surum tanitimi var bu sitede onu indirip kurabilirsin kurmadim ama okuduklarimdan gereksiz calisan hizmetleri kapatmislar performansli olur

win7 nin ram kullanımı hakkında küçük bir bilgi olsun ;)

Microsoft, Vista’dan edindiği tecrübe ile Windows 7′yi oldukça ince bir hale sokmuş. Vista’dan daha ufak boyutlu olan Windows 7, önceki sürümden daha ufak boyutlu olan ilk Windows sürümü. Üstelik Windows 7, düşük donanımlara sahip bilgisayarlarda bile oldukça iyi bir performans sağlıyor. Ram kullanımına bakacak olursak XP, 315 MB ile öne geçerken Windows 7 415 MB ram kullanıyor. Üstelik sistem 512 MB Ram’e sahipse Windows 7 kendini ona göre ayarlıyor ve Ram kullanımını 250 MB’a düşürüyor. Vista’da ise böyle bir seçenek yok ne yazık ki. 512 MB Ram’li bir bilgisayarda Vista 500 MB’ı tamamen kendini için kullanıyor. Windows Vista açılışta 60 farklı servis kullanıyor. Windows 7 ve XP ise ortalama 40-45 servis kullanıyor. Böyle deyince Windows 7′nin eksikleri olduğunu düşünmeyin. Windows 7, Vista’dan çok daha fazlasına sahip ancak bunları ihtiyaç duyulduğu zaman kullanıyor. Şöyle bir sıralama yapacak olursak hız konusunda ; Windows 7, XP ve Vista oluyor. Windows 7 her zaman yeni kurulmuş bir XP gibi hızlı kalıyor. Windows 7′de ne kadar pencere açarsanız açın sistem asla yavaşlamıyor, donmuyor. Bunun sebebi Windows Display Driver Model 1.1. Bütün pencere işlemleri ekran kartı tarafından hesaplanıyor ve böylece işlemciye yük binmiyor. Bu da büyük bir performans tasarrufu demek oluyor. Bu özellikten faydalanmak için ekran kartınızın DirectX 10 desteklemesi yeterli. Windows 7′nin geri kaldığı tek olumsuz tarafı verileri sabit diske yazarken ortaya çıkıyor. Vista, verileri sabit diske yazarken daime birkaç saniye önde oluyor ardından XP ve hemen arkasından da Win7 geliyor.

arkadaş böle diosun yha sana bişey soracağım benim işlemcim p4 3.0 ghz 2 gb ramm var 256 bit 1 gb ekran kartı var bana işlemcimden dolayı ekran kartımı tam kullanamadığımı söylüyorlar.yani cpu'm ekran kartına limit yapıyormuş.demişsin ki işlemciye yük binmiyor benim de işlemciden yana sorunum var acaba bilgisayarımı daha performanslı kullanırmıyım.ekran kartımı tam anlamıyla kullanabilirmiyim?şu anda xp var win7 kurmam daha mı ii olur oyun oynama açısından

arkadaşım şahsen denedim performans alamıyorsun.sürünüyor nerdeyse.ram şişiyor.explorer açarken inanılmaz donmalar oluyor özellikle.

aynen arkadaşım 512 kurdum kaldırır ama çok kasarr..

ayrıca 2 gb ram ile denedim sistem boşta iken 800-900 ram harcıyor..msn 100-120 mb ram harcıyor pc hızlı gibi ama çok ram harcıyor zaten oyunlarda falanda sorun yaşayanlar var sana önerim tnc-tr sp3 indirip kurman keyifle kullanabilecegin bi sistem..

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...