Jump to content

Ntlite Ile Windows Iconlarını Değiştirme Hk.

ApRa
 Share

Recommended Posts

Merhabalar, rehber aldığım bir video vardı kaldırılmış buraya danışmak istedim.

NTLite ile ihtiyacım olmayan şeyleri kaldırmayı yaptım fakat yine birkaç sorum olacak

1. Windows iconlarını nasıl değiştirebilrim? Icon dosyaları ekte olduğu şekliyle var, normalde format sonrası 7tsp ile kurulumunu yapıyordum.
    image.png.ff35a8d2cbe61d828d0f6a8cefee35b0.png

image.png.f77ce47334d58667b4229772dc6e62bc.png

2. Ekleyeceğim temalar ile efektleri için UltraUXThemePatcher kurulumu yapmam gerekiyor, bunu direkt Windows'un içine nasıl koyabilirim? Portable yükleme dışında bir yöntem var mı?
    image.png.ca8617dedfb488990b332351882c089c.png

3. .theme dosyalarını nasıl ekleyebilirim? install.wim'ı 7zip ile açıp içine atmam yeterli miydi, tam hatırlamıyorum.

Şimdiden teşekkürler.

@amd_turkey@forjest@TR_by@MrRush@köylü

Edited by ApRa

1. İmageress. Dll dosyası değişimi ile sağlanabilir ama ben bu yöntemi sağlıklı bulmadım. Klasör/görünüm/yazı biçimi hatası yaşayabilirsin. Kullandığın 7tsp daha sorunsuz bir yöntem. 

2. Winreducer da tema patchleme için ayar var. 

3. Ben eklemiyorum tema ama dediğiniz yöntemin işe yarayacağını düşünüyorum. 

• Like 1

amd_turkey, 34 dakika önce yazdı:

1. İmageress. Dll dosyası değişimi ile sağlanabilir ama ben bu yöntemi sağlıklı bulmadım. Klasör/görünüm/yazı biçimi hatası yaşayabilirsin. Kullandığın 7tsp daha sorunsuz bir yöntem. 

2. Winreducer da tema patchleme için ayar var. 

3. Ben eklemiyorum tema ama dediğiniz yöntemin işe yarayacağını düşünüyorum. 

Yanıtınız için teşekkürler,

7tsp ile kurulum yaptıkan sonra mevcut imageres.dll'nin içindeki dosyalar ile değişiyordu değil mi? Daha önceden kurulumlarımda bunun ile değişiyordum fakat artık o sistemde bir şey kalmamış. ISO içerisine hazır koymak istediğim zaman başka bir seçeceğim yok galiba imagares dışında.

Winreducer hakkında çok bilgim yok, o tarafa girersem galiba çok uğraşacağım, tam olarak istediğimide verecek mi bilmiyorum. İmagares ve tema dosyalarını kopyalayıp UltraUXThemePatcher'i portable yapıp çözmem gerekecek galiba bana en basit gelen yol bu gibi.

MrRush, 6 dakika önce yazdı:

İşletim sistemi ve sürümü nedir ?

image.png.8120e599e74d445fe208d20b0bd7fd96.png

Bir taraftanda denemeleri yaptığım için burayı güncelleyemedim. 

Imageres dosyalarını kopyaladım ve tema dosyalarınıda tema içerisine aktardım. Masaüstüne dosyaya da malum programın dosyasını aktardım. Sanal PC üzerinde iconlar ve temalar sorunsuz kuruldu, programı da el ile kurunca sorunsuz oluyor. Galiba bundan daha fazla yapacak bir şeyim yok :) Portable'ye döndermek biraz zahmetli olacak hiç girmek istemedim.

Tema C:\Windows\Resources\Themes klasörüne eklenir. temaları sıkıştırılmış klasörden çıkarmalısın. Themes içeriğindeki gibi olmalı. aero.theme dosyası ve aero klasörü gibi.

UxthemePatch için sanal kurulum yap ve yamayı uygula. System32 klasörüne git. Burada yama sonrası değişen dosyaları bul. Tarihi ve saatine göre bakabilirsin. Bunları oradan kopyala. Düzenlenecek install.wim içine aynı yola ekle.

Install.wim içine modifiye imageres.dll.mun ekleme:

NTLite ile entegre denemem olmadı. Bunun yerine manuel düzenlemeyi anlatacağım.

Bu sürümde C:\Windows\SystemResources yoluna gidiyoruz.

Burada düzenlenecek dosyaları masaüstüne alıyoruz. Örneğin imageres.dll.mun.

7tsp paketi içinden 7zip ile açıp imageres.dll.mun.res (7tsp AERO GLASS3 Pack v2 MrRush\7tsp AERO GLASS3 Pack v2 MrRush.7z\Resources\) dosyasını masaüstünde boş bir klasöre ekleyin.

.res uzantılı dosyayı Restorator uygulamasıyla açıyoruz.

Icon klasörüne sağtık ile açılan menüden bu seçenekleri seçip masaüstüne boş başka bir klasöe çıkarıyoruz.

v4Sp8LY.png

Bu şekilde  olacak:

78DW2xC.png

Restorator uygulamasını kapatın ve yeniden açın.

Orijinal imageres.dll.mun dosyasını gösterin. Sürükle bırak da yapabilirsin. Icon klasörünü seçiyoruz açılan pencereden.

58ddtQX.png

Buraya az önce çıkardığımız ikonları ekleyeceğiz. Ekleme işleminde Restorator uygulamasında donma olabilir. Hiç ellemeyin işlemin tamamlanmasını bekleyin.

İşlem bitince değişiklikleri kaydediyoruz. 

m7mpgt5.gif

Elimizde hazır modifiye edilmiş ikon içeren dosyamız var. imageress.dll.mun.

Bu dosyayı install.wim içine ekleyebilirsin. Yine 7zip ile .wim dosyasını açıp değiştirebilirsin.

Not: install.wim içinde değişiklik yapmada sıkıntı olursa NTLite ile install.wim dosyasını aç ve monte et. Değişiklik yapmadan kaydet. 

Şimdi tekrar deneyebilirsin.

Edited by MrRush
  • Thanks 5

Eklemeyi unuttum bir not düşelim. 22h2 son windows 10 sürümü olduğundan dolayı büyük güncelleme almayacaktır. Bu da ikonların hasar görmesine sebep olmaz. Umarım. :)

Yoksa Ltsc sürümü tavsiye edecektim.

Edited by MrRush

MrRush, 4 dakika önce yazdı:

Eklemeyi unuttum bir not düşelim. 22h2 son windows 10 sürümü olduğundan dolayı büyük güncelleme almayacaktır. Bu da ikonların hasar görmesine sebep olmaz. Umarım. :)

Yoksa Ltsc sürümü tavsiye edecektim.

Şurada 2024'e kadar daha takılıp 11'e mi geçeriz 12'ye mi geçeriz bilemem, bir sorun olacağını düşünmüyorum :) Microsoft'un hala beta Windows 11'i attığını düşündüğüm için geçmiyorum, geçip 2-3 gün veya max 1 hafta sonra geri dönüyorum. İş ve gündelik kullanımlar için hala bana yeterli gelmiyor ve hala tonla buglar mevcut.

Edited by ApRa
  • Like 2
  • Thanks 1