Jump to content

crasadure
 Share

Recommended Posts

@crasadure Eline ağzına yüreğine sağlık üstad, çok başarılı ve oldukça anlaşılır bir anlatım ile her seviyedeki kişilerin anlayacağı bir berraklıkla anlatımı yapmışsın yine.. teşekkür ederim.

Free kısmına kimse takılmasın, 5 pc ye aynı anda boot etmesi bile fazla ki @mephistooo2 üstad zaman bulursa belki başka bir başlık açıp detaylı anlatım ile sınırsız  paylaşımı yapar :D 

Paylaşımı yapacak ve boot ettirecek sistem maksimum (dosya yapısına göre) ağ yapısına bağlı olarak yüklemesi 20-90 mb olacağından aynı anda beş makinaya yükleme yapılması hızı daha da düşürecektir.

Paylaşımı yapacak ve boot ettirecek sistemde fiber switch + en az 10 gb sfp kullanmadığınız sürece pro versiyonun peşine düşmeyin.

• Like 1
  • Thanks 2

Düz mantık bir soru sormak istiyorum. Domain sistemi olan bir sunucuda ana makinede biryere Windows İSO ekledik diyelim. Diğer client makineye Windows kurmak istesem orda bu iventoy kurulu USBmi çalıştırmak lazım  yoksa PC boot kısmından ağ desteği ile kurulum gibi olan  menüyümü çalıştırmak gerekiyor. Telden videolara bakamadım. İlk fırsatta komple izlerim mantısı anlamak açısından yukardaki soruyu sordum 

mustafakarasan, 32 dakika önce yazdı:

Düz mantık bir soru sormak istiyorum. Domain sistemi olan bir sunucuda ana makinede biryere Windows İSO ekledik diyelim. Diğer client makineye Windows kurmak istesem orda bu iventoy kurulu USBmi çalıştırmak lazım  yoksa PC boot kısmından ağ desteği ile kurulum gibi olan  menüyümü çalıştırmak gerekiyor. Telden videolara bakamadım. İlk fırsatta komple izlerim mantısı anlamak açısından yukardaki soruyu sordum 

iVentoy'u; Sunucu ana makinede çalıştıracaksınız

İstemci makinede ise bios a girip ağdan ön yükleme desteğini "Enable" edeceksiniz.

Bios1.png

Bios2.png

Sonrada ağ dan ön yükleme işleminin başlaması için Boot order (ön yükleme sıralaması ) seçeneğinden Ağdan ön yüklemeyi 1.sıraya alabilirsin yada anakarta bağlı olarak açılışta boot için (F8,F9,F10,F11 )hangi kısayola basılması gerekiyorsa o tuşa basarak ağdan ön yüklemeyi başlatabilirsiniz.

PXE_F8_Boot.png

Ağdan ön yükleme ile iventoy ara yüzü direkt karşınıza gelecektir...

Edited by crasadure
  • Thanks 1

2023/06/25 --- New release 

Please register to see this content.

• 2023/06/25 --- 1.0.03
  1. Free Edition: update max client number limit from 5 to 20. (Free versiyonda max client sayısı 5 den 20 ye çıkarıldı)
  2. Pro Edition: update max bound machine number per license from 5 to 50. (Pro versiyonda lisans başına maksimum bağlı makine sayısını 5'ten 50'ye yükseltildi)
  3. Add a running tip label when start iVentoy. (iVentoy başlatıldığında programın çalıştığına dair bir baloncuk bilgi eklendi)
  4. Now can refresh image list when service is running.(Uygulama çalışır iken ISO listesini YENILEME desteği eklendi)
  5. Update some tip messages.(Bazı baloncuk bilgiler güncellendi)
  6. New support for some ISO files.(Yeni ISO dosyalarına destek eklendi)
  7. Bugfix, comments and suggestions are welcome.(Hatalar,kullanıcılardan gelen istek ve düzenleme isteklerine bağlı olarak yeni kodsal düzenlemeler yapıldı)
Edited by crasadure

mustafakarasan, 2 dakika önce yazdı:

Bu arada domain sistemi olan sunucuda ana makine olarak başka bir client makine üzerinden diğer client makineye format atmak istesek oluyormu. İllaki ana makine sunucumu olacak

iVentoy hangi makinede çalıştırdıysanız o makine de PXE server hizmeti çalışır ve ağda Sunucu makine olarak diğer Client makinelere paylaşımda bulunur.

mcEnGin, 7 saat önce yazdı:

@crasadure Konu çok iyi ve açıklayıcı olmuş, emeğinize sağlık, Windows driver 7zip olarak yedekleme ve iventoy injection ile geri yüklemeyle alakalı örnek bir video hazırlamanız mümkün müdür. 

Bugün itibari ile tatile çıktım,2 ay sahalarda yokum artık.Dediğiniz olayı driverları 7z uzantılı olarak yedekleyen programlar ile sürücüleri yedekleyip injection yöntemi ile kurulumdan sonra yükletebilirsiniz

Edited by crasadure
  • Like 1

• Please register to see this content.
  1. Some parameters can be modified when iVentoy is running.

2. Fix a gate way address display issue.

3. Linux version WEB GUI listen on port 26000 for all valid IP addresses not only 127.0.0.1

4. Bugfix, comments and suggestions are welcome.
  • Like 1

1. Support work with external DHCP server. 

2. Show the full nic name on mouse hover.

3. Add boot background mode option.

4. Fix a bug that will crash the program under certain conditions.

5. Bugfix, comments and suggestions are welcome.

1. Haricî DHCP server desteği eklendi. iVentoy arayüzünde Configuration sekmesinden bu ayara ulaşabilirsiniz. iventoy un kendi bünyesinde dahili DHCP server ı mevcuttur. Siz harici bir DHCP server ayarlayabilirsiniz. Konu hakkında gerekli makale aşağıdaki linkte mevcut.

Edited by crasadure

1. Fix the port occupy issue when running on the same machine with external DHCP server.

2. Add DNS option for internal DHCP Server.

3. Add Boot Menu Resolution option.

4. Fix a bug that the configuration is not saved after switch DHCP server mode.

5. Fix the ignored null byte in input warnning when run iventoy.sh.

6. iventoy.sh add -R option for auto start service with last parameters.

7. Bugfix, comments and suggestions are welcome

fesli, 36 dakika önce yazdı:

disk bulunamadı hatası alıyorum ( editli iso ile boot ediyorum )

Spoiler

Editli iso,dan kastınız tam olarak nedir bilmiyorum ancak aynı iso dosyası ile usb'den boot ettiğinizde malum pc,de diskleri görüyor ise; iventoy iso dosyası ile bağlantıyı koparmış demektir.

Başka bir iso dosyasıyla test edin sorun yoksa boot.wim dosyalarını değiştirin sorun çözülür. Bir diğer sorun ise sources klasöründe ki install.wim dosya adı *.esd ise uzantıyı *.wim olarak değiştirin.

• Like 1

1. Fix a bug that client can't boot when work together with iKuai DHCP Server.

2. Fix a bug that can not get virtual ip address in Linux.

3. Fix the bug that Windows Open Link button will be disabled.

4. Bugfix, comments and suggestions are welcome.
Edited by crasadure