Jump to content

Masaüstü Pc üzerinde çift Ekran Kartı Kullanmak Istiyorum.

va7eyla
 Share

Recommended Posts

Mümkün müdür bilmiyorum ama bilen kişilere sormak istedim.

Bilgisayarımın özellikleri;

Anakart: GA-H61M-DS2 (Gigabyte)

İşlemci: i5 3470 (Intel)

Ekran Kartı: GeForce GT 730 4GB (Nvidia) 

Yapmak istediğim işlem ise; Hem işlemcinin ekran kartını hem harici olan nvidia ekran kartını kullanmak istiyorum. Aynı anda.

Bu durum Leptap'lar için uygun görülüyor diye biliyorum. Masaüstü PC için yapmak mümkün müdür?

Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Saygılarımla...

saybatli, 1 saat önce yazdı:

Dahili ekran kartından da görüntü almak için biosdan ayar yapılıyor. Senin anakart da var mı onu kontrol etmen gerekiyor.

Bulamadım o ayarı, amacım; tek girişe tek kablo bağlayıp, tek ekranda iki ekran kartını kullanmaktı. hem dahili hem harici.

Laptoplarda oluyor bu işlem, pc den yapmayı denedim ama ayar bulamadım, ya da görmediğim bir yerde gizlenmiş ayar.

va7eyla, 1 saat önce yazdı:

Bulamadım o ayarı, amacım; tek girişe tek kablo bağlayıp, tek ekranda iki ekran kartını kullanmaktı. hem dahili hem harici.

Laptoplarda oluyor bu işlem, pc den yapmayı denedim ama ayar bulamadım, ya da görmediğim bir yerde gizlenmiş ayar.

Öyle bir ayar olmadıgı için bulamamışsınız. 2 ekran kartını tek monitörde kullanamazsız. Bazı anakartlarda 2 monitörü ayarlayıp kullanabilirsiniz.(1 ni ekran kartına digerini anakart taki sokete baglamanız gerekli)

• Like 1

avis, 3 dakika önce yazdı:

Öyle bir ayar olmadıgı için bulamamışsınız. 2 ekran kartını tek monitörde kullanamazsız. Bazı anakartlarda 2 monitörü ayarlayıp kullanabilirsiniz.(1 ni ekran kartına digerini anakart taki sokete baglamanız gerekli)

Leptoplarda da tek ekran var. Dahili ve harici ekran kartları aynı anda kullanılabiliyor. O nasıl oluyor peki?

• Sad 1

va7eyla, 12 dakika önce yazdı:

Leptoplarda da tek ekran var. Dahili ve harici ekran kartları aynı anda kullanılabiliyor. O nasıl oluyor peki?

Mobil işlemclerde ve anakartlarda olan özellik o yüzden. Bir dönem zannedersem fm2 soketli AMD apu işlemcilerde bazı ekran kartları ile beraber çalışan az da olsa performans artışı saglayan özellik vardı.

Edited by avis
  • Like 1

avis, 8 dakika önce yazdı:

Mobil işlemclerde ve anakartlarda olan özellik o yüzden. Bir dönem zannedersem fm2 soketli AMD apu işlemcilerde bazı ekran kartları ile beraber çalışan az da olsa performans artışı saglayan özellik vardı.

Bilgi için teşekkürler. Zaten araştırmalarım sonucu yapamadığım için hem buraya hem tecnopata konusunu açtım.

Belki yapan verdır diyerekten.

Teşekkürler. Olmuyor demek ki :) :) 

Olsa da, her iki ekran kartı da zayıf. 

4gb olmasına falan aldanma. Gt 730 giriş seviyesi bir kart. 

On board olan zaten rezalet 

İkisini toplasan bi 1050ti etmez. 

Please register to see this content.

• Like 1
  • Thanks 1

amd_turkey, 15 dakika önce yazdı:

Olsa da, her iki ekran kartı da zayıf. 

4gb olmasına falan aldanma. Gt 730 giriş seviyesi bir kart. 

On board olan zaten rezalet 

İkisini toplasan bi 1050ti etmez. 

Ben 2 sene önce kasaya 1.5 binlira vermiştim. Ekran kartı yoktu. Ekran kartını tanıdık birinden bedavadan aldım.

Şimdi para veremem yeni bir ekran kartına, ateş pahası. Sistem desen bu haliyle bile sıfır sistemlerden daha hızlı.

Özellikle anakartı, ben aldığımda beş para etmezdi kasıyordu. 2020 datalı bios güncellemesi yaptım cillop gibi oldu.

Pc'yi eski heliyle ve eski donanımı ile letgodan ucuza almıştım. 1.5 bin liraya.

Ssd ve ekran kartı yenilemesi yaptım sadece.

• Like 1

va7eyla, 13 saat önce yazdı:

Çok fantastik birşey düşünmüşsünüz. Anca bu mümkün değil. Ayrıca laptopta da bir uygulama aynı anda iki GPU yu kullanmaz. Sistem gereksinimine göre yazılım otomatik GPU çalıştırır. Yada bunu siz manuel seçebilirsiniz. Yani laptopta oyun oynarken hem İNTEL hem NVİDİA GPU aynı anda çalışmaz.

• Like 3

Aynı anda iki GPU kullanılabilir, neden kullanılamasın? Ama bunu verimli olarak yapabilecek şekilde tasarlanmış yazılımlar pek hayli az. Birkaç render programı ve oyun harici destekleyen yok. Yine de son dönemde çıkan sürücülerle oyunların iki ekran kartını da tek ekran kartıymış gibi görüp kullanması sağlanabiliyor. Böylece yazılımsal olarak tek ekran kartı simüle edilse de arkaplanda iki ekran kartının gücünden de faydalanılmış oluyor. Ayrıca buna imkan sağlayan donanımsal instructionlar da olması gerekir, sırf bunun için üretilen özel ekran kartları var. Sadece yazılımla oradan al ona işlet performans kaybı yaratmaktan başka bir işe yaramaz. Aslında bir ekran kartı da içinde onlarca çekirdekten meydana geliyor ve bunlar bir arada işlem yürütüyor, bunlar aynı karttayken sorun yok ama parçalar birbirine ne kadar uzak olursa işlem hızı o kadar düşer, iki ekran kartı birbiriyle anakart üzerinden haberleşmek zorunda kalacağı için. Anakart hızları, PCI teknolojisi gün geçtikçe artsa da ekran kartı teknolojisi de bir yandan geliştiği için tek ekran kartı birden fazla ekran kartına göre verimli olmayı sürdürecektir. Düşünün bir yere giderken habire bir attan inip öbür ata biniyorsunuz. Ekran kartının çekirdeklerini ise atın ayakları olarak düşünebiliriz, aynı bedende olduğu için hızı yükseltiyorlar. Onboardla ekran kartını birleştirme fikri içinse, düşünün aynı yere sadece atla mı daha hızlı ulaşırsınız yoksa at ve eşeği bir arada kullanarak mı? Eşek yavaş olduğu gibi atın da hızını kesecektir. Harici ekran kartının yanında onboard ekran kartına sahip olmanın faydası hamallığa eşeğinizi koşturursunuz ki asıl yorucu işler için atınız dinlenmiş ve enerjisini tüketmemiş olur. Word'de yazı yazarken harici ekran kartınızın çok bir artısı olmayacaktır. O, o sırada hiçbir şey yapmasa da olur. Yani laptopunuzun pil ömrünü uzatmış olursunuz ve harici ekran kartının ömrü uzar. Harici ekran kartları dahili GPU'ya göre en az 2 kat daha fazla enerji kullanıyor diye düşünebiliriz. Ama harici ekran kartları da pil optimizasyon özelliklerine sahip olduğu için illaha böyle olacak diye bir şey yok.

Edited by PeterWilkinson
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 1

Hem dahili dem de harici ekran kartını aynı anda kullanmak mümkündür. Aşağıdaki ayarları kontrol etmelisin;

Init Display Firs :PCI
Internal Graphic : Enabled 

Olacak şekilde ayarla kayıt et ve çık. Windows açıldığı zaman onboard olan ekran kart driver yüklemesini yapman lazım. Ardından Windows tuşu + P bas | "Uzat" ya da "Yinele" yi seç. 

Edited by Shewki

Shewki, Şimdi yazdı:

Hem dahili dem de harici ekran kartını aynı anda kullanmak mümkündür. Aşağıdaki ayarları kontrol etmelisin;

Olacak şekilde ayarla kayıt et ve çık

Teşekkürler. Bakacağım detaylı olarak...

Shewki, 3 dakika önce yazdı:

Olacak şekilde ayarla kayıt et ve çık

Maalesef benim bios ta pcı yok. Auto, IGFX ve Peg var. Yapamadım maaledef.

Shewki, 2 dakika önce yazdı:

IGFX olanı seç farketmez. Internal Graphic : Enabled  yap yeniden başlat Aygıt yöneticinde 2 adet ekran kartı görünüyor mu ona bak bi..

Tamamdır bakıyorum hemen.

Shewki, 6 dakika önce yazdı:

IGFX olanı seç farketmez. Internal Graphic : Enabled  yap yeniden başlat Aygıt yöneticinde 2 adet ekran kartı görünüyor mu ona bak bi..

Biosu kaydetip çıktım. Geri açıldığında, Ekran görüntüsü gelmedi bile. Harici girşten bağlı. Onunla ilgili olabilir mi?

Shewki, 1 dakika önce yazdı:

Evet görüntü diğer tarafa gelmiştir. Muhtemelen tek monitör var şu an. Görüntü kablosunu Onboard a tak görüntü gelmesi lazım.

Amacım tek girişle tek monitör ile. Çift ekran kartı göstermek ti. Yani söyledikleriniz olumsuz oldu maalesef. Teşekkürler yine de.

Söylediğiniz olumlu ve yapılabilecek bir şey fakat siz gerekli ayarlar ve driver yüklemesini yapmadan tek donuş ile bu şekilde sağlıklı çözüm üretemezsiniz. Çünkü bende aynı şekilde kullanıyorum. Rica ederim.

Edited by Shewki

Shewki, Şimdi yazdı:

Söylediğiniz olumlu ve yapılabilecek bir şey fakat siz gerekli ayarlar ve driver yüklemesini yapmadan tek donuş ile bu şekilde sağlıklı çözüm üretemezsiniz. Rica ederim.

Driveri yüklerim sorun yok ama. Yüklemeden görülmüyorsa. Yükleyince de görülmez kanımca. Zaten görülür olsa yükleyecektim. Mümkünse eğer farklı bir çözümünüz varsa dinlerim. Driveri yükleyeyim mi? iki dakka mı alır.

Internal Graphic : Enabled yaptıktan sonra pc yi kapat bu önemli.

Vga kablonu anakartta bulununan onboard kısmına tak ve pc yi aç. Görüntü kesinlikle gelmesi lazım. Gelmiyor ise sıkıntı büyüktür..

Shewki, Şimdi yazdı:

Internal Graphic : Enabled yaptıktan sonra pc yi kapat bu önemli.

Vga kablonu anakartta bulununan onboard kısmına tak ve pc yi aç. Görüntü kesinlikle gelmesi lazım. Gelmiyor ise sıkıntı büyüktür..

Sorun şu ki. Ben harici ekran kartının çıkışını yani hdmi çıkışını kullanıyorum. Vga kablosu ile ve iki ekran bağlama sorunum yok. Sorunum tamamen şu, tek monütör, tek kablo (hdmi) ve iki ekran kullanmak istedim. Şöyle sorayım o zaman. Onboard şekilde kullanınca ve vga kablo takınca geforceyi nasıl aktif edeceğim. Tek kablo ile.

Önce dediğim şekilde yapıp onboard kısmından bir şekilde görüntü alman lazım vga kablo ile. Zaten onboard üzerinden görüntü aldığın zaman 2 ekran kartın da aygıt yöneticisinde görünecek ve ikisi de aktif olacak. Ya da BIOS a tekrar gir şu ayarları yap;
Init Display Firs :PEG

Kayıt et çık aygıt yöneticisini aç bak bakalım 2 kart ta görünüyor mu?

Edited by Shewki