Jump to content

.:: Zekasına Güvenen Gelsin(iq Testi Soruları) :..

candemir2005

Recommended Posts

• Replies 85
  • Created
  • Last Reply

şukufeye verdiğin parayı harcanan 27tlnin üzerine eklemiceksin ki. normalde 25tl harcamış oluyorsun odalar için. 30 veriyorsun 5 geri iade ediliyor bu durumda 25 odalar için harcamış oluyorsun. sonra şukufeye 2 lira bahşiş veriyorsun 25+2=27 tl harcamış oluyorsun. 30-27=3 3 tl yide kendi aralarında 1er 1er paylaşıyorlar.

ikninci sorunun cevabı

kadınların verdikleri toplam para=27

şukufeye verdikleri = 2

bunları neden topluyoruz? çıkarmamız lazım yani otele verikleri para 27-2=25 tir. oda = 30-5 tir.

yapılması gerekn asıl işlem ise 27+3 olmalıdır.

soruda hata olmaması arkadaşları cevap için doğru yönlendirecektir.

3 kadın bir otele gider, her biri 10 lira vererek toplam 30 lira ödeyerek oda tutarlar ve eşyalarını alıp odalarına çıkarlar. Fakat otel müdürü bugünün çarşamba olduğunu hatırlar ve özel bir fiat uygular. Şukufeyi çağırır fazladan kestiği 5 lirayı 3 kadına vermelerini ister.Şukufe kadınların odasına çıkar ve 5 lirayı geri verir, bunun üzerine kadınlar 2 lirayı bahşiş olarak şukufeye verir geri kalan 3 lirayı paylaşırlar.

Bu durumda kadınların otel için ödedikleri miktar 9 liradır (daha evvel 10 lira vermişlerdi, sonra da 1 lira geri paylaştılar). Sonuçta toplam ödedikleri miktar 3×9 = 27 lira dır, 2 lira da şukufeye bahşiş vermişlerdi ve sonuçta harcadıkları toplam miktar= 27 + 2= 29 lira dır. Fakat otele girerken verdikleri para 30lira idi o halde 1 lira nereye gitti?

Ben sormuştum önceden, cevabı da var :D

Arkadaşım mühim olan mantığı yürütmek... İşin esprisi kaçtı şimdi yeni soru soruyorum...

Mantığını yürütemiyor mu o konuyu gören? Espriyi kaçıracak kocaman google var canım, sor bakalım sorunu.

Yeni soru

Her saatte 20 dakika geri kalan bir saatim var. Saatim şu an 4.00 ü gösteriyor. Saatimi tam gece yarısı ayarlamıştım ve saatimin tam 4 saat önce durduğunu biliyorum. O halde şimdi saat tam kaçtır??

benim saatim şuan 09:37 :D

saat sorusu

saati gece yarısı ayarlamış ve şu anda saat 4:00'ü gösteriyor

saat 4 saat önce durmuş böylelikle doğru çalışsaydı saat 8:00 olacaktı

ama her saatte 20 dakika geri kaldığına göre toplamda 4 saat çalışmış ve 1 saat 20 dakika geri kalmış

yani saat 9:20

Arkadaşlar bir soruda ben sorayım. :D

Bir odada 7 çocuk var, 7 çocuğun ayrı ayrı 7' şer çantası var, her çantanın içinde 7 büyük kedi, her büyük 7 kedinin 7 yavru kedisi var.

Bu odada toplam kaç ayak var.

Cevabı bilen yokmu.

çocuk = 7x2 = 14

b.kedi = 7x4 = 28

her b.kedi 7 yavrusu varsa : 7x4x7 = 196

toplam : 14+28+196 = 238

Soruyu tekrar bir oku istersen.

Bir odada 7 çocuk var, 7 çocuğun ayrı ayrı 7' şer çantası var, her çantanın içinde 7 büyük kedi, 
her büyük 7 kedinin 7 yavru kedisi var.
Bu odada kaç ayak var.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...