Jump to content

Windows Ile Linux'ü Aynı Pc'de Kullananlarda Disk Erişim Sorunu

TosunPASA
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar.

Ben farklı disklerde W11 ve Linux kullanan biriyim.

Dolayısı ile buradaki açıklama ve anlatımlar 2 farklı OS kullanıcıları içindir. Sadece windows veya sadece Linux kullananlara bilgi mahiyetinde olacaktır.

2-3 gün öncesine kadar @TR_by arkadaşımızın hazırladığı MOD'lu ISO'ları kullanıyordum. Eğitimler ve bazı eksik programlardan dolayı meccuren Micropsoft'un orjinal ISO'su ile çalışmaya başladım.

Linux'den NTFS disklere daha önceki haftalarda sorunsuz erişim sağlıyor, akabinde win11 diskimi bağlayıp sistem açılışı sorunsuz devam ediyor idim. Taki base ISO yüklemesi yapana kadar.

Ne değişti ?

MOD'lu ISO'muzda sizlerinde bildiği gibi Hibernation kapalı bir halde yükleme yapıyoruz.

Fakat Win8-10 ile şuanki Win11 lerde hibernation'ın aktif olduğunu unutmuşum. Sistemi KAPAT dememize rağmen, OS mevcut sistemi diske kaydedip çok hızlı boot sağladığını unutmuşum.

Dolayısı ile bilgisayarımız kapalı gözükse bile sistem disk erişimleri aktif kaldığı için, NTFS diskimizi Linux'de kullanmak istediğimiz için maalesef windows hibernation güvenliğinden dolayı erişemiyordum.

ntfs-error.png

Eklemeyi unutmuşum. Son dönemdeki birçok Linux ISO'ları içinde NTFS disk erişim için gerekli olan ntfs-3g nin sisteminizde yüklü olduğundan emin olun öncelikle. Benim kullandıklarımda var ama paket yöneticilerinden yinede kontrol ettim. Orada sorun yoktu. Ama sizlerin yüklediklerinizde olduğundan emin olun. Kullandığınız dağıtıma göre paket yöneticinizde kurulu gözüken program listesinde arama yaparak veya komut satırından kontrol edebilirsiniz. Veya güncelini yükleyebilirsiniz.

Linux de bu tür hata mesajı veren NTFS diskere erişim yapabilmek için gerekli kod

sudo ntfsfix -b -d /dev/sdc2

buradaki sdc2 benim linux tarafında diskimin mount id si olup sizin disk modelinize göre farklı olacaktır. Hatta 1 den fazla farklı NTFS disk bağladığınızda ise

sudo ntfsfix -b -d /dev/sdb2

şeklinde diğer diskime bakım yaptırıp win güvenliğini kapattım diye tabir edeyim.

Daha sonra Windows diskimi bağlayıp sistemi boot ettiğimde ise klasik windows'un BSoD yani ölümün mavi yüzü ile karşılaşıyordum. Reset sonrasında sistem normal açılış yapıyor. Herkes için sorunsuz boot olacak diye bir kaide yok.

Aynı şekilde bu NTFS disklerimi linux'den sonra windows'da diski en iyi hale getir seçeneği yapmak istediğimde bazen yapmadığı da oluyordu. Erişmişordu. Fakat 3. parti yazılımlar defrag işlemi yapıyor onu da belirteyim.

Bu olay tamamen Hibernation aktif olan Win 8-11 sistemler için geçerli. 7 veya daha eski sistemlerdeki durumdan emin değilim.

Sürekli OS değişimi yapıyorsanız kişisel önerim hibernation'ı kapatmanız gerektiği.

Bunun için Administrator olarak bir komut satırı ekranı açmanız ve

powercfg.exe /hibernate off

komutu ile hibernation'ı kapatmanız. aynı komutu on yaptığınızda yeniden açılacaktır.

Bu tür işler ile uğraşmak istemiyorum. Kendim seçim yapmak istiyorum diyorsanız da çözüm var.

Windows'u kapatmak istediğinizde önce SHIFT tuşuna basıp o anda bilgisayarı kapat ile hibernation olmadan sistemi tamamen kapanma moduna almanız en uygunu olacaktır.

Konu hakkında bilgisi var mı bilmiyorum ama varsa detaylı tecrübesini paylaşması için eşofmanlı @forjesthocamı konuya eklemek istiyorum izni ile.

Selamlar saygılar

Edited by TosunPASA
edit
  • Like 2
  • Thanks 3