Jump to content

Install.wim Hakkında Yardım.

xpity
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar, install.wim i 7zip ile açık içinden gereksiz gördüklerimi silip tekrar 7 zip ile sıkıştırdım. Ama 3 gb olan wim dosyası, boyutu daha da düşer diye beklerken 6.70 gb oldu. 7 zip ile yaptığım için mi? ntlite ve gimagex programlarını da bu işi yapıyormuş ama daha önce hiç kullanmadığım için yanlış birşey yapmak istemiyorum. Bana bu konu hakkında yardımcı açıklamalı rehber şeklide bir paylaşım yapar mısınız? Aslında foruma da genel göz attım wim unmount & mount konusuna rastlamadığım için konu açma gereği duydum.

Dism++ olarak araştırın, çok basit kullanımı var aslında.

Kalip tak, gereksizleri kaldır, istediklerini ekle, sonrasında kalıbı farklı kaydet, hızlı yani install.wim olarak kaydet.

Bu arada bu işlemleri yaparken, defender vb. programlarınız devre dışı olsun, daha hızlı ilerler işlemler...

xpity, 2 saat önce yazdı:

Arkadaşlar, install.wim i 7zip ile açık içinden gereksiz gördüklerimi silip tekrar 7 zip ile sıkıştırdım. Ama 3 gb olan wim dosyası, boyutu daha da düşer diye beklerken 6.70 gb oldu. 7 zip ile yaptığım için mi? ntlite ve gimagex programlarını da bu işi yapıyormuş ama daha önce hiç kullanmadığım için yanlış birşey yapmak istemiyorum. Bana bu konu hakkında yardımcı açıklamalı rehber şeklide bir paylaşım yapar mısınız? Aslında foruma da genel göz attım wim unmount & mount konusuna rastlamadığım için konu açma gereği duydum.

Kardeşim bu altta verdiğim batch script kodunu notepad içine yapıştr farklı kaydet de install.wim dosyasının olduğu dizine istediğin bir ismi vererek kaydet sonuna.bat uzantısı ekle ardından bat dosyasını çalıştır işlem bitene kadar bekle sorunun çözlülür                           

@echo off
if not "%1"=="am_admin" (powershell start -verb runas '%0' am_admin & exit /b)
chcp 65001 > NUL
echo.

DISM /Export-Image /SourceImageFile:"%~dp0install.wim" /SourceIndex:1 /DestinationImageFile:"%~dp0exported_image.wim" /Compress:LZX

if %ERRORLEVEL% EQU 0 (
    echo.
    echo Dışa aktarma işlemi başarılı. Orijinal WIM dosyası siliniyor ve yeni dosya yeniden isimlendiriliyor…
    del /F /Q "%~dp0install.wim"
    ren "%~dp0exported_image.wim" "install.wim"
) else (
    echo Dışa aktarma işlemi sırasında bir hata oluştu.
)
pause

• Like 1

shadesofdeath, 11 dakika önce yazdı:

Kardeşim bu altta verdiğim batch script kodunu notepad içine yapıştr farklı kaydet de install.wim dosyasının olduğu dizine istediğin bir ismi vererek kaydet sonuna.bat uzantısı ekle ardından bat dosyasını çalıştır işlem bitene kadar bekle sorunun çözlülür                           

@echo off
if not "%1"=="am_admin" (powershell start -verb runas '%0' am_admin & exit /b)
chcp 65001 > NUL
echo.

DISM /Export-Image /SourceImageFile:"%~dp0install.wim" /SourceIndex:1 /DestinationImageFile:"%~dp0exported_image.wim" /Compress:LZX

if %ERRORLEVEL% EQU 0 (
    echo.
    echo Dışa aktarma işlemi başarılı. Orijinal WIM dosyası siliniyor ve yeni dosya yeniden isimlendiriliyor…
    del /F /Q "%~dp0install.wim"
    ren "%~dp0exported_image.wim" "install.wim"
) else (
    echo Dışa aktarma işlemi sırasında bir hata oluştu.
)
pause

Hocam script için teşekkürler, sanırım LZX sıkışma yaparak boyutunu ufaltacaktı. Ama Dism ile yapınca tekrardan 3 gb olarak kaydetti. Fakat iso içindeki sources klasörüne ekleyip kaydet dediğimde hata verdi. Bunun çözümü nedir? wim dosyasına imza yada izin mi vermek gerekliydi?

xpity, 1 saat önce yazdı:

Hocam script için teşekkürler, sanırım LZX sıkışma yaparak boyutunu ufaltacaktı. Ama Dism ile yapınca tekrardan 3 gb olarak kaydetti. Fakat iso içindeki sources klasörüne ekleyip kaydet dediğimde hata verdi. Bunun çözümü nedir? wim dosyasına imza yada izin mi vermek gerekliydi?

Hata verdi derseniz size cevam yazamam hata kodu veya ne hatası verdiğini yzarsanız size tutarlı bir cevap verebilirim

shadesofdeath, 5 dakika önce yazdı:

Hata verdi derseniz size cevam yazamam hata kodu veya ne hatası verdiğini yzarsanız size tutarlı bir cevap verebilirim

Hocam verdiği hata ekranda zaten. Görünce az çok anlarsınız diye düşündüm. Hata koduna nereden bakılıyor?

xpity, 15 dakika önce yazdı:

Hocam verdiği hata ekranda zaten. Görünce az çok anlarsınız diye düşündüm. Hata koduna nereden bakılıyor?

Çünkü sen read only formundaki bir imaj da değişiklik yapmaya çalışıyorsun bu doysa sadece görünür düzenlenemez bunun için İlk önce iso imajını bir klasöre çıkartın ardından yapacağınız işlemi yapın tekrardan Dism++ programı indirip açın Araçlar adında sekme var oraya girin ardından oradan ISO Hazırlama seçeneğini seçin önünüze pencere açıalcak  ilk göz at butonuna basarak çıkardığınız klasörün içini seçin hemen altındaki gözat butonundan ise iso dosyasının kaydedileceği dizini seçip tamam basın

Edited by shadesofdeath
  • Like 1

shadesofdeath, 1 dakika önce yazdı:

Çünkü sen read only formundaki bir imaj da değişiklik yapmaya çalışıyorsun bu doysa sadece görünür düzenlenemez bunun için İlk önce iso imajını bir klasöre çıkartın ardından yapacağınız işlemi yapın tekrardan Dism++ programı indirip açın Araçlar adında sekme var oraya girin ardından oradan ISO Hazırlama seçeneğini seçin önünüze pencere açıalcak  ilk göz at butonuna basarak çıkardığınız klasörün içini seçin hemen altındaki gözat butonundan ise iso dosyasının kaydedileceği dizini seçip tamam basın

Güzel cevap, tamda buna benzer bir cevap yazacaktım. İmjınız salt okunur kalmış. Onu normale çevirip tekrar düzenleme yapmayı deneyin, iso da...

xpity, 2 saat önce yazdı:

Dism ile install.wim i açıp, silinecekleri silip farklı kaydet dedim. Sonra power iso ile içine atıp kaydet dedim ama hata verdi.

Please register to see this content.

Aynı zamanda, salt okunur bir iso dosyası olsa bile, siz bu işlemden sonra kaydet değilde, farklı kaydet derseniz işlem tamamlanır. Dism++ ya felan tekrar girmenize gerek yok. install.wim elinizde zaten...

Sadece farklı kaydet yapıp istediğiniz yere kaydedin, kaydedecektir...

Extra olarak boyut istediğiniz gibi olsa bile (3 Gb olanından bahsediyorum.) İnstall wimi normal iso dosyası içeriği ile değiştirip (Oluşturulan yeni iso dosyası içeriği ile ayıklanmış bir klasör şeklinde.) 

NTLite ile aynı klasörü tekrar bağlayıp, Hiç bir işlem yapmadan en son aşamaya, yani uygula kısmına gelip uygula derseniz. İnstall.wim boyutu 400 Mb veya 500 Mb cıvarında tekrar düşecektir...

• Thanks 1

va7eyla, 1 dakika önce yazdı:

Extra olarak boyut istediğiniz gibi olsa bile (3 Gb olanından bahsediyorum.) İnstall wimi normal iso dosyası içeriği ile değiştirip (Oluşturulan yeni iso dosyası içeriği ile ayıklanmış bir klasör şeklinde.) 

NTLite ile aynı klasörü tekrar bağlayıp, Hiç bir işlem yapmadan en son aşamaya, yani uygula kısmına gelip uygula derseniz. İnstall.wim boyutu 400 Mb veya 500 Mb cıvarında tekrar düşecektir...

Install.wim dosyası nasıl oluyorda 400MB Boyutuna düşüyor ?

• Haha 1

shadesofdeath, Şimdi yazdı:

Dediğimi denemediyseniz bilmemeniz normal. Dism++ ile kaydedilen .wim dosyasının boyutu normal NTlite ile oluşturulan .wim dosyasından biraz daha büyük boyutlu oluyor.

Bu yüzden ben Dism++ ile aldığım wim dosyasını. Orijinal iso dosya içeriğine ekleyip, NTLite ile tekrar bağladıktan sonra hiçbir işlem yapmadan uygula diyorum ve böyle bir boyut düşme oluyor.

Siz de dism++ ile aldığınız yedek dosyasını, orijinal iso dosyaındaki install wim ile değiştirip. Onu tekrar ntlite ile bağladıktan sonra, NtLitede hiç bir işlem yapmadan uygula deyin. Düşektir boyut.

NoT= Burada ki püf nokta, ntliteye kalıbı bağlarken, nt litede hiçbir işlem yapmamaktır. Direkt uygula deyin. Dismin sıkıştırmadığı halde biraz daha fazla sıkıştırıyor olabilir. Uygula dediğinizde tekrar işlem yapıyor yeniden boyut hesaplanıyor felan filan 400-500 mb cıvarı düşüyor...

shadesofdeath, 7 dakika önce yazdı:

install wim o boyuta düşmüyor o kadar eksilme oluyor demek istedim, yanlış anladınız herhalde...

bensuslu11, 3 saat önce yazdı:

Hata şu, winrardan önce iso kalıbını çıkart 😆

İso dan klasörleri çıkarttım. Çıkartmadan nasıl dosya ve klasörleri silicem. İşlemler bitince dism ile tekrar install.wim olarak kaydettim. Power iso ile isoyu açıp oluşturduğum install.wim i sources içine atıp kaydet dedim. %90 larda bu hatayı verdi. Resimde belirttim zaten.

va7eyla, 4 saat önce yazdı:

Güzel cevap, tamda buna benzer bir cevap yazacaktım. İmjınız salt okunur kalmış. Onu normale çevirip tekrar düzenleme yapmayı deneyin, iso da...

Aynı zamanda, salt okunur bir iso dosyası olsa bile, siz bu işlemden sonra kaydet değilde, farklı kaydet derseniz işlem tamamlanır. Dism++ ya felan tekrar girmenize gerek yok. install.wim elinizde zaten...

Sadece farklı kaydet yapıp istediğiniz yere kaydedin, kaydedecektir...

Hocam zaten farklı kaydet ile kaydettim. Sadece sources içine atıp isoyu kaydet dediğimde hata verdi.

Cevaplar için teşekkürler. İşlemleri iş yerindeki pc de yapmıştım. Yarın tekrardan denerim.

shadesofdeath, 15 saat önce yazdı:

İso hazırladım, sanalda kuruluma başlıyorum. Çalışıp çalışmadığına haber veririm..

Edited by xpity
  • Like 2

Bu ilk denememdi, test başarılı, kurulum tamam. Başkasına ait bir windows 7 indirip, Defender, Windows mail, Araçlar, DVD Maker, Faks ve Tarama, Oyunlar klasörlerini silmiştim. İso boyutu 450 mb azalmasına rağmen, kurulumda sadece 100 mb fark etti. Her hangi bir hata var mı diye detaylı test etmedim. Öğrenmeye çalıştığım wim dosyasını editleyip tekrar iso yapmaktı sayenizde başardım. Herkese çok teşekkür ederim.

Edited by xpity
  • Like 2

xpity, 9 dakika önce yazdı:

Bu ilk denememdi, test başarılı, kurulum tamam. Başkasına ait bir windows 7 indirip, Defender, Windows mail, Araçlar, DVD Maker, Faks ve Tarama, Oyunlar klasörlerini silmiştim. İso boyutu 450 mb azalmasına rağmen, kurulumda sadece 100 mb fark etti. Her hangi bir hata var mı diye detaylı test etmedim. Öğrenmeye çalıştığım wim dosyasını editleyip tekrar sio yapmaktı sayenizde başardım. Herkese çok teşekkür ederim.

Sadece bulduğun klasörleri silersen sağlıklı olmaz bunların bir çok konumda da ek dosyaları kalır, reg kayıtları kalır NTlite kullanabilirsin 

shadesofdeath, 1 dakika önce yazdı:

Sadece bulduğun klasörleri silersen sağlıklı olmaz bunların bir çok konumda da ek dosyaları kalır, reg kayıtları kalır NTlite kullanabilirsin 

Bende öyle düşünmüştüm. Ama nlite ile nasıl sileceğim biraz arastırmam lazım..