Jump to content

Am4 Soket Ddr4 Lü Sistem önerisi

Recommended Posts

am4 - ddr4 ilk çıktığından beri ortalama 4 yıl geçti ve sistem gelişimini tamamladı . AM4 soketlere son işlemci de çıktı ve ddr4  ve am4 soket tam gelişmişlik kıvamına gelerek ömrünü tamamladı .  ben ilk ddr5 destekli am5 sistem toplayacaktım fakat oyunlar da ddr5 sistemlerde fps drop oluyormuş . ve ddr4  sistemli sistemlerde CL düşük olduğu  için oyunlarda performans daha mı iyi  ? ddr4 CL 16 dan başlar ... ddr5 CL 28 den başlar .. amd den bu şekil bir sistem topladım ...    tam dolu sistem yapıp  kasayı mühürlemek istiyorum .. ddr6 çıkana kadar ddr5 e geçilmez diye düşünüyorum . ddr4 ramler bile 4-5 yılda gelişimini tamamladı . 

5950x.jpg

• Like 1

Posted (edited)
Zapotek, 20 dakika önce yazdı:

İş-üretkenlik amaçlı güçlü bir sistem olmuş, güzel günlerde eskitin.🧿

eyv. parça parça toplayacağım .  zamana yaydım .  

parça başı max limitim 10.000 - 12.000 civarı ... ram de bu olacak gibi . 

türkiyede yok şu an olanlarda pahalı .

Please register to see this content.

Edited by crysis_88

Bence alınmaz.. 

Bi kez işlemciyi 7800x3d falan seçsen, 5800x3d ye göre %20 %30 daha iyi başarım sağlarsın. 

Cl değerine o kadar takılma. Ddr5 6000 cl30 lar var. 

Almışken ddr5 am5 almalı. Seninki ölü yatırım. O kadar para verip amd4 almam. 

• Like 2

amd_turkey, 39 dakika önce yazdı:

Bence alınmaz.. 

Bi kez işlemciyi 7800x3d falan seçsen, 5800x3d ye göre %20 %30 daha iyi başarım sağlarsın. 

Cl değerine o kadar takılma. Ddr5 6000 cl30 lar var. 

Almışken ddr5 am5 almalı. Seninki ölü yatırım. O kadar para verip amd4 almam. 

ddr5 te intel daha iyi diye duydum .. oyunlarda ramlerin yüksek CL si yüzünden  fps drop olma sorunu gerçek mi ? 

78000 x3d seçince 8000 mhze full destekleyen 2 anakart çıktı .. 

3600mhz cl17 ve 4800mhz cl38

Dikkat ederseniz minimum fps de yükselmiş. Türkçesi fps drop ihtimali yok gibi bir şey. 

Siz zaten en az 6000mhz ve cl30 alacağınız için çok daha iyi sonuç alırsınız. 

AM4 sakın alma. AMD 7800x3D işlemci almaya bak. "Gecikme değerlerine sakın takılma. ona bakarsan DDR2 veya DDR3 sistem kullanmamız gerekiyor."

SSD'yi çok pahalıya alıyorsun 2 TB Kingston KC3000'lere bakabilirsin 6k'ya satılıyor bazı sitelerde. Şuan akakçe'de 5750 TL gibi bir fiyat çıkıyor sürekli değişiyor fiyatlar.

Bence HDD alma şimdilik onun parasının üstüne SSD'den edeceğin tasarruf ile RAM'leri 32 GB yapman iyi olur.

Isınma sorunları problem yaşatabiliyor bence Fan seçimin düzgün olmalı. Mesela ben Cougar MHP120 fan aldım diğerlerine göre çok çok üstün hava üfleme gücü var. Noctua NH-D15 ile 5900x 'te bu fanları kullanıyorum çok memnunum.

Sıvı soğutma için bahsettiğim fandan (Cougar MHP120) 3 tane takarsan daha etkili sonuç alırsın. Fan seçiminde dediğim ürüne mutlaka gözatmalısın yada eşdeğer ürünlerde var CFM ve h2o değerleri yüksek olanlara bak. Fiyatlar değişebiliyor. Yazık etme parana. Ayrıca iCUE fan alırken dikkat et onlar kendi kontrolcüsü ile çalışıyor. Anakarta direk takamazsın haberin olsun.

Hocam AM4 şu kadar yılda DDR4 bu kadar yılda toparladı diyorsunuz da toparlayıp nereye ulaştı? Kusurlu bir platform ortaya çıkmadı ki toparlamış olsun. Ryzen 3 1200 gibi işlemciler ve RX470 gibi ekran kartları alanlar sistemlerinden hala memnun. DDR4 aldılar diye sistemleri çöp olmadı. Ama gidip 2xR9 270 ve yanına FX 8000 gibi işlemcilerke DDR3 alsalardı şu an verimli bir platform yerine soba ve eski nesil RAM'ler almış olacaklardı.

DDR5 RAM'ler AMD lerde biraz sorunlu evet haklısınız ama sorun düzelip BIOS'lar gelmeye başladı bile. Ona bakılırsa Intel işlemciler de Unreal Engine oyunlarında mavi ekran verdiriyordu. O sorun da düzelmiş durumda. Gidip eskimiş AM4 ve DDR4'e bu parayı vermeyin. 5800X3D işlemciler hali hazırda AM4 sistemi olup anakartını vs. değiştirmek istemeyenler için üretildi. Zaten de aşırı pahalı modeller. Onun yerine işlemci+RAM+anakart alınabiliyor.

Ryzen 7000 veya 8000 serisi bir işlemciye yönelik AM5 soket bir yatırım yapın ve gecikme işini boşverin. Gecikmeler artsa da yeni teknoloji zamanla BIOS ile vs. gelişip kararlılığını elde edecek.