Jump to content

Windows 7 "4 Gb Ram (kullanılabilir 3 Gb)" Sorunu

By_Neo

Recommended Posts

• Replies 54
  • Created
  • Last Reply
32 bit server 2008 hariç hiçbir işletim sistemi 3 gb dan fazla ram desteği vermiyor biliyorum.

evet server 2008 harici 32 bit işletim sistemleri max 3 gb destek veriyor 64 btlerde ise sisteme göre 8 12 gb diye biliyorum ama 32 bitler 3 gb max o kesin

Bendede Hp HDX 18 1222 EG leptop var... bendede ayni sorun var ama benim pc de 64 bit yüklü olmasina ramen durum aynisi yani 3 gb kullanilabilir yaziyor..

bu 32 bit yada 64 bit ten kaynaklanan bir sorun degil bosuna 64 bit yükleme.. Hicbirsey degismeyecektir buna emin olabilirsin...

Iste benim leptoptaki ekran alintisi

ekranalntszt.jpg

sadece 32 bitten kaynaklı degil bu durum ekran kartınız paylaşımlı ise oda ram bellekten kullanım yapar dogal olarak ram miktarınız tam görünmez bir sorun değildir

Bendede Hp HDX 18 1222 EG leptop var... bendede ayni sorun var ama benim pc de 64 bit yüklü olmasina ramen durum aynisi yani 3 gb kullanilabilir yaziyor..

bu 32 bit yada 64 bit ten kaynaklanan bir sorun degil bosuna 64 bit yükleme.. Hicbirsey degismeyecektir buna emin olabilirsin...

ekranalntszt.jpg

belliki 64 bit nimetlerinden bihabersiniz

size şöyle söyliyim 1 gb raminiz var 32 bitte bu 1 gb dir

ama aynı 1 gb 64 bitte 2 kat performans verir işlemci tam kapasite kullanılabilir bunu masa üstünde bir kaç görsel çalıştırdığınızda anlayamassınız program kurarken ağır işlemler yaparken gözle görülür

aynı sorun bende de var...

Intel® Core™ 2 Quad Q8400 İşlemci, 4 gb ddr3 1333mhz ram var ama

windows 7 home premium oldugu için

yüklü fiziksel bellek 4 gb

toplam fiziksel bellek 3,25 gb

kullanılabilir fiziksel bellek 2,32 gb görünüyor

windows 7 64 bite vercek para yok böyle s*l*k bi durumda kaldım :S

aynı sorun bende de var...

Intel® Core™ 2 Quad Q8400 İşlemci, 4 gb ddr3 1333mhz ram var ama

windows 7 home premium oldugu için

yüklü fiziksel bellek 4 gb

toplam fiziksel bellek 3,25 gb

kullanılabilir fiziksel bellek 2,32 gb görünüyor

windows 7 64 bite vercek para yok böyle s*l*k bi durumda kaldım :S

Biz paramı verdik forumda bol

ekranalntszt.jpg

arkadaşım laptop unun özelliklerine baktım. ekran kartın harici bellegine ilave olarak ram den de kullanım yapıyor. atıyorum 512 mb paylaşımsız ekran kartın varken bu sistem belleği müsait ise 1.5 gb ye kadar çıkabiliyor peki bu havadan mı geliyor hayır bilgisayarın ramini kullanıyor işte.

sende de durum bu şekilde Up to 2815 MB (1024 MB dedicated) 1 gb ekran kartı ram den destekle 2 gb ye cıkabiliyor.

olay bundan ibaret .... 32 bitte de 64 bitte de ekran kartın ram i kullanır.

arkadaşım laptop unun özelliklerine baktım. ekran kartın harici bellegine ilave olarak ram den de kullanım yapıyor. atıyorum 512 mb paylaşımsız ekran kartın varken bu sistem belleği müsait ise 1.5 gb ye kadar çıkabiliyor peki bu havadan mı geliyor hayır bilgisayarın ramini kullanıyor işte.

sende de durum bu şekilde Up to 2815 MB (1024 MB dedicated) 1 gb ekran kartı ram den destekle 2 gb ye cıkabiliyor.

olay bundan ibaret .... 32 bitte de 64 bitte de ekran kartın ram i kullanır.

aynı dert bende de var 4 gb ram var ekran kartı paylaşımsız 1 gb ama 4 gb ramin 1 gb sini alıyor ve ekran kartı 2 gb gözüküyor acaba bunu ayarlardan vs kapatamazmıyız

aynı dert bende de var 4 gb ram var ekran kartı paylaşımsız 1 gb ama 4 gb ramin 1 gb sini alıyor ve ekran kartı 2 gb gözüküyor acaba bunu ayarlardan vs kapatamazmıyız

merhaba; @alioren

hayır kapatamazsınız..

tek bir çözüm var :

donanımın yeterli ise 64 bit işletim sistemi kurmak...

Sormadan söyleyeyim 32 bit i 64 bit e yükseltemezsiniz :)

arkadaslar benim ekran kartımda 512 tc ile 2000 küsüre geliyor ama bende 4 gb görüyor sizin kullandıklarınız acaba deneme sürümü olarak piyasaya sürülenlerden olmasın tam sürüm çekmeyi deneyin bende öyle bir problem yok yukarda ss leride verdim bakabilirsiniz

evet server 2008 harici 32 bit işletim sistemleri max 3 gb destek veriyor 64 btlerde ise sisteme göre 8 12 gb diye biliyorum ama 32 bitler 3 gb max o kesin

Aşağıdaki tabloda Windows'un desteklediği fiziksel hafıza değerlerini bulabilirsiniz.

Windows 2000 Professional, Server 4

Windows XP Starter 4

Windows XP Professional (32-bit) 4

Windows XP Professional (64-bit) 32

Windows Server 2003 Standard, Small Business/Home, Storage 4

Windows Server 2003 Enterprise Storage 8

Windows Server 2003 Enterprise 32

Windows Server 2003 Enterprise R2/SP1, Datacenter 64

Windows Server 2003 Datacenter R2 128

Windows Vista Home Basic, Home Premium, Business, Ultimate, Enterprise 4

Windows Vista Home Basic (64-bit) 8

Windows Vista Home Premium (64-bit) 16

Windows Vista Business, Enterprise, Ultimate (64-bit) 128

Windows Server 2008 Standard, Web 4

Windows Server 2008 Enterprise, Datacenter 64

Windows 7 Home Basic, Home Premium, Professional, Enterprise, Ultimate (32-bit) 4

Windows 7 Home Basic (64-bit) 8

Windows 7 Home Premium (64-bit) 16

Windows 7 Professional, Enterprise, Ultimate (64-bit) 192

Umarım yardımcı olmuşumdur...

dün bir bilgisayar topladım. 4 gb ramli çift çekirdek onboard xp kurdum. Kurulum bitince 4 gb ram bilgisayarım özellikleri tıklayınca 3 gb gösteriyor. 3 ün üstünü göstermiyor gibi. Millet hep oraya bakıyor. dxdiag yazınca orada bilgisayarda ne kadar ram takılı olduğu 4gb yazıyor. Ama ne kadar kullanıyor bilemem. Redkodun liste doğruysa 4 gb kullanıyor.

xp profosienel 4 demiş kardeşim 32 biti 4 gb desteklemez bu tabloda sorun var bence

Aşağıdaki tabloda Windows'un desteklediği fiziksel hafıza değerlerini bulabilirsiniz.

Windows 2000 Professional, Server 4

Windows XP Starter 4

Windows XP Professional (32-bit) 4

Windows XP Professional (64-bit) 32

Windows Server 2003 Standard, Small Business/Home, Storage 4

Windows Server 2003 Enterprise Storage 8

Windows Server 2003 Enterprise 32

Windows Server 2003 Enterprise R2/SP1, Datacenter 64

Windows Server 2003 Datacenter R2 128

Windows Vista Home Basic, Home Premium, Business, Ultimate, Enterprise 4

Windows Vista Home Basic (64-bit) 8

Windows Vista Home Premium (64-bit) 16

Windows Vista Business, Enterprise, Ultimate (64-bit) 128

Windows Server 2008 Standard, Web 4

Windows Server 2008 Enterprise, Datacenter 64

Windows 7 Home Basic, Home Premium, Professional, Enterprise, Ultimate (32-bit) 4

Windows 7 Home Basic (64-bit) 8

Windows 7 Home Premium (64-bit) 16

Windows 7 Professional, Enterprise, Ultimate (64-bit) 192

Umarım yardımcı olmuşumdur...

bu listede problem var gibi geldi bana Windows XP Professional (32-bit) 4 demişsin max 3 gb destekler yanlışım varsa düzeltin

xp profosienel 4 demiş kardeşim 32 biti 4 gb desteklemez bu tabloda sorun var bence

bu listede problem var gibi geldi bana Windows XP Professional (32-bit) 4 demişsin max 3 gb destekler yanlışım varsa düzeltin

Evet xp 32 bit 3 gb destekliyor

belliki 64 bit nimetlerinden bihabersiniz

size şöyle söyliyim 1 gb raminiz var 32 bitte bu 1 gb dir

ama aynı 1 gb 64 bitte 2 kat performans verir işlemci tam kapasite kullanılabilir bunu masa üstünde bir kaç görsel çalıştırdığınızda anlayamassınız program kurarken ağır işlemler yaparken gözle görülür

Kusura bakma kardes ama belliki sen bihabersin biz 64 biti yüklerken tam kapasite kullanalim diye yükledik

madem 2 kat performans kullanabiliyoruz...

bizde 4 gb olduguna göre neden 4x2=8 kat performans alamiyoruz....

neden 4x2=6 kat performansta kaliyoruz sorun burada.....

yani bizim 1 gb yani 1x2=2 katlik performansimiz kayip onu anlayamiyoruz

kullandığınız işletim sistemi tam sürüm olmadığından olabilir buyrun ekran görüntüsü

bende problem yok ekran kartımın belleği de resimde gösteriliyor

add9va.jpg

6itjbl.jpg

Bak arkadas ne güzel 4gb rami tam kapasite kullaniyor... bizdeki sorun neee.....

bendeki windows 7 de tam sürümdür MD5 degerleri tam sürümle aynidir yani versiyon hatasi yok..

ayni CD den bir arkadasin leptobunada yükledim onda sorun yok 4 gb kullanabiliyor...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...