Jump to content

Windows 7 "4 Gb Ram (kullanılabilir 3 Gb)" Sorunu

By_Neo

Recommended Posts

• Replies 54
  • Created
  • Last Reply
:( bende 64 bit ultımate kullanıodum cogu programı testeklemıyor dıe bırede kapat dıyınce bılgısayar baya bı beklıyordu bugun home premium 32 bıt kurdum 4gb ramımı 3 gb göruo acaba bu sadece orda yazılan gibi 3 gb mı oluo yoksa 1 gb ram dırek sıstemden dusuomu

merhaba; @alioren

hayır kapatamazsınız..

tek bir çözüm var :

donanımın yeterli ise 64 bit işletim sistemi kurmak...

Sormadan söyleyeyim 32 bit i 64 bit e yükseltemezsiniz :)

bazı modellerde düzeltilebiliyor. orneğin bendeki ekran kartı ayarı bios tan girilerek ne kadar ram kullanılacağı seçilebiliyor. bir başka yontem de ati lerde vardı. kendi programında ayarlanabiliyordu ne kadar ram tüketeceği. sitesinden indirip kurarak kurcalamanızı tavsiye ederim

Kullanmış olduğunuz Windows 7 x64 sürümü RTM 7000, RTM 7100, RTM 7300 ise bazen ne kadar uğraşsanızda 4 Gb RAM kullanamıyor. Mümkün ise MSND kopyası bir Windows 7 x64 yapı 7600 kullanın. Yapı 7000,7100,7300 gibi sürümlerde sürücü uyumsuzluğu, sürücülerin anlamsız yere devre dışı kalması gibi sorunlarla karşılaşılıyor. Bilgilerinize....

Haydi kolay gele !

Kullanmış olduğunuz Windows 7 x64 sürümü RTM 7000, RTM 7100, RTM 7300 ise bazen ne kadar uğraşsanızda 4 Gb RAM kullanamıyor. Mümkün ise MSND kopyası bir Windows 7 x64 yapı 7600 kullanın. Yapı 7000,7100,7300 gibi sürümlerde sürücü uyumsuzluğu, sürücülerin anlamsız yere devre dışı kalması gibi sorunlarla karşılaşılıyor. Bilgilerinize....

Haydi kolay gele !

Kullandigim sürüm en son sürüm 7600 ve 64 bit tir..... ve orjinal sürümle yani MSDN sürümle MD5 degerleri aynisidir....

Kusura bakma kardes ama belliki sen bihabersin biz 64 biti yüklerken tam kapasite kullanalim diye yükledik

madem 2 kat performans kullanabiliyoruz...

bizde 4 gb olduguna göre neden 4x2=8 kat performans alamiyoruz....

neden 4x2=6 kat performansta kaliyoruz sorun burada.....

yani bizim 1 gb yani 1x2=2 katlik performansimiz kayip onu anlayamiyoruz

:D:D:D:D:D

arkadas 4 gb ramin var 8 gb olcak diye bişi yok bu rami tam kapasite kullanmaktır benim anlatmak istediğim

lütfen 32 bit ile 64 biti araştırın biraz

söyle bir örnek vereyim dualkit ram ler satılıyor veriyolu 64 bitten 128 bite yükseliyor bu insanlar bihaberde öyle iş olsun diyemi yapıyorlar bunu lütfen gözünüzü seveyim

benim kullandığım win 7 bu

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=109186

xp profosienel 4 demiş kardeşim 32 biti 4 gb desteklemez bu tabloda sorun var bence

bu listede problem var gibi geldi bana Windows XP Professional (32-bit) 4 demişsin max 3 gb destekler yanlışım varsa düzeltin

Arkadaşım PAE 36 bit x86 işletim sistemlerinde desteklenir max ram miktarını ona göre yazmışlar listede yanlışlık filan yok gayet açık ve net iyi günler...

Kullandigim sürüm en son sürüm 7600 ve 64 bit tir..... ve orjinal sürümle yani MSDN sürümle MD5 degerleri aynisidir....

Walla bilemiyecem artık TOLGAHAN5 Benim PC'de 6 Gb RAM kullanabiliyorum. Ancak ben sana sadece Windows 7'deki bizzat görmüş olduğum bazı olumsuzlukları söylemiştim. O kadar da hiddet yapmana gerek yok !

resim_159332546.PNG

Haydi kolay gele !

Walla bilemiyecem artık TOLGAHAN5 Benim PC'de 6 Gb RAM kullanabiliyorum. Ancak ben sana sadece Windows 7'deki bizzat görmüş olduğum bazı olumsuzlukları söylemiştim. O kadar da hiddet yapmana gerek yok !

resim_159332546.PNG

Haydi kolay gele !

hiddet yapmiyorum kardes kusura bakma...

benim kullandigim leptop.. bazi arkadaslar grafik kartinin da bunu kullanabilecegini yazmislar.. yani ramin bir kismi grafik kartina ayrilmis olabilir diyorlar...

ilk yükledigimde hersey normaldi 4 gb yi tam olarak görüyordu..

bazi driverler eksikti onlari bulup yükledikten sonra baktigimda 3 gb kullanilabilir yazisi cikti

Bu driverlerden birinden kaynaklaniyor bunu biliyorum ama sirayla yukleyip kontrol etmedigim icin hangisinden tam olarak kaynaklandigini anlayamadim...

hiddet yapmiyorum kardes kusura bakma...

benim kullandigim leptop.. bazi arkadaslar grafik kartinin da bunu kullanabilecegini yazmislar.. yani ramin bir kismi grafik kartina ayrilmis olabilir diyorlar...

ilk yükledigimde hersey normaldi 4 gb yi tam olarak görüyordu..

bazi driverler eksikti onlari bulup yükledikten sonra baktigimda 3 gb kullanilabilir yazisi cikti

Bu driverlerden birinden kaynaklaniyor bunu biliyorum ama sirayla yukleyip kontrol etmedigim icin hangisinden tam olarak kaynaklandigini anlayamadim...

ben en son güncel driverları kullanıyorum laptopumun üreticisinin sitesinden değil direk donanımların üreticilerinden çektim

mesela pm45 cipset driverini intelin sitesinden ekran kartı nvidia onuda nvidianın sitesinden diğerleri bu göstergeyi etkilemezönemli olan cipset ve ekran kartı

Merhaba Arkadaşlar Bende Win7 32 bit yüklü ve sizler 64 bit in daha performanslı olduğunu yazmışsınız..

işlemcim : AMD Athlon II X2 240 2.8GHz 2 x 1MB L2 Cache

anakart : Gigabyte GA-M61PME-S2P - Bios ver. : F6

Ram : 1+2=3Gb Ram Kingston 800 Mhz

Ekran Kartı : His Ati HD4650

HDD : 2x160 Gb - 1 Sata - 1 ide

Sistem sata da kurulu

sizce 32 bit mi kalmalı yoksa 64 bit mi yüklemeliyim ve 64 bit program oyun vs. tarz şeyler sorun çıkartıyormu ???

performans farkedermi sizce ???

:) 64 bit kurmak ıstemıorum ya benm makınada 4 gb ram vardı geldgnde vısta basıc vardı 4 gb göruodu adamlar nası gördusmus basıce 4 gb ramı 32 bıt ısletm sıstemydı hem home premıum 32 bıt kurdum 2.97 gb ram var dıyor acaba ultımate 32 bıt kursam yınemı 2.97 görur

Güzel kardeşim Win7 x64 kur sistemine birde guzel bir flas bellek al biçimlerdir usb porta tak sistem hızlandırıcı olarak kullanılsınmı diye bir uyari verir evet de o uyarıya...

Takdığın flash bellek oldumu sana RAM ;)

Al sana istedigin kadar ram

• Editor

4gbram.jpg

resimde belli olmuyor ama kullandığım sistem 32Bit Windows 7...

amanında 32Bit sistemler için 4GB RAM desteği diye bir konu açmıştım ama konu zararlı görüldüğü için çöpe taşınmıştı, merak eden forumun çöp kutusundan konuyu bulabilir...

işe yarayıp yaramadığına anlamak için bilgisayarı elimden geldiğince zorladım ve sonuç ortada 32Bit sistemlerde 3 GB'ın üstünde RAM kullanılabiliyor...

eğer bilgisyarımda 8 GB RAM olsa idi onuda çok rahat kullanırdım...

Güzel kardeşim Win7 x64 kur sistemine birde guzel bir flas bellek al biçimlerdir usb porta tak sistem hızlandırıcı olarak kullanılsınmı diye bir uyari verir evet de o uyarıya...

Takdığın flash bellek oldumu sana RAM ;)

Al sana istedigin kadar ram

okumaniz yazmaniz yok galiba yada gözleriniz iyi görmüyor resimleriiii....

ilk mesajimdan beridir yaziorum 64 bit kullaniyorum.. Resimleride verdim orada da yaziyor 64 bit isletim sistemi diye...

hala bana 64 bit yükle düzelir.. Türünden mesajlar cekiyorsunuz...

anlamaniz icin daha neler yapmam gerekiyor anlayamadimmm...

• 1 ay sonra...

Arkadaşalr benim masaüstü bilgisayarda 4GB ram(ama 3GB okuyor) ekran kartım 2048MB işlemcimde core quad 9505 fakat hala 3GB okuyor forumda ki yazıları tek tek okudum,kimi 32 bit destekler kimi 64 bit diyor,kafam karıştı açıkçası ram leri tek tek denedim 2GB görüyor ama ikisini birden takınca 3GB görüyor anakartım 8Gb destekli(GIGABYTE-G41M-ES2L) bi arkadaş dxdiag dan bahsetmiş ordada 3070MB görünüyor ne yapayım bilemedim,bios ayarlarını güncelleyeceğim şimdi de en son çarem o kaldı,gelişmeleri yazarım tekrar bu konuda başka fikri olan varsa paylaşırsa sevinirim...

Please register to see this content.

bende acer aspire5737z var arkadaşlar windows 7 tüm hepsini denedim ama malesef ram olarak en fazla 3.25 gördü artı pc manyaklaşmaya başladı diyeceksiniz ki orjinal kur ama ben orjinal msdn vin 7kurdum baktım olacagı yok bunun bende vista ultimate kurdum (32bit) su an ram 4gb tam görüyor ve pc çok seri çalışıyor ben sunu anladım bu işten üreticiler ne napıyolar bilmiyorum ama biostan mı yapıyolar yoksa başka bir olay mı var anlamadım cihazla gelen yazılımdan başkasını kurdugunda cihaz kafayı yiyo (benim cihazla gelen home basic di):D ama ultimate kurulu su an clark falanda yok orjinal biosu var üzerinde ...

64 Bit win7 ultimate kurdum 4GB ram i gördü fakat bu seferde flash problemi çıktı henüz 64 bit destekli flash olmadığından 32 bit lik explorer yüklemem gerekmiş bende xp ye geri dönüp 3GB kullanmaya devam ediyorum artık

aynı sorun bende de var...

Intel® Core™ 2 Quad Q8400 İşlemci, 4 gb ddr3 1333mhz ram var ama

windows 7 home premium oldugu için

yüklü fiziksel bellek 4 gb

toplam fiziksel bellek 3,25 gb

kullanılabilir fiziksel bellek 2,32 gb görünüyor

windows 7 64 bite vercek para yok böyle s*l*k bi durumda kaldım :S

bu bilgisayara verecek para war :):)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...