Jump to content

Pardus 64 Bit Projesi "resmen" Başladı

KemalALKIN

Recommended Posts

Arkadaşım Windows lisanslı işletim sistemi ve Microsofta ait.Ne kadar değiştirsen de benim diyemessin.Fakat Linux tamamen ücretsiz.İster tamamını değiştir ister birazını sonuçta ortaya farklı bi işletim sistemi çıkıyor.Üstelik Pardus çıkarken birçok yer yeniden kodlandı veya sıfırdan kodlandı.Bu yüzden diğer linuxlardan farklı ve ULUSAL İŞLETİM SİSTEMİ.

Hala bu ULUSAL İŞLETİM SİSTEMİ zırvalığı devam mı ediyor. Neredeyse bütün forumlarım Pardus ile ilgili başlıklarda bu zırvalık var. Ulusal veya uluslararası işletim sistemi yoktur. Linux bütün insanlığın malıdır. Sahibi herkesdir. Bir isim uydurarak, Linux çekirdeğini Türkçelestirerek kendimize mal edemeyiz.

Windows sürümlerini sadece MS çıkartır. Sadece MS ve ekibi onu geliştirir. Linux'ta ise geliştirici ekibi linux sürümlerini kullanan/kullanacak olan herkes geliştirici ekibinde sayılır.

Esas konuya gelince çok geç kalınan bir proje bizde daha yeni gündeme geliyor. Memur zihniyeti ile yürümeyecek bana göre. 32 bitlik sürümleri 1 2 sene ara ile duyuruluyorsa bunun çıkması epey bir zaman alır.

yorumları okudum da çoğu insan linux çıkış mantığını anlamamış windows a okadar bağlanmışlarki bu yamalı işletim sisteminden iyisi yok gibi görüyorlar microsoftun vermediği yetkileri modifiyeyle yapıyorsunuz linux te ise ayarlarla istediyiniz gibi yapabiliyorsunuz programlar dahil ulusal olmasının sebebi devlet destekli olmasıdır bir çok arkadasın mantığına göre hiçbir şey milli değildir bende bir zamanlar windows kullananlardandım ve linuxler için berbat işletim sistemi derdim ama 1 yıldır pardus kullanıyorum ve o yamalı işletim sisteminede bir daha dönmeyi düşünmüyorum ayrıca windows çoğu özelliğini linuxlerden alır

Elmayla armutu karşılaştırıyorsunuz bence. windows ile linux ve türevleri yani pardus aynı hedef kitleye sahip değiller. Eğer öyle olsaydı windwosa kim para verirdi. devletin pardusu üretmesinin nedeni windowsun açık kaynak olmamasından dolayı devletin gizli sırlarının çalınma ihtimaline karşı açık kaynak kodlu olan linux un Türkçeleştirilmiş ve gerekli programların eklenmiş halidir. pardus ev kullanıcılaarı için üretilmiyor. ha sen evinde sadece internete girip office işlemleri yapıyorsundur, oyun oynama yada profesyonel donanımlarla işin olmuyordur kullanırsın o ayrı. Hadi ben pardusu kurayım destekleyeyimde oyunu nasıl oynayacağım, ben .net programlama teknolojisi ile nasıl programlama yapayım, photoshop yada autocad yada solidworks ile nasıl çizim yapayım yada adobe ürünleriyle nasıl web ve mobil uygulamalar hazırlayayım. Arkadaşlar bizim kanımızdan gelen milliyetçiliğimiz var tamamda devletin her ürettiğini alıp kullanmak zorunda değiliz. devletimiz traktör tekeride üretiyor ama arabalarımıza gidip bunu takmayıp bridgestone lastik takıyorsak eğer işimize yaramayacaksa pardus yerine windowsuda kullanabiliriz.

ayrıca 128 bit işletim sistemi için önce 128 bit işlemciler üretilmesi lazım. intel, amd veya ibm in böyle bir işlemcileri var mı bilmiyorum...

Windows yerini tutarmı acaba... ?

valla evet demeyi çok isterdim ama bizim bilimadamıyız diyen ler gidip yabancı makaleleri türkçe

ye çevirip ben yazdım diye devletten para alması aklıma geldi bizim ülkede bu hortumculuk

sürdükçe ne pardus gelişir ne bi başka şey 400.000 miydi neyid dvd kapasitesini tek bi materyale

sığdırdı bi üniversite yada başka bi teknik kuruluşumuz yanlış hatırlamıyosam ona bile sahip

çıkmadılar şimdi linux üzerine yazılmış bi işletim sistemi hiç desteklenmez sanmıyorum......

Elmayla armutu karşılaştırıyorsunuz bence. windows ile linux ve türevleri yani pardus aynı hedef kitleye sahip değiller. Eğer öyle olsaydı windwosa kim para verirdi. devletin pardusu üretmesinin nedeni windowsun açık kaynak olmamasından dolayı devletin gizli sırlarının çalınma ihtimaline karşı açık kaynak kodlu olan linux un Türkçeleştirilmiş ve gerekli programların eklenmiş halidir. pardus ev kullanıcılaarı için üretilmiyor. ha sen evinde sadece internete girip office işlemleri yapıyorsundur, oyun oynama yada profesyonel donanımlarla işin olmuyordur kullanırsın o ayrı. Hadi ben pardusu kurayım destekleyeyimde oyunu nasıl oynayacağım, ben .net programlama teknolojisi ile nasıl programlama yapayım, photoshop yada autocad yada solidworks ile nasıl çizim yapayım yada adobe ürünleriyle nasıl web ve mobil uygulamalar hazırlayayım. Arkadaşlar bizim kanımızdan gelen milliyetçiliğimiz var tamamda devletin her ürettiğini alıp kullanmak zorunda değiliz. devletimiz traktör tekeride üretiyor ama arabalarımıza gidip bunu takmayıp bridgestone lastik takıyorsak eğer işimize yaramayacaksa pardus yerine windowsuda kullanabiliriz.

ayrıca 128 bit işletim sistemi için önce 128 bit işlemciler üretilmesi lazım. intel, amd veya ibm in böyle bir işlemcileri var mı bilmiyorum...

Arkadaşlar Pardusun ve Linux un yeteneklerini bilmeden konuşmasak nasıl olur?PlayonLinux ile Windows daki oyunları oynayabilirsiniz Wine ile programları çalıştırabilirsiniz.Yada bazı programların linux sürümü var ki bu durumda linux üzerinde kolayca çalıştırabilirsiniz.Linux sürümü olmayan programları ise sanal bilgisayarda çalıştırabilirsiniz

Şimdi size bi soru soruyorum:Windows virüslarinin sayısını bilen var mı ?(Milyonlarca ama kaç milyon?) Peki Linux sürümleri için yazılmış virüs sayısı kaç?Yok denecek kadar az.Sadece Unix sistemler için virüs olabileceğine dair ispat olsun diye varlar.

Şimdi size bi soru soruyorum:Windows virüslarinin sayısını bilen var mı ?(Milyonlarca ama kaç milyon?) Peki Linux sürümleri için yazılmış virüs sayısı kaç?Yok denecek kadar az.Sadece Unix sistemler için virüs olabileceğine dair ispat olsun diye varlar.

Windows virüsleri konusunda haklısın milyonlarca.

Linux virus bakımından güvenli mi gerçekten?

Bilmediğimden soruyorum yanlış anlamayınız.

Linux yapı itibariyle virus saldırısına dirençli mi?

Yani teknik olarak mümkün değil mi?

Yoksa linux tabanlı işletim sistemi kullananlar, virus yapıcıların işine yarayacak şeyler yapmıyorlar mı bilgisayarlarında?

O yüzden mi linux için virus olmuyor?

Tartışılan konu çok tuhaf. Yok pardus bunun linux şunun dercesine bir tartışma havası hakim. İşin özü ise bir türk üniversitesi bir yazılımı geliştirme konusunda adım atıyor ama insanlar başarılar demek yerine bunda bile tartışacak birşeyler buluyor. :)

Arkadaşlar pardus şöyle pardus böyle diyorsunuz.

Peki hiç düşündünüzmü windows şirketi, windows ve ofis proğramlarını diğer windows altında çalışan proğramlar olsun, kişisel kullanıcılar için esnek davramasaydı

tavrınız ne olurdu? Yani bütün proğramlarını parayla kullandırsa (İllegal proğramlara izin vermesse) düşünceniz ne olurdu merak ediyorum.

Arkadaşlar Pardusun ve Linux un yeteneklerini bilmeden konuşmasak nasıl olur?PlayonLinux ile Windows daki oyunları oynayabilirsiniz Wine ile programları çalıştırabilirsiniz.Yada bazı programların linux sürümü var ki bu durumda linux üzerinde kolayca çalıştırabilirsiniz.Linux sürümü olmayan programları ise sanal bilgisayarda çalıştırabilirsiniz

Dostum ben linux, mac os, pardus, windows işletim sistemlerinin hepsini kullandım ve kullanmaya devam ediyorum ayrıca derslerinide veriyorum. Sen bir progamı sanal bilgisayarında çalıştırdığında mevcut sisteminin tüm özelliklerini kullanabiliyor musun? Linux üzerindeki sanal bilgisayarında güncel bir oyunu açıp dene baklalım nasıl oynuyor. yada 3d max ı açta bir tasarım yap bakalım nasıl oluyor. benim anlatmak istediğim herkes ihtiyacına göre işletim sistemi kullanır. sana pardus yetiyorsa windows yerine tabi onu kullan ama gidipte özgür yazılım diye balıklama atlamamak lazım.

Linux sürümleri ve Pardus bana çok karışık geliyor.

Ama Windows* kadar kolay ve anlaşılır olsa kesinlikle kullanırım.

Tabi programları çalıştırmasıda önemli.

Selamun Aleykum. Arkadaşlar tamam kullanmasına kullanalım Yabancıların yaptığını kullanacağımıza kendi ürünümüzü kullanırız. Peki DRİVERLERİ nasıl yapacaz PARDUS için hangi driverleri yüklememiz gerek XP mi VİSTA mı ?

Selamun Aleykum. Arkadaşlar tamam kullanmasına kullanalım Yabancıların yaptığını kullanacağımıza kendi ürünümüzü kullanırız. Peki DRİVERLERİ nasıl yapacaz PARDUS için hangi driverleri yüklememiz gerek XP mi VİSTA mı ?

krulumda takılı ve açık olan herşeyi tanır kendi otomaitk yükler

• 2 hafta sonra ...

Bir internet cafeci olarak daha 2 ay önce microsofta 5000 lira para verdim ve benim gibi binlerce internet cafecinin böyle para verdiğini düşünürsek yurtdışına milyon kusur dolar para çıktı. Bu parayı verene kadar forumlarda sitelerde yırtındım pardus kullanmak istiyorum diye. Memleketimden para çıkmasın diye. Hani nerde proje, çıkardıkları işletim sistemi 893247345 bit olsa ne olur.

Bir internet cafeci olarak daha 2 ay önce microsofta 5000 lira para verdim ve benim gibi binlerce internet cafecinin böyle para verdiğini düşünürsek yurtdışına milyon kusur dolar para çıktı. Bu parayı verene kadar forumlarda sitelerde yırtındım pardus kullanmak istiyorum diye. Memleketimden para çıkmasın diye. Hani nerde proje, çıkardıkları işletim sistemi 893247345 bit olsa ne olur.

Hani nerde proje derken?

Proje burda:

http://www.pardus.org.tr/[/CODE]

şahşi görüşüm

microsoft = evren

pardus = dünya

Sahsi gorusum

Microsoft = yazilim dunyasini tekellestirme.

Pardus(/Ubuntu) = ozgur yazilim. kim ne isterse onu kullanir.

bu ne ya...rapid bitti hotfile var vb.(tabi türkçe olanları es geçmeyelim ve bir konuda buna açalım anasayfada heryerde linkleri dile getirelimde reklam edelim de hızlı ve türkçe indirelim neyse..)pardusu yüceltelim hiç yoktan bütçemizi korumak adına gençlerimizi buraya odaklandıralım a.b.d değilde yerli olarak dünyaya meydan okuyalım tabi programcılara iş düşüyor ama yine windows .exe leride çalıştıran karma sistem olsun derim globalleşelim (avrupa birliği demedim onlara parmak ısırtalım..) temennilerim bunlar katılmayacak yoktur inşallah..

Hani nerde proje derken?

Proje burda:

http://www.pardus.org.tr/[/CODE]

Pardus internet cafe için uygun değil. Ben bunu anlatmaya çalışıyorum. Kendi çabalarımızla birçok oyunu çalıştırdık ama kanunlara göre zorunlu olarak kullanmamız gereken filtre programını çalıştıramadık. Projeyi geliştirenler bu sorunu halletse idi, şu anda internet cafelerde Pardus kullanılıyor olacaktı. Milletin bilgisayar ile tanıştığı ve en iyi kaynaştığı yer olarak internet cafeler olarak düşünürsek, şu anda Pardus bütün Türkiye'ye inanılmaz bir hızda yayılıyor olacaktı.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...