Jump to content

Pardus 64 Bit Projesi "resmen" Başladı

KemalALKIN

Recommended Posts

PARDUS 64 Bit Projesi "Resmen" Başladı

64bit-comu.png

Ülkemizde yürütülen en büyük özgür yazılım projesi olan Pardus, üniversitelerle yaptığı ortak çalışmalara bir yenisini daha ekledi. Özgür yazılım kültürünün yaygınlaştırılması ve tarafların işbirliğinin artırılması amacı ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ile TÜBİTAK UEKAE arasında bir protokol imzalandı.

18 Şubat 2010 tarihinde yürürlüğe giren protokol kapsamında ÇOMÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde yer alan bir ekip, Pardus'un 2010 yılının ikinci yarısında yayınlanacak olan ve KOBİ'lerden kurumsal işletmelere kadar geniş bir kitleye hitap etmesi amaçlanan Pardus Kurumsal 2 Geliştirici Sürümü’nü 64 bit sistem mimarisine port etme işine resmen başladı.

Pardus Proje Yöneticisi Dr. Erkan TEKMAN, proje olarak işbirliği protokolü hakkında son derece memnun ve heyecanlı olduklarını dile getirerek, “Pardus projesinin kapıları, üniversitelere sonuna kadar açıktır. Bu tip işbirliklerinin ülkemizdeki özgür yazılım kültürüne ve ekosistemine önemli katkılar yapacağına inanmaktayız” dedi. Gelecek dönemde çok daha fazla sayıda üniversite ile benzer çalışmalar yapmak istediklerini sözlerine ekleyen TEKMAN, ülkemizde özgür yazılıma yaptıkları katkılar ve önemli işbirlikleri dolayısıyla Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi yetkililerine teşekkür etti. ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Ali AKDEMİR de 64 bit proje çalışmasından ve TÜBİTAK ile işbirliği yapmaktan son derece memnun olduklarını ve gelecekte de iki kurumun yapacağı yeni çalışmalar için bu protokolün ilk adım olduğunu söyledi. AKDEMİR, sözlerine Pardus ve özgür yazılımla ilgili tüm ÇOMÜ projelerine idare olarak her türlü desteği sağlayacağını söyleyerek devam etti."

Özgür Yazılım Ruhu Pardus ile Üniversitelerde

Çalışmaları kısa bir süre önce başlayan proje kapsamında ÇOMÜ Bilgisayar Mühendisliği Fakültesi öğretim üyesi Dr. Necdet YÜCEL tarafından kurulan ekip, bir sürüm takvimi oluşturdu. Projenin ilk ürünü ise geçtiğimiz günlerde geliştirici camiası ile paylaşılan alfa sürümü oldu. Bir deneme sürümü olmasına rağmen alfa sürümü, ÇOMÜ bünyesinde yer alan ekibin hevesi ve aldıkları yolu göstermesi bakımından son derece büyük önem taşıyor. Tamamı son sınıf öğrencilerinden oluşan ekip, sürüm takvimine ayak uydurmak için büyük bir çaba gösteriyor.

Protokolün resmen imzalandığı 18 Şubat tarihinde üniversitede bir atölye çalışması düzenleyen Pardus Projesi, hem sürümü port eden ekip hem de bilgisayar mühendisliği bölümünün diğer öğrencileri ile yakından çalışma fırsatı buldu. İki gün süren etkinlikte Pardus geliştiricileri atölye çalışmalarında sürümün devamlılığı ve kararlılığının sağlanması için tecrübelerini ÇOMÜ ekibi ile paylaşma fırsatını buldu.

Üniversitelerde özgür yazılım ruhunun ve felsefesinin yaygınlaşması açısından da son derece önemli olan projenin ilk kararlı ürününü, 2010 yılı baharında vermesi planlanıyor.

KAYNAK: www.ozgurlukicin.com

Çok sevindiri haber ama .. Pardus bana çok karışık geliyor... İçinden Çıkamıyorum :)

ilk önce sanalda kur öğren sonrada windowsun yanınada kur oldu bitti :)

ben bi hafta önce görüntü sorunu yaşıyordum bu hafta geri kurdum biraz bekledim ve kendiliğinden düzeldi böyle güzel hızlı destekli bir sistem bırakılır mı kardeş :)

ubuntu 10.04 çıkınca onuda kurarım (ubuntuda ati sorunum var)

Microsoft 128 bit'in sinyallerini verirken adamlar daha 64 bite yeni başlıyor :)

reklam kokan hareketler yapıyor adamlar. piyasada 64 bit bile oturmadı ve hala bi çok donanım ın 64 bit desteği yok. yok winfs dosya sistemi gelecek yok 128 bit olacak. sadece reklam içerikli hareketler bunlar

steve win8 için 128 bitin fake olduğunu soyledi zaten pre alpha sürecine çoktan girdi win8 128 bit için çok sene lazım :D

Win 8'den bahsetmedim ben zaten. Sadece 128 yapısı üzerinde çalışıldığını söyledim.

reklam kokan hareketler yapıyor adamlar. piyasada 64 bit bile oturmadı ve hala bi çok donanım ın 64 bit desteği yok. yok winfs dosya sistemi gelecek yok 128 bit olacak. sadece reklam içerikli hareketler bunlar

Haha. Evet reklam. Microsoftta zaten sana reklam yapıcam diye ölüyodu ya :)

Benim şahsi düşüncem şu.Başaramazlar :)

Devletin sistemlerini pardus yapsalar ne olacak ?

Pardusu kullanmayı bilen varmı ?Kaç kişi devlet dairelerine ait olan programların pardus için uygun oldugunu gördü ?

Ha ne olur en fazla 64 bit yaparlar.İşte Pardus 64biti yaptık derler :D

bende paronunun 128 bit için bi çalışmamız yok dediğini ima ettim zaten..habere fake dediller yani..

Sen Microsoft'u sadece haberlerden mi takip ediyorsun ?

Pardusu kullanmayı bilen varmı ?Kaç kişi devlet dairelerine ait olan programların pardus için uygun oldugunu gördü ?

Memo aslında mantıklı. Versinler pardusu ellerine. Programları için de destek versinler. Zaten tek program kullanıyorlar. Onun dışında çoğu devlet dairesinde ps kullanılmıyor.

Sanki XP'yi çok biliyorlar ya <_<

İstedikten sonra öğrenirlerde, öğrenmek işlerine gelmez o ayrı konu :whistle:

Birincisi:

Ülkemizin bir işletim sistemi olur.Bedava olduğu için canımızın istediği gibi kullanırız.Bedava olduğu için windowsa para vermemiz gerekmez paramız cebimizde kalır.Win7 gibi site site crack activator aramayı bırakırız .Ayrıca microsoftla Win7 yi kırdığımız için başımızın derde girme ihtimali olmaz microsoft bize win7 in orjinal mi ? diye sormaz.

İkincisi:Microsoftan orjinal işletim sistemi alcağız diye kazık yemeyiz.İşletim sistemleri güzel fakat pahalı.Üstelik windowsta çalışan her ücretli program için ücret ödemek zorunda kalmayız.

Üçüncüsü :

Windows virüsleri ile saşvaşmak için ayrıca para ödemek zorundayız.Ayrıca bazı virüsler banka hesaplarınızı boşaltmaya çılışyor ki bunla da baş etmek zorundasınız ve banka hesabınız pufff olma ihtimali var(Virülereden dolayı)

Dördüncüsü:Her program devlet programları dahil Pardusa göre ayarlanabilir.Bu bir sorun teşkil etmez.Üstelik Pardus gerekli tün programlar yüklü olarak kuruluyor.Formattan sonra kurmak gerekmiyor.Üstelik tüm driverler de kurulu oluyor.

YUKARIDAKİ TÜM YAZININ ÖZETİ ŞU Kİ: BEN PARDUSU DESTEKLİYORUM .

BEN PARDUSU DESTEKLİYORUM .

Pardus'u Bu Forumda Desteklemeyen Kimse Yok. Desteklemek Ayrı Kullanılabilir Hale Geleceğine İnanmamak Ayrı..

Linux Kde Çok Farklı Yıllardır Microsoft Kullananlar Öyle bir Anda Linux!a Geçemez. Pardus İçin Windows Tarzında Bir Arayüz ve Kullanım Kolaylığı Sağlanmadıkça Korsan Windows Kullanmaya veya Ubuntu Linux Gibi Diğer Sistemler Kullanılmaya Devam Edilecektir.

Diğer bir Meselede Pardus Geliştircilerinin Bu İşin Altından Kalkıp Kalkamamasıdır. Maddi ve Manevi Olarak..

Birincisi:

Ülkemizin bir işletim sistemi olur.Bedava olduğu için canımızın istediği gibi kullanırız.Bedava olduğu için windowsa para vermemiz gerekmez paramız cebimizde kalır.Win7 gibi site site crack activator aramayı bırakırız .Ayrıca microsoftla Win7 yi kırdığımız için başımızın derde girme ihtimali olmaz microsoft bize win7 in orjinal mi ? diye sormaz.

İkincisi:Microsoftan orjinal işletim sistemi alcağız diye kazık yemeyiz.İşletim sistemleri güzel fakat pahalı.Üstelik windowsta çalışan her ücretli program için ücret ödemek zorunda kalmayız.

Üçüncüsü :

Windows virüsleri ile saşvaşmak için ayrıca para ödemek zorundayız.Ayrıca bazı virüsler banka hesaplarınızı boşaltmaya çılışyor ki bunla da baş etmek zorundasınız ve banka hesabınız pufff olma ihtimali var(Virülereden dolayı)

Dördüncüsü:Her program devlet programları dahil Pardusa göre ayarlanabilir.Bu bir sorun teşkil etmez.Üstelik Pardus gerekli tün programlar yüklü olarak kuruluyor.Formattan sonra kurmak gerekmiyor.Üstelik tüm driverler de kurulu oluyor.

YUKARIDAKİ TÜM YAZININ ÖZETİ ŞU Kİ: BEN PARDUSU DESTEKLİYORUM .

Ülkemizin sistemi mi ? Bu forumda xp'yi de türk arkadaşlar modifiye ediyo. Sonra türk xp'si mi oluyor ?

Sıfırdan kodlasalar amenna da.. Linux'u düzenle. Sonra bana Türk sistemi diye sun. Bu mudur ?

Ülkemizin sistemi mi ? Bu forumda xp'yi de türk arkadaşlar modifiye ediyo. Sonra türk xp'si mi oluyor ?

Sıfırdan kodlasalar amenna da.. Linux'u düzenle. Sonra bana Türk sistemi diye sun. Bu mudur ?

Arkadaşım Windows lisanslı işletim sistemi ve Microsofta ait.Ne kadar değiştirsen de benim diyemessin.Fakat Linux tamamen ücretsiz.İster tamamını değiştir ister birazını sonuçta ortaya farklı bi işletim sistemi çıkıyor.Üstelik Pardus çıkarken birçok yer yeniden kodlandı veya sıfırdan kodlandı.Bu yüzden diğer linuxlardan farklı ve ULUSAL İŞLETİM SİSTEMİ.

Arkadaşım Windows lisanslı işletim sistemi ve Microsofta ait.Ne kadar değiştirsen de benim diyemessin.Fakat Linux tamamen ücretsiz.İster tamamını değiştir ister birazını sonuçta ortaya farklı bi işletim sistemi çıkıyor.Üstelik Pardus çıkarken birçok yer yeniden kodlandı veya sıfırdan kodlandı.Bu yüzden diğer linuxlardan farklı ve ULUSAL İŞLETİM SİSTEMİ.

bende destekliyorum zaten desteklemeyen kimse olmaz ama eğer yaratmak ALLAH (C.C) MAHSUSTUR ama sıfırdan kodlanıp her alanda kendi terlerini dokmedikçe onun ULUSAL İŞLETİM SİSTEMİ olduguna inanmam.Yaptıkalrı başlattıkları proje gerçekten gurur verici ama linux üzerine kabuk çekip pardus demekle ulusallık olmaz

Olayda O ya ismail :)

Pardus Pardus Diyorlar Pardus Dedikleri Linuxin Editlenmiş hali.

Yani Mornin Nasıl Xp yi Alıp Vistaya benzetiyorsa Tübitak da almış Linuxu Editlemiş Pardus Etmiş.

Morning Xp ile Pardusun Arasındaki Tek Fark.Linuxun açık kaynak olması ;)

Bir diğer kural ise.Devlet Dairelerinde çalışan uygulamaların yüzde 90 lık bir bölümü windows tabanlıdır.3 kuruş kar için şirketlerin hepsinin linuxa dönüştürmek bu ülkenin işsizliği kaldırmasıyla aynıdır.

Yani bu işler öyle basit değil.

Ha tubitak çıksın kendisi sistem yazsın(Editlemeden Orasını burasını oynamadan) koysunlar karşımıza windowsdan daha az ücreti olsun.

Win32 çaliştırsın(ki bu nasıl olacaksa artık ) O zaman başımın üzerinde yeri var.

Ama ben olmucak Dua ya Amin demem ;)

Kapiş.

ubuntu için atı ekran kartı sürücülerini 10.04 ürününde sorunları ortadan kaldırmayı düşünüyor ayrıca 128 bit 2013 ocak ayından sonra gelicek tabi ozamana dek 64 bit tam anlamıyla kullanılmış olur 32 bitler ölmeye başlar ayrıca 64 bıt urun pardus için güzel ve önemli bir adım

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...