Jump to content

Kafecilere Özel Modifiye Xp [Öneri]

YeniçeRiyan-i
 Share

Recommended Posts

Merhaba Arkadaşlar 1 Ay önce bir Arkadaşımın Kafesine Güncel Katılımsız bir Sistem Hazırlamıştım.(İnce ayarlar vs.vs)
Kendisi çok beğense gerek bir kaç istekde daha bulunmuştu.Vizelerimden Sonra bir Sistem yapıp burdada paylaşmayı düşünüyorum.Önerileriniz varsa Çekinmeden Yazınız.

Internet Explorer 7 ve 8 De Diğer Pclerden Ana Pc'ye Bağlanmak Geç Oluyor

Internet Explorer 6 ise \\pc Yapmanla Direk Paylaşim Karsında

Müşteriler Masaüstündeki Mp3 Klasörünü Tıklıyor Girmiyor Hemen biraz Beklemen Gerekiyor

yani Internet Explorer Geçikme yapıyor.

Suan Cafede Internet Explorer 6 Yüklü Takır Takır Server'e giriyor

Eger yaptıgın Sistemde Server Geçikmesini Daha Aza İndirirsen Becerebilirsen Bence Bi İlki Gercekleştirmiş Olursun || Kendi Düşüncem ||

Bileşenleri Cok Siliyorsun Emre Cafe Olunca Biraz Daha Özen Gösterirsin Artık Oda Senin Uzmanlık Alanin Tabi Senin bileceğin işTe.

Görsel Paket Kullanmadan Hazırlarsan. Görselleri.

Birde $u Server Gecikmesi İYİ CALİŞMALAR

Görsel İconlar İçinde

2w23jh5.jpg

Yaptiğim Sistemde Kullandım cok güzel duruyor.

Edited by barboyhakan

Bi kafeci cafe kontrolü dışında ne isteyebilir bence araştırılması yada öğrenilmesi gereken budur..

Network yapısı kurulacağı için mümkünse bileşen çıkartmaman lazım ve cafe kontrol programlarını sistemine eklemeyi sakın düşünme.Ayrıca zaten ince ayarlı dediğin gibi ve ikimizinde son aylarda çıkarttığı gibi güncel sistemler zaten kafi olacaktır.Acayip bi sisteme gerek yok bence bi cafe için.

bi kafeci olarak tam istediyim gibi bi sistemi bi türlü bulamadım çok aramama rağmen ve denememe rağmen son güncelleme olsun gereksiz herşey kaldırılsın diller filan kullanıcı hesapları daha bi çok şey kullanılmıyan herşey kaldırılsın dirext güncelli olsun biraz görsel olabilir ama fark etmez kesinlikle hızlı stabil performanslı olsun cd versiyonunda lan vga ve ses driverleri full yüklü olsun belki sadece netfefork 3 ekleyebilirsin yer kalırsa kalmazsada önemli değil biz yükleriz hızlı yüklensin 13 dk da tıkanma v.s olmasın hızlı açılıp kapansın şimdilik aklıma gelen bunlar aklıma gelirse devam ederim yazmaya umarım yardımım olmuştur bekliyorum çalışmanı

Arkadaşım ben cafeciyim, böyle bir düşünce güzel olmuş; çok teşekkür ederim.

İnternet Explorer, Media Player, vb. programların son sürümleri olursa

Sata ve diğer tüm driver'ları (Ses kartı, ekran kartı, vb.) otomatik algılarsa çok güzel olur.

Bir de varsayılan olarak güvenlik duvarını kapatabilirsin; çünkü ağ üzerinden oyun oynamada büyük sorun yaşatıyor ve kapatmayı unutunca deep freeze ile aç kapat vb. saöma sapan sıkıntılara sokuyor insanı.

Bence messenger, flash paketi, java, vb. gibi saçma sapan şeylere hiç gerek yok; çünkü 2 haftada bir yeni sürümü çıkıyor zaten; en fazla 2-3 hafta kullanabiliyoruz olan sürümleri. Net Framework paket entegresi güzel olacaktır.

Kişisel fikrime geleyim; görsellik çok ama çok önemli. Görsellik çok etkiliyor müşteriyi. Aylardır stardock fences'ın professional sürümünü ve toxa sistem desktop'ı arıyorum; ikisi de yok oğlu yok. Bunları bulup wpi şeklinde ya da otomatik kurulum olarak atsan diyeceğim ama ne yalan söyleyeyim bu konuda umudum yok.

Bir de şu kapkara Vista ve şeffaf olmayan, sahteyim diye bas bas bağıran Windows 7 özentisi temalar baydı. Özellikle ikon ve temalar çok önemli; o da senin insafına kalmış :)

Son olarak da Türkçe F klavye desteğini çıkartma gibi bir şansın varsa lütfen yap. Klavyeyi F'ye çevirip öylece bırakıp gidiyorlar; F klavye mi kaldı dünyada ya!

Çok teşekkür ederim sana güzel düşüncen için.

Edited by striker

@lejo89 arkadaşıma kesinlikle katılıyorum striker arkadaşıma da katılıyorum bazı konularda

yahu arkadaşlar adam kafe için diyor bırakın ikonu görselliği müşteri görselliğe mi gelecek koy güzel bi arkaplan resmi al sana görsellik ikondu temaydı bu gibi şeyler sistemi yavaşlatır. kimiside akınsoft falan demiş ne biliyorsun her kafecinin akınsoft kullanacağını akınsoft u da kurmayı bilmiyorsan zaten bırak o kafeyi işletme derim ben

şimdi kafesinde bu gibi şeylere önem veren ve bakımları kendisi yapan biri olarak

1- windows xp'nin orjinal volume licence sürümü üzerine modifiye yaparsanız iyi olur

2- net framework 3.5 dahil tüm sürümlerini eklerseniz (sanırım 4 te çıkmış ama tam bilgim yok)

3- sürekli güncellenen programları eklemezseniz iyi olur hatta hiçbir programı eklemeyin derim java dahil

4- xp güncellemelerini söylemeye gertek yoktur sanırım

5- sistemden kaldırılacaklar fazla olmamalı bence xp tour, eski messenger, net meeting,

6- sınırsız paylaşım olmalı fakat coğu kişinin yaptığı sistemde sınırsız paylaşım için ekledikleri dll dosyası eski sürüm bu yüzden pcler ağı geç görüyor bunun için linkte verdiğim dll dosyasını eklerseniz herkes için faydalı olacaktır umarım. (sanırım @barboyhakan arkadaşımızın dediği gecikme bu olsa gerek yine bekletiyor ama fazla değil)

http://rapidshare.com/files/368911213/system32.rar[/CODE]

7- oyunlarda sorun yaşanmaması için microsoft visual c++ 2005 redistributable ve microsoft visual c++ 2008 redistributable (2008 versiyonunun 2 farklı sürümü var ikisinide eklersiniz) microsoft games for windows - live ve live redistributable ve son olarak msxml (2 versiyon olması lazım)

8- harddisk doluluk oranlarını gösteren vista drive indicator hatta onun için de link vereyim bazı modifiyelerde çok abartılı bulduklarım var bence bu linkteki ideal

[CODE]http://rapidshare.com/files/368914566/Vista_Drive_indicator_2.2.exe[/CODE]

9- hızlandırma ayarlarını abartılı yapmazsanız iyi olur her zaman kullandığım ayarlar var bunları versem ayıp etmiş olmam umarım

[CODE]http://rapidshare.com/files/368915705/xpinceayar.reg[/CODE]

10- bilgisayarım a sağ tıklamada program ekle kaldır aygıt yöneticisi ve denetim masası bunlardan fazlasının gereksiz olduğunu düşünüyorum (üstteki reg kaydı olan linkte bunlar mevcut)

11- internet explorer 8 olmalı bence güncellemeleriyle birlikte

12- başlat çubuğu rengini gümüş olarak ayarlayabilirseniz görsellik denen şeye faydası olacağına inanıyorum o mavi renkten sanırım herkes sıkılmıştır...

13- tüm sata ve raid driverler (geçenlerde @emre90 arkadaşımızın verdiği orjinal xp(sadece güncellemeleri ekli) cdden kurmaya çalıştım sanırım hepsi eklenmemiş harddiski görmedi daha sonra @nec arkadaşımızın verdiği windows xp sp3 + cdsinden denedim bu sefer harddiski gördü ve sorunsuz kurdum)

14- güvenlik duvarı kapalı olursa @striker arkadaşımızın dediği gibi kafe programı makinayı görmüyor vs sorun oluyor...

şimdilik aklıma gelen bunlar bir kafeci olarak sisteme çok özen gösteririm (kendim kurduğum için)

sistemi yaparken güncellemeleri hfsliple eklerseniz kurulumda 13. dakikada fazla takılmıyor

sen ne çok şey biliyorsun öyle madem bu kadar bilgin var neden kendin yapmıyorsun dersen 2 tane internet kafem var inan modifiyeye ayıracak vaktim yok zaten kurulumları orjinal cdden ayarlıyorum bu dediklerimi ekliyorum ve gayette memnunum

Edited by platinum

platinum arkadaşımıza katılıyorum...

sadece en gerekli temel ihtiyaçlar olan (net framework - java son sürüm - silverlight - Flash Player hem mozilla hem İE - WM 11 - İE 8 - Winrar şart - DirectX - microsoft visual c+ 2005 redistributable - microsoft visual c+ 2008 redistributable - msxml ) bu yazılımlar KESİNLİKLE her modifiyede olması gerekiiirrrr...

Birde Sata- raid Driverleri...

Yukarda yazdıklarım tek cd de iki işletim istemi olarak toplanabilir....

Full görsel DRİVERLİ - DRİVERSİZ

Sade DRİVERLİ - DRİVERSİZ...

ve tabii ki yukarda yazdıklarımın hepsinin de son sürüm ve ORJ xp üzerinde olması...

Küstahlık Ettim İse AFFOLA...

Edited by jiinss

platinum arkadaşımıza katılıyorum...

sadece en gerekli temel ihtiyaçlar olan (net framework - java son sürüm - silverlight - Flash Player hem mozilla hem İE - WM 11 - İE 8 - Winrar şart - DirectX - microsoft visual c+ 2005 redistributable - microsoft visual c+ 2008 redistributable - msxml ) bu yazılımlar KESİNLİKLE her modifiyede olması gerekiiirrrr...

Birde Sata- raid Driverleri...

Yukarda yazdıklarım tek cd de iki işletim istemi olarak toplanabilir....

Full görsel DRİVERLİ - DRİVERSİZ

Sade DRİVERLİ - DRİVERSİZ...

ve tabii ki yukarda yazdıklarımın hepsinin de son sürüm ve ORJ xp üzerinde olması...

Küstahlık Ettim İse AFFOLA...

ya arkadaşım hiçbi proğram entegre etme durmadan güncelleniyor gerek yok buşana yer kaplamasın full drivcerli olsun hızlı kurulsun stabil performanslı olsun hatta bugüne kadar kullandığımız en hızlı sistem olsun

programları arkadaşların çoğu yazmış bence en önemlisi virüslere karşı full güncelleme olmasıdır

bu zamana kadar barış seven in yaptığı işletim sistemlerini kullandım hiç sorun olmadı yapmadan sorduğun için teşekkürler

yahu arkadaşlar adam kafe için diyor bırakın ikonu görselliği müşteri görselliğe mi gelecek koy güzel bi arkaplan resmi al sana görsellik ikondu temaydı bu gibi şeyler sistemi yavaşlatır.

Farklı ikon ya da duvar kağıdı, ya da klasik wWindows teması yerine Royale, vb. gibi temalar kullanmak nasıl yoracak sistemi? Bu nasıl mantık? Evet, görselliğe gelen çok insan var.

Edited by striker

şuan da barış sevenin dvd sini kullanıyorum. acaip hızlı ve harika bir sistem. kafecilere ait diorsan asla ve asla ie8 olmasın. ie7 harika olur5 ince ayarlarıda yapılırsa. tüm flash paketleri-java-adobe msn9 coklu. bunlar ilk aklıma gelipde olmazsa olmazlardandır. paylaşımını bekliçem saygılar..

Kafeye yapılacaksa o zaman tavsiyelerim şunlar:

1-Program entegresi olmasın.Çünkü sürekli güncelleniyor.Buda internet cafeciler için sıkıntı olabilir.

2-Bir yorumda akınsoft yazılımı mutlaka entegre olmalı demiş.İyide o lisanslı bir yazılım.Lisanssız cafede kullanılamaz ve her internet cafe akınsoft kullanmaz.Bu yüzden geçelim.

3-En son güncellemeler,.net framework 2.0,direct x update,ie7 entegreli olmalı.(İE8 de sıkıntı oluşabiliyor bunu gördüm.)

4-Fazla aşırıya kaçmamak suretiyle tema,wallpaper v.s entegre edilebilir.Sade ama görsel bir windows olabilir.Rocketdock,windows sidebar v.s olmamalı.Her internet cafe pcsi hızlı değildir bunuda bilmek gerekli.

5-Performans ayarlarına dikkat etmek gerekli.Çok bileşen çıkarılmamalı.Özellikle ağ ile ilgili bileşenlere dikkat etmek gerekli.Windows güvenlik duvarı gibi gereksiz şeyler kaldırılırsa yeterli olacaktır.

Benim önerilerim bunlar.Kafeci değilim ama bir internet kafede neler yapılması gerektiğini biliyorum.Bunlara dikkat edilmesini tavsiye ederim.Saygılarımla..

Kafeye yapılacaksa o zaman tavsiyelerim şunlar:

1-Program entegresi olmasın.Çünkü sürekli güncelleniyor.Buda internet cafeciler için sıkıntı olabilir.

2-Bir yorumda akınsoft yazılımı mutlaka entegre olmalı demiş.İyide o lisanslı bir yazılım.Lisanssız cafede kullanılamaz ve her internet cafe akınsoft kullanmaz.Bu yüzden geçelim.

3-En son güncellemeler,.net framework 2.0,direct x update,ie7 entegreli olmalı.(İE8 de sıkıntı oluşabiliyor bunu gördüm.)

4-Fazla aşırıya kaçmamak suretiyle tema,wallpaper v.s entegre edilebilir.Sade ama görsel bir windows olabilir.Rocketdock,windows sidebar v.s olmamalı.Her internet cafe pcsi hızlı değildir bunuda bilmek gerekli.

5-Performans ayarlarına dikkat etmek gerekli.Çok bileşen çıkarılmamalı.Özellikle ağ ile ilgili bileşenlere dikkat etmek gerekli.Windows güvenlik duvarı gibi gereksiz şeyler kaldırılırsa yeterli olacaktır.

Benim önerilerim bunlar.Kafeci değilim ama bir internet kafede neler yapılması gerektiğini biliyorum.Bunlara dikkat edilmesini tavsiye ederim.Saygılarımla..

1)Zaten akıllı adam program entegre etmez,akıllı kullanıcıda önüne gelen sistemi indirmez..Benimkilere bakabilirsin..

2)Program entegresi ile aynı durum zaten

3)En son güncellemeler demişsin ama .net son sürüm olarak 3.5 var sanırım kaza ile 2.0 yazdın. Internet Explorer 8 de entegre ettiğim hiç bir sistemde hiç bir sorun kati suretle yaşamadım..

4)Dediğin gibi her cafenin bilgisayar hızı aynı değildir.Hala DDR ram kullanan kafeler var,

5)Bileşen çıkartmada tarihi eser olanlar harici bileşen çıkartmak ( Lite sürümler hariç ) direk söylüyorum ahmaklıktır zaten.Bunu eğer bir cafeci indiriyorsa o işletmenin zaten vay haline