Jump to content

Ekrana Görüntü Gelmiyor

bozkurt.hilal

Recommended Posts

kardeşim aletin hiç bi yerini daha fazla kurcalama sen işlemciyi sökerken veya takarken stadik elektirklenme oluşmus ve senin bios uçmuş kesin olarak diyorum bunu :) anakartı alıyosun bir arkadasa gidiyosun hemen flashlatıp geliyosun tak çalıştır :dribble: ankarada isen yardımcı olabilirim kolay gelsin

Ya benden çatır çatır elektrik atlıyor metallere 3 yıldır teknik servisdeyim daha yeni biosun uçtuğunu duydum tamam statik elektrik anakarta zarar verir ama nasıl bu kadar kesin konuşuyorsun.Ortada yenecek bir lokma mı gördün.lokma yemek için mi yapılışına katkıda bulunmak için mi buradasın ?arkadaşım öyle bir şey varsa bios flash sökülebiliyorsa ben adanadayım cihazımda var söz sana eğer ondansa gönder ücretsiz yükleyeceğim nede olsa ayını yolun yolcusuyuz

saolaun arkadaşlar sorun hala devam ediyo anakartdan olmuştur diyorum ama durup dururken neden anakart uçsunki işlemciyi macunladım yerine güzelce oturttum geri taktım sonra hiç açılmadı

yazılanları tek tek okudum yogunlasan durum olarak ve en son yaptıgın işlemde bu olsa gerek işlemciye odaklanmamız gerekiyor. o zaman en mantıklısı olarak aklıma gelen madem tum parçaları soküp takabiliyorsan ki elinden bu geliyor yapacagın işlemleri biliyorsun. sırayla tak hepsini power ram işlemci ekran kartı ik olarak onbaoard da deneyebilirsin hem makıneyı sankı sıfırdan topluyormusuz gıbı olacak hemde hata alırsak hanıgısınde alacagımız daha kesın ve net olur.. saygılarımla...

düzenleme ram ekran kartı kı olursa hd sokup diğer pc lerde hemn kolayca denenebılcek parçalar. geriye kalan işlemci ve power. onuda işlemciyı sökerken yada takarken bacaklarına zarar vermiş olabilirsin diye düşünüyorum.

son bir şey soracam işlemci ram anakart takılı soğutucuyu takmadan elini işlemci üzerine koyup 1 sn start ver işlemci ısınıyormu hemen power fişini çek eğer işlemci ısınıyorsa ekran kartı ve ram dan olma olasılığı daha yüksek onalrı başka makinada dene ha bu arada illa parçalar değil geçtikleri yuvalarda da sorun olabilir.

Kimse burada statik elektirkten bahsetmiyor.Arkadaşım ramleri,işlemciyi,ekran kartını sökerken çıplak elle tutarsan,anakarta çıplak elle dokunursan,malzemenin statik elektirikten yanma olasılığı yüksek.Şimdi en az on kişi atlayacak ben senelerdir elliyorum birşey olmuyor diye.Ben sana şunu söyleyeyim pc üzerinde arızalanan donanımın %85i statik elektirikten kaynaklı.Eğer ki makine sen elleyene kadar cihaz çalışıyorsa senin anakartın statik elektrikten dolayı yanmış.Diğer komponentleri zaten denemişsin.

Bu sorunu işlemci de yapabilir ! arızalı bilgisayardaki parçaları başka pc lerde d dene bakalım onlarda da aynı sorun varmı eğer yoksa ve işlemcide de sorun olmadığına eminsen anakart arızalıdır !

kardeş yazılanların tamamını değil ama bi çoğunu okudum, yapılması gereknlerin hepsini söylemişler

2ebh1n7.jpg

ana karta takılan speaker tak.. resimde ki gibi.. daha sonra pc çalıştır cıkan ses ne hatası oldugunu belli eder galiba?

Sesli Hata Mesajları Nelerdir?

Her BIOS modelinin kendisine ait bir hata sinyal tablosu bulunur. Bu hata sinyalleri

BIOS’un markasına göre değişebilmektedir.

Şimdi de Award ve AMI BIOS markalarına ait sesli hata sinyallerini ve bu hata

sinyallerinin ne anlama geldiklerini görelim:

a) Award BIOS Hata Sinyalleri:

Award BIOS, hata mesajlarınıbildirmek için uzun ve kısa bip sesleri kullanır. Uzun bir

bip sesi yaklaşık 2 saniye sürerken kısa bip sesi yaklaşık bir saniye sürmektedir. Award

BIOS kritik hata mesajlarınıtanımlamak için, farklıfrekanslarda sinyal sesleri de kullanır.

Bu sinyaller ve bu sinyallerin tanımlarışöyledir;

1) 1 uzun, 2 kısa sinyal (Ekran kartıhatası): Ekran Kartıarızalıdır veya düzgün

yerleştirilmemiştir.Monitör kablosu da kontrol edilmelidir.

2) Tekrarlayan sinyaller (Bellek hatası): Bellek düzgün yerleştirilmemiştir ya

da bellek yoktur.

3) 1 uzun, 3 kısa sinyal (Ekran kartıtakılıdeğil veya ekran kartıbelleği hasarlı):

Ekran kartıdüzgün yerleştirilmemiştir.

4) Bilgisayar çalışırken yüksek frekanslıSinyal (Aşırıısınmışişlemci): İşlemcinin

aşırıısınmışolduğunu gösterir. İşlemci fanıkontrol edilmelidir, kasada düzgün hava

akışıolmalıdır.

5) Tekrarlayan yüksek / alçak sinyal (İşlemci hatası): İşlemci düzgün

yerleştirilmemiştir, aşırıısınmışveya hasar görmüşolabilir. İşlemci fanıve uygun fan hızı

için BIOS ayarlarıkontrol edilmelidir.

B) AMI BIOS Hata Sinyalleri: AMI BIOS aynıuzunluk ve frekansta bip sesleri

kullanır. Hata durumu, çeşitli sayılarda bip sesleriyle bildirilir. AMI BIOS’a ait hata

sinyalleri ve bu sinyallerin tanımlarışöyledir;

1) 1 kısa sinyal (Hafıza yenileme hatası): Programlanabilir kesme zamanlayıcısıveya

programlanabilir kesme kontrolü başarısız oldu.

2) 2 kısa sinyal (Bellek paritesi hatalı): Bir bellek parite hatasıdır ve belleğin ilk 64

Kilobyte’ında meydana gelmiştir. RAM IC'de sorun bulunmaktadır.

3) 3 kısa sinyal (64K tabanlıbellek hatası): Belleğin ilk 64K'sında bir bellek hatası

meydana gelmiştir. RAM IC muhtemelen arızalıdır.

4) 4 kısa sinyal (Sistem zamanlayıcısı(timer) başarısız): Sistem saati/zamanlayıcı(IC)

başarısızdır veya belleğin ilk biriminde bellek hatasımevcuttur.

5) 5 kısa sinyal (İşlemci hatası): Sistem işlemcisi başarısızdır.

6) 6 kısa sinyal (A20 kapısıbaşarısız): İşlemcinin korumalıduruma geçmesi için A20

kapısına izin veren klavye denetleyicisi başarısızdır. Klavye denetleyicisi tekrar

yerleştirmelidir.

7) 7 kısa sinyal (İşlemci devre dışıhatası): İşlemcideki veya anakart devresindeki bir

hatadan dolayıişlemci devre dışıkalmıştır.

8) 8 kısa sinyal (Görüntü belleği okuma/yazma hatası): Sistem ekran kartıhafızası

yoktur veya arızalıdır.

9) 9 kısa sinyal (ROM “Salt okunur bellek” kontrol hatası): Sistem BIOS ROM'unun

içeriği beklenen kontrol değerleriyle uyuşmuyor, BIOS ROM'da problem vardır.

10) 10 kısa sinyal (CMOS kapatma kaydıokuma/yazma hatası): CMOS kapanması

başarısızdır.

11) 11 kısa sinyal (Önbellek hatası): L2 önbellekte sorun bulunmaktadır.

12) 1 uzun, 2 kısa sinyal (Video sistemi başarısız): Video BIOS ROM'unda bir hata

ile karşılaşılmıştır.

13) 1 uzun, 3 kısa sinyal (Bellek testi başarısız): 4KB'nın üzerindeki bellekte bir hata

ile karşılaşılmıştır.

14) 1 uzun, 8 kısa sinyal (Görüntü testi başarısız): Ekran kartıyoktur veya sorun

vardır.

15) 2 kısa sinyal (POST başarısız): Herhangi bir donanım testi başarısız olmuştur.

16) 1 uzun sinyal (POST tüm testleri geçmiştir.)

YazılıHata Mesajları

YazılıHata Mesajı Nedir?

Yazılıhata mesajları, genel olarak açıklayıcı, birkaç kelimelik anlaşılabilir nitelikte ve

sesli hata mesajlarına göre daha az sıkıntıoluşturacak hata mesajlarıdır. Oluşan hata

bilgisayarın açılışına ve çalışmasına engel olacak bir durum teşkil etmiyor ise belirtilen bir

tuşile (genellikle F1 tuşu ile) açılışın devam etmesi sağlanır.

Bu mesajlar anakarta, BIOS’a, takılıolan donanıma, “chipset”e göre değişiklik

gösterebilirler. Burada belli başlıolan hata mesajlarıve tanımlarıgösterilecektir.

YazılıHata MesajlarıNelerdir?

1. BIOS ROM checksum error - System halted (BIOS ROM kontrol hatası-

Sistem durduruldu): BIOS yongasındaki bir hatayıgösterir. Çipte fiziksel hata veya BIOS

yazılımında bozukluk olabilir. Sisteminizi yeni bir BIOS ile update (güncellemek) edin,

sorun devam ediyorsa yeni bir BIOS yongasıedinmeniz gerekir.

2. CMOS battery failed (CMOS pili hatası): BIOS piliniz bitmişveya bitmek üzere

demektir. Pilin türünü belirleyip en yakın saatçiden yenisini alabilirsiniz.

3. CMOS checksum error - Defaults loaded (CMOS kontrol hatası- Varsayılan

ayarlar yüklendi): Herhangi bir nedenden dolayıBIOS ayarlarınızda bozukluk oluşmuştur.

(muhtemelen bitmek üzere olan BIOS pili yüzünden). Varsayılan ayarlar yüklenerek

sisteminizin zarar görmesi engellenmiştir.

4. Floppy disk(s) fail (Disket sürücü hatası): Sisteminize takılıbulunan disket

sürücü(ler) ile BIOS’taki disket sürücü ayarlarıbirbirini tutmuyor. Disket sürücünüzün

bağlantılarınıkontrol edin, BIOS’taki ayarlar yanlışsa düzeltin. Sorun devam ediyorsa disket

sürücünüzde muhtemel bir fiziksel arıza var demektir.

5. Keyboard error or no keyboard present (Klavye hatasıveya mevcut klavye

yok): Belki de en çok karşılaşılan POST mesajıdır. Bu mesaj genellikle “Press F1 to

continue. Devam etmek için F1 tuşuna basınız.” diye devam eder. Olmayan klavyenin F1

tuşuna basamayacağınızdan dolayıyeni bir klavye takarak işleme devam edebilirsiniz.

6. Memory test fail (Hafıza testi hatası): POST mesajlarının belki de en can sıkıcısı.

BIOS’taki bellek ayarlarınızda olabilecek bir problemden kaynaklanabildiği gibi, bellek

modüllerinizdeki kısmi (kısmi=belli bir bölümündeki) arıza nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Ayarlarınızdan eminseniz, başka bir bellek ile sisteminizi tekrar açmayıdeneyin.

7. Hard Disk(s) Fail (Sabit disk hatası): Sisteminizde mevcut disk(ler)le BIOS’ta

belirilmişdisk ayarlarıbirbirini tutmuyor demektir. BIOS’tan disk ayarlarınıotomatiğe

getirin, master/slave ayarlarınıkontrol edin. Sorun devam ediyorsa disk sürücünüzde fiziksel

bir bozukluk kuvvetle muhtemeldir.

8. Disk boot failure, insert system disk and press enter (Disk başlatma başarısız,

Sistem diskini yerleştirin ve “Enter” tuşuna basın): Sistem açılışıyapmak için işletim

sistemini bulamıyor. İşletim sistemi silinmişolabilir, hard disk (sabit disk) bağlantısında

sorun olabilir, BIOS’tan hard disk tanımlanmamışolabilir, hard disk bozuk olabilir, hard

diskinizin sistem dosyalarısilinmişolabilir.

9. Non system disk or disk error. Replace and press any key to continue (when

ready) (Sistem disketi değil veya disk bozuk. Yeniden yerleştir ve devam etmek için

(hazır olduğunda) herhangi bir tuşa bas.): Disket sürücüde bulunan sistem disketinin

bozuk olduğu zaman veya disket sürücüde herhangi bir disket varken bilgisayar açıldığında

bu hata mesajınıverir. Böyle bir durumda disket sürücüde takılıolan disketi çıkartarak

herhangi bir tuşa basıldığında bilgisayar, boot ayarlarında disket sürücüden sonraki aygıt

üzerinden bilgisayarıaçmaya çalışacaktır.

10. Primary/Secondary Master/Slave Failed (Hard disk tanıtım hatası): Daha

önceden bilgisayara takılıolup daha sonra çıkarılan ve BIOS’tan kaldırılmayan hard diskler

söz konusu olunca böyle yapar.

11. Cache Memory bad, or not enabled cache (Önbellek hatalıveya aktif değil):

Cache bellek bozulmuşolabilir. Ya da cache bellek anakart ile uyumsuz olabilir.

12. DMA Error (Direct Memory Access hatası): Doğrudan Erişimli Bellek

devrelerinde sorun var. Anakartıdeğiştirmek gerekebilir.

13. Controller Failure, Harddisk Failure veya HDC Failure: HDC, Hard Disk

Controller(Sabit disk kontrolcüsü) ifadesinin kısaltmasıdır. Bu hata mesajınormalde arızalı

bir sabit disk anlamına gelir. Ancak hata, arızalıbir sabit disk kontrolörü veya daha da

kötüsü (ancak seyrek karşılaşılan bir durumdur) arızalıbir anakart anlamına da gelebilir.

Böyle bir durumda bilgisayarınızıtekrar kapatın ve açın. Eğer aynıhata mesajıbir kez

daha ekrana geliyorsa, sorunun kaynağıbiraz önce de söylendiği gibi kontrolör, sabit disk

veya anakart olabilir.

bunlarda hata sinyalleri burdan ne hatası oldugunu anlayabilirsin..

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...