Jump to content

Yeni Çıkacak Sabit Diskler Çok Farklı!

muselmansuffe

Recommended Posts

Yeni Çıkacak Sabit Diskler Çok Farklı!

2l9ighs.png

Yakın zamanda süper sabit diskler geliyor. Şimdilerde kullandığımız yüzlerce GB'lık sabit diskler yakın zamanda tarih olabilir...

Sabit diskinizin sunduğu alan size yetmiyor mu? Yakın geleceğin "süper sabit diskleri" ile tanışın.

Yakın bir gelecekte kapasiteleri GB'lar ile sınırlı sabit disklere veda edebiliriz. Geleneksel veri kaydetme yöntemlerinin yol açtığı kısıtlamalar nedeniyle sabit diskler üzerine yapılabilecek kayıtlar bir inçlik alan üzerine sadece birkaç yüz GB'lık bilginin yazılabilmesini sağlıyor. Fakat her geçen gün artan daha yüksek kapasiteli sabit disk ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bilim adamları devre girdi ve yakın geleceğin süper sabit disklerinin ilk temellerini attılar.

Nature Photonics'te yayınlanan rapora göre bilim adamlarının deneysel olarak kullanmaya başladıkları yeni bir teknik, bir inçlik alana 10 TB'a kadar veri kaydetmeyi mümkün kılıyor. Bu yeni teknik, TAR (ısı destekli kayıt) ve BPR (bit düzeninde kayıt) adı verilen iki farklı kayıt sisteminin aynı anda kullanılmasını ön görüyor.

Bilim adamları bu iki sistemin bir arada kullanılmasının kayıtlı verilere zarar vermemesini sağladı. Bu gelişme henüz geliştirilme aşamasında ve ne zaman bilim adamlarının ellerinden, üreticilere geçebileceği kesin değil. Ama çok da uzak olmayan bir gelecekte kapasiteleri yüzlerce TB'larla sınırlı sabit disklerin standart hale gelebilmesi adına önemli bir adım atılmış oldu.

Kaynak: on5yirmi5

Boyut arttırma veri depolama işinin bi ayağı,diğer bi ayağı da bu boyutlardaki veriyi daha hızlı,çok daha hızlı aktarabilmek olmalı,ancak böyle ilerlerse amaçlarına ulaşabilirler.

Way be umarım hemen yarın cıkar ve 100tb lık hdd fiyatıda 100ytl geçmez :)

Sdd ler cok güzel ama şuan sadece işletim sistemi kurmak için kullanıyorum :(( sdd ye depolama yapmam için ucuzlaması lazım :(

Önce paylaşım için teşekkür ederim değerli arkadaşım.Acaba tirebayt ile ifade edilen HDD leri calıştırabilcek günümüz mainboard(ana kart) lar mevcutmu,yakında bu ölcekli HDD ler çıkmadan önce Ana kartların çıkması bence en matıklı bir olay olması lazım.Tirebayt değerli HDD ler ve onu kabul edecek Anakart lar oluşabilceğine göre acaba bu kadar yüksek değere diyelim XP işletim sistemi kurulabilme olasılığı varmı?Yeni nesil işletim sistemi olan WIN7 bu kadar yüksek HDD ye format atabilme ve işletim sistemi yüklenebilirmi bu da kafalarda kalan sorulardan biri.

Yeni nesil PC konfigrasyonunu düşünüyorum şimdi ben.HDD kapasitesi 100 Tb ve RAM da 32 Gb ve üstü olabilirmi bilmem ama bu kadar yüksek değerli PC lerin Anakart LAN desteği de Gb olması ve CPU nunda yüksek bir PC ninde adı da MEGA PC anlamı taşır,herkesin rüyalarını süsleyen PC olur.Bu tür hamlelerin atılması güzel birşey olur ve satıcı mağazaların raflarında MEGA PC olarak yer alır.Saygılarımla.

Way be umarım hemen yarın cıkar ve 100tb lık hdd fiyatıda 100ytl geçmez :)

Sdd ler cok güzel ama şuan sadece işletim sistemi kurmak için kullanıyorum :(( sdd ye depolama yapmam için ucuzlaması lazım :(

Seagate 300 TB on a 3.5 inc lik HDD yi piyasaya çıkarmayı 2010 son çeyreği yada gecikme olursa 2011 de piyasaya sunmayı planlıyor karşıma çıkan son haberi duyurmak istedim başata.

Sen o kadar hayal etme 100 tl ye satılsın diye,piyasaya yeni çıkacak HDD nin fiyatı 1000 dolardan aşağı olmayacağını sanıyorum.İlerleyen zamanlarda bu tür HDD leri belki 300 dolara düşük fiyat diliminde piyasalarda olabilir.

300 TB HDD bilgileri aşağıdaki linkte:

http://www.itwire.com/your-it-news/entertainment/8350-seagate-to-offer-300-tb-hard-drive-by-2010[/CODE]

Seagate 300 TB on a 3.5 inc lik HDD yi piyasaya çıkarmayı 2010 son çeyreği yada gecikme olursa 2011 de piyasaya sunmayı planlıyor karşıma çıkan son haberi duyurmak istedim başata.

Sen o kadar hayal etme 100 tl ye satılsın diye,piyasaya yeni çıkacak HDD nin fiyatı 1000 dolardan aşağı olmayacağını sanıyorum.İlerleyen zamanlarda bu tür HDD leri belki 300 dolara düşük fiyat diliminde piyasalarda olabilir.

300 TB HDD bilgileri aşağıdaki linkte:

http://www.itwire.com/your-it-news/entertainment/8350-seagate-to-offer-300-tb-hard-drive-by-2010[/CODE]

Zaten bizde hayal kuruyoruz tabiki yapmayacaklar ama keşke yapsalar

teknolojinin ilerlemesi bizim kendi imkanlarımız doğrultusunda teknolojiyi en iyi şekilde kullanmamızı sağlıyor.. Bugünün en iyisi yarının en kötüsü olabilir ama işimizi gördüğü sürece sorun yok bence..

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...