Jump to content

Insydeflash Kullanımı (Modlu Bios)

_MsT_

Recommended Posts

InsydeFlash Nedir?

Bu program "Insyde H2O" olarak adlandırılan genellikle Quanta marka notebook anakartların kullandıkları bios türünün güncelleme programıdır. Çok yaygın kullanılan bir bios türü olmadığı içinde kolay kolay güncelleme yazılımı veya güncel bios sürümü bulunamamaktadır.

Kullanımı

Resimlerle anlatmaya çalışacağım çünkü burada paylaşacağım programın sadece x64 sürümü ingilizcedir. Diğer sürümü tahmin edebileceğiniz gibi çincedir.

Öncelikle InsydeFlash353 dosyasını indirin ve klasöre çıkartın.

res1r.png

Resim 1 - InsydeFlash353 Klasöre Çıkartılmış Hali

Şimdi gerekli ayarların yapılması gerekiyor. Platform.ini dosyasını açıp aşağıdaki resimde işaretlediğim gibi "FileName=" anahtarını kendi dosyamızın tam adresini yazıyoruz ve kaydedip kapatıyoruz.

res2l.png

Resim 2 - Platform.ini Düzenlemesi

Bütün işlemler yapıldıktan sonra biosumuzu yazmaya başlayabiliriz. Resimdede göründüğü gibi sağ alt köşede sondan 2. butonda Start yazıyor. Ona basıyoruz ve işlemin tamamlanmasını bekliyoruz. İşlem tamamlandıktan sonra bilgisayar kapanacak. Size tavsiyem Bilgisayarın şarjının tam dolu olması ve prize bağlı olmasıdır. Çünkü herhangi bir güç kesintisinde anakartınız kullanılmaz duruma gelecektir.

adszady.png

Resim 3 - Bios Yazma

Not: Bu anlatım sadece bilgilendirme amaçlıdır ve bios güncelleme işlemini kendiniz risk alarak yapacaksınız, tüm sorumluluk size aittir. Çalışması garanti edilemez.

merhaba arkadaşım öncelikle anlatım için teşekkür ederim...

bir kaç sorum olacak izninle.

benim biosun uzantısı .rom bunu nasıl .fd yapıyorsun romu silip fd olarak mı kayıt ediyorsun?

birde biosa baktığımda toshinonvv diye slic tarzı bişeyler var acaba biosun sliclenmesine o mu engel oluyor kaç kere modladım flashladım olmadı nerede yanlış yapıyorum?

slic dump ile baktığımda toshinovo tarzı birşeye dump ok diyor ne biçim bios bu yaw...

toshinovo nasıl bişeydir yahu :) sen bana modladığın bios dosyasını gönderirsen yardımcı olabilirm. bu arada bilgisayarın sony mi?

Laptop markası: Toshiba C650

Bios: İnsyde H20

Versiyon: 1.20

Orjinal Bios:

Please register to see this content.

laptopun altındaki etikete bak bir kaç farklı modeli var. PSC10E,PSC12E gibi modelleri mevcut. tam model verirsen belki yanlış olanı yüklemeye çalıştığından o hatayı veriyor olabilir.

altında yazanlar şöyle: Toshiba Satellite C650-15M

5A325769Q

o şekilde değil PSC ile başlayan bi kod olacak çünkü bana göre bios sürümü farklı olarak gösteriyor.

benim anlamadığım biosu modladığım halde,modlu bios ile flashladığım halde niye olmuyor şimdiye kadar birsürü bios modladım ilk defa böyle birşeyle karşılaşıyorum...

modladığım bios zaten direk laptopun kendi biosu niye sliclenmiyor?

flash ediyorum modlu bios ile pc kapanıyor,açıyorum sertifika ve key giriyorum yok orjinal olmuyor win7

slic dump programı ile baktığımdada yaptığım slicle alakalı birşey gözükmüyor...

benim anlamadığım biosu modladığım halde,modlu bios ile flashladığım halde niye olmuyor şimdiye kadar birsürü bios modladım ilk defa böyle birşeyle karşılaşıyorum...

modladığım bios zaten direk laptopun kendi biosu niye sliclenmiyor?

flash ediyorum modlu bios ile pc kapanıyor,açıyorum sertifika ve key giriyorum yok orjinal olmuyor win7

slic dump programı ile baktığımdada yaptığım slicle alakalı birşey gözükmüyor...

Özgün BIOS'unuzu, modifiye edilmiş BIOS ile güncellemeden önce tüm "loader", "crack" vb etkinleştiricilerin tümünü de kaldırmanız gerekir...

Sorun yine de çözülmezse "My Digital Life" forumunda araştırma yapın, konu açıp sorun...

Özgün BIOS'unuzu, modifiye edilmiş BIOS ile güncellemeden önce tüm "loader", "crack" vb etkinleştiricilerin tümünü de kaldırmanız gerekir...

Sorun yine de çözülmezse "My Digital Life" forumunda araştırma yapın, konu açıp sorun...

temiz windows 7 üzerine yapıyorum zaten crack falan yok...

bahstettiğiniz site üzerindede açıklamalara baktım hemde bu konu ile alakalı ne varsa inceledim ama malum inglizcem pek iyi olmadığı için tam anlayamadım...

temiz windows 7 üzerine yapıyorum zaten crack falan yok...

bahstettiğiniz site üzerindede açıklamalara baktım hemde bu konu ile alakalı ne varsa inceledim ama malum inglizcem pek iyi olmadığı için tam anlayamadım...

İngilizcesi iyi olan bir arkadaşınızdan yararlanın; çünkü -bildiğim kadarıyla- "slic" kodları işlenemeyen, güncellenemeyen BIOS kalmadı...

Bu arada özgün BIOS'unuzu yedeklemenizde de yarar var...

İngilizcesi iyi olan bir arkadaşınızdan yararlanın; çünkü -bildiğim kadarıyla- "slic" kodları işlenemeyen, güncellenemeyen BIOS kalmadı...

Bu arada özgün BIOS'unuzu yedeklemenizde de yarar var...

biryerde yanlış birşeyler yapıyorum herhalde neyse bakacağız...

muhtemelen method yanlış oluyor neyse.

ilgilendiğiniz çin teşekkürler

Bios modlama ile biosun neyi değişiyorda orjinal gözüküyor anlamadım....bbirde masaüstü pclerde.. bios nerede yüklü...nedense bilgisayarın hertürlü yerne girdm ama biostan korktuğum için hiç girmedim...nerede yüklü bu bios...benim bildiğim CMOS ta idi ama yanlış biiyorum büyük ihtimal...

Bios modlama ile biosun neyi değişiyorda orjinal gözüküyor anlamadım....bbirde masaüstü pclerde.. bios nerede yüklü...nedense bilgisayarın hertürlü yerne girdm ama biostan korktuğum için hiç girmedim...nerede yüklü bu bios...benim bildiğim CMOS ta idi ama yanlış biiyorum büyük ihtimal...

arkadaşım senin konu hakkında hiç bi bilgin yok sanırım hiç uğraşma yorma kafanı derim ben ;)aaaa yok yinede öğrenicem dersen forumda araştırmaya başla

_MsT_

Laptop servisten gelsin 5 gün oldu hala haber yok o numaraya bakıcam toshiba-europe sitesinden uygun biosu indirip onu slicleyeceğim bakalım bu sefer ne olacak...geçen sefer biosum 1.20 iken fark etmeden 1.50 başka bir biosa flashladım gitti anakart

evet büyük bir ihtimalle yanlış biosu yazmışsın ;) neyse sorun değil gider gelir bakarız ona. tam kodu olursa sana ben SLIC2.1 yaparak yardım edebilirim. Biosu indirdikten sonra tabiki de ;)

tamam şimdiden sağol arkadaşım ilgin için hele bi gelsin ben sana herşiyi en ince ayrıntısına kadar veririm birde sen modla şu biosu öyle bi flashlayayım bakalım ;)

Insyde H20 Biosu bulunan HP DV6 1115ET laptobumun usb2.0 desteği çalışmıyor. Takılan donanımlar balka bilgisayarlarda sorunsuz. Ama Laptopta windows 7 ve tüm güncel driverler yüklü olduğu halde çalışmıyor. Usb mouse çalışıyor. Ama usb memory ve harddiskim çalışmıyor. Sanırım USB 2.0 biosta disabled oldu bi şekilde. Ama 15 gün önce normal çalışıyordu. Sistem geri yükleme de yaptım olmadı. Çok eski tarihide göstermiyor zaten.

Format atmaktan başka çarem kalmadı gibi. Ama önce biosdan usb 2.0 desteğinin açıkmı kapalımı olduğunu görmem lazım. Bu bios normalde göstermiyor ama modlayınca advanced ayarlar seçeneği geliyor.

Laptopu servisten aldım ve bu sefer halettim arkadaşım sağol çok yardımın dokundu bana ;)

29yp7di.png

olmasına sevindim hadi geçmiş olsun ;)

Insyde H20 Biosu bulunan HP DV6 1115ET laptobumun usb2.0 desteği çalışmıyor. Takılan donanımlar balka bilgisayarlarda sorunsuz. Ama Laptopta windows 7 ve tüm güncel driverler yüklü olduğu halde çalışmıyor. Usb mouse çalışıyor. Ama usb memory ve harddiskim çalışmıyor. Sanırım USB 2.0 biosta disabled oldu bi şekilde. Ama 15 gün önce normal çalışıyordu. Sistem geri yükleme de yaptım olmadı. Çok eski tarihide göstermiyor zaten.

Format atmaktan başka çarem kalmadı gibi. Ama önce biosdan usb 2.0 desteğinin açıkmı kapalımı olduğunu görmem lazım. Bu bios normalde göstermiyor ama modlayınca advanced ayarlar seçeneği geliyor.

arkadaşım öncelikle formatla çözülebileceğini pek zannetmiyorum çünkü yanlış versiyonun biosunu atmış olabilirsin. BIOS modlama da varolan ayarlar korunur sadece SLIC tablosu değiştirilir. burda anlamadığım bir nokta var hangi biosda USB'ler çalışmıyor (MODLU, MODSUZ)? ona göre belki yardım edebileceğim bir şeyler vardır ;)

şimdi kendi laptopumda denicem fakat biosu modladıktan sonra hangi hangi markaya ait olduğunu anlaya bilirmiyiz. mesela benim laptop

toshiba a300 1-lt

model numarası: psagce

güncel biosu burda

şuanda bunu kullanıyorun.

yardımlarınız için şimdiden tşekkürler.

şimdi kendi laptopumda denicem fakat biosu modladıktan sonra hangi hangi markaya ait olduğunu anlaya bilirmiyiz. mesela benim laptop

toshiba a300 1-lt

model numarası: psagce

güncel biosu burda

şuanda bunu kullanıyorun.

yardımlarınız için şimdiden tşekkürler.

bios RW raporu yapıp kayıt edersen ben senin için toshibaya modlayıp yollayabilirim

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...