Jump to content

Antivirüs Programları Anketi

Sirius
 Share

Hangi Antivirüs Daha İyi?  

359 members have voted

1. 1. Arkadaşlar Hangi Antivirüs Daha İyi Sizce?

• Kaspersky /İnternet Security/ Antivirüs/ Pure
    • Norton/ Antivirüs/ İnternet Security/ 360 v4.0
    • Microsoft Security Essentials
    • Nod32/ Eset Smart Security
    • Avira Antiviir
    • Mcafee /Antivirus/ Total protection/ İnternet Security
    • Avast Antivirus
    • Bit-Defender
    • Avg Antivirüs/İnternet Security
    • Panda Antivirüs/ İnternet Security
    • F-secure Antivirüs
      0
    • Diğer Antivirüsler
    • GDATA Antivirus

Recommended Posts

• Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='dj sms' date='25 Aralık 2010 - 12:18 ' timestamp='1293272895' post='932123']
Crakcsiz kullanmayı daha doğru bulduğum içn free sürümler tercihimdir.Antivir uzun süre kullandım ama son zamanlarda zararsız yazılımları zararlı diye silmeye kalkışınca kaldırdım ve yerine Avast free sürümünü kurdum çok ta memnunum Tavsiye ederim
[/quote]
[quote name='hakanhelin' date='26 Aralık 2010 - 00:38 ' timestamp='1293317322' post='932437']
Kullandığım Kaspersky Internet Securty ama yakında G-Data'yı deneyeceğim lisansım bittiği için
Keşke diğerleri seçeneği yerine bütün internet securty ve anti virüs adlarını yazsaydında
kimin ne kullandığı detaylı olarak çıksaydı piyasaya çünkü G-Data ve ücretsiz olan Comodo Internet Securty'inde
baya kullanıcısı vardı onları diğer seçeneklerin içine atmak bence haksızlık olmuş
Baştada belirttiğin gibi herkesin bir göz ağrısı vardır ama esetin hiç uyarı vermemesi nortonun bilgisayarı yavaşlatması aviranın sistem dosyalarını bazan silmesi hiç hoşuma gitmedi o yüzden Kaspersky benim için 1 Sırada devamlı ücretsiz kullanacak olursam bence Comodo en iyisidir
[/quote]
[b]Sevgili 'dj sms' ve 'hakanhelin',[/b]

Herşeyden önce nitelikli bir koruma-güvenlik yazılımı, sistem dosyasını -yani, üzerine kurulduğu işletim sisteminin bir bileşenini- silmez; silerse de ona güvenlik yazılımı değil yıkıcı-kötücül yazılım denir; tıpkı virüs, truvaatı vb kötücüller gibi...

Yukarda alıntı yaptığım iletilerinizde [b]Avira'nın sistem dosyası sildiği[/b] ya da (sistem dosyası olmayıp da uygulamalar için gerekli olan)[b] zararsız bir dosyayı zararlı sayıp silmeye kalktığı[/b] yönündeki söylemleriniz,[b] eksik ya da yanlış bilgiden kaynaklı olup doğru değildir. Şöyle ki:[/b]

* Avira, varsayılan ayarlarını değiştirmediğiniz sürece "[i][b]Interactive[/b][/i] (etkileşimli)" konumda çalışır ki, buna kısaca "[i]danışmalı çalışma[/i]" diyebiliriz. Bu konumdaki bir Avira, kötücül olarak gördüğü, saptadığı bir nesneyi doğrudan silmez; bir iletişim kutusu açarak, ne yapacağını size sorar;

* Danışma amaçlı açılan bu iletişim kutularının hiçbirinde "[i][b]doğrudan sil[/b][/i]" düğmesi bulunmaz; yabancı dildeki yazıları anlamayıp, komut düğmelerine rastgele bassanız bile vereceğiniz en olumsuz komut "[b]Nesneyi karantinaya al[/b]" olabilir ki, bu da[b] geri alınabilir bir işlemdir[/b];

* Avira bir tek varsayılan ayarları değiştirilip "[i][b]Automatic[/b][/i] (kendikendine)" konumda çalıştırılırsa doğrudan silme yapar, saptadığı kötücülleri size sormadan siler; bu arada, önlem almazsanız (üretiliş şekli ve amacı gerçek kötücüllerle aynı olup da korsan yazılım kullanmanızı sağladığı için size göre iyicil olan) "[b][i]crack[/i]er[/b]", "[b][i]loader[/i][/b]", "[b][i]patcher[/i][/b]" vb adlı kırıcı yamaları ve bunların oluşturduğu eklentileri de siler... Ancak, size göre iyicil olan bu tür kötücüllerin silinmemesi için Avira'nın onları yok sayması kolaylıkla sağlanabilir;

* Oysa, ünlü birçok antivirüs, varsayılan olarak "[i][b]Automatic[/b][/i]" konumda çalışırlar; söz konusu yanlış silme olaylarına da bu antivirüslerin kurulu olduğu sistemlerde rastlanır.

*[b] Sonuç olarak, Avira bindiği dalı kesmeye kalkmaz; yani, sistem dosyası silmez...[/b]

[b]Bu fırsatla şimdiden iyi yıllar...[/b]

Edited by taba

Uzun süredir Anti virüs programı kullanmamakla beraber (net bağlantılarımda linux işletim sistemi kullanıyorum), eskiden Kaspersky kullanırdım. Kaspersky deki Blacklist olayı yüzünden çevreme ise Eset i öneriyorum.

Not:
Orta ve üst seviyede kullanıcılar için önerim çift işletim sistemi. Net bağlantısı için Pardus'u, oyun için ise Windows 7'yi öneririm.

Edited by detay

taba arkadaşımın yazdıklarına tamamen katılıyorum. Ben, yaklaşık 10 yıldır avira'dan şaşmadım. Ve bu yıla kadar sürekli 1. liği vardır. Bu sene 2. olduğu da doğrudur. Free olan versiyonunu kullanıyorum. Aynı zamanda zone alarm free de var. İşte size yeterli bir güvenlik. Eses kurulu bir sisteme arkadaşlar avira free 'yi kurup güncelledikten sonra bir taratın arkadaşlar. Amacım Nod32'yi kötülemek değil. Ama yıllardır en fazla virüs tespit oranı alan bir Avira'yı önce bir deneyin, olmazsa beğenilmesze diğerlerine şans verin derim. Aynı anda iki Antivirüs kurulu olmamasına da dikkat etmek gerekir. Çünkü bunlar kıskanç oldukları için birbirleriyle anlaşamayıp oroz dövüşüne direbilirler. Bir zamanların Cpav ve Msav antivirüslerinde olduğu gibi.

Avira Premium Security Suite ve Kaspersky antivirüs tabiki lisanslı olmak şartıyla bu ikisi çok iyi derecede koruma sağlar.Ama hiçbiri tam koruma sağlamaz antivirüsleri salaklaştırmanın binbirtürlü yolu var mesela yanlış anlamayın sakın avira için avira fuck yazın çıkan sonuçlara bakın gezinin avirayı nasıl alaşağı edeceğinizi görün bu sadece bir örnek.Ama içlerinden en hayırlıları bu ikisidir diye düşünüyorum.

[quote name='baba3232' date='28 Aralık 2010 - 17:22 ' timestamp='1293550370' post='933895']
Avira Premium Security Suite ve Kaspersky antivirüs tabiki lisanslı olmak şartıyla bu ikisi çok iyi derecede koruma sağlar.Ama hiçbiri tam koruma sağlamaz antivirüsleri salaklaştırmanın binbirtürlü yolu var mesela yanlış anlamayın sakın avira için avira fuck yazın çıkan sonuçlara bakın gezinin avirayı nasıl alaşağı edeceğinizi görün bu sadece bir örnek.Ama içlerinden en hayırlıları bu ikisidir diye düşünüyorum.
[/quote]
[b]Sevgili 'baba3232',
[/b]
* Kötücüllerle iyiciller arasındaki savaşım bitmez, genel ağda da gerçek yaşamda da...

* Kötücül üreticileri en büyük çabayı ürettikleri kötücülün farkedilmez olmasını ayırırlar ki, bu da doğaldır; yoksa, bi işe(!) yaramaz...:) Bunun için farkedilmezliği sağlayıcı araçlar da üretmeye çalışıyorlar "[b]... fuck[/b]", [b]"... undetecter[/b]" gibi adlarla...

* Evet, "[b]Avira fuck[/b]" diye aradığınızda -ne denli işe yaradığı bilinmese de- epeyce şeyler bulursunuz; ancak, "[b]fuck[/b]"ın önüne diğer antivirüs adlarını koyup ararsanız hemen hemen hiçbir şey bulamazsınız. Bunun anlamı: diğer antivirüsler için böyle araçlar üretmeye gerek bile duymuyorlar demektir ki, bu da Avira'nın hanesine yazılacak bir artıdır...

* [i]"lisanslı olmak şartıyla[/i]" derken "[b][i]Tam korumayı parayla satılan sürüm sağlar; parasız sürüm pek işe yaramaz[/i][/b]" demek istediyseniz, [b]yanlış düşünüyorsunuz[/b]; örneğin, Avira'yı ele alalım:

- Ücretsiz Avira AntiVir (Personal Edition) ile paralı AntiVir (Premium Edition) arasında [b]koruma görevini yerine getirme açısından hiçbir fark yoktur;[/b] aralarında ayrıntıya yönelik -yani, keyfe keder- farklar vardır ki, bunun da olması doğaldır; yoksa, satınalan olmaz;

[b]- Her ikisi de aynı tarama ve aynı güncelleme motorunu kullanır [/b](bkz: "About...> Version information");

[b]- Her ikisi de aynı veri tabanını kullanır [/b](yani, her ikisini de aynı anda güncelleyip bakarsanız, veri tabanlarında kayıtlı kötücül sayısının aynı olduğunu görürsünüz); o yüzden, birisi çıkıp da "[i]Parasız olanı spyware'leri saptamaz[/i]" falan derse bilgisizliğine verip, öğrenmesini önerin;

- Peki, fark ne? Paralı da "[b]WebGuard[/b]" var: zararlı siteleri tıklayınca, girmenizi engelleyip uyarı verir; ama, parasızda bu yok diye hiç üzülmeyin; onun yerine anında "[b]Heuristic detection[/b]" devreye girip, aynı işi yapar (birinde paralısı, diğerinde parasızı kurulu iki bilgisayarda aynı siteyi tıklayıp bakın).

* Bu durumda "[b]Tamam, paralı antivirüs ile parasızı arasında fark yok, anladık; ama, güvenlik duvarlı antivirüslerin de parasızı yok, n'apalım[/b][i]?[/i]" sorusu akla gelebilir ki, yanıt kolay; seçenek bol ve yeterli:

Eğer, Vista ya da Windows7 kullanıyorsanız, bunların kendi güvenlik duvarları istenmeyen giriş-çıkışları engellemek üzere kural oluşturmak vb işler için yeterlidir; ancak, ileri düzey bir kullanıcı olup, güvenlik duvarı üzerinden daha ayrıntılı ayar ve işlemlerle sağlanabilecek özel koruma ve önlemler gerektiren işlerle uğraşıyorsanız, aşağıdaki güvenlik duvarlarının ücretsiz sürümleri oldukça nitelikli ve de yeterlidir:

- Online Armor
- ZoneAlarm
- Outpost
- Comodo
- Ashampoo

[b]İyi yıllar[/b]

[b][size="3"]Avira Antivir Premium Suite : 6195
Kaspersky internet security 2011 : 6145
Eset Smart security : 6036
Avast İnternet Security : 6045 [/size][/b]

Bu ne diye soracaksınız doğal olarak Bir paylaşım sitesinde Rar dosyasına sıkıştırılmış olarak 6360 adet virüs veya zararlı yazılım eklenmiş. Hemen indirdim ve bu bu üstteki Virüs programalarını hepsi ile tarattım (sanal işletim sisteminde) sonuç üstte gördüğünüz gibidir. Antivirüs Programlarının hepsi en son versiyonları kullanılmıştır..

[quote name='belalim77' date='29 Aralık 2010 - 00:08 ' timestamp='1293574739' post='934172']
[b][size="3"]Avira Antivir Premium Suite : 6195
Kaspersky internet security 2011 : 6145
Eset Smart security : 6036
Avast İnternet Security : 6045 [/size][/b]

Bu ne diye soracaksınız doğal olarak Bir paylaşım sitesinde Rar dosyasına sıkıştırılmış olarak 6360 adet virüs veya zararlı yazılım eklenmiş. Hemen indirdim ve bu bu üstteki Virüs programalarını hepsi ile tarattım (sanal işletim sisteminde) sonuç üstte gördüğünüz gibidir. Antivirüs Programlarının hepsi en son versiyonları kullanılmıştır..
[/quote]
Rar dosyasını paylaşabilir misin?

[quote name='erdem_fb_54' date='28 Aralık 2010 - 22:26 ' timestamp='1293575803' post='934187']
Rar dosyasını paylaşabilir misin?
[/quote]

[color="#000000"][b][size="3"]Antivirüs testi, 6314 virüs[/size][/b][/color]

[b][color="#FF0000"][size="3"]ANTİVİRÜS programınızı kapatıp indirin yoksa indiremezsiniz. KESİNLİKLE virüsler sisteminize bulaşmaz. Arşivden çıkartmadığınız sürece ve arşivin içini açıp tıklamadığınız sürece sisteminize bulaşmaz, GÜVENLE İNDİREBİLİRSİNİZ[/size][/color][/b].

http://rapidshare.com/files/384584654/Virus_birolayd_test.rar

bedava antivirüsler içinde avast 5 genel kullanım için öneririm nedeni;
1-Türkçe
2-hem programı hemde motor vede virüs tabanını otomatik güncelleyebilen tek program
3-testlerde genelde ilk 5 de
4-kullanıcı arabirimi kullanışlı
5-yeni sürümü neredeyse piyasadaki en az ram harcayan virüs programı

Edited by 34ero

[quote name='belalim77' date='29 Aralık 2010 - 00:49 ' timestamp='1293577173' post='934217']
[color="#000000"][b][size="3"]Antivirüs testi, 6314 virüs[/size][/b][/color]

[b][color="#ff0000"][size="3"]ANTİVİRÜS programınızı kapatıp indirin yoksa indiremezsiniz. KESİNLİKLE virüsler sisteminize bulaşmaz. Arşivden çıkartmadığınız sürece ve arşivin içini açıp tıklamadığınız sürece sisteminize bulaşmaz, GÜVENLE İNDİREBİLİRSİNİZ[/size][/color][/b].

http://rapidshare.com/files/384584654/Virus_birolayd_test.rar
[/quote]
[b]Sevgili 'belalim77',[/b]

Paylaştığınız kötücül arşiv dosyasının çok tehlikeli olduğunu elbette kesin; gerekli uyarıyı da yapmışsınız; bir kez daha yinelemekte yarar var:

[b][color="#0000ff"]YUKARDA SÖZ KONUSU ŞIKIŞTIRILMIŞ KÖTÜCÜL DOSYASINI DENEMEK İÇİN İNDİRSENİZ BİLE KESİNLİKLE AÇMAYA, İÇİNDEKİLERİ ÇIKARTMAYA ÇALIŞMAYIN, ÇİFT TIKLAMAYIN !!! ANTİVİRÜSÜNÜZE TARATMAK İSTEDİĞİNİZDE SAĞ TIKLAYIP "TARA..."YA BASIN!!!
[/color]
@belalim77,
Avira, paylaştığın dosyada [color="#0000ff"]6195[/color] değil [color="#0000ff"]6214[/color] kötücül buluyor; kendi uyarınıza kendiniz ne denli uydunuz bilemem; sayı eksikliği mide bulandırıcı... Sistem geri yüklemeyi kapayıp, güvenli kipte tarama yaptırırsanız iyi olur...[/b]

[quote name='taba' date='28 Aralık 2010 - 21:55 ' timestamp='1293573914' post='934162']
[b]Sevgili 'baba3232',
[/b]
* Kötücüllerle iyiciller arasındaki savaşım bitmez, genel ağda da gerçek yaşamda da...

* Kötücül üreticileri en büyük çabayı ürettikleri kötücülün farkedilmez olmasını ayırırlar ki, bu da doğaldır; yoksa, bi işe(!) yaramaz...:) Bunun için farkedilmezliği sağlayıcı araçlar da üretmeye çalışıyorlar "[b]... fuck[/b]", [b]"... undetecter[/b]" gibi adlarla...

* Evet, "[b]Avira fuck[/b]" diye aradığınızda -ne denli işe yaradığı bilinmese de- epeyce şeyler bulursunuz; ancak, "[b]fuck[/b]"ın önüne diğer antivirüs adlarını koyup ararsanız hemen hemen hiçbir şey bulamazsınız. Bunun anlamı: diğer antivirüsler için böyle araçlar üretmeye gerek bile duymuyorlar demektir ki, bu da Avira'nın hanesine yazılacak bir artıdır...

* [i]"lisanslı olmak şartıyla[/i]" derken "[b][i]Tam korumayı parayla satılan sürüm sağlar; parasız sürüm pek işe yaramaz[/i][/b]" demek istediyseniz, [b]yanlış düşünüyorsunuz[/b]; örneğin, Avira'yı ele alalım:

- Ücretsiz Avira AntiVir (Personal Edition) ile paralı AntiVir (Premium Edition) arasında [b]koruma görevini yerine getirme açısından hiçbir fark yoktur;[/b] aralarında ayrıntıya yönelik -yani, keyfe keder- farklar vardır ki, bunun da olması doğaldır; yoksa, satınalan olmaz;

[b]- Her ikisi de aynı tarama ve aynı güncelleme motorunu kullanır [/b](bkz: "About...> Version information");

[b]- Her ikisi de aynı veri tabanını kullanır [/b](yani, her ikisini de aynı anda güncelleyip bakarsanız, veri tabanlarında kayıtlı kötücül sayısının aynı olduğunu görürsünüz); o yüzden, birisi çıkıp da "[i]Parasız olanı spyware'leri saptamaz[/i]" falan derse bilgisizliğine verip, öğrenmesini önerin;

- Peki, fark ne? Paralı da "[b]WebGuard[/b]" var: zararlı siteleri tıklayınca, girmenizi engelleyip uyarı verir; ama, parasızda bu yok diye hiç üzülmeyin; onun yerine anında "[b]Heuristic detection[/b]" devreye girip, aynı işi yapar (birinde paralısı, diğerinde parasızı kurulu iki bilgisayarda aynı siteyi tıklayıp bakın).

* Bu durumda "[b]Tamam, paralı antivirüs ile parasızı arasında fark yok, anladık; ama, güvenlik duvarlı antivirüslerin de parasızı yok, n'apalım[/b][i]?[/i]" sorusu akla gelebilir ki, yanıt kolay; seçenek bol ve yeterli:

Eğer, Vista ya da Windows7 kullanıyorsanız, bunların kendi güvenlik duvarları istenmeyen giriş-çıkışları engellemek üzere kural oluşturmak vb işler için yeterlidir; ancak, ileri düzey bir kullanıcı olup, güvenlik duvarı üzerinden daha ayrıntılı ayar ve işlemlerle sağlanabilecek özel koruma ve önlemler gerektiren işlerle uğraşıyorsanız, aşağıdaki güvenlik duvarlarının ücretsiz sürümleri oldukça nitelikli ve de yeterlidir:

- Online Armor
- ZoneAlarm
- Outpost
- Comodo
- Ashampoo

[b]İyi yıllar[/b]
[/quote]
Yok hacım gayet haklısın zaten ufak bir bilgilendirme olsun diye yazmıştım ben onu ve avirada bir örnek.Paralıyla parasız arasında fark ek özelliklerle geliyor tamam bende biliyorum pek fazla fark olmadığını ancak acemi kullanıcılar için o ufak özelliklerde gerekli özelliklerdir adam ne bilsin verir parayı alır paşa paşa kullanır o mantıkla gider.Free'de iş görür tamam o konuda birşey demedikki zaten ama acemiler için o ufak özelliklerinde dahil olması şart umarım anlatabilmişimdir.

[quote name='baba3232' date='29 Aralık 2010 - 02:21 ' timestamp='1293582680' post='934263']
Yok hacım gayet haklısın zaten ufak bir bilgilendirme olsun diye yazmıştım ben onu ve avirada bir örnek.Paralıyla parasız arasında fark ek özelliklerle geliyor tamam bende biliyorum pek fazla fark olmadığını ancak acemi kullanıcılar için o ufak özelliklerde gerekli özelliklerdir adam ne bilsin verir parayı alır paşa paşa kullanır o mantıkla gider.Free'de iş görür tamam o konuda birşey demedikki zaten ama acemiler için o ufak özelliklerinde dahil olması şart umarım anlatabilmişimdir.
[/quote]
[b]"Hacı",[/b]

Sanırım, yazdıklarıma ya pek dikkat etmemişsin ya da farklı düşünüyoruz:

[b]* "Paralıyla parasız arasında asıl koruma yönünden hiçbir fark yoktur"[/b] derken, acemi-usta ayrımı yapmadım; ancak yazdıklarım doğaldır ki, sıradan bilgisayar kullanıcı çoğunluğuna (ki, kullanıcıların % 99'unu oluştururlar) yönelikltir; usta kesim zaten bilir...

* Yani, yazdıklarımı kullanıcı çoğunluğuna yönelttim ki, senin dediğin "paşa paşa para verme" işini gereksiz yere yapmasınlar diye...

Hal böyleyken çıkıp [b]"acemiler için o ufak özelliklerin de dahil olması şart"[/b] dersen, neden "şart" olduğunu gerekçeleriyle belirtmen gerekir ki, anlatabilmiş olasın...

[quote name='taba' date='29 Aralık 2010 - 00:07 ' timestamp='1293581863' post='934259']
[b]Sevgili 'belalim77',[/b]

Paylaştığınız kötücül arşiv dosyasının çok tehlikeli olduğunu elbette kesin; gerekli uyarıyı da yapmışsınız; bir kez daha yinelemekte yarar var:

[b][color="#0000ff"]YUKARDA SÖZ KONUSU ŞIKIŞTIRILMIŞ KÖTÜCÜL DOSYASINI DENEMEK İÇİN İNDİRSENİZ BİLE KESİNLİKLE AÇMAYA, İÇİNDEKİLERİ ÇIKARTMAYA ÇALIŞMAYIN, ÇİFT TIKLAMAYIN !!! ANTİVİRÜSÜNÜZE TARATMAK İSTEDİĞİNİZDE SAĞ TIKLAYIP "TARA..."YA BASIN!!!
[/color]
@belalim77,
Avira, paylaştığın dosyada [color="#0000ff"]6195[/color] değil [color="#0000ff"]6214[/color] kötücül buluyor; kendi uyarınıza kendiniz ne denli uydunuz bilemem; sayı eksikliği mide bulandırıcı... Sistem geri yüklemeyi kapayıp, güvenli kipte tarama yaptırırsanız iyi olur...[/b]
[/quote]
O şekilde çıkması doğal çünkü sürekli güncellemeler geliyor antivirüslerden sabit olmaması normal artı ben bu testi yapalı 1 ay kadar oldu ne demek yani mide bulandırma falan..

[quote name='belalim77' date='29 Aralık 2010 - 11:41 ' timestamp='1293616302' post='934350']
O şekilde çıkması doğal çünkü sürekli güncellemeler geliyor antivirüslerden sabit olmaması normal artı ben bu testi yapalı 1 ay kadar oldu ne demek yani mide bulandırma falan..
[/quote]
"[color="#0000ff"][b]Mide bulandırıcı[/b][/color]" sık kullanılan Türkçe bir deyimdir ve de "[color="#0000ff"][b]kuşku uyandırıcı, arkası kötü gelebilir[/b][/color]" anlamına kullanılır. Buna göre Türkçe'yi Türkçe'ye çevirirsek, yazdığım aynen:

[b]"[color="#0000ff"]@belalim77,
Avira, paylaştığın dosyada 6195 değil 6214 kötücül buluyor; kendi uyarınıza kendiniz ne denli uydunuz bilemem; sayı eksikliği (6214-6195 = 19) kuşku uyandırıcı; bu 19 kötücül senden kaynaklanan bir nedenle Avira'dan kurtulmuş ve sisteminde saklanıyor olabilir... Sistem geri yüklemeyi kapayıp, güvenli kipte tarama yaptırırsan iyi olur...[/color][/b]" demektir ve de "falan filan" değildir...

[b]Ek Not: [/b]

İki ayrı makinede aynı anda güncellenmiş aynı marka antivirüs aynı dosya için aynı sonucu verir. O nedenle:

"[i]O şekilde çıkması doğal çünkü sürekli güncellemeler geliyor antivirüslerden[/i]" diyerek, tahmin ve yorum yapmak yerine dosyayı yeniden taratıp işi sağlama almanda yarar var; bir kez daha anımsatırım...