Jump to content

Pardus Görüş Ve Tartışma Başlığı

Share

Recommended Posts

pardus.jpg

Tamamiyle türk yapımı açık kaynak kodlu bu işletim sistemini kullanmamız için ne bekliyoruz.

Niçin Pardus Kullanmalıyız? Milliyetçiler, Pardus kullanır. Çünkü milli işletim sistemimizdir.

Emperyalizme, kapitalizme hayır diyenler Pardus kullanır. Çünkü özgürdür, ücretsizdir. Emekçi dostudur.

Dindar insanlar Pardus kullanır. Çünkü Pardus özgürdür. Amerikan-İsrail zulmüne destek olmamış olursunuz.

Vatanseverler Pardus kullanır. Çünkü Windows’a ödenen milyarlarca dolar ülkemizde kalır.

Milli işletim sistemimiz Pardus’a destek olmak, kullanmak için birçok sebebimiz var:

-Bize has bir üründür. Linux mimarisi üzerine gönüllü katılımcılar ve TÜBİTAK desteğiyle geliştirilmektedir.

- Açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Ne kullandığınızı bilirsiniz. Microsoft XP, Vista, 2007, Mac sistmlerindeki gibi gizli kodları yoktur.

-Ücretsizdir. İşletim sistemi, ofis programları, grafik programları, oyunları vb, uygulamaların tamamı bedavadır. www.pardus.org.tr veya www.ozgurlukicin.com ‘dan indirir ve gönül rahatlığıyla kullanırsınız.

-Güvenlidir. Virüs, trojan vs. bulaşma riski yoktur. XP ve Vista gibi çürük değildir.

Bir kere kurarsınız, yıllarca kullanırsınız. Birkaç ayda bir format atma sıkıntısından kurtulursunuz.

-Pardus’u kurduğunuzda ekran kartını, ses kartını, modeminizi, yazıcınızı bilgisayarınıza tanıtacağım diye saatlerce sürücü cdleriyle boğuşmak derdiniz olmaz. Çünkü Pardus akıllıdır. İşletim sistemini kurduğunuzda bunları da tanır. Ayrıca kurmazsınız.

En çok beğendiğim özelliklerinden

-Programlama bilenler üzerinde istedikleri değişiklikleri yapabilir. Çünkü açık kaynak.

-Pardus kurduğunuzda ofis yazılımlarını da kurmuş olursunuz. Çünkü ofis de kurulum CD’sinin içindedir ve formatla birlikte kurulur.

-Codec yükleme derdiniz olmaz. Bütün ses,video, resim codecleri hazır yüklü olarak gelir.

Amerikan Microsoft firması ve sahibi Bill Gates bilişim alanında küresel bir hegemonya kurmuş ve bu sayede dünyanın ne zengini olmuş. Bu kazandığı parayı insanlığın hayrına kullandığını söyleyemeyiz.

Devlet daireleri, belediyeler, şirketler vb. lisanslı yazılım kullanmak zorundalar. Lisanslı Windows işletim sistemi, Ofis programları ve diğer lisanslı yazlılımları kullanıyorlar, kullanmak zorundalar. Ülkemiz çok büyük maddi kayıplarla karşılaşıyor. Oysa Pardus tamamen ücretsizdir.

Haberlerde çıktı, ASAL, yani Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Askerlik Şubesi açık kaynak, özgür yazılım, ücretsiz olan Pardus’a geçmekle 2 milyon Dolar tasarruf sağlamış. Yani 2 milyon Dolar ülkemizde kaldı, Amerika’ya, Bill Gates’e, Microsoft’a gitmedi.

Pardus kullanmayı ve tanıtmayı, Amerikan emperyalizmine karşı ciddi bir mücadele olarak düşünüyorum. Hatta -belki iddialı gelebilir- ekonomik ve bilişim cihadı olarak görüyorum. Bilindiği üzere cihad sadece silahla olmuyor.

Bütün devlet dairelerini (bakanlıklar, bağlı il müdürlükleri, hastaneler, sağlık ocakları, okullar, adliyeler vb.) belediyeleri, şirketleri, şahısları, bu hesaba dahil ettiğimizde müthiş rakamlar çıkacaktır. Hesaptan anlayan bir arkadaş bunu kabaca bir hesaplasa iyi olur.

Bizler de bu milli işletim sistemimizi ne kadar öğrenir, bilir, tanıtıp yaygınlaşmasına katkıda bulunursak o kadar hayırlı bir iş yapmış oluruz diye düşünüyorum. Böylece yöneticiler üzerinde de bir baskı olacak ve ciddi ciddi özgür yazılıma -Pardus’a- geçelim artık diye düşüneceklerdir.

İlk kurduğumda biraz zorlandığımı itiraf etmeliyim. Tamamen farklı bir sistem çünkü. Bir haftada alıştım.

Ortalama bir kullanıcı bile aylarını, yıllarını vermiyor mu Windows’u öğrenmek için. Hatta hala öğrenmeye devam etmiyor mu?

Bir hafta nedir ki …

Windows’a para verip almanız ayrı bir sıkıntı, kaçak (kırık, korsan) kullanmanız ise apayrı bir sıkıntıdır. Kaçak kullanmanız yasal değildir. Kanunen sorumlusunuz, suçlusunuz. Vicdanen ve dinen de sorumlusunuz. Çünkü başkasının emek verdiği bir ürünü, izinsiz olarak kullanmış yani çalmış oluyorsunuz.

Oysa Pardus’un Kamu Lisansı vardır, dolayısıyla ücretsizdir.

Windows’a mahkum değilsiniz.

Mahkum kelimesine dikkatinizi çekerim.

Size sadece bir marka kullanmaya mecbur tutsalardı

kendinizi nasıl hissederdiniz?

Örnek verelim:

Size sadece bir markanın kolasını içebileceğinizi,

sadece bir markanın kalemini,

sadece tek marka saat,

tek marka cep telefonu,

sadece filan marka çay alabileceğinizi söyleselerdi,

sadece tek bilgisayar markası sunsalardı

vb. vb. kendinizi nasıl hissederdiniz?

Evet, Windows’a mahkum musunuz? Dünyanın en zengin insanına (niye bu kadar zengin acaba?), bir Amerikalıya mahkum musunuz?

Yoksa özgür müsünüz?

*Dört ayda bir çöken, sürekli yavaşlayan, kilitlenip kalan, paralı ve virüs bulaşan çürük, hastalıklı Windows XP, Vista vb. sistemleri kullanmaya devam edecek misin?

*Pardus kullanmaya ne dersin? Rahat edersin

*Pardus 2009.2 Kelaynak cıktı İNDİRMEYE ne dersin.. ==> http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=143357

Not : Çoğu kişi okuduğunda şunu söyleyebilir.Pardus’un yeteri kadar geliştiğine inanmıyorum ve bunun için kullanmıyorum ama unutmayınki Pardus’u geliştirmek sizin elinizde Pardus açık kaynak kodlu bir işletim istemi olduğu için her türlü geliştirmeye açıktır.

Son Not: Yok ben ne formattan anlarım nede pardus’u geliştirebilirim diyenlerede lafımız yok.Umarım bir gün Pardus Dünya devi olur ve tüm dünya Pardus’u kullanır.

pardus.jpg

• Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

photoshop,flash tarzı programlar benim için vazgeçilmez ve birçok psd var linuxa geçsem bunlar büyük sorun olacağı için wındowsa elim mahkum

Hayır dostum o sömürgeciye hiç de elimiz mahkum değiliz,buyur;

Please register to see this content.

Mesela "wine ile çalışan programlar" diye aratmalar yaparsan çok daha detaylı içeriğe sahip oyunlar ve programlar bulabilirsin.

Edited by TORUNAGA

Şu an 2009.1 kurulu gerçek makinede. Sanala 2009.2 yi kuruyorum bakalım nasıl. Yükseltme işlemi hakkında bilgisi olan var mı? Ben photoshop cs3 ü çalıştırdım wine ile. Playonlinux depolarında cs4 var. :)

Edited by exi23

Vmware´de kurulumunu yaptim fakat vmware tools kuramadim. Ilk defa pardus kullaniyorum. bana toolsu nasil kuracagimi anlatabilirmisiniz?

Ekleme: Kurmayi basardim ama gözlemledigim Pardus malesef daha gelismesi gereken bir isletim sistemi. Linuxta daha önce Ubuntu kullanmistim. En begendigim özelligi wubi ile windows altindan kurulup kaldirilabilmesiydi. Ama Pardusta sanal bilgisayara mahkum birakiyor :nea:

Edited by trll_pwll

windowsda çalışan proğramları nasıl çalıştırıcaz...örneğin solidwork...

bunun 64biti varmı..

Kardesim tabiki calısır paket deposundan "wine" adlı programı kurup yuklemen lazım yukledikten sonra tum mic. yazılımlarını pardusta kullanabilirsin.

pardus 2009.2 den yazıyorum.sistem 2009 a göre gelişmiş ama daha çok eksik var.az daha çalışmayla olacak bu iş:D

Gordugun eksikleri pardus.org'dan veya ozgurlukıcın.com'a bildirerek gelismesinde yardımcı olabilirsin.

Vmware´de kurulumunu yaptim fakat vmware tools kuramadim. Ilk defa pardus kullaniyorum. bana toolsu nasil kuracagimi anlatabilirmisiniz?

Ekleme: Kurmayi basardim ama gözlemledigim Pardus malesef daha gelismesi gereken bir isletim sistemi. Linuxta daha önce Ubuntu kullanmistim. En begendigim özelligi wubi ile windows altindan kurulup kaldirilabilmesiydi. Ama Pardusta sanal bilgisayara mahkum birakiyor :nea:

Evet belki wubi konusunda haklısın ama emin ol ki gerçek makinedeki Pardus ile sanal makinedeki pardus arasında dağlar kadar fark var. Sırf vmware tools kuramadın diye sistemi kötülememelisin. Kullanmaya başlayınca bana hak verirsin. Ama ilk bakışta hemen vazgeçmemek lazım. Ben de aynı durumdaydım ama şu an pardus kurulu bilgisayarımda. Bluetooth adaptör, ekran kartı dahil tüm donanımlar tanınıyor. İnşallah Türkiye bir gün tamamen Parduslaşır.

Edited by exi23

Evet belki wubi konusunda haklısın ama emin ol ki gerçek makinedeki Pardus ile sanal makinedeki pardus arasında dağlar kadar fark var. Sırf vmware tools kuramadın diye sistemi kötülememelisin. Kullanmaya başlayınca bana hak verirsin. Ama ilk bakışta hemen vazgeçmemek lazım. Ben de aynı durumdaydım ama şu an pardus kurulu bilgisayarımda. Bluetooth adaptör, ekran kartı dahil tüm donanımlar tanınıyor. İnşallah Türkiye bir gün tamamen Parduslaşır.

Yok hocam "ekte" belirttigim gibi vmware toolsu kurdum sonra. Benimki kötüleme degil ama bana göre kullanimimi etkileyecek kadar büyük bir eksiklik wubinin olmamasi. Ben cesaret edipte kalkip hardiski pardus formatinda bölümleyemem. Windows tekeline zaten kahrolsunki mecburum ama wubi gibi windows altindan bana hic sorun yasatmadan kurulabilen bir uygulamasi olsa, kullanici kitlesinde hissedilir bir artis olur eminimki.

Dedigim gibi bircok kullanici (ben dahil) bu harddisk yapilandirma olayi yüzünden kurmak istemiyordur eminim. Milli sistemimizi kullanarak gelisimine katki saglamayi bir borc bilirim. Ama onlarinda herkesi düsünerek bu borcu makul seviyeye cekmeleri gerekmektedir diye düsünüyorum...

Yok hocam "ekte" belirttigim gibi vmware toolsu kurdum sonra. Benimki kötüleme degil ama bana göre kullanimimi etkileyecek kadar büyük bir eksiklik wubinin olmamasi. Ben cesaret edipte kalkip hardiski pardus formatinda bölümleyemem. Windows tekeline zaten kahrolsunki mecburum ama wubi gibi windows altindan bana hic sorun yasatmadan kurulabilen bir uygulamasi olsa, kullanici kitlesinde hissedilir bir artis olur eminimki.

Dedigim gibi bircok kullanici (ben dahil) bu harddisk yapilandirma olayi yüzünden kurmak istemiyordur eminim. Milli sistemimizi kullanarak gelisimine katki saglamayi bir borc bilirim. Ama onlarinda herkesi düsünerek bu borcu makul seviyeye cekmeleri gerekmektedir diye düsünüyorum...

Neden korkuyorsunuz ki hdd bölümlemekten. Ubuntudan çok daha kolay Pardusta hdd bölümlemek. Tamam wubi de hdd bölümleme yok ama gerçekten korkulacak birşey yok. Ben şu an Windows 7, xp ve Pardusu birlikte kullanıyorum mesela. Zamanla öğrenirsiniz herşeyini. Ama dediğim gibi ilk izlenim çok karışık geliyor gerçekten ben de az kurup kurup vazgeçmedim. Ne hatalar aldım. Şu grub önyükleyicisi yüzünden 3 gün bilgisayarsız kaldım. Ama pes etmedim araştırıp çözümümü kendim buldum. Dediğim gibi vazgeçmeyin. Sanırım foruma bununla ilgili bir konu açılmalı artık.

arkadaşlar linuxda birçok windows programının alternatifi mevcuttur bence aşağıdaki sitye gözatın wine işe yrar ama performans konusunda eksikleri var gerçi bu konuda da çalışmalar devam diyor ama eğer işiniz sütüdyo işi ise ubuntustudio yu tavsiye edrim linkler aşağıda herkese kolay gelsin.

http://www.linuxalt.com/
http://ubuntustudio.org/[/CODE]

Vallahi benim kuzen bilgisayarına kurmuş... süperdi.. kurulum aşaması biraz zor dedi ...

Şimdi bende indiriyorum ve kuracağım...

Windows'tan daha iyi gibi geldi...

En azından bireysel kullanıcı olduğum için ... çokta önemli değil...

Ve bu son sürümünü özellikle herkesler beğeniyor... :)

Yahu en azından pc'inizde EK bir sistem olarak yükleyin işte... ;)

deneyeceğim inşallah wine programı bizi yarı yolda bırakmaz acemi kullanıcılar için(benim)kurulumdan sonra neler yapılmalı biraz bahsedebilirmisin?

Kurulumdan sonra sizi ilk olarak kaptan masaüstü karşılayacak. Burada duvar kağıdı, fare düzeni, masaüstü ve ağ gibi ayarları yapacaksınız. Pardus kullanıma hazır olacak. Ve sonra uygulama başlatıcısına(eski başlat) tıklayıp paket yöneticisini arayın ve açın sonra orada işinize yarayacak her türlü programı ve daha fazlasını bulacaksınız.(Wine dahil) Sistem ayarlarından da(eski denetim masası) her türlü ayarı yapabilirsiniz. Daha fazla bilgi için aşağıdaki dökümanı inceleyin.

http://tr.pardus-wiki.org/NASIL:Windows%27tan_Pardus%27a_ge%C3%A7i%C5%9F[/CODE]

PARDUSU OYUN KULLANICILARINA ASLA AMA ASLA TAVSİYE ETMEM!!!!

Pardusu kurdum ve ben genelde online oyun oynarım.Pardusu kurudktan sonra wine yi edindim.Fakat M2 ve S4 gibi online oyunları wineyle yüklediğimde sorun yasadım.Birkac arkadasımızda hile kullanamadıgından rahatsız oldular.Ayrıca edindiğim bilgilere göre Korsan oyn yükleyemiyormusuz.Ne anlamı kaldıki.

Diyelimki wine haric bir emulator kullanacagız.Digerleride zaten paralı özgürlük neresinde bunun ?

Edited by GibraLeoN

bişeyden yararlanmak istediğimizde önce o şeyden gelebilecek zararları bilmeliyiz yani pardus boş gir windows a coş (:

windows oturmus bir sistem olabilir ama pardusa boş demenden dolayı seni kınıyorum.