Jump to content

Elektrik Hattı Üzerinden: İnternet

mucit41
 Share

Recommended Posts

[center][size="4"][color="#48D1CC"][b]Elektrik Hattı Üzerinden: İnternet[/b][/color][/size][/center]

Turk Telekom’un ADSL, GSM şirketlerinin 3G ve Superonline’ın optik internetinden sonra, aslında oldukça eski, ancak mevcut altyapıda iyileştirme gerektirmesi nedeniyle yaygın kullanımı sürekli ertelenen BPL (Broadband over Power Line-Elektrik Hatları Üzerinden İnternet), Ülkemizde kısıtlı da olsa artık var. Şimdilik çoğunlukla kurumsal müşterilere sunulan hizmet, Metronet firması aracılığıyla, yeni kurulan sitelerde, son kullanıcıya da bireysel kullanım için tahsis edilebiliyor.

Sistemin en önemli avantajı, lokal düzeyde herhangi bir kablolama gerektirmemesi; internet datalarının enjekte edildiği noktadan itibaren, elektrik şebekesinin herhangi bir noktasındaki bir prize, modemi takmak, internete ulaşmak için yeterli olabiliyor. Bu sayede, modemi, evin her tarafına taşıyabiliyorsunuz.

Sistemin diagramı, bölgeye göre değişebiliyor, herhangi bir internet kaynağından alınan datalar, fiberoptik, CAT6 veya CAT5 gibi bir taşıyıcı kablo yardımıyla, bu dataları, elektrik hattına, radyo frekansı sinyali olarak enjekte edecek olan bir BPL gatewaye aktarılıyor. Uzun mesafelerde, aktarım için fiber optik kullanılıyor, kısa mesafelerde ise CAT6 ethernet kablosu, altyapı çalışmasının mümkün görülemediği yerlerde, kablosuz aktarım da yapılabiliyor. Şehirlerarası elektrik iletimini sağlayan, orta gerilim hatları da bu aktarım için kullanılabiliyor, yüksek gerilim hatları ise, şimdilik BPL teknolojisinin ilişki kuramadığı bir partner.

[img]http://www.hardwaremania.com/wp-content/uploads/2011/01/BPL1.jpg[/img]
[b]Düzeyde BPL Kullanımı[/b]

BPL teknolojisinin en önemli özelliği olan elektrik hattına internet sinyalinin girilmesi, iki ayrı metodla yapılabiliyor: inductive coupling ve conductive coupling. Conductive coupling yönteminde, internet paketleri, elektrik hattına doğrudan iletken yardımıyla ekleniyor, Inductive coupling yönteminde ise, internet paketleri, demir filizinden üretilen bir çeşit mıknatıs olan ferrite core yardımıyla oluşturulan manyetik kuvvetin elektrik kablosunda internet paketlerini içeren elektriksel akımın oluşturulmasına dayanıyor. Her iki yöntemde de, hatta elektrik akımı olmasa bile, internet aktarımı devam ediyor. Yani internet ve elektrik, birbirinden tamamen bağımsız

[img]http://www.hardwaremania.com/wp-content/uploads/2011/01/enjeksiyon.jpg[/img]
[b]inductive coupling[/b]

Sistemin yaklaşık 15 yıllık bir tarihi var, ancak henüz hala yaygın kullanılamıyor, bunun temel nedeninin, elektrik dağıtım şebekesinin, Dünya’nın hiçbir yerinde, teknik veya siyasi nedenlerden dolayı tam güvenilir sayılamaması. Ancak BPL teknolojisinin, gelecekte, omurgası fiberoptik hatlar olacak olan internetin kablosuz erişim noktalarına ulaştırılmasında büyük oranda kullanılacağı tahmin ediliyor.

Bireysel kullanıma yönelik BPL sistemi, elbette biraz daha yalın; bazı ülkelerde, fiberoptik kablo ile, binaya veya siteye getirilen internet sinyali, modem/router niteliğine sahip bir gateway aracılığıyla, bina veya sitenin ana elektrik dağıtım kablosuna enjekte ediliyor ve bina/site sakinlerinin tamamı, BPL modem yardımıyla interneti kullanabiliyor. Ancak bakır kablolar üzerinden iletilen ve bakır kablonun iç direnci nedeniyle giderek zayıflayan internet sinyalinin elbette arada tekrarlayıcı vazifesi gören başka gatewayler ile güçlendirilmesi gerekiyor.

[img]http://www.hardwaremania.com/wp-content/uploads/2011/01/Binaabonelik.jpg[/img]
[b]Bina içinde kullanım[/b]

Bu teknolojinin ilk çıktığı dönemlerde, Avrupa’da, yeni hatlar döşemek için yerin altını kazmak, pahalıya patladığı için, hatları metro tünellerine döşemeyi düşünmüşler, bu nedenle, bu teknolojinin adı, metro ethernet olarak da biliniyor, metro, aynı zamanda hızı da vurgulayan bir kelime. Türkiye’de BPL teknolojisini son kullanıcıya sunan tek firma olan Metronet’in ismi de buradan geliyor.

Bizim ülkemizde internet aboneliği, bireysel bazda yapıldığı için, firma, buna uygun olarak bağlantı sağlıyor: Turk Telekom santralinden, hizmet sunulacak siteye veya site içerisindeki bölgeye kadar fiberoptik kablo ile gelen internet, bloklara CAT6 kablosu ile dağıtılıyor, apartmanın içinde switch ile çoğaltılarak CAT5 kablolar ile splitterlara veriliyor. Splitterlardan çıkan hat, BPL Gateway ile inductive coupling yöntemi ile konutun elektrik şebekesine enjekte ediliyor. Router, sadece switch üzerinde bulunuyor ve bu nedenle de, tüm bina, tek bir IP numarasıyla internete çıkış yapabiliyor. Metronet yetkilileri, her daireye bir IP numarası atanacak şekilde yeni bir düzenleme için çalıştıklarını belirtmiş olsa da, bu pek mümkün görünmüyor

[img]http://www.hardwaremania.com/wp-content/uploads/2011/01/sebeke.jpg[/img]

Firma, şimdilik sadece yeni sitelere hizmet sunuyor. Yeni sitelerin elektrik tesisatlarının daha sağlıklı olmasının bunda etkili olduğunu düşünmemek mümkün değil. Bu teknoloji, kablo üzerindeki parazitlenmelerden etkileniyor, bu nedenle, daire içi modemleri, temiz ve mümkün olan en kısa hat üzerinde kullanmak, daha iyi sonuç veriyor

Binaya kurulu sistemlerde elek.gidince internet sinyali kesilmiyor,arada ups kullanılmasından dolayı.

Bir latife yapayım Elektrik kesilince interneti nasıl kullanacaksınız,elk.yok pc açılmıyor neti karanlıktamı kullanmayı planlıyorsunuz.

isviçrede uzun süredir var bu hizmet.arap menşeilii yahudi platformu ttnet yeni mi akıl etmiş.150 metrelik 32 yıllık bakır telefon hatlarından çok iyi olacaktır diye düşünüyorum.
bu arada attık net gidince tedaşımı arayacağız :lol:

[quote name='[CeMoX]' date='19 Şubat 2011 - 18:57 ' timestamp='1298142461' post='966325']
isviçrede uzun süredir var bu hizmet.arap menşeilii yahudi platformu ttnet yeni mi akıl etmiş.150 metrelik 32 yıllık bakır telefon hatlarından çok iyi olacaktır diye düşünüyorum.
[/quote]
:rofl:

[quote name='[CeMoX]' date='19 Şubat 2011 - 18:57 ' timestamp='1298142461' post='966325']
[/quote]

:rofl::rofl::rofl: yıkıldım bomba yorum olmuş yaa

ben şuan kullanıyorum bu bağlantıyı ve fiyat olarak çok daha cazip. yanlız amatör bir şirket oldukları da aşikar. "bkz sikayetvar.com" ancak bir sorun olduğunda ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar. elektrik kesilmesi muhabbetine de bir yorum yazayım. internet telefon hattından geldiğinde de (ttnet), elektrikler gidince modem de gittiği için interneti kullanamıyorduk zaten. değişen birşey yok ;)

• 1 ay sonra...

hımm metronet olayı. bizim oturduğumuz siteyede alt yapıyı çektiler fakat daha bağlantı yok. firmanın daha gelişmesi gerekiyor. mesela IP olayı baya can sıkıcı. mesela bina başına 1 IP veriliyor. yani alt komşunuzla aynı masaya oturup okey çeviremeyeceksiniz. dosya indirme konusunda sıkıntı var. eskisi gibi modem reset dosya indirmeye devam olayı yokmuş kiii olsa bile rs, hf, fserve, fsonic gibi sitelerden dosya indirilemiyormuş. ip aralığının genişletilmesi için çalışmalar devam ediyormuş. ama perfect bir gelişme yokmuş. hatta hiç bi gelşme yokmuş. firmanın kendini geliştirmesi lazım.

@black_glix ben modeme güç kaynağı bağlıyorum :) laptopdan devam ;) elektrik konusunda sıkıntıya düşmem ama net giderse sıkıntı olur :S

ayrıca kullanıyorsanız rs, hf, filesoni, fileserve ... gibi sitelerden dosya indirebiliyormusunuz ? ayrıca İP adresiniz ne sıklıkla yenileniyor ? yada yenileniyormu :) ? bide şu ana kadar karşınıza çıkan kısıtlamalar nelerdir ? bu konuda bilgi verebilirseniz çok minnetdar olurum :)

müşteri hizmetlerini aradım 3 farklı kişiyle görüştüm :) üçününde detaylı bilgisi yok. komşulardan alıcak olanlar var. onlar bi alsın test edicez bakalım ;)

[quote name='crazyexelans' date='16 April 2011 - 14:44 ' timestamp='1302957864' post='993760']
hımm metronet olayı. bizim oturduğumuz siteyede alt yapıyı çektiler fakat daha bağlantı yok. firmanın daha gelişmesi gerekiyor. mesela IP olayı baya can sıkıcı. mesela bina başına 1 IP veriliyor. yani alt komşunuzla aynı masaya oturup okey çeviremeyeceksiniz. dosya indirme konusunda sıkıntı var. eskisi gibi modem reset dosya indirmeye devam olayı yokmuş kiii olsa bile rs, hf, fserve, fsonic gibi sitelerden dosya indirilemiyormuş. ip aralığının genişletilmesi için çalışmalar devam ediyormuş. ama perfect bir gelişme yokmuş. hatta hiç bi gelşme yokmuş. firmanın kendini geliştirmesi lazım.

@black_glix ben modeme güç kaynağı bağlıyorum :) laptopdan devam ;) elektrik konusunda sıkıntıya düşmem ama net giderse sıkıntı olur :S

ayrıca kullanıyorsanız rs, hf, filesoni, fileserve ... gibi sitelerden dosya indirebiliyormusunuz ? ayrıca İP adresiniz ne sıklıkla yenileniyor ? yada yenileniyormu :) ? bide şu ana kadar karşınıza çıkan kısıtlamalar nelerdir ? bu konuda bilgi verebilirseniz çok minnetdar olurum :)

müşteri hizmetlerini aradım 3 farklı kişiyle görüştüm :) üçününde detaylı bilgisi yok. komşulardan alıcak olanlar var. onlar bi alsın test edicez bakalım ;)
[/quote]

yorumuna bayıldım yaaa xD zaten çok yakında hiç kesilmeyen elektrik icat edilecek bunları düşünmeye son

Edited by hatemyself

• 3 hafta sonra ...

Gelecekte güneş enerjisinden elektrik kullanılmaya başlanıp, her evde bir güneş konnektörü var olup günümüzdeki elektrik şebekesi ağının devre dışı kalabileceği düşünülürse, bu elektrik hattı Türk Telekom'a kalacak gibime geliyor. Şimdiki telefon hattından ne farkı kalacak :). Eski hamam eski tas...

• 3 hafta sonra ...

IP konusunda şöyle bir çözüm var, isterseniz aylık 3tl karşılığında statik IP alabiliyorsunuz. Sadece sizin katınıza özel. Yok almam derseniz, rapidhsare, hotfile, fileserve, filesonic, megaupload gibi sitelerde sıkıntı yaşanıyor. Anca gr0wl.com adlı siteden bu sorunu kolayca çözebiliyorsunuz ;) memnunum metronetten. fiyat olarak çok çok iyi.

benim internetim uydunet ve koaksiyek kablo ile geliyor bazen kabloya dokununca adamı cok fena çarpıyor.bunun kablosuna dokunursak ne olur acaba :D

• 4 ay sonra...
  • 2 ay sonra...
 Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...