Jump to content

Blue Life Usb Multiboot Programı Sorunu

efk_715
 Share

Recommended Posts

blue lifen yapmış olduğu usb multiboot programı ile flashdisk e xp atmak istiyorum.ama usbmenu.lst nin içinde xp ile ilgili başlık yok.
ben şöyle bişey yapmaya çalıştım ama olmadı.bi yardım edermisiniz?

[code]# =========================================================================
title Windows XP Kurulumu \n Windows 2000-XP-2003 icin I386/SETUPLDR.BIN dosyasini onyukler...
find --set-root --ignore-cd /I386/SETUPLDR.BIN || find --set-root --ignore-floppies /I386/SETUPLDR.BIN
errnum && pause --wait=3 I386\SETUPLDR.BIN bulunamadi!
chainloader /I386/SETUPLDR.BIN || chainloader /I386/SETUPLDR.BIN
errnum && chainloader (hd0)+1
# =========================================================================[/code]

çok mağdurum.Lütfen bi yardım.

@efk_715

Usb flash disk gibi; Fat*/Ntfs olan bir bölümden xp direk kurulamıyor.
Bu nedenle usb için herangi bir örnek verilmemiştir.

Farklı programlar ile kurulum dosyaları usb için ayarlanabilir. Genelde fazla kurcalanmamış xplerde işe yarayabiliyor.
Daha önce forumda bu gibi konular tartışılmıştı.

Programın paylaşıldığı grub4dos konusundaki mesajlarda gerekli bilgiler vardı sanırım. Sondan başlayarak geriye doğru incele!
http://www.tnctr.com/topic/100852-cddvd-hdd-ve-usb-icin-multiboot-hazyrlamak/

Kolay gelsin...

Edited by blue_life

• 1 yıl yıl...
  • 5 ay sonra...

GFX menü düzenleme programı çalışmıyorr.. gfx_menu programını çalıştırıyorum açılıyor sonra gfx menülerinden herhangi birini (hepsini denedim) videonuzda farklı bir klasör oluşuyor ancak bende hiç bir şekilde bir klasör oluşmuyorrr.. windows 8 64 bit kullanıyorum sorun burda olabilirmi ???

mrb. bluelife kardeş nedense son zamanlarda forumda yazdıgım seylere kimse cevap vermiyor bnde senin yardım edebilecegini dusunuyorum musaıtsen..

2sorum olacak

Nlite ile xp ye driver entegre edeceğim driverpacks.net ten mi ndireceğiz güncel driverları? indirdikten sonra nasıl entegre edicem?

2.bi windows un diyelim orjinal xp msdn sp1 diye indirdik onun sp1 inin entegre mi ya da deilmi oldugunu nasıl anlarız?

nlite den anlayabilir miyiz?

Bu arada BlueXPE live cd çok başarılı eline sağlık kullanıyorum gayet güzel..

@73Sinan

https://www.dropbox.com/sh/pfwydjvytr9k7ng/GNR5s2bNc2

Programın kodlarını kısaca gözden geçirdim. Test edip sonucu yazarsın.

@BuRak2677

Öncelikle ben modifiye konularıyla fazla ilgili değilim. Sorunlarına kısaca cevap vermem gerekirse;
1 - Forumda gerekli anlatımlar daha önce yapılmıştı. Bakim...
http://www.tnctr.com/topic/78949-xp-cd-sine-sata-suruculeri-ekleme-resimli-anlatym/

2 - Nlite programında kaynağını gösterince yazması gerekiyordu.

Başarılar dilerim, kolay gelsin...

• 7 ay sonra...

Merhaba. 

Windows 7'yi multi boot'a eklediğimde an error occurred while attempting to read the boot configuration data hatası vermektedir. Win7 cd içerisindeki bütün herşeyi /KURULUM/32BIT/ Klasörünün içerisine attım aşağıdaki komutu yazdım daha doğrusu bluelife arkadaşımızın komut satırından sadece hedef klasörün yerini değiştirdim  bu hata neden vermektedir. DVD içerisinde Win7 32 bit , 64 bit  ve THINPC işletim sistemlerini atmak istiyorum.
# ========================================================================= 

title Windows Windows 7 32 bit Kurulumu \n Windows 7 32 bit işletim sistemini yükler...
if exist /KURULUM/32BIT/SOURCES/BOOT.WIM || find --set-root --ignore-floppies /KURULUM/32BIT/SOURCES/BOOT.WIM || echo -> /KURULUM/32BIT/SOURCES/BOOT.WIM bulunamadi!
if exist /KURULUM/32BIT/BOOTMGR || echo -> /KURULUM/32BIT/BOOTMGR bulunamadi!
if exist /KURULUM/32BIT/SOURCES/BOOT.WIM && if exist /KURULUM/32BIT/BOOTMGR && chainloader /KURULUM/32BIT/BOOTMGR && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

# =========================================================================

TEŞEKKÜRLER: 

• 7 ay sonra...

Hocam verdiğim rahatsızlıktan ötürü öncelikle özür dilerim.Yapmış olduğunuz multiboot ekleme programı ile win 8.1,win 8,win 7 nin hepsinin AIO sunu sorunsuz ekledim ayrıca orjinal ve modifiyeli xp yapıp onlarıda sorunsuz çalıştırdım.Ama 3 aydır uğraştığım 64bit xp türkçe bir türlü olmuyor.2012_06_14_Nt5SetupFromIso ile, alakası olmadığı halde 2013_03_26_Nt6IsoSetup ile bile denedim xp yi görmedi.32 Bit x86 bir xp nin boot.gz dosyasını kullnıp 64bit kalıbıbnı çalıştırmayı başardım ama bu seferde sata raid sürücülerini yüklemeden çok kısa geçiyor.Diğer grub4 dos komutlarıda işe yaramadı eğer yardımcı olursanız minnettar kalırım saygılarımla

• 2 ay sonra...

selamunaleykum sayın bluelife.bizlere multiboot çalışmalarınızdan istifade imkanıverdiğinizi için öncelikle size teşekkür etmek istiyorumiki konuda yardımınızı talep etmek istiyordum da.birincisi norton ghost 11.5 sata hdd lerde ahci modda çalışmıyor yada çok uzun süre alıyor çalışması.bu sorunun bir çözümü var mı acaba?varsa bu konuda yardımınızı rica ediyorum.ikinci sorunum ise uefi kurulumlarda hdd den çalışan gruboot sistem çalışmıyor.uefi sistemlerde bunun bir çözümü var mı acaba.bu konuda da sizden yardım rica ediyorum.şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

Edited by veysel16

• 2 hafta sonra ...

selamunaleykum sayın bluelife.bizlere multiboot çalışmalarınızdan istifade imkanıverdiğinizi için öncelikle size teşekkür etmek istiyorumiki konuda yardımınızı talep etmek istiyordum da.birincisi norton ghost 11.5 sata hdd lerde ahci modda çalışmıyor yada çok uzun süre alıyor çalışması.bu sorunun bir çözümü var mı acaba?varsa bu konuda yardımınızı rica ediyorum.ikinci sorunum ise uefi kurulumlarda hdd den çalışan gruboot sistem çalışmıyor.uefi sistemlerde bunun bir çözümü var mı acaba.bu konuda da sizden yardım rica ediyorum.şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

Ben de tam uefi multiboot konularına bakarken senin yazını gördüm kardeşim. Bu linkte uefi grub4dos multiboot a nasıl gömülür anlatılmış ama deneyip test etmeden bişey söylemek zor. Yabancılık çekmezsen bir bak istersen. Videolu anlatım da yapmışlar. Benim kafam da karışık bu konuda. Elimde uefi destekli pc olmadığı için test de edemiyorum. İşini görecekse dene istersen

• 3 ay sonra...

Merhaba Bluelife bey grub4dos da kaspersky rescue disk ekledim ama çalışmıyor hata veriyor şöyle O3Ea2P.jpg

şu komut ile yaptım

title Kaspersky Rescue Disk - ISO\n Kendini ispatlamis bir yedekleme programidir. \n Secersen ISO dosyasindan onyukleme yapilacak!

set ISOFILE=/USBMENU/IMAGES/KRD.ISO
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
# if exist %ISOFILE% && map --mem %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF) || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...
HATA resim de oldugu gibi nasıl çözerim bu sorunu

Merhaba Bluelife bey grub4dos da kaspersky rescue disk ekledim ama çalışmıyor hata veriyor şöyle 

şu komut ile yaptım

title Kaspersky Rescue Disk - ISO\n Kendini ispatlamis bir yedekleme programidir. \n Secersen ISO dosyasindan onyukleme yapilacak!

set ISOFILE=/USBMENU/IMAGES/KRD.ISO
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
# if exist %ISOFILE% && map --mem %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF) || chainloader () && boot
HATA resim de oldugu gibi nasıl çözerim bu sorunu

aşağıdaki iletimi inceleyiniz sorunsuz çalışmakta

http://www.tnctr.com/topic/100852-cd-dvd-usb-hdd-icin-multiboot-hazyrlamak/page-99#entry1381153

Edited by oguzhan43

• 5 hafta sonra ...