Jump to content

Wirelessım 20 Mbit Bağlanamıyor Ne Yapabilirim

mogokce
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar. Ben dün fiber internetimin hızını 10Mbit'den 20Mbit'e yükselttirdim. Ancak hız testleri yaptığımda upload 5Mbit'e çıkıyor ama download 12-13 Mbit bandında seyrediyordu. Servis sağlayıcımı arayarak bu durumu belirttim. Wireless kullandığım için 20Mbit'e çıkamadığımı söyledi.(kabloyla denediğimde 18Mbit'i gördüm.)

Benim wireless cihazımla aramda 2-3 metra ya var ya yok. Zira RSSI değeri "-35" civarında. Ve hem verici modem hem laptop modemim 802.11g bağlantısı yapabiliyor. Yani teoride 54Mbit bağlantı kurabiliyor. Ama arada bu kadar az mesafe olduğu halde ben 15Mbit bile kuramıyorum. Bunu arttırmamın bir yolu var mı? Wireless modemim "Intel Pro/Wireless 3945ABG"dir ve yayın yapan modem wireless bağlantı için 7. kanalı kullanıyor. Kanalı değiştirmemin faydası olur mu? Wireless'ı daha verimli bağlamanın bir yolu var mı?

Ya problem servis sağlayıcımdan değil, o 20 veremese de 18-19 Mbit'e kadar download verebiliyor bana. Benim problemim 54Mbitlik wirelessımdan 15Mbit bağlantı bile alamamam 2-3 metre mesafede olsa dahi. Bu bağlantının iyileştirilmesi mümkün mü ben onu soruyorum. Bir program falan var mı sinyal kalitesini arttırmak için, daha iyi alış-veriş yaptırtmak için?

@exhilaratingmetal: Öyle bir imkanım yok, ama neden 300Mbit'e gerek kalsın ki. Ben 54Mbitlik modemden sadece %40 performans istiyorum. Daha 15Mbit desteklemiyor. Modemim Tilgin, modeli de HG1311C.[code]http://www.tilgin.com/Products/Ethernet-access/HG15203/Features1/[/code]

54Mbit diyorlar ama o hıza ulaşamıyor. Bana superonline verdi bu modemi. Verdiğiniz modem doğru düzgün çalışmıyor diye şikayet mi etsem?

Edited by mogokce

ağa bencede fazla kurcalama yat kalk dua et ben 1 mbit ten 8 mbite yükseltim ama bizim burası desteklemiyormuş ama bana her ay 8 mbit faturası giriyor sordum bu ne bana dedikleri yükseltebiliyorsun ama düşüremesin 2 ay sözleşmem kaldı bitsin kapatacam

@yakoko arkadaşım benim problemim servis sağlayıcımla ilgili değil. Fiber internet olduğu için 20 Mbit kaldırıyor bizim burası. Ethernet kablosuyla deneyince görüyorum 18leri 19ları ama 54Mbitlik wirelessla 13'ü zor görüyorum. Senin ki fiber olmadığı için 8Mbit'i tam desteklemiyor olabilir...

@xfailedkomplex zaten bedavaya verdikleri modemden ne beklenir ki. Ama ben ayarlarla veya yardımcı programlarla(örn cFosSpeed) veri kalitesini arttırmak mümkün mü diye bir sorayım dedim?

Bağdaştırıcımın yapılabilen bazı ayarları şunlar(Bold olanlar şuan seçtiklerim):

[u]Ad Hoc Varsayılan Bağlantı Modu:[/u] [b]802.11/b.g[/b] | 802.11a seçenekleri var
[u]Aygıttan Aygıta Kanal 802.11a:[/u] [b]36[/b] | 40 | 44 | 48 seçenekleri var
[u]Aygıttan Aygıta Kanal 802.11b/g:[/u] 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | [b]7[/b] | 8 | 9 | 10 | 11 seçenekleri var
[u]Aygıttan Aygıta QoS Modu:[/u] [b]WMM etkin[/b] | WMM devre dışı seçenekleri var
[u]Gezinme Zorlaması:[/u] En düşük | düşük | orta | yüksek | [b]en yüksek[/b] seçenekleri var
[u]Kablosuz Mod:[/u] 802.11a | 802.11b | 802.11g | 802.11b/g | 802.11a/g | [b]802.11a/b/g[/b] seçenekleri var
[u]Karşık mod koruması:[/u] [b]CTS-toself[/b] etkin | RTS/CTS etkin seçenekleri var
[u]Yayın gücü:[/u] En düşük | düşük | orta | yüksek | [b]en yüksek[/b] seçenekleri var

Edited by mogokce

modemini yuksek bi yere koy ve baglandıgın aygıtı direk gormesini sagla. Modemim mix modda calışmasın 802.11g modunda çalışsın. Modeminin kanalını ayarla cevredeki modemler kirlilik yapabilir. yayın gucunu en yuksek mw de olsun. Önce şifrelemeyi iptal et test et.

[quote name='tnc_tr' date='15 May 2011 - 12:31 ' timestamp='1305451915' post='1010969']
modemini yuksek bi yere koy ve baglandıgın aygıtı direk gormesini sagla. Modemim mix modda calışmasın 802.11g modunda çalışsın. Modeminin kanalını ayarla cevredeki modemler kirlilik yapabilir. yayın gucunu en yuksek mw de olsun. Önce şifrelemeyi iptal et test et.
[/quote]

tavsiyeleriniz için teşşekkürler. deneyeceğim ancak kanal konusunda biraz kararsızım. bana karar vermede yardımcı olursanız sevinirim. Şimdi inSSIDer programı ile baktım etraftaki birkaç wireless cihazı 11. kanalı kullanıyor. Ve 9. kanala kadar crosstalk yapabiliyor görünüyor. Yani ben 1-7 arası bir kanal tercih etmek istiyorum haliyle. Kaçıncıyı tercih etsem veri kalitesi en yüksek olur. Bir de evde [b]Simens'in Gigaset 4010 [/b]modeli telsiz telefon var. Zannedersem o da 2.4GHZ bağlantı kullanıyormuş. Bundan da etkilenmesi için 1. kanal mı daha iyi olur yoksa 7. kanal mı?

Modeminin teoride 54 mbps hız sağladığını söylüyüorsun ama belkide modemin daha fazla hız destekliyordur da diz üstünün kablosuz ağ kartı 54 mbps hıza izin veriyordur.
Eğer böyleyse dizüstü için daha fazla hız desteği sunan bir kablosuz ağ kartı işini görür.
Yok böyle değilse daha fazla hız desteği sunan bir de modeme ihtiyacın var demektir.

[b] [color="#FF0000"] usta sorunun var tamam servis sağlayıcına başvur elbette ama kısa mesafe ise bir kablo ile halletsen hani kabloluda dahi 5 mb bulamayan mağdur ttnetliler olarak garipsedik horgördük :whistle: :D [/color][/b]

Tamam ben 54'den hızlı demiyorum ki hem rooter modemim hem wireless kartım için. İkisi de 54 Mbit. Benim dediğim 54 ise 54 versin modeme bu kadar yakınken. 54 vermesede 15-20 bari versin diyorum. Bu onu da vermiyor...

şuan yaptığım 2 test wireles kartımda değilde rooterda problem olduğunu kanıtladı galiba:

1) [code]http://www.speedtest.net/result/1296891934.png[/code]
2) [code]http://www.speedtest.net/result/1296896213.png[/code]

Ben cihaza 19mbitte veri göndere bildim ama o bana 13'de sınırlı kaldı. Normalde upload limiti 5 mbit ama şuan ISS limitleyemiyor demekki.

arkadasım 18mbit zaten almıssın 20mbit almak istiyor isen bilgisayarına fiber etherneti destekleyen kart alıcaksın direk fiber kablo ile giriceksin zaten 2mbit kablondan dolayı kayıp oluyor çogu arkadasımız söylenen rakamlarlar bağlanmak istiyor ama kullandıgımız donanım ürünleri kablolar bunlara elverislimi bakmıyoruz diğer arkadaşlarımın dediği gibi bence hattını ayarlarını kurcalama gayet güzel bir hız iyi günlerde kullan

[quote name='enicma' date='15 May 2011 - 14:55 ' timestamp='1305460510' post='1011061']
arkadasım 18mbit zaten almıssın 20mbit almak istiyor isen bilgisayarına fiber etherneti destekleyen kart alıcaksın direk fiber kablo ile giriceksin zaten 2mbit kablondan dolayı kayıp oluyor çogu arkadasımız söylenen rakamlarlar bağlanmak istiyor ama kullandıgımız donanım ürünleri kablolar bunlara elverislimi bakmıyoruz diğer arkadaşlarımın dediği gibi bence hattını ayarlarını kurcalama gayet güzel bir hız iyi günlerde kullan
[/quote]

arkadaşım dikkatli bakarsan 18mbit gördüğüm hız[b]UPLOAD[/b] yeni gönderilen veri hızı. O şimdilik böyle. Bir kaç güne normal değer olan 5'e düşürürler. Donload hızım ise 13'ü geçemiyor. Adamları aradım bizim verdiğimiz modemlerle wirelessın maksimum hızı 15'dir diyorlar. Şeref..ler bağlantıyı satrken modemimiz desteklemiyor ona göre demiyorlar ama...

Normalde benim laptopun wireless modemi 54Mbit bağlantı kurabildiği için rootera gönderirken 20mbiti görebildi ancak 54Mbit olduğu iddia edilen rooter bana aynı hızda gönderemiyor. Ben onu ifade ediyorum yukarıda...

Arkadaşlar olay [b]dolaylı da olsa[/b] çözülmüştür. Araştırmalarım ve temaslarım doğrultusunda superonline'ın fiber internet kullanıcılarına dağıttığı 802.11g kablosuz erişime sahip Tilgin marka modemlerin kablosuz bağlantı üzerinden en fazla 15Mbit'lik hıza çıkabildiğini öğrenmiş oldum. Bu durumu şikayetvar.com'a da şikayet olarak ekleyeceğim. Zira hem 54Mbit'lik diye verdiği modemler 15Mbit'i geçemiyor hem de 20Mbit'lik fiber internet paketiyle verdikleri modemin bu hızı desteklemediğini söylemeden işleme tabi tutuyorlar...

Her neyse olayı çözme noktama gelirsem: TTnet çağından kalma ADSL modemi kullanarak bu durumu çözdüm. Modemimin profilnden gerekli düzenlemeleri yaparak bridge olarak işlev göstermesini sağlayıp, modemi ethernet kablosuyla tilgin modemime bağladım. Böylece kablosuz olarak tilgina bağlanmadan 54Mbit'lik wireless özelliğine sahip ADSL modemime bağlanarak downloadda 20 Mbitlik değerlere ulaşabildim. Yani kısacası problem wireless ağında veya veri kalitesinde değilmiş Tilgin modemdeymiş. Bridge kullanarak bu problemi aştım.

[b]Bu aradada bu kurcalamalar sayesinde yeni bir şey ortaya çıktı. Bu konuda bilgili arkadaşlar bana bilgi verirse bu işin nasıl meydana geldiğini söylerse sevinirim.[/b] Şimdi son verdiğim speedtestlerde [b]upload hızımın 20Mbit'e[/b] ulaştığından bahsetmiştim. Normalde [b]izin verilen max upload 5Mbit'tir.[/b] 2-3 gün önce böyle bir limit aşımı yoktu. Bu olay laptopumda bu kurcalamalar sonrasında meydana geldi. [b]Evdeki başka laptoplardan speedtest denediğimde onların uploadda 2-3Mbit'i geçemediğini gödrüm[/b] ve benim laptopta yaptığım bir değişiklik bu limit aşımını sağladığı kanaatini geliştirdim. [b]Sizce buna sebep ne olabilir?[/b] 4. mesajımdaki bağdaştırıcı ayarlarından biri buna sebep olduğunu düşünmekteyim...

hocam bende 20 mb fiber kullanıyorum ve download hızım 26mb görüyor ölçümlerimde wirelles üzerinden laptop ile girdiğim halde hızım 20mb in altına düşmüyor.bence sen notebook un wirelles kartını bir göster.

Donanımsal sorun olabilir ayrıyetten TILGIN markalı modem sadece fiber interneti kaldırabilecek bir marka modemdir adsl,adsl2+ karıstırmayın.

[quote name='mfaykan' date='17 May 2011 - 23:21 ' timestamp='1305663692' post='1012523']
hocam bende 20 mb fiber kullanıyorum ve download hızım 26mb görüyor ölçümlerimde wirelles üzerinden laptop ile girdiğim halde hızım 20mb in altına düşmüyor.bence sen notebook un wirelles kartını bir göster.
[/quote]

hocam siz hangi marka ve model modem kullanıyorsunuz fiber internet için? ISS'niz nedir birde?
Benim wireless kartta problem yok şuan dediğim gibi bridge olarak başka bir wireless cihazına bağlanarak 20 Mbitleri görmeye başladım. Hatta üstüne üstlük kurcalamalarımda wirelessım kendini aştı 5Mbitlik upload limitinin üzerine çıkabiliyor. Superonline da şaşırdı bu işe. Evdeki başka laptoplardan giriyorum 3-4 Mbit upload yapabiliyor benim laptop 20Mbit :))) İşte sonuçları burada:
[img]http://www.speedtest.net/result/1300695995.png[/img]