Jump to content

Laptop'a Ssd Taksak Hiz Da Fark Olur Mu ?

edim.7
 Share

Recommended Posts

Laptop'a Solid State Disk taksak hızda ne gibi değişiklik olur 7200 rpr lik diskteki hızdan farklılık görebilirmiyiz.
Örneğin; 64GB Performans Serisi Sata 3.0 128MB Cache SSD (365MB Okuma / 110MB Yazma) böyle birşey taksak takan var mı yada ?

Kesinlikle büyük oranlarda performans artışı olur zaten yeni nesil performans laptoplarında şuan çift HDD kullanılıyor sistem SSD ye kuruluyor depolamada normal HDD üzerinde yapılıyor makinenin performansı 2 katına çıkıyor böylece aybı sistem masaüstü pc ler içinde uygulanabilir, ama dediğimiz gibi fiyatlarının daha da düşmesi lazım

ısı olayı çok az. ses yok. titreşimden neredeyse hiç etkilenmiyor. herhangi bir yazılımın tepki süresi %40 daha hızlı. pc açılışı 30 kapanışı 10 saniye civarında. (açılınca yazılımlarda aktif hale geliyor toplam 30 saniye benim pc şuan 1 dakika 41 saniye de hazır oluyor)
mekanik olmadığından arıza riski az benim incelemem bu. ucuz olsa hiç durmaz alırdım netbook için düşünüyorum. 1-2 sene daha beklerim :)

[b]saniyede 100mb altına düşmüyor hızı bizim müdürün notebookta 250 gb var ssd deneme yaptık 100mb altına düşmüyor yani fena şekilde farkediyor.Ama şu aralar çok pahalı bence zaman ister daha.

[/b]

çok pahalı ama yuksek kapasıte almak yerıne 60 gb alınıp sadece wındows kurulabılır ben oyle yapacam yazın sonuna almayı dusunuyorum bı tane 64bit kullananlar mecburen 60 gb alması lazım en asagı ama 32 bıtte 30 gb bıle yeterde artar

Edited by sessizada01

Kesinlikle performansta aşırı bir artış gözlersin. Ben de bir ara düşündüm, dedim ki 30-40 GB SSD alsam, windows'u ona kursam 250 GB ta HDD alsam, ona da belgelerimi depolasam, çok harika olur. Ama sonra fiyattan dolayı vazgeçtim. Fiyat problemi yaşamazsan kesinlikle tavsiye ederim. :)

kesinlikle hız konusunda artış olacağını düşünüyorum ama fiyatlar hala pahalı yurtdışında bile hala ucuz değil amazon.com'dan baktım 64 gb kingston SSD, 2,5" 1 TB 5400 rpm harddisk fiyatı ile aynı neredeyse buyrun;

http://www.amazon.com/Kingston-SSDNow-Solid-SV100S2-64GZ/dp/B004BDORM4/ref=sr_1_12?ie=UTF8&qid=1306310189&sr=8-12

Edited by hur_82

kesinlikle çok ciddi bir fark ama bu kişi excel - word kullanıyorsa buna kesinlikle gerekyok
yuksek hdd hızı isteyen uygulamalarda aradaki hız farkı cok iyi.

autocad inventor test ettik harika.

arkadaş okuma-yazma hızına baksanızya daha ne olsun hemde OCZ;

"Max Read: up to 285 MB/s, Max Write: up to 275 MB/s, Sustained Write: up to 250 MB/s, 4k Random Write (Aligned): 10,000 IOPS, Seek Time: 0.1ms"

http://www.amazon.com/OCZ-Technology-Agility-2-5-Inch-OCZSSD2-2AGTE120G/dp/B003MX2GRC/ref=sr_1_20?s=electronics&ie=UTF8&qid=1306311053&sr=1-20

Kendim corsair 64 gb kullanıyorum ssd

1- Öncelikle ssd çok sessiz çalışıyor ve ısınmıyor.
2- Windows açılışı,işlemler çok çok hızlı
3- Kopyalama silme işlemleri hdd de çok hızlı.
4- Fiyatı o kadarda pahalı değil. Ben donanımhaberde yurtdışından getiren birinden almıştım.
5- Masaüstünü bilmiyorum ama laptopta farkı bariz şekilde hissediyorsunuz.

Arkadaşalar merhaba

Ben 1 ay önce Lg E200 laptopa Kingston V+ 64 GB Ssd Taktım .

Değerlendirecek olursak

1. Format; Dvd ön yüklemek için bir tuşa basmadan ilk masa üstü gelene kadar Win7 sp1 tam 17 Dakika sürdü .
2. Normal açılış 18 saniye
3. Kapanış 3 saniye
4. Windows deneyim dizini Puanım arttı Hdd için 7.1 (biliyorsunuz tavan puan7.9).
5. Photoshop cs5 Autocad 2011 gibi ağır donanım ihtiyacı duyan program açılışları 3-5 saniye
6. Isı problemi ortadan kalktı.
7. 50 dakka ile 1 saat arasındaki pil ömrüm enaz 1 saat ile 1 saat 20 dakkaya çıktı yani yaklaşık vaadedilen gibi %25 pil artısı.
8. Çeşitli test programları hdd ve ssd için yaptığım testler
a. Hdd okuma 22 mb/sn ençok
b. Hdd yazma 16 mb/sn eçok
c. Ssd okuma 260 mb/sn ençok
d. Ssd yazma 180 mb/sn ençok
9.Tüm bunlara ilave tam emin olmamakla beraber, Grafik yani Windows aero deneyim dizin puanımda arttı 4.6 oldu bu artış sonrası daha önce kullanamadığım aero özellikler açıldı .Burda belirtmek isterimki Daha önce win7 kurulu idi Yeni Ssd'iye yeni sistem dedim Win 7 Sp1 Entegreli sistem kurdum.Yani bu artış Sp1den olabilirmi bilmiyorum .?Bunuda uzman yorumlara bırakıyorum...

Merak ettiğiniz başka şeyler varsa cevaplayabilirim......

Özetlersek iyiki geçmişim. Tabii şimdilik, zaman ne gösterir bilemem uzun vadede sorunlar olduğunu söyleyenler var ama :)

bende mach extreme 64 gb. kullanıyorum. 3 ay oldu. kesinlikle bariz gözle görülür hız artışını hissedersiniz. hele formattan sonra windows 7 nin saniyeler içinde açıldığını görünce kesinlikle budur dedim. tek dezavantajı 64gb az. masaüstü bilgisayarda kullanıyorum. oyun gibi kurulumlar yapıyorsanız benim gibi 2. bir sata harddiskle kullanın :rolleyes:
bir şey daha benim ssd diskten dolayı bilmiyorum diskte usb çıkışının olmasıda büyük avantaj. sigara paketi büyüklüğündeki SSD diski alın cebinizde taşıyın isterseniz başka bilgisayardan veri transferi yapın.

Edited by bates54