Jump to content

Ekran Koruyucusu Hakkında Bilmedikleriniz

FeLSeFeCi
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar aslında bizim bildiğimiz ekran koruyucuları kötü olarak biliyorlar.ama aslında monitor için çok faydalı Özellikle ''SİYAH'' ekran koruyuculkarı çok daha faydalı bilgisayara
bir daha ayrıntı daha
''Özellikle İnce EkranLı Monitörler Kullananlar Ekran koruyucuları kullansınlar.''

Benden söylemesi bugün derste öğrendim bu bilgileri

[quote name='FeLSeFeCi' date='06 June 2011 - 13:50 ' timestamp='1307364628' post='1025096']
Arkadaşlar aslında bizim bildiğimiz ekran koruyucuları kötü olarak biliyorlar.ama aslında monitor için çok faydalı Özellikle ''SİYAH'' ekran koruyuculkarı çok daha faydalı bilgisayara
bir daha ayrıntı daha
''Özellikle İnce EkranLı Monitörler Kullananlar Ekran koruyucuları kullansınlar.''

[/quote]
Verdiğin bilgi için çok sağol ama Türkçen çok kötü
anlamak için bir kaç defa okumak zorunda kaldım.

Siyah olanlar daha faydalıdır kelimesi doğru. Işık seviyesi yüksek olanlar ise CRT ekranlarda zamanla fosfor üzerine düşen ışık hüzmeleri nedeniyle fosforda iz yapacaktır. Ayrıca da yine CRT ekranlarda elektron tabancasından atılan elektronların zamanla bitmesi nedeniyle elektron tabancasının emisyonunun düşmesine ve sonuçta CRT tüpün değişimine kadar gidecektir. Tıpkı televizyonlarda ekranın(tüp) değişimi gibi. İkisi de aynı şey. Ekran koruyucu ile filan uğraşılacağına en doğrusu monitörün power anahtarını kapatmaktır. Hem ekranınız eskimez hem de enerji tasarrufu sağlamış olursunuz. :)

[quote name='FeLSeFeCi' date='06 June 2011 - 15:04 ' timestamp='1307365473' post='1025098']
şimdi tam olarak moniterlerdeki pixma öyle bir şey görüntü veren ışığı zedeliiyor.yani ekran 1 saat aynı kalsa monitor bir kaç gün sonra bozulur isterseniz deneyin.
[/quote]

Dediğin olay sadece plazmalarda oluyor diye biliyorum çünkü onlar bir çeşit gazla çalışıyorlar.Ve uzun süre aynı görüntü durduğu zaman bozulma yapıyor.Ama artık ledlerde böyle bir problem olacağını düşünmüyorum.

[quote name='PoweredByAbdullah' date='06 June 2011 - 13:58 ' timestamp='1307368726' post='1025121']
ben 5 senedir lcd monitörümde 1 kere bile ekran koruyucusu kullanmadım suana kadar hiç bir sıkıntımda olmadı ins da olmaz!
[/quote]
:yahoo: :rofl: :rofl:

[quote name='PoweredByAbdullah' date='06 June 2011 - 13:58 ' timestamp='1307368726' post='1025121']
ben 5 senedir lcd monitörümde 1 kere bile ekran koruyucusu kullanmadım suana kadar hiç bir sıkıntımda olmadı ins da olmaz!
[/quote]
Bu, milletimizin çok garip bir özelliği. Mesela birine, açken sigara içme bilmem kaç kat daha zararlı oluyormuş diyorsun, hemen meydan okuyan bir tavır ve heyecanla "[i]ben şu kadar zamandır her sabah açken sigara içiyorum, HİÇBİRŞEYDE OLMADI, İNS(?) OLMAZ!"[/i] diyor...
Bu tripcanlara, gıcık bile olamıyorum artık.

Söyleyen söyledi eskiden crt monitörlerde olan bi sorun için tasarlanan ekran koruyucular crt monitörlerin ortadan kalkması ile şimdilerde sadece keyif-göz zevki ve eğlence için kullanılıyor. yeni nesil (ince ekranlı) tüm monitörlerde böyle bi sorun yoktur bu yüzden artık pek ekran koruyucuyu ihtiyaç olarak görmüyorlar da diyebiliriz.

[quote name='FeLSeFeCi' date='06 June 2011 - 12:50 ' timestamp='1307364628' post='1025096']
bir daha ayrıntı daha

[/quote]

birader senın dedigin plazma tv lerde oluyor sinyal yok yazısı çıkıyor orda sürekli öyle kaldıgında o iz orada kalıyor belli bi süre sonra onun için tvleri kapalı tutmaya çalişin pc mönitürleri için geçerli sanmam çünki otomatik uyku modu war

Edited by bozart