Jump to content

Pc Çalışıyor Fakat Görüntü Yok...

halfeli
 Share

Recommended Posts

Slm Arkadaşlar ben dün akşam komşumuzun bilgisayarına format atmak için eve getirdim. Önce açıp temizlemek istedim, temizlerken de biosu da sıfırladım. Tekrar takıp açmak istedim ama nerdeeeee
Kasa üzerindeki ışıklar yanıyor
fanlar çalışıyor
monitör ışığı sarı (yani olması gerekn şekilde)
ama hiçbir görütü yok
sanki monitör kapanmış gibi.

Şimdi arkadaşlar bu konuda bana yardım edebilecek bir hayırsever varsa lütfen parmak kaldırsın...
herkese şimdiden teşekkürler....

işlemciyi çıkartıp pinlerini kontrol et ve tekrar tak.

Bu tür sorunların çeşitli sebepleri olabilir. Ancak en çok rastlananı, ekran kartının slotunda yerinden oynaması/gevşemesi şeklidir. Önce bu kontrol edilmeli, ekran kartına üstten bastırarak slota tam oturması sağlanmalıdır.
Kolay gelsin.

peki o zaman sizden şunu isticem tüm kasayı söküp itanlı bir şekilde toplamanız böylece eksik veya yerine oturmamış kartlar vs gmzden gecirmiş olursnuz.banda öyle geliyor ki işlemci besleyen 4 pinli kabloyu takmamışsınız buna bende çok karşılaştım.

Galiba bulduk sorun kaynağını. Bios'u sıfırladığında ekran kartı şeçimi default olarak anakarta ait olan paylaşımlı ekran kartına geçti ama sen ayrı paylaşısımsız bir ekran kartı kullanmaktasın ve buda haliyle devre dışı kaldı. Bu durumda ya ekranı anakart ekran portundan bağlamalı yada ve esas olarak yapılması gerekende bios'tan ekran kartı seçimini yeniden yaparak düzeltilmeli. Bunlar varsayımlardır ve denenmesi gerekir. Yeniden kolay gelsin..

[quote name='temmuz' date='04 July 2011 - 10:09 ' timestamp='1309774196' post='1040439']
Galiba bulduk sorun kaynağını. Bios'u sıfırladığında ekran kartı şeçimi default olarak anakarta ait olan paylaşımlı ekran kartına geçti ama sen ayrı paylaşısımsız bir ekran kartı kullanmaktasın ve buda haliyle devre dışı kaldı. Bu durumda ya ekranı anakart ekran portundan bağlamalı yada ve esas olarak yapılması gerekende bios'tan ekran kartı seçimini yeniden yaparak düzeltilmeli. Bunlar varsayımlardır ve denenmesi gerekir. Yeniden kolay gelsin..
[/quote]

Dostum iyi de ne aakartta bağlamak için bir port var ne de biostan yapmak için bir görüntü, yani bios ayarına girmem için ilk önce görütünün moitöre verilmesi lazım dimi...

[quote name='bLooDnLuSt' date='04 July 2011 - 09:42 ' timestamp='1309772527' post='1040427']
Pili sök tak kardeşim aynı sorunu bende yaşıyorum ev arkadaşımın bilgisayarında
[/quote]

Zaten ne başıma geldiyse o pili çıkardığımdan geldi :) :D :)

[quote name='halfeli' date='04 July 2011 - 13:18 ' timestamp='1309774694' post='1040442']
Dostum iyi de ne aakartta bağlamak için bir port var ne de biostan yapmak için bir görüntü, yani bios ayarına girmem için ilk önce görütünün moitöre verilmesi lazım dimi...
[/quote]
Anakartında ekran kartına ait bir port olsaydı zaten oraya bağlantı yapacaktın ve ilk elde görüntüyü o şekilde elde edecektin.Daha sonrada bios'a girerek önceki mesajda belirttiğim ayarları yapacaktın. Ama anlaşılıyorki anakartın bu özellikli değil. Yani paylaşımlı bir ekran kartı yok. O halde düşünmeye ve araştırmaya devam..
Edit: Bios'ta bir problemde ihtimal elbette.

Edited by temmuz

arkadaşlarımında dediği gibi bu sorunun çok aşaması var ilk önce bios pilini sök 5-10 dakika bekledikten sonra yine tak ilk bunu dene daha sonra ekran kartını söküp ekran kartı soketine bak toz kaçmış olabilir daha sonra buda olmazsa biosu sıfırladım demiştin bu yüzden ekran kartını bios tanımamış olabilir bunun için ekran kartını sök ve anakarttaki ekran yerine bağla ama mutlaka bunun için ekran kartını sök daha sonra açılırsa bios menüsünde saati filan ayarla daha sonra biosu otamatiğe bağla bu da olmazsa bios pilini değiştir bunu elektronik veya bilisayarcılarda bulabilrisin eğer bunlarda olmazsa kasanın bütün parçalarını teker teker titizlikle söküp iyice temizleyip takman lazım çünkü toz kaçmış olabilir eğer üfleme motorla yapmışsan kasa temizliğini böyle sorunlar yaratabilri bence sen bir daha vakum motoru kullan
demişim sana sorunun çözümü uzundur diye:):)

[b]Ram çıkartıp takma işlemini [color="#FF0000"]şöyle[/color] uygulayacaksın:

Öncelikle[color="#FF0000"] fiş takılıyken[/color] ramlari çıkart.
Sonra bilgisayarını[color="#FF0000"] ramsiz [/color]bir şekilde aç.
Bir kaç dakika [color="#FF0000"]bekle[/color] ve sonra kapat.
Daha sonrasında ramlari[color="#FF0000"] tak [/color]ve aç...

Büyük ihtimal ramlardedir sorun. Olmadığı taktirde ya işlemciyi tam [color="#FF0000"]oturtamadın[/color] ya da ekran kartında sorun var. ([color="#0000FF"]Zarar vermişte olabilirsin ikisinden birine[/color]). Eğer senin bilgisayarın varsa ona takıp dene ekran kartını, işlemciyi. Yoksa da Onboard'a tak bakalım Vga'yı... Bakalım düzelecek mi? Bunları yaparkende [color="#FF0000"]ne hdd takılı olsun ne de dvd sürücün[color="#000000"]...[/color][/color][/b]

[i]Olmadığı taktirde bildir. Eğer uzun süre cevap gelmezse öm at. Arkadaşların tavsiyesini de dinle...[/i]

[quote name='harsh' date='04 July 2011 - 09:22 ' timestamp='1309771346' post='1040422']
peki o zaman sizden şunu isticem tüm kasayı söküp itanlı bir şekilde toplamanız böylece eksik veya yerine oturmamış kartlar vs gmzden gecirmiş olursnuz.banda öyle geliyor ki işlemci besleyen 4 pinli kabloyu takmamışsınız buna bende çok karşılaştım.
[/quote]

yok kardeşim seni takmadığımdan değil, ben kasayı sökmedim ki tekrar toplayayım ama dediğin şekilde işlemciyi besleyen 4 pinli kabloyu da kontrol ettim. Bana göre de işlemciyle alakalıdır...

[quote name='harsh' date='04 July 2011 - 11:04 ' timestamp='1309777456' post='1040469']
en basiti söylüyorum temizlik yaparken hiç kablo vs söküp çıkarttın mı? gözden kacırdıgın bişey olmalı..
[/quote]
aslında işlemciyi çıkarmıştım ve ilk başta dalgınlığımdan yanlış takmıştım pcyi ilk açtığımdan aormal ses çıkışından farkettim. Ayrıca pc açılırken ram sesi de yok:(

-dostum ekran kartını söküp onboard olarak çalıştırmayı dene
-kendi pcindeki ramlerden birini söküp sadece o ramı takıp dene
hangisinde çalışırsa o parçada ağrıza oldugunu anlarsın. eğer ikisinde de çalışmazsa işlemci :)

Arkadaşım bütün kartları slotundan çıkar, ramler de dahil ve ayrıca pili de çıkar. 2-3 dk kadar bekle ki kondansatörler de boşalsın. Daha sonra pili tak. Ram' lerden sadece birini ve ekran kartını tak. Bios ayarlarına gir ve default ayarlara getirerek kayıt et. Açılmazsa pc yi tekrar kapat ram' i çıkar ve diğer ram' i tak tekrar dene. Böylelikle ram' leri test etmiş olursun. Eğer bu aşamalarda çalışırsa takamdığın kartları birer birer tak ve dene, hepsini birden takma ki, sorunun hangi karttan kaynaklandığı belli olsun. Hepsini yaptıktan sonra sorun düzelmediyse geriye işlemci ve anakart kalıyor zaten.

Dahili ekran kartı varsa pili çıkardığından ona geçmiş olabilir ona takıp açmayı dene açılmaz ise eğer birden fazla rem varsa tek tek takıp açmaya dene böylece problemli olanı bulursun.

mevzu sanırım kapanmıstır akıbetı bellı olmadan.Bilgi vermek babında sunları eklemek ıstedım.burda bırkac soru ortaya cıkar.Soru 1 bıos pili cıkarıldıktan sonramı yoksa oncemı sıstemı temızledınız?bunu yaparken sısteme herhangı bır guc kaynagı baglımıydı? soru 2 eger sıstem pil cıkarıldıgında vga cıkısını resetlemıs olması gerekıyor.sıstemınızde netlesmemıs bır konu onboard vga varmı? soru 3.evınızdekı tesısatta topraklama sorunu yaısyormusunuz? v.s
bu boyle gıder ısın en kestırme yolu bır arıza tespit cihazı kı 10-15 tl dıye hatırlıyorum fıyatını yanında verılen arıza kod rehberı sayesınde arızayı tesbıt edın.Yada bır servise .Kolay gelsin.

[quote name='halfeli' date='04 July 2011 - 09:42 ' timestamp='1309765365' post='1040383']
Slm Arkadaşlar ben dün akşam komşumuzun bilgisayarına format atmak için eve getirdim. Önce açıp temizlemek istedim, temizlerken de biosu da sıfırladım. Tekrar takıp açmak istedim ama nerdeeeee
Kasa üzerindeki ışıklar yanıyor
fanlar çalışıyor
monitör ışığı sarı (yani olması gerekn şekilde)
ama hiçbir görütü yok
sanki monitör kapanmış gibi.

Şimdi arkadaşlar bu konuda bana yardım edebilecek bir hayırsever varsa lütfen parmak kaldırsın...
herkese şimdiden teşekkürler....
[/quote]
dostum Hiç Boşuna Uğraşma O Cihazda Bios Kitlemiş Muhakkak Söküp Takma İşleminde Bi Kısa Devre Oluştu Yada Elektiriksel Bi Hata Bios Kendini Kapatmış Servisinin Diyeceği Anakart :D Sorunlu Bilgin Olsun!