Jump to content

Nasa Bile Xp Kullanıyor...

erpol
 Share

Recommended Posts

XP Windows 2000'in Stabil çalışmasının üzerine kurulmuş bir yazılım

Windows7 herşeyi devre dışı bırakırken 500 mb ram yemesi sizce normal birşeymi? kim ne derse desin XP gibi bir işletim sistemi zor çıkar microsoftun tek yapacağı işlem vardı oda xp çekirdeği üzerinde çalışmaya devam etmek.

[quote name='gfx_25' date='09 July 2011 - 07:44 ' timestamp='1310186643' post='1043237']

Windows7 herşeyi devre dışı bırakırken 500 mb ram yemesi sizce normal birşeymi? kim ne derse desin XP gibi bir işletim sistemi zor çıkar microsoftun tek yapacağı işlem vardı oda xp çekirdeği üzerinde çalışmaya devam etmek.
[/quote]

win7 neyi devre dışı bırakıyor ?

[quote name='gfx_25' date='09 July 2011 - 04:44 ' timestamp='1310186643' post='1043237']

[/quote]
Gayet normal bir şeydir. Bu Vista ile hayatımıza giren SuperFetch özelliği ile alakalıdır. Açıklamak gerekirse;
SuperFetch, bilgisayarın hafıza kullanım şeklini devamlı olarak takip ederek her kullanıcı için en iyi hafıza içeriğini belirleyen; bunun için mümkün tüm kaynakları gerekli ve yerinde bir şekilde kullanan yeni hafıza yönelim teknolojisinin adı. Bu teknoloji sabit disk ihtiyacını azaltmaktan öte birazdan değineceğimiz birçok artıyı da beraberinde getiriyor.

SuperFetch teknolojisinin arkasında gelişmiş bir takip algoritması bulunuyor. Karmaşıklığına karşın sisteme yük olmayan bu algoritma bilgisayarda hangi programların daha sıklıkla kullandığını, hangi veriye daha çok erişim yapıldığını, yani kısacası hafıza içeriğini sürekli olarak takip ediyor. Dahası bunu yaparken gün, saat, oturumdaki kullanıcı ve halla arka planda çalışan programlar gibi birçok değişkeni de göz Önünde bulunduruyor.

Sonuç olarak da hafta sonu çalışmak yerine oyun oynayacağınızı ya da FrontPage açıkken Internet Explorer'ı da sıklıkla kullanacağınızı tahmin edebiliyor.

Peki,bunun bize faydası nedir? SuperFetch, hafıza bos olduğu anda bu algoritmanın çıkardığı sonuçlara bakıyor ve sizin ihtiyaç duyacağınızı düşündüğü programları önceden hafızaya yüklüyor. Aynı şekilde az önce verdiğimiz örnek söz konusu olduğunda, Paint yerine Internet Explorer verisini hafızada tutuyor. Böylece uygulama çalıştırıldığında gerekli veri yavaş sabit disk yerine hızlı olan hafızadan alınıyor. Yani uygulamalar daha çabuk açılıyor, dosyalar daha çabuk yükleniyor ve sonuç olarak da bilgisayar hızlanıyor.

XP ve Vista'yı karşılaştırmak için bir örnek verelim: öğlen yemeği vakti geldi ve bilgisayarınızın başından kalktınız. Bu durumda kullanıcı tarafından hiçbir etkinliğin yapılmadığını gören Windows XP bunun virüs taraması gibi bakım uygulamaları için iyi bir zaman olduğuna karar verir ve bu uygulamaları çalıştırmaya başlar. Bunun için de sizin en son çalışmakla olduğunuz uygulamanın verilerini hafızadan sabit diske aktarır. Böylece bakım uygulamaları için hafızada yer açılır. Gelin görün ki tekrar bilgisayarın başına dönüp kaldığınız yerden devam etmeye çalıştığınızda verilerin tekrar sabit diskten hafızaya yüklenmesini beklemeniz gerekir.

Peki, işletim sisteminiz Windows Vista olsaydı durum nasıl olurdu? SuperFetch teknolojisi bilgisayarın başına döndüğünüzde ne yapacağınızı, büyük ihtimalle de kaldığınız yerden devam edeceğinizi öngörüyor. Dolayısıyla bakım uygulamaları sona erdiği anda en son üzerinde çalışmakla olduğunuz uygulamanın verilerini tekrar hafızaya yüklüyor. Böylece sanki hiç ara vermemiş gibi kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

SuperFetch beraberinde getirdiği arlılara rağmen hali hazırdaki donanımlar ile de çalıştığından bütçe dostu bir teknoloji. Fakat daha yüksek bir hafıza kapasitesi ve ReadyBoost ve ReadyDrive gibi birazdan değineceğimiz teknolojileri destekleyen donanımlar, SuperFetch'in sunduğu performans artışını bir adım ileriye taşıyor.

[quote name='Googleßeta' date='09 July 2011 - 05:24 ' timestamp='1310189073' post='1043240']
Gayet normal bir şeydir. Bu Vista ile hayatımıza giren SuperFetch özelliği ile alakalıdır. Açıklamak gerekirse;
SuperFetch, bilgisayarın hafıza kullanım şeklini devamlı olarak takip ederek her kullanıcı için en iyi hafıza içeriğini belirleyen; bunun için mümkün tüm kaynakları gerekli ve yerinde bir şekilde kullanan yeni hafıza yönelim teknolojisinin adı. Bu teknoloji sabit disk ihtiyacını azaltmaktan öte birazdan değineceğimiz birçok artıyı da beraberinde getiriyor.

SuperFetch teknolojisinin arkasında gelişmiş bir takip algoritması bulunuyor. Karmaşıklığına karşın sisteme yük olmayan bu algoritma bilgisayarda hangi programların daha sıklıkla kullandığını, hangi veriye daha çok erişim yapıldığını, yani kısacası hafıza içeriğini sürekli olarak takip ediyor. Dahası bunu yaparken gün, saat, oturumdaki kullanıcı ve halla arka planda çalışan programlar gibi birçok değişkeni de göz Önünde bulunduruyor.

Sonuç olarak da hafta sonu çalışmak yerine oyun oynayacağınızı ya da FrontPage açıkken Internet Explorer'ı da sıklıkla kullanacağınızı tahmin edebiliyor.

Peki,bunun bize faydası nedir? SuperFetch, hafıza bos olduğu anda bu algoritmanın çıkardığı sonuçlara bakıyor ve sizin ihtiyaç duyacağınızı düşündüğü programları önceden hafızaya yüklüyor. Aynı şekilde az önce verdiğimiz örnek söz konusu olduğunda, Paint yerine Internet Explorer verisini hafızada tutuyor. Böylece uygulama çalıştırıldığında gerekli veri yavaş sabit disk yerine hızlı olan hafızadan alınıyor. Yani uygulamalar daha çabuk açılıyor, dosyalar daha çabuk yükleniyor ve sonuç olarak da bilgisayar hızlanıyor.

XP ve Vista'yı karşılaştırmak için bir örnek verelim: öğlen yemeği vakti geldi ve bilgisayarınızın başından kalktınız. Bu durumda kullanıcı tarafından hiçbir etkinliğin yapılmadığını gören Windows XP bunun virüs taraması gibi bakım uygulamaları için iyi bir zaman olduğuna karar verir ve bu uygulamaları çalıştırmaya başlar. Bunun için de sizin en son çalışmakla olduğunuz uygulamanın verilerini hafızadan sabit diske aktarır. Böylece bakım uygulamaları için hafızada yer açılır. Gelin görün ki tekrar bilgisayarın başına dönüp kaldığınız yerden devam etmeye çalıştığınızda verilerin tekrar sabit diskten hafızaya yüklenmesini beklemeniz gerekir.

Peki, işletim sisteminiz Windows Vista olsaydı durum nasıl olurdu? SuperFetch teknolojisi bilgisayarın başına döndüğünüzde ne yapacağınızı, büyük ihtimalle de kaldığınız yerden devam edeceğinizi öngörüyor. Dolayısıyla bakım uygulamaları sona erdiği anda en son üzerinde çalışmakla olduğunuz uygulamanın verilerini tekrar hafızaya yüklüyor. Böylece sanki hiç ara vermemiş gibi kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

SuperFetch beraberinde getirdiği arlılara rağmen hali hazırdaki donanımlar ile de çalıştığından bütçe dostu bir teknoloji. Fakat daha yüksek bir hafıza kapasitesi ve ReadyBoost ve ReadyDrive gibi birazdan değineceğimiz teknolojileri destekleyen donanımlar, SuperFetch'in sunduğu performans artışını bir adım ileriye taşıyor.
[/quote]

hocam çok şey yazmışsın ama hepsi boş.
SuperFect midir nedir o devre dışı kaldığında bile 400 mb ram yiyor. bunun çözümü yok. ama İşallah Windows 8 de düğümler çözülecek. eğer çözülmezse windowsun satışları gittikçe düşecek. zaten microsoft'a edilen şikayetlerin çoğu belleklerle ilgili. adamı bezdirmekten başka birşey yapmadılar.

[quote name='gfx_25' date='09 July 2011 - 08:02 ' timestamp='1310191343' post='1043249']
hocam çok şey yazmışsın ama hepsi boş.
SuperFect midir nedir o devre dışı kaldığında bile 400 mb ram yiyor. bunun çözümü yok. ama İşallah Windows 8 de düğümler çözülecek. eğer çözülmezse windowsun satışları gittikçe düşecek. zaten microsoft'a edilen şikayetlerin çoğu belleklerle ilgili. adamı bezdirmekten başka birşey yapmadılar.
[/quote]
Sizlerin bu bellek takıntısı bana kafayı sıyırttıracak neden anlamak istemiyorsunuz Win 7 sahip olduğunuz belleğe göre kullanımı yapar şu makaleyi okuyun

[quote]
Bazı kullanıcılar da Windows XP, Windows Vista ve Windows 7'nin bellek kullanımına görev yöneticisinden kontrol ettiler. Windows 7 gerçekten de olan RAM'i kullanıyordu ve bu kötü performans iddialarının haklı olduğunu düşündüler.

İddialara göre bellek kullanımı fazla olunca sistem sabit diskte önbellek dosyaları oluşturmak zorunda kalıyor ve performans düşüyordu.

Ancak yapılan açıklamalar gerçekten bu kadar uzak olabilirdi. Daha önce de bu konuda haberler yapmıştık, ancak bu yanlış bilgilendirme üzerine işin aslını bir kez daha vurgulamak gerekiyor...

Windows 7 RAM'i zaten önbellekleme işlemi için kullanıyor. Eğer sistem belleği kullanmıyorsa, Windows 7 sık kullanılan uygulamaların bilgilerini otomatik olarak RAM'de önbelleğe atıyor.

Windows 7 bu sayede performansı körüklüyor ve olan sistem belleğinden maksimum performans sağlıyor. Sık kullanılan masaüstü işlemlerinin verilerini bu sayede çok hızlı çalıştırıyor.

Eğer bir uygulama RAM'e ihtiyaç duyuyorsa, bellekteki bu tür verileri silerek, hemen gereken verileri yüklüyor. Kısacası Windows 7 ne kadar çok RAM kullanırsa, sistem o kadar iyi performans veriyor.

Windows 7 Ultimate başta olmak üzere pek çok Windows 7 sürümüyle yaptığımız testlerde, 1 GB belleğe sahip sistemlerin bile çok iyi performans verdiğini kendi gözlerimizle gördük.

Kısacası iddialar Windows XP devrindeki anlayıştan kalma ve modern işletim sistemleri için kesinlikle geçerli değil. [/quote]

[quote]Chip.com.tr[/quote]

Buradanda anlaşılacağı üzere Windows 7'nin RAM'i kullanması aslında iyi bir şey ;)

[quote name='PoweredByAbdullah' date='10 July 2011 - 12:47 ' timestamp='1310294826' post='1043835']
win 7 ekran kartımı tanımıyor sırf o yüzden kullanmıyorum (nvidea geforce 6600 gt model)
[/quote]

wın7 32 bit

[code]http://us.download.nvidia.com/Windows/275.33/275.33-desktop-win7-winvista-32bit-english-whql.exe[/code]

x64 win7

[code]http://us.download.nvidia.com/Windows/275.33/275.33-desktop-win7-winvista-64bit-english-whql.exe
[/code]

Edited by ozanaus

[quote name='PoweredByAbdullah' date='10 July 2011 - 10:47 ' timestamp='1310294826' post='1043835']
win 7 ekran kartımı tanımıyor sırf o yüzden kullanmıyorum (nvidea geforce 6600 gt model)
[/quote]

http://www.nvidia.com/object/win7-winvista-32bit-275.33-whql-driver.html

bunu kurmayı denediniz mi ?

[quote name='PoweredByAbdullah' date='10 July 2011 - 13:07 ' timestamp='1310296046' post='1043845']
arkadaslar kaç kere denedim sitesinden güncel driver indirip kurmayı kuruyorum kuruldu görünüyor ama aygıt yöneticisinde gene tanımıyor
32 bit destekliyor sistemim 4 gb ram var :D
[/quote]

driverı kurmadan once net frameworkun son surmunu yukle, yukarda hem 32 hem 64 bit driverını verdım

benim win7 de anakartımı desteklemiyor anakartım gigabyte H55M-S2V
İ3 işlemci ve 4GB rem kullanıyorum verilen hiçbir driverli ve aktivasyonlu
kurulum olan win7 leri driverli ve aktivasyonlu olarak kuramıyorum
bu yuzden ultra iso ile aktivasyonunu iptal edip öyle kuruyorum
ekran ve ses kartında sorun yok onları tanıyor.

[quote name='PoweredByAbdullah' date='10 July 2011 - 11:07 ' timestamp='1310296046' post='1043845']
arkadaslar kaç kere denedim sitesinden güncel driver indirip kurmayı kuruyorum kuruldu görünüyor ama aygıt yöneticisinde gene tanımıyor
32 bit destekliyor sistemim 4 gb ram var :D
[/quote]

Eğer o driver'ı kurdugunda da olmuyorsa demekki sen ekran kartının modelini yanlıs biliyorsun. Koskoca NVİDA adamlar kendi malına yanlıs driver verecek adammı sence ? Eğer kuramıyorum diyorsan sende karşılık beklemeden ben kurayım senin için.Uzaktan bağlanarak bunu yapabiliriz.

[quote name='mfs776' date='10 July 2011 - 13:40 ' timestamp='1310298012' post='1043871']
uydurma haber bunlar nasa gibi oluşumlar ya kendi sistemlerini kullanır ya linux çekirdeğinden yazılım yaratır
[/quote]

NASA'nın canlı yayınında Atlantis fırlatıldıktan sonra görünüyor o monitörler.

nasa linüx kullanıyor dostum :) windows gıbı cok fazla güvenlık acıkları olan sıstemler kullanmaz özellikle xp gıbı güvenlik açığı cok fazla olan sistemleri kullanmazlar.

bi pc de göründü tamam ok xp frover :lol: yazılım mühendisleri iş başında =@ adamın işletim sistemiyle yada donanımla işi bile olmaz ki adı üstünde iş pc ci multimedia pc si değil live simulator programını açsın yeter yer xp yi 7 8i :devil: sanki evinde kullandığı ozel pc. :)

[quote name='PoweredByAbdullah' date='10 July 2011 - 11:30 ' timestamp='1310297415' post='1043864']
[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1310297523__gt.jpg[/img]
yok artık driver kurmayı biliyorum sende beni pcden anlamıyor yaptın arkadasım he ne yanlıs bilicem driveremı :D
[/quote]

Eee hala kuramıyormusun ?