Jump to content

Vista Xp Karşılaştırması Ve Bir Kaç Soru?

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

arkadaşlar diskimin birinde vista ultimate 32 bit kurulu diğerinde mxp v3. ne varki xp den sonra ne vista nede windows 7 den bir şey anlamadım ve gönül rahatlığı ile bunlara iş sistemi olarak geçemedim.

1-mesela vista ultimate de aero özelliği bir kapanıyor bir açılıyor kendi kendine. ama tabi kapatıp açtıktan sonra oluyor bu. yani ekran kartımmı yetersiz sürüsücüsümü bir türlü tutarlı çalışmadı. gerçi ekran kartım eski ve zayıf: ati radeon xpress 200 series 128 mb.
2-ve bu tutarsızlık uyku moduna aldığımda da oluyor. ekran kartı çalışmadığında güç planlarıda sapıtıyor. ekran kartı ile ilgisi var değilmi uyku ve hazırda beklet modunun? oysa xp de böyle bir şey yok. uyku moduna al alıyor hemen ve hemen masaüstüne geliyor uykudan çıkardığımda, herşey belli ama vistada normal çalışsa bile uykudan çıkarmak ve uykuya almak süre olarak kapatıp açmakla aynı gibi. o kadar ayarlarlada oynadım ama bu hep uzun sürdü. hatta bazan hiç açılmıyor bende gücü komple kesip öyle başlatıyorum.
3-xp de görev yöneticisinden bilgisayarı kapata ctrl tuşu ile birlikte basınca bilgisayar hemen kapanıyor. bu çok güzel ve gerektiğinde kullanılması için konmuş bir özellik bu niye vistada veya windows 7 de yok? yani diyeceğim o ki xp gibi tutarlı bir sistem niye çıkarmıyor microsoft? bir sonraki sürüm hep daha memnun edici olması gerekmezmi?

[quote name='Rihanna' date='07 August 2011 - 09:39 ' timestamp='1312709967' post='1058420']
Sistem Bilgilerini yazarmısın?
[/quote]

işlemci: intel pentium 4 cpu 3.06 ghz

anakart: foxconn ,76 gb wd harddisk.
ram: kingston ddr2 667 mhz 2x1 gb dual kit
ekran kartı: ati radeon xpress 200 series 128 mb.
ses kartı: realtek ac 97 audio.

Edited by abdülhey

[quote name='abdülhey' date='07 August 2011 - 21:03 ' timestamp='1312740233' post='1058682']
işlemci: intel pentium 4 cpu 3.06 ghz

anakart: foxconn ,76 gb wd harddisk.
ram: kingston ddr2 667 mhz 2x1 gb dual kit
ekran kartı: ati radeon xpress 200 series 128 mb.
[/quote]

Problem nedir anlayamadım

2- orjinal w7 mi kullanıyorsunuz, modifiye mi

[quote name='abdülhey' date='07 August 2011 - 21:17 ' timestamp='1312741059' post='1058689']
ilk postta yazıyor.
[/quote]

orj.w7 ultimate kurun (orjinal olup olmadığını da aşağıdaki linkten kontrol edin)

2- o sistem vista kaldırmaz w7 çok rahat çalışır

[quote]http://msdn.microsoft.com/en-us/subscriptions/downloads/default.aspx?pv=36:350 [/quote]

Edited by efes34

sistemin win7 için düşük bence xp kullan ama sistemini değiştirirsen win7 kullan
ilk çıktığı andan beri kullanıyorum giğer hepsine çizgi çektim
yeni teknoloji eskisinden herzaman iyidir teknoloji gelişiyor
niye eski kullanalım cep telefonları tv ler monitörler
fotoğraf makinaları gibi örnek 2002 de çıkmış cep telefonuyla 2009 çıkmış telefon aynımı
xp ile win7 de öyle düşünün

arkadaşlar sanırım sorun ekran kartında ve sürücüsünde. yalnız vistada niye uyku modu v.s. ekran kartına bağlı xp de böylemi? neyse sonuçta vistada ekran kartı ile ilgili uyku modu işte :) ekran kartı sürücüsünü en son sürücleri araştırıp güncelliyorum. mesela en son indirdiğimde 2008 yılına ait bir sürüm olduğu belirtiliyor sunumda (yabancı bir driver sitesi) fakat kurduğumda sürücü ayrıntılarına bakıyorum 2006 tarihli gösteriyor. aygıt yöneticisinden sürücü güncelleştirden deniyorum bu seferde en son sürüm zaten yüklü diyor. fakat aero özelliği çalışmıyor, aygıt yöneticisinde de sorun bildirdiğinden kapatıldı yazıyor. aero özelliğini manuelde çalıştırma var hani regedit ve komut isteminden ordan çalıştırıyorum zor bela. klavyeden uyku moduna alıyorum giriyor fakat yine klavye powerdan çalıştırdığımda mavi ekran hatası veriyor ve sonrasında bilgisayar en baştan uyku modunu es geçerek başlıyor. ve masaüstü geldiğinde yine aero nun kapandığını ve sürücününde aygıt yöneticisinde kapandığını görüyorum. şimdi buna göre son aşamada ne önerirsiniz? sistem özelliklerim ve ekran kartım yukarda yazılı.

İlk mesajda vistayla ilgili sorunlardan bahsetmişsiniz, modifiye edilmemiş bir windows7 kullandınız mı ?.. ayrıca windows7 nin sp1 versiyonuyla beraber göstediği performans daha da arttı... XP denen sistem ilk kurulduğunda jet gibidir fakat aradan bir kaç ay geçince yeniden format atma ihtiyacı duyarsınız çünkü sistem şişer.. istediğiniz kadar temizlik programı kullanın bu sistemin şişmesini engelleyemezsiniz.. oysa windows7 öyle değil, hem vistadan hem xp den farklı bir çekirdeğe sahip olduğundan program çalışma mantığı da farklıdır.. eski bir sistemle windows 7 de yaşayabileceğiniz tek sorun sürücü sıkıntısı olabilir.. onu da windows update %95 oranında çözüyor..

yav ana sorun bence şu arkadaşlar: win7 kurduğumda da bu aero özelliğini çalıştırmama sorunu vardı aynı vistadaki gibi. ve ekran kartıda böyle tutarsız çalıştımı biliyorsunuz vista ve win 7 de güç planları çalışmıyor yani uyku, hazırda beklet gibi. bunlarda bana lazım. benim ekran kartımmı yetersiz? ekran kartımı değiştirsem düzelirmi bu sorunlar? bir keresinde yeğenin eski kasasında benimkinin üst modeli bir ekran kartı vardı. o benim sisteme olurmu diye sormuştum burdamıydı neydi hatırlayamayacağım. cevap verenler, olmaz senin anakart agp destekler o ekran kartı pcı mı ne öyle bir şey demişlerdi. benim anakart tam olarak, foxconn rc 4107ma-s2. şimdi ben bu sorunumu ekran kartımı değiştirerek çözebilirmiyim? ve orta kalitede bu sistem bilgilerime göre ki ayrıntısı yukarda da var, hangi ekran kartını almalıyım?

Vista ağır bir işletim sistemi ve makineniz vista için yetersiz.Bu yüzden uyku moduna aldığınızda ve açtığınızda yavaşlama farkedersiniz.
Ekran kartınız onboard zaten.Aero özelliklerini çalıştırmak için yetersiz.Bu yüzden sıkıntı yaşıyorsunuz.

CTRL bilgisayarı kapat modu vistadan itibaren geçersiz diye biliyorum.Denemedim ama duyduğuma göre öyleydi.Bunu microsofta sormak lazım :)
Windows 7 size göre tutarsız gelebilir ama çoğu insana göre XP'den daha tutarlı bir işletim sistemi.Hem görsellik hemde performans açısından etkileyici sonuçlar veriyor.İnsanlar Windows 7 den tatminkar ve bu durumdan Microsoft son derece memnun.Ekran kartımı tamir edebilirsem Windows 7 ye tereddütsüz geçeceğim.

Windows 7 yi tam teşekkürlü kullanmak istiyorsanız eğer
[code]http://www.novabilgisayar.com/bilgi.asp?ID=6984[/code]

En düşük bu ekran kartını almalısınız.HD5570 DX11 desteklidir.Oyunlarda falan sorun yaratmaz.AERO'yu çalıştıracak özellikte.

Bu arada ekran kartınız onboard.Direkt ekran kartı alıp takacaksınız.

Edited by musaoguz32

şu anabaktım o anakart agp li değil pcı kartlar kullanılabiliyor senin ekran kartı dediğin de o kartın dahili kartı harıcı herhangibir ekran kartı altak
5570 falan boşa para verme hem osisteme fazla para harcamanıda tavsiye etmem harici bir kart taktrığında farkı göreceksin

[quote name='tutuklu8' date='08 August 2011 - 15:16 ' timestamp='1312816609' post='1059129']
şu anabaktım o anakart agp li değil pcı kartlar kullanılabiliyor senin ekran kartı dediğin de o kartın dahili kartı harıcı herhangibir ekran kartı altak
5570 falan boşa para verme hem osisteme fazla para harcamanıda tavsiye etmem harici bir kart taktrığında farkı göreceksin
[/quote]

beklediğim cevap sanırım bu :) ben pek anlamıyorum harici derken olanı söküp yeniyi takmıcammı? ve harici dediğiniz hangisi olabilir mesela bana bu sorunları yaşatmıcak? ikinci el falan bulabileceğim marka model verebilirmisiniz? evet sistem eski zaten sadece sorunsuz kullanmak için çabam. yardımlarınız için hepinize teşekürler.

olanı sökmeyeceksin yeni kartı taktığınnda diğeri devreden çıkacak otomatik olarak

örnek vermek gerekirse karta

[code]http://www.hepsiburada.com/Liste/sapphire-ati-hd-4670-1gb-128bit-ddr3-directx-101-pci-e-x16-20-hdmi-ekran-karti-11138-34-20r/ProductDetails.aspx?productId=bd53707&categoryId=204[/code]

Edited by tutuklu8

[quote name='tutuklu8' date='08 August 2011 - 16:51 ' timestamp='1312822300' post='1059159']
olanı sökmeyeceksin yeni kartı taktığınnda diğeri devreden çıkacak otomatik olarak
[/quote]

anladım peki sistemime uygun olarak hangi ekran kartı olabilir bu marka model olarak? ikinci elde bulabilirim sanırım değilmi?

[quote name='tutuklu8' date='08 August 2011 - 17:30 ' timestamp='1312824621' post='1059174']
bulabilirsin rahatlıkla bütçene göre tavsiye edebilirim
[/quote]

valla 0 dan en düşükten başla 70 tl ye kadar ikinci el falan say abi :) bütcem bu. bilgisayarım, emektar iyi çalışıyor ttnet in kampanyasından 36 ay taksitle almıştım 2006 damıydı ne? casper alfa modeli. çalıştıktan sonra duruncaya kadar gitsin :) böyle arada takviye yaparız. şimdi sıfır sisteme ki alsam artık laptop alırım büyük ihtimalle, 1000 tl falan vermeyeyim.