Jump to content

Optik Sürücü Tamiri

manyax1996
 Share

Recommended Posts

Sayın Tnc-Tr Tayfa
Bugün dalgınlığıma geldi optik sürücümü (dwd-rw) bilgisayar çalışırken takıp çıkarttım.Sonra da hiç çalışmadı.Tamiri var mıdır,yenisini almak zorunda mıyım?
Hepinize şimdiden teşekkürler. Edited by manyax1996

[quote name='manyax1996' date='19 August 2011 - 01:48 ' timestamp='1313718511' post='1065801']
Sayın Tnc-Tr Tayfa
Bugün dalgınlığıma geldi optik sürücümü (dwd-rw) bilgisayar çalışırken takıp çıkarttım.Sonra da hiç çalışmadı.Tamiri var mıdır,yenisini almak zorunda mıyım?
Hepinize şimdiden teşekkürler.
[/quote]
Bilgisayar çalışırken mi! Bence parayı boşver de hala yaşadığına şükret :)

Edited by Acemi1

Bilgisayarlarda optik okuyucular, dvd ve cd türü medyalardan veri aktarmaya yarar. Optik okuyucuların arızası, bilgisayarın cd-dvd rw sürücüsünün hiç görmemesi veya sürücünün cd-dvd medyayı okumaması, yazmaması, eksik ve hatalı okuyup yazması biçiminde kendini gösterir. Arıza durumunda sürcü tümüyle değiştirilir. Tamir maliyeti yenisinin fiyatına yakındır ve verimli değildir. Optik sürücü arızaları en büyük sorunu işletim sistemi ve harici medyalardan program yüklemelerinde çıkartır. Optik sürücünün hatalı olması kopyalamayı ve okumayı hatalı yapması, bilgisayara yüklenen işletim sisteminin ve programların eksik ve hatalı yüklenmesine neden olur. Bu da sistemde kilitlenmelere ve çeşitli sorunlara neden olur.

[quote name='bro_ss' date='19 August 2011 - 04:40 ' timestamp='1313728858' post='1065821']
Bilgisayarlarda optik okuyucular, dvd ve cd türü medyalardan veri aktarmaya yarar. Optik okuyucuların arızası, bilgisayarın cd-dvd rw sürücüsünün hiç görmemesi veya sürücünün cd-dvd medyayı okumaması, yazmaması, eksik ve hatalı okuyup yazması biçiminde kendini gösterir. Arıza durumunda sürcü tümüyle değiştirilir. Tamir maliyeti yenisinin fiyatına yakındır ve verimli değildir. Optik sürücü arızaları en büyük sorunu işletim sistemi ve harici medyalardan program yüklemelerinde çıkartır. Optik sürücünün hatalı olması kopyalamayı ve okumayı hatalı yapması, bilgisayara yüklenen işletim sisteminin ve programların eksik ve hatalı yüklenmesine neden olur. Bu da sistemde kilitlenmelere ve çeşitli sorunlara neden olur.
[/quote]
Google amcadan okumuştum bunu zaten.O kadarını da biz de biliyoruz.Yani optik sürücüleri iç yapılarında devrelerinde hasar gören yapıları onarma ihtimali var mı?

[quote name='Acemi1' date='19 August 2011 - 06:05 ' timestamp='1313726742' post='1065819']
Bilgisayar çalışırken mi! Bence parayı boşver de hala yaşadığına şükret :)
[/quote]
Nicki gibi gercekten acemi pc içinde en fazla bulabileğin voltaj 24v dur oda -12V ile +12V u bulupda denk getireceksin :D PC montajından carpılan olmadı merak etme.

Optik okuyuculara genelde bu şekil yapınca pek birşey olmaz sakın surucun değilde anakart denetleyicin bozulmuş olmasın onun bozulma ihtmali daha yuksek başka pc de dene çalışmaz ise onarım yapma zaten optik surucu cok ucuz kimse tamirini yapmaz

[quote name='tnc_tr' date='19 August 2011 - 09:14 ' timestamp='1313734485' post='1065840']
Nicki gibi gercekten acemi pc içinde en fazla bulabileğin voltaj 24v dur oda -12V ile +12V u bulupda denk getireceksin :D PC montajından carpılan olmadı merak etme.

Optik okuyuculara genelde bu şekil yapınca pek birşey olmaz sakın surucun değilde anakart denetleyicin bozulmuş olmasın onun bozulma ihtmali daha yuksek başka pc de dene çalışmaz ise onarım yapma zaten optik surucu cok ucuz kimse tamirini yapmaz

[/quote]

:rolleyes:

Sayın tnc_tr
Emin ol ki hayatında senin hiç görmediğin sistemlerle oynadım.Topladım,kurdum,dağıttım,bazen de oynadım.Bu sözümü nasıl yorumlarsan yorumla.Ama optik sürücülere vakit ayırmak hiç aklıma gelmedi.Ayrıca bu işin fiyatı beni ilgilendirmiyor.Elimde yedek parça var.Tamirde kullanabilirim.Önemli olan benim bu işi öğrenmem ve çözmem.Unutma ki öğrenmenin yaşı yoktur.

[quote name='manyax1996' date='19 August 2011 - 09:04 ' timestamp='1313737498' post='1065849']
Sayın tnc_tr
Emin ol ki hayatında senin hiç görmediğin sistemlerle oynadım.Topladım,kurdum,dağıttım,bazen de oynadım.Bu sözümü nasıl yorumlarsan yorumla.Ama optik sürücülere vakit ayırmak hiç aklıma gelmedi.Ayrıca bu işin fiyatı beni ilgilendirmiyor.Elimde yedek parça var.Tamirde kullanabilirim.Önemli olan benim bu işi öğrenmem ve çözmem.Unutma ki öğrenmenin yaşı yoktur.
[/quote]

Sayın manyax once okudugunu anlamayı öğrenmelisin bence ben sana onaramzsın bilgisizsin öğrenmezsen gibi birşey mi dedim? Sende emin ol ki (1996 yı d.gunu olarak kabul ediyorum ) 96 da senin bildiğini iddaa ettiğin şeyleri senden daha bildiğimi iddia ediyorum :D Sadece tavsiyede bulundum.Herkes birşey bildiğini iddia eder burda yarışmaya gerek yok şimdi profiline bakıyım diycem bişiy bulamıycam o yuzden ugrasmıyayım sen bilirsin ister tavsiyeme uy ister uyma

Edited by tnc_tr

Gayet nazik bir eleştiriye karşı verilen cevaplardaki kaba üsluplara ve bundan sonrakiler için verileceklere topyekün cevabımdır.

"Küspeden Türbe Olmaz" (Küspe Hayvan Yemidir.)

Bu cevap anlatılacak herşeyi anlatıyor.Hala anlamadınsa buda ikinci makam;

İdraki Meali Bu akla Gerekmez, Zira bu terazi bunca sıkleti çekemez. (Hala anlamadınsa'nın cevabıdır bu.)

1-)Herhangi bit TncTR üyesiyle nickinden dolayıdalga geçemzsin.BAsit bilgilerle kimseyi yargılayamzsın.Biliyosan da kendine bilmiyosan da kendine.Hani bi söz vardır:"Biliyorsan konuş alim sansınlar,bilmiyorsan sus da adam sansınlar.(Ama her ikisi de edep çerçevesinde)."

2-)Bilmediğin halde bir konuyu olmaz diye kesin yargıya vardıramazsın.Eğer olmayacak bir durum olsaydı TncTR de konu açmazdım.

3-)TncTR de çözülemeyen sorunlarda en son kaynaktır.Hiç merak etme aklına gelebilecek bütün test ihtimallerini denedim.TncTR de konu kalabalığı yapma gibi bir hevesimde yok.

4-)Ayrıca sana optik sürücüler konusunda fiyat sormadım.Zaten böyle bir şeye ihtiyacım da yok.Ayrıca kimse tamirini yapmaz diyosun.Google amcaya bi sor bakalım bunu sana ne diyor bi görelim.

5-)Kimsenin bilgisini profil zenginliğiyle kıyaslayamazsın.
Bu konuya yazacağım bu cevaba karşı yazılacak cevaplara toptan cevabımı bu yazım içerir.

İMZA

Yaptıklarıyla övülmeyi beklemek Fakirliktir olsa olsa,
İsimsiz, beklentisiz kahramanlar olmaktır işin aslı oysa.
Ey Zemheri karanlıkta bekleyen nefsim,
Zannetmeki Gurur Terazisinden sende geçtin.

manyax1996
foruma bir sorunun olduğunu ve çözmek için yardım amacıyla konu açmışsın iyi güzel hoş ancak herkes istediği cevabı ve yorumu yazmakta serbesttir forumda edep kuralları çerçevesinde tabi bu kuralların dışına çıkıldığında merak etme forum yönetimi gerekeni yapar yada sen raporlarsın gereken yapılır kimse sana şunu yapmak zorundasın dememiş demiş olsada yapıp yapmamakta yine sana kalmış ama sen gördüğümüz kadarıyla hem öğrenmek istiyorsun hemde sana yol göstermeye çalışanlara ukala cevaplarınla azarlıyorsun şayet bu kadar kendinden eminsen ve sorunun zaten anladığım kadarıyla çözümüne ulaşmışsan sana cevap yazanlarada bir teşekkür edip yine kendi bildiğin yoldan gidersin ayıp arkadaşım bu forumun çok iyi niyetlerle hazırlandığını unutuyorsunuz

arkadaşlar dediği çöpe at

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-bilgisayar-masaustu-ucretsiz-kargo-lg-dvd-rw-cok-temiz-calisir-durumda-56061965/detay/

kargo dahil 22.5 liraya yenisi al daha mantıklı

servise versen en az 15 lira servis ücreti verirsin yapsalarda yapmasalarda..

işim gereği ben de pcye(pc açıkken) hdd ve çok nadir dvd taktığım oluyor
bağlatı şekli ise sata/ide- usb dönüştürücü kullanıyorum, elektriği pcdeki power spylden alıyorum
şimdiye kadar her hangi bir sorun yaşamadım.

[spoiler][img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1313749582__grnt01161.jpg[/img][/spoiler]

optık sürücüyü açtın mı bılmıyorum ama muhtemelen kartın üzerinde herhagi bir kondansator veya benzeri bir bir şey yanmış olabilir
bu durumda yapman gereken tek şey ayni optık sürücüden(tabi bulursan) bulup kartlarını değiştirmen veya hangi parçada arıza varsa birebir bunları değitirebilirsin

[quote name='ozanaus' date='19 August 2011 - 12:34 ' timestamp='1313750075' post='1065950']
işim gereği ben de pcye(pc açıkken) hdd ve çok nadir dvd taktığım oluyor
bağlatı şekli ise sata/ide- usb dönüştürücü kullanıyorum, elektriği pcdeki power spylden alıyorum
şimdiye kadar her hangi bir sorun yaşamadım.

[spoiler][img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1313749582__grnt01161.jpg[/img][/spoiler]

optık sürücüyü açtın mı bılmıyorum ama muhtemelen kartın üzerinde herhagi bir kondansator veya benzeri bir bir şey yanmış olabilir
bu durumda yapman gereken tek şey ayni optık sürücüden(tabi bulursan) bulup kartlarını değiştirmen veya hangi parçada arıza varsa birebir bunları değitirebilirsin
[/quote]

benimde öyle dvd-rw var sadece kartı bozuk diğer herşeyi çalışıyor.
sadece sata girişlerinde zedeleme var ben daha bulamadım.

[quote name='manyax1996' date='19 August 2011 - 10:39 ' timestamp='1313743190' post='1065880']
Gayet nazik bir eleştiriye karşı verilen cevaplardaki kaba üsluplara ve bundan sonrakiler için verileceklere topyekün cevabımdır.

"Küspeden Türbe Olmaz" (Küspe Hayvan Yemidir.)

Bu cevap anlatılacak herşeyi anlatıyor.Hala anlamadınsa buda ikinci makam;

İdraki Meali Bu akla Gerekmez, Zira bu terazi bunca sıkleti çekemez. (Hala anlamadınsa'nın cevabıdır bu.)

1-)Herhangi bit TncTR üyesiyle nickinden dolayıdalga geçemzsin.BAsit bilgilerle kimseyi yargılayamzsın.Biliyosan da kendine bilmiyosan da kendine.Hani bi söz vardır:"Biliyorsan konuş alim sansınlar,bilmiyorsan sus da adam sansınlar.(Ama her ikisi de edep çerçevesinde)."

2-)Bilmediğin halde bir konuyu olmaz diye kesin yargıya vardıramazsın.Eğer olmayacak bir durum olsaydı TncTR de konu açmazdım.

3-)TncTR de çözülemeyen sorunlarda en son kaynaktır.Hiç merak etme aklına gelebilecek bütün test ihtimallerini denedim.TncTR de konu kalabalığı yapma gibi bir hevesimde yok.

4-)Ayrıca sana optik sürücüler konusunda fiyat sormadım.Zaten böyle bir şeye ihtiyacım da yok.Ayrıca kimse tamirini yapmaz diyosun.Google amcaya bi sor bakalım bunu sana ne diyor bi görelim.

5-)Kimsenin bilgisini profil zenginliğiyle kıyaslayamazsın.
Bu konuya yazacağım bu cevaba karşı yazılacak cevaplara toptan cevabımı bu yazım içerir.

İMZA

Yaptıklarıyla övülmeyi beklemek Fakirliktir olsa olsa,
İsimsiz, beklentisiz kahramanlar olmaktır işin aslı oysa.
Ey Zemheri karanlıkta bekleyen nefsim,
Zannetmeki Gurur Terazisinden sende geçtin.
[/quote]

Hey ALLAH ' ım vaktin bol galiba google a fazla takılıyorsun copy paste ile nereye kadar :D

Ben ne yazmışım sen ne yazmışsın yazdıklarını başdan oku anlarsın her yazıda assagılandıgınımı dusunuyorsun anlamadım neyse konu benim için kapanmıştır senin niyetin surucuyu onarmak değil belliki. Polemik yuzunden cok başım agrıdı gereksiz.

Benimde Laptop da buna benzer bi sorun var Laptopda cd yazıyorum kendi yazdığı cd yi okuyamıyor veya okurken çizik hatası veriyo.Geçen başka bi pc de cd yazdım onu da okuyamadı ama evimde önceden kullandığım cd leri okuyo yani kısaca optik sürücüm bazı cd leri okuyo bazılarını okuyamıyor bunun sebebi ne acaba sakın cd ler ciziktir filan demeyin kalpten giderim :D

@manyax1996

Cd-dvd okuyucunu yerinden çıkartıp altındaki elektronik devrenin olduğu board' u sökmelisin. Board üzerinde 0 ohm dirençler var ise ki bunlar sigorta dirençlerdir. Avometre ile ölçerek açık devre olanları lehimle kısadevre edebilirsin. Yok dirençlar sağlam ise üzerindeki regüle entegre veya transistörlerin muhtemelen arızalıdır. Bu malzemeler de smd malzemeler olduğu için sıcak hava tabancası ile söküp yerine elindeki hurdalardan sökerek takmalısın. Olma ihtimali çok az olsa da enrji kablosunun girdiği erkek yataktaki pimlerden birinin bacağı kopmuş veya lehiminden ayrılmış da olabilir. Kısacası ilk önce board' u sökerek bir göz muayenesi ardından ölçüm yapmalısın.

[quote name='PlayLoser' date='19 August 2011 - 15:14 ' timestamp='1313756042' post='1066017']
Hımm peki nasıl temizlemeliyim yumuşak ıslak bi bezle iyice opti sürücüyü sileyim mi?
[/quote]

cd-rom sürücüyü açtığında orta kısımda küçük mavimsi yuvarlak bir optik lens göreceksin onu kolonya ile hafifçe ıslatılmış bir pamuklu kulak temizleme çubuğuyla üzerine abanıp bastırmadan hafifçe sileceksin birkaç kez tekrarla bittiğinde lensin daha parladığını göreceksin

[quote name='erpol' date='19 August 2011 - 15:51 ' timestamp='1313758265' post='1066058']
cd-rom sürücüyü açtığında orta kısımda küçük mavimsi yuvarlak bir optik lens göreceksin onu kolonya ile hafifçe ıslatılmış bir pamuklu kulak temizleme çubuğuyla üzerine abanıp bastırmadan hafifçe sileceksin birkaç kez tekrarla bittiğinde lensin daha parladığını göreceksin
[/quote]

Yukarıdaki arkadaşımızın dediği gibi kolonya ile temizlik yapma. Çünkü lensler plastik muhafaza olduğu için matlaştırır ve ışık demetinin zayıf ve bozuk gelmesine neden olur.

Edited by radyofon

[quote name='radyofon' date='19 August 2011 - 16:02 ' timestamp='1313758958' post='1066073']
Yukarıdaki arkadaşımızın dediği gibi kolonya ile temizlik yapma. Çünkü lensler plastik muhafaza olduğu için matlaştırır ve ışık demetinin zayıf ve bozuk gelmesine neden olur.
[/quote]

benim şuanda kullandığım dvd-rom um lensini kolonya ile temizledim şıkır şıkır çalışıyor ben tiner yada başka bir şey demedimki alkol olması için kolonya dedim üzerinde oksit vb. maddeleri temizlemesi için nasıl temizlemesi gerekiyorsa sizde belirtirseniz arkadaşa yardımcı oluruz hem bilmeyenlerde öğrenir bu vesile ile