Jump to content

Xp Artık Güvenli Değil

pcusta_99
 Share

Recommended Posts

anlamsız
7 ye kim yavaş dedi oyle bir kanı yok
xp windows desteği çektiği zaman msn bile kurulamadığı zaman

bitecek

ama microsoft eski bilgisayarlarda boşluğu doldurabilecek bir sistem henuz yapamadığı için xp desteğini çekemiyor(bunun kanıtı olarak thin pc versiyonu gösterebilirim)

xp nin rahat bir 2 senesi var dahada uzayabilir.

kesinlikle artık güvenli deil, en iyi virüs programı güvenlik duvarları bile artık çaresiz kalıyor xp'de
alışkanlıkları bir kenara birakmalı sorunsuz güvenli bir sistem için mutlaka windows7'ye geçiş yapılmalı

[quote name='ozanaus' date='25 August 2011 - 18:52 ' timestamp='1314291168' post='1069745']
kesinlikle artık güvenli deil, en iyi virüs programı güvenlik duvarları bile artık çaresiz kalıyor xp'de
alışkanlıkları bir kenara birakmalı sorunsuz güvenli bir sistem için mutlaka windows7'ye geçiş yapılmalı
[/quote]

Aynen katılıyorum. Çoğu program ve virüs güvenlik duvarını kendine izin verecek şekilde ayarlayabiliyor. (XP de)

Ya şu win7 kullananlar birde xp kullansın farkı görsünler
Arkadaşlar win7 xp yi hız olarak hayatta gecemez
Güvenlik konusunda ise mcrosofta güvenmiyorum cünkü mücrosoftun defender gibi güvenlik araçları hiçbir işe yaramaz

[quote name='20072011' date='28 August 2011 - 19:39 ' timestamp='1314549580' post='1071230']
linux mint tam kıvamında bi sistem bi süredir kullanıyorum ve herşey elinin altında hızlı pratik ve güvenli :D yazılım merkezinde aklına gelen hertürlü program,oyun,vs yani herşey var bence deneyin :)
[/quote]
orta ve yüksek model ati/amd hd serisi kartı olanlar sorun yaşarsanız linuxtan bilmeyin nedeni ati/amd şirketinin dandik sürücü üretimi

dostum mint güzelde wine de ufak sorunlar oluşuyor birde çekirdek güncellemesi almıyor

• 2 hafta sonra ...

[quote name='KemalALKIN' date='30 August 2011 - 06:25 ' timestamp='1314685500' post='1071858']
orta ve yüksek model ati/amd hd serisi kartı olanlar sorun yaşarsanız linuxtan bilmeyin nedeni ati/amd şirketinin dandik sürücü üretimi

dostum mint güzelde wine de ufak sorunlar oluşuyor birde çekirdek güncellemesi almıyor
[/quote]
Katılıyorum da keşke çekirdek güncellemesi alsaydı sırf bu yüzden ubuntu kullanıyorum
Hocam senin çok bilgin var bi dağıtım çıkar bizde kullanalım ...
(Şaka demiyorum gerçek manada diyorum win7 modifyesi yerine yap hemde win7 gibi geliştirme sınırı yok)
Ubuntu falan tabanlı yada kendi tabanlı
Kemal OS
Kemal GNU\Linux
yada başka bi ad

Edited by nano68

[quote name='KeLeBeK_ETKiSi' date='20 August 2011 - 12:15 ' timestamp='1313842532' post='1066679']
Ben 7 kullanıcısıyım gayet güzel win 7. :good: Xp'ye çamur atarak 7 ye geçişi hızlandırmayıı düşünüyo olabilirler. :)

Kaldı ki 2 yıl sonra Windows 7 de Şuan Xp nin olduğu duruma yaklaşacak virüs bakımından
[/quote]
avast windows 7"yi %12 olarak göstermiş olabilir ,virüslerin çoğunluğunun xp için olduğuda sölendiğine göre bu %12 windows 7 için çok büyük sorun teşkil eder.düşünün bir kere xp güncellemeleri bittiği zaman ,araştırmada bahsi geçen xp paylarınıda windows 7"ye ekleyince bakın sizin
güvenli dediğiniz win 7 veya 8 güvenli mi kalacak..bir çok ülke artık kendi sistemleri üzerinde çalışıyor.wimdows aslında başına gelecekleri
bügünden gördü ve biliyor çünki kendisi gibi dev şirketler var artık karşısında .mac os"a gelince ,mac os hakkı microsoft tarafından defalarca
yenmiş işinin ehli orjinal kalabilmiş bir marka.ama benim düşüncelerime göre gelecek açık kaynak dünyasının diyorum..apple"ın en sevmediğim yanı açık kaynak kodları kapatıp benim ürünüm diye sunması dünya pazarına ,örnek olarak ios ve android karşılaştırmasını vereyim..aynı donanım
üzerinde hiç bir sorun olmadan çalıştırılabiliyor her ikiside .devletimizin projeleri arasında ilköğretim okularından başlayarak açık kaynak derslerini okullara yayma planı olduğunu daha önce biyerlerde okumuştum..

Edited by zeki ural

[quote name='KemalALKIN' date='25 August 2011 - 14:55 ' timestamp='1314284106' post='1069694']
xubuntu.org tan xubuntu kurun aşırı az tüketiyor kaynakları :) bir arkadaş kurmuş dün team viewer dan bağlandım şaştım kaldım :)
hemde görsel :)

256 mb ram yetiyor kurabilmek için

bu arada windows 7 atmıştım 2 gün sabır ettim eni sonunda sildim nedeni ise klavye veya fareden kopyala yapıştırda sorun oluyor bi kopyalıyor bir kopyalamıyor kopyaladığında çoğunlukla yapıştırmıyır falan birde örnek bi internet sekmesinde kopyala orada bi kaç kere yapıştırıo ne explorer nede başka sekmede yapıştırmıyor
[/quote]
Kimse ciddiye almıyor bu kopyala/yapıştır özelliği gerçekten win 7 de sağlıklı çalışmıyor.Ayrıca ilk mesajdaki yazdıgınız kernel sürümü ile ilgili tespitiniz çok doğru.bundan bir kaç ay once uzun uzadıya başka forumlarda yazdıgımda benimle dalga geçip "birtek sen biliyorsun microsoft sanki bilmiyor"gibisinden aşağılayıcı mesajlar almıştım.Onlar kayıtsız şartsız microsoft avukatlıgı yapmaya devam etsinler bizde linuxun kaymagını yemeye devam edelim:).Ayrıca windows Vista sp2 Windows 7 SP1 daha kararlı.En azından benim makınamdaki tespitim bu

Windows XP elbet birgün ölecek.Microsoft hemen öldüremiyor sadece.Windows 7 stabil bir işletim sistemi.Microsoft Vistadaki hatalarını gördü ve Windows 7 de düzeltti.Vistanın düzeltilmiş hali olsada kullananları çoğu memnun.Çünkü günümüz makinelerinin çoğu kaldırıyor Windows 7'yi.Eski pclerde ise XP devam eder ama kısa vadede devam eder.Uzun vadede düşünürsek özellikle firmalar açısından Windows 7 mantıklı gelebilir.Bende XP kullanıyorum ama en yakın zamanda Windows 7'ye geçeceğim.

• 3 hafta sonra ...
  • 4 hafta sonra ...

Artık xp sistem yapısı çok iyi bilindiğinden herkes istediği oynamayı yapabiliyor ve bu da güvenlik zaafiyetine neden olabiliyor ancak bu değildir ki bunlar windows 7 için geçerli değildir. Elbet windows 7 sistem yapısı tanındıkça bunda da aynı şeyler olacaktır. windows güncellemeleri sadece xp için mi çıkarıyor? bi bakın en çok güncellemeyi hangi işletim sistemi için çıkarıyor? windows 7 nin en beğendiğim özelliklerinden birisi sistem kaynaklarına göre kendisini otomatik optimize etmesidir, bir dizi yeni özellik ve görsellik eklenmiştir. bu yüzden sistem gereksinimi xp den daha fazladır. son olarak güvenli işletim sistemi diye bişey yoktur, herşey kullanıcıda biter(tavsiye:her zaman oynanmamış orjinal sistemleri tercih edin).

Windows 7 sistem gereksinimleri
[code]http://windows.microsoft.com/tr-TR/windows7/products/system-requirements[/code]
Kişisel bilgisayarınızda Windows 7 çalıştırmak istemeniz durumunda gerekenler aşağıda belirtilmiştir:

1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı 32 bit (x86) ya da 64 bit (x64) işlemci

1 gigabayt (GB) RAM (32 bit) veya 2 GB RAM (64 bit)

16 GB (32 bit) veya 20 GB (64 bit) kullanılabilir sabit disk alanı

WDDM 1.0 veya üzeri sürücüye sahip DirectX 9 grafik aygıtı

Belirli özellikleri kullanmaya yönelik ek gereksinimler:

Internet erişimi (ücretli olabilir)

Çözünürlüğe bağlı olarak, video kayıttan yürütme işlemi ek bellek ve gelişmiş grafik donanımı gerektirebilir

Bazı oyunlar ve programlar en iyi performans için DirectX 10 veya daha yükseğiile uyumlu bir grafik kartı gerektirebilir

Bazı Windows Media Center işlevleri için, bir TV tarayıcısı ve ek donanım gerekebilir

Windows Dokunma ve Tablet PC'ler belirli donanımlar gerektirir

Ev Grubu bir ağ ve Windows 7 çalıştıran kişisel bilgisayarlar gerektirir

DVD/CD yazma, uyumlu bir optik sürücü gerektirir

BitLocker Güvenilen Platform Modülü (TPM) 1.2 gerektirir

Bitlocker To Go, USB flash sürücü gerektirir

Windows XP Modu ek 1 GB RAM ve ek 15 GB kullanılabilir sabit disk alanı gerektirir.

Müzik ve ses, ses çıkışı gerektirir

Ürün işlevselliği ve grafikler, sistem yapılandırmanıza göre değişebilir. Bazı özellikler gelişmiş veya ek donanım gerektirebilir.

Çok çekirdekli işlemcileri olan bilgisayarlar:
Windows 7 bugünün çok çekirdekli işlemcileriyle çalışmak üzere tasarlandı. Tüm 32 bit Windows 7 sürümleri 32 işlemci çekirdeğini, 64 bir sürümler ise 256 işlemci çekirdeğini destekler.

Çok çekirdekli işlemcileri (CPU) olan bilgisayarlar:
Ticari sunucular, iş istasyonları ve diğer birinci sınıf bilgisayarlar birden çok fiziksel işlemciye sahip olabilir. Windows 7 Professional, Enterprise ve Ultimate sürümleri iki fiziksel işlemciye izin vererek bu bilgisayarlarda en yüksek performansı sağlar. Windows 7 Starter, Home Basic ve Home Premium yalnızca bir fiziksel işlemci kabul edebilir.

Windows XP işletim sistemlerinin sistem gereksinimleri
[code]http://support.microsoft.com/kb/314865/tr[/code]

Windows XP Home Edition için en düşük donanım gereksinimleri şunlardır:
Pentium 233 megahertz (MHz) veya daha hızlı bir işlemci (300 MHz önerilir)
En az 64 megabayt (MB) RAM (128 MB önerilir)
En az 1,5 gigabayt (GB) kullanılabilir sabit disk alanı
CD-ROM veya DVD-ROM sürücü
Klavye ve bir Microsoft Fare veya uyumlu başka bir işaretçi aygıtı
Süper VGA (800 x 600) veya daha yüksek çözünürlüklü bir ekran bağdaştırıcısı ve monitör
Ses kartı
Hoparlörler veya kulaklıklar
Windows XP Home Edition için sistem gereksinimleri hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://www.microsoft.com/turkiye/windowsxp/home/sistem.asp
Windows XP Home Edition hakkında daha fazla bilgi için, aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://www.microsoft.com/turkiye/windowsxp/home/urunbilgisi.asp
Windows XP Professional için en düşük donanım gereksinimleri şunlardır:
Süper VGA (800 x 600) veya daha yüksek çözünürlüklü bir ekran bağdaştırıcısı ve monitör
Ses kartı

[quote name='turkaziza' date='23 October 2011 - 16:44 ' timestamp='1319377494' post='1099889']
Artık xp sistem yapısı çok iyi bilindiğinden herkes istediği oynamayı yapabiliyor ve bu da güvenlik zaafiyetine neden olabiliyor ancak bu değildir ki bunlar windows 7 için geçerli değildir. Elbet windows 7 sistem yapısı tanındıkça bunda da aynı şeyler olacaktır. windows güncellemeleri sadece xp için mi çıkarıyor? bi bakın en çok güncellemeyi hangi işletim sistemi için çıkarıyor? windows 7 nin en beğendiğim özelliklerinden birisi sistem kaynaklarına göre kendisini otomatik optimize etmesidir, bir dizi yeni özellik ve görsellik eklenmiştir. bu yüzden sistem gereksinimi xp den daha fazladır. son olarak güvenli işletim sistemi diye bişey yoktur, herşey kullanıcıda biter(tavsiye:her zaman oynanmamış orjinal sistemleri tercih edin).

Windows 7 sistem gereksinimleri
[code]http://windows.microsoft.com/tr-TR/windows7/products/system-requirements[/code]
Kişisel bilgisayarınızda Windows 7 çalıştırmak istemeniz durumunda gerekenler aşağıda belirtilmiştir:

1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı 32 bit (x86) ya da 64 bit (x64) işlemci

1 gigabayt (GB) RAM (32 bit) veya 2 GB RAM (64 bit)

16 GB (32 bit) veya 20 GB (64 bit) kullanılabilir sabit disk alanı

WDDM 1.0 veya üzeri sürücüye sahip DirectX 9 grafik aygıtı

Belirli özellikleri kullanmaya yönelik ek gereksinimler:

Internet erişimi (ücretli olabilir)

Çözünürlüğe bağlı olarak, video kayıttan yürütme işlemi ek bellek ve gelişmiş grafik donanımı gerektirebilir

Bazı oyunlar ve programlar en iyi performans için DirectX 10 veya daha yükseğiile uyumlu bir grafik kartı gerektirebilir

Bazı Windows Media Center işlevleri için, bir TV tarayıcısı ve ek donanım gerekebilir

Windows Dokunma ve Tablet PC'ler belirli donanımlar gerektirir

Ev Grubu bir ağ ve Windows 7 çalıştıran kişisel bilgisayarlar gerektirir

DVD/CD yazma, uyumlu bir optik sürücü gerektirir

BitLocker Güvenilen Platform Modülü (TPM) 1.2 gerektirir

Bitlocker To Go, USB flash sürücü gerektirir

Windows XP Modu ek 1 GB RAM ve ek 15 GB kullanılabilir sabit disk alanı gerektirir.

Müzik ve ses, ses çıkışı gerektirir

Ürün işlevselliği ve grafikler, sistem yapılandırmanıza göre değişebilir. Bazı özellikler gelişmiş veya ek donanım gerektirebilir.

Çok çekirdekli işlemcileri olan bilgisayarlar:
Windows 7 bugünün çok çekirdekli işlemcileriyle çalışmak üzere tasarlandı. Tüm 32 bit Windows 7 sürümleri 32 işlemci çekirdeğini, 64 bir sürümler ise 256 işlemci çekirdeğini destekler.

Çok çekirdekli işlemcileri (CPU) olan bilgisayarlar:
Ticari sunucular, iş istasyonları ve diğer birinci sınıf bilgisayarlar birden çok fiziksel işlemciye sahip olabilir. Windows 7 Professional, Enterprise ve Ultimate sürümleri iki fiziksel işlemciye izin vererek bu bilgisayarlarda en yüksek performansı sağlar. Windows 7 Starter, Home Basic ve Home Premium yalnızca bir fiziksel işlemci kabul edebilir.

Windows XP işletim sistemlerinin sistem gereksinimleri
[code]http://support.microsoft.com/kb/314865/tr[/code]

Windows XP Home Edition için en düşük donanım gereksinimleri şunlardır:
Ses kartı
Windows XP Home Edition için sistem gereksinimleri hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://www.microsoft.com/turkiye/windowsxp/home/sistem.asp
Windows XP Home Edition hakkında daha fazla bilgi için, aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://www.microsoft.com/turkiye/windowsxp/home/urunbilgisi.asp
Windows XP Professional için en düşük donanım gereksinimleri şunlardır:
Ses kartı
[/quote]

Katılıyorum fakat yinede Windows 7 nin daha güvenli olduğu görüşündeyim...