Jump to content

Windows 7 Ye Sysprep Ve Gimagex'le Program Entegre

TaMeR
 Share

Recommended Posts

[quote name='Hasan.Kara' date='08 October 2011 - 10:40 ' timestamp='1318070421' post='1091628']
[font="Arial Black"][size="4"]32 Bit Sistemde Hiçbir Sorunum Yok Herşeyini Yapıyorum Fakat 64 Bit Sisteme Gelince Hata Alıyorum Sebebi Ne Olabilir Acaba İşlemlerimi Virtualbox Ta Yapıyorum Ondan Kaynaklanıyor Olabilir Mi ? Aşağıdaki Resimdeki Hatayı Alıyorum.
[/size][/font]
[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1318070307__ekran_alnts.png[/img]
[/quote]

Arkadaşlar; Windows 7 altında 3 kere Sysprep işlemi yapma hakkınız var, Microsoft Windows xp'deki gibi sınırsız sysprep çalıştırma hakkı vermemiş. Eğer Windows 7 altında 3 kez sysprep hakkınızı doldurup, 4.kez çalıştırmaya çalışırsanız arkadaşın aldığı hata ekranıyla karşılaşırsınız.

• Replies 261
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='TaMeR' date='27 October 2011 - 14:01 ' timestamp='1319724098' post='1101885']
yok öyle bişey defalarca yaptım ne alaka 3 kez yanlış biliyosun
[/quote]

Söylediğim şeylerde şöyle bir eksiklik olmuş.Eğer Sysprep'i Generalize (Donanım bağımlılığını kaldırmak için kullanılır) parametresiyle kullanırsak, 3 kez çalıştırma limitimiz var. Senin anlatımında Sysprep ekran görüntüsünü göremediğim için (açılmıyor) Generalize'yi işaretliyormusun bilemiyorum. Muhtemelen böyle bir sıkıntı yaşamadığına göre işaretlemediğin için sorun yaşamadın.

Generalize parametresiyle neden 3 kez Sysprep limiti konulmuş; bunun sebebi ise her sysprep /generalize işleminden sonra kalan etkinleştirme süresi sıfırlanıyor.Microsoft bunun için böyle bir limit koymuş.

Konuyla ilgili kaynak;

http://social.technet.microsoft.com/Forums/en/w7itproinstall/thread/9001a165-40ce-4dce-85fd-842009387ac1

http://social.technet.microsoft.com/Forums/tr-TR/winservertr/thread/ce32d36e-7370-49f2-8cab-b582ddd03718

[quote name='gokhankocabay' date='27 October 2011 - 19:14 ' timestamp='1319735643' post='1102005']
Söylediğim şeylerde şöyle bir eksiklik olmuş.Eğer Sysprep'i Generalize (Donanım bağımlılığını kaldırmak için kullanılır) parametresiyle kullanırsak, 3 kez çalıştırma limitimiz var. Senin anlatımında Sysprep ekran görüntüsünü göremediğim için (açılmıyor) Generalize'yi işaretliyormusun bilemiyorum. Muhtemelen böyle bir sıkıntı yaşamadığına göre işaretlemediğin için sorun yaşamadın.

Generalize parametresiyle neden 3 kez Sysprep limiti konulmuş; bunun sebebi ise her sysprep /generalize işleminden sonra kalan etkinleştirme süresi sıfırlanıyor.Microsoft bunun için böyle bir limit koymuş.

Konuyla ilgili kaynak;

http://social.technet.microsoft.com/Forums/en/w7itproinstall/thread/9001a165-40ce-4dce-85fd-842009387ac1

http://social.technet.microsoft.com/Forums/tr-TR/winservertr/thread/ce32d36e-7370-49f2-8cab-b582ddd03718
[/quote]
Çok güzel tespit. Tebrikler.

Ayrıca sysprep i hiç sanal hdd vs yapmadan vmware den hazırlayabilirsiniz. ( 32bit ve 64 bitini de) Bunun anlatımını ve videosunu vakit buldugum bir zaman koyacagım. Tabi bununla birlikte acılışda nasıl program calıştırılır, varsayılan masaustune nasıl simge koyulur, reg ayarları nasıl girilir hepsini anlatmayı düşünüyorum kış geliyor bir hafta sonu yaprım .

[quote name='tnc_tr' date='28 October 2011 - 08:41 ' timestamp='1319780471' post='1102249']
Çok güzel tespit. Tebrikler.

Ayrıca sysprep i hiç sanal hdd vs yapmadan vmware den hazırlayabilirsiniz. ( 32bit ve 64 bitini de) Bunun anlatımını ve videosunu vakit buldugum bir zaman koyacagım. Tabi bununla birlikte acılışda nasıl program calıştırılır, varsayılan masaustune nasıl simge koyulur, reg ayarları nasıl girilir hepsini anlatmayı düşünüyorum kış geliyor bir hafta sonu yaprım .
[/quote]
En Kısa Sürede Hazırlamanı Bekliyoruz.

ben kendi kullandığım sistemden çalıştırdım sysprep i görme engelli olduğum için resimleri göremiyorum. herkes resim video istiyor. bende işaretlenecek kutucukların ne olduğunu, tıklanacak düğmelerin ne olduğunu açıkça belirtir bir yazılı anlatıma ihtiyaç duyuyorum. sorum şu:
1. kendi sistemimde sysprep çalıştırdım ve bilgisayar her açılışta anormal pencerelerle açılıyor. ben ekranı okuyamadığım için buraya yazamıyorum. açıldıktan sonra ekran okuyucu programım çalışıyor; kullanıcı değiştirip eski kullanıcıma geçiyorum. bu kezde bütün program ayarlarım gitmiş masaüstü simgelerim kaybolmuş bir şekilde buluyorum ekranımı. genel kutucuğunu işaretledim. bana neresi işaretlenecek neresi tıklanacak yazılı olarak anlatabilecek bir arkadaş varmı? örneğin, genel kutucuğu işaretlenecek, ileri düğmesi tıklanacak, sonra çeşitli kutucuğu seçilecek gibi... birde ben resimli anlatımdan dolayı birşey anlamadım sysprep yaptıktan sonra biryere bir dosya falanmı atıyor sistem? gimagex ile neyi seçiyoruz? bu kendi kullandığım sistemde sysprep ekranını kapatıp kendi kullanıcıma gitmesini nasıl sağlarım? kullanıcı ekranında kendi kullanıcım, administrator, (sysprep oluşturmuş) birde benim ayarlarıma erişilmesin oynanmasın diye koyduğum misafir kullanıcıları var administratoru kaldırırsam sorun düzelirmi? neyse fazla uzattım anlatım için teşekkürler. umarım anlatımlarda artık bizim durumumuzdakilerde göz önüne alınarak resimli ve videolu anlatımların yanısıra birde tamamen yazılı doküman eklenir. eğer başarabilirsem, bizim ekran okuyucu yazılımı gömeceğim. köylerde uzak kassabalarda bu yazılımı bilgisayarına kuracak adam bulamadığı için bilgisayar kullanmaktan mahrum binlerce kaderdaşım var. onlara kargo ile dvd göndereceğim. bu yazılımı bilgisayarcılar kuramıyorlar. çünkü bilinmesi gereken çok fazla detay ve ince ayar var. onuda biz kullanıcılar biliyoruz. işte o yüzden hazır sistemlerin yapılması gerekiyor. bu uğurda çaba harcayanda benden başka kimse yok. lütfen yazılı doküman hazırlayıp desteklerseniz, bende şu yazılımları gömer arkadaşlara kargolarım. şimdiden sağolun hoşçakalın.

• Editor

@aslanbey78
Kulanıcı oluşturma ekranında ctrl+shift+f3 e bastıktan sonra sysprep penceresi ile birlikte sistem acılır sysprep penceresi ile işimiz en sonradır tüm ayarları yaptıktan sonra (syrept penceresine hiç oynamadan sistemi bi kac defa yeniden baslatabilirsin yeniden baslatma limitini arkadaslar 3 olarak belirtmiş ben tam emin değilim)genellestir kutucuğu işaretli olacak sekilde sysrep te tamam diyoruz syrept calısmaya baslıyacak ve pc restart atacaktır restarttan sonra imaj almak için pc yi daha evvelki kullandığın sistemden acmak zorundasın attığın kısayollar ve bazı ince ayarlar olusturduğun sistemde cıkmayabilir sebebi sysprepin admin oturumunda calısması hazırladığın sistemde admin olarak oturum acarsan yaptığın ayarların hepsi sorunsuz gelir rt7lite gibi programlarla bu sorunuda cözebilirsin masaüstü simgeleri ve bazı ince ayarlar bu program sayesinde istediğin kullanıcı adı ile aktif gelir imaj alma işlemine hiç girmeyeceğim imaz alma işlemi için bir komut dosyası olusturdum komut dosyası sysreptle düzenlediğimiz sistem sürücüsü D ye ve normal kullandığımız sürücü ismi C ye göre ayarlıdır sürücü ismlerine göre bu komut dosyasını düzenleyebilirsin eğer imajını almak istediğin sistem D ye kurulu ise sende C sürücüsünden işlem yapıyorsan komut dosyası sana otomatik olarak imajını C sürücüsüne instal.wim ismiyle cıkarır dilimin döndüğü kadar anlatmaya calıstım umarım faydalı olmustur
Otomatik imaj alma linki ve resimler
[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1320150297__ekran_alnts.png[/img]
[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1320150314__ekran_alnts1.png[/img]
[code]http://hotfile.com/dl/133956142/6611873/imaj.exe.html[/code]

Edited by köylü

[quote name='by_cavalry' date='28 October 2011 - 13:36 ' timestamp='1319801808' post='1102354']
videolu anlatım istiyoruzzzz...
[/quote]
çoook güzel olacak = )) saçımı başımı yolucam şimdi sinirden ağlamk istemiyorum cinnet geçirdim resmen yapamadım bi türlü her seferinde biryerinden hata veriyor

Boşu Boşuna 11 adet Dual dvd harcadım sırf bunu yapabilmek için Yüklediğim programlar toplam 6,5 Gb yer kaplıyor ince registry ayarları yaptım gereksiz servisleri devre dışı bıraktım.

Edited by LemiTolunay

[quote name='by_cavalry' date='28 October 2011 - 13:36 ' timestamp='1319801808' post='1102354']
videolu anlatım istiyoruzzzz...
[/quote]

Bende videolu anlatım bekliyorum bakalım nasıl olacak çok merak ediyorum ozamana kadar bekleyecem ve hiç bir resim güncellemeyecem

ya benim birim k de kurulu ikinci sistem. bunu komutla değilde gimagex ile alsak olmazmı? onunla aldığım install.wim dosyasını zaten kurulumlar için kulandığım flash disk içindeki sources klasörüne atıp değişikliği onaylayıversem olmazmı?

[quote name='enesfurkan' date='02 November 2011 - 20:42 ' timestamp='1320259369' post='1105541']
genelleştire tik atıyomuyduk unuttum :( sistem hazırlama aracındakine
[/quote]

evet genişlet diyosun

[quote name='enesfurkan' date='02 November 2011 - 20:55 ' timestamp='1320260140' post='1105558']
genelleştir demeden yaparsak nolur??
[/quote]

Genişlet demediysen şayet sysprep aldığı imajı açarken hatalar yapabilir'ki ben onuda denedim kurulum esnasında hata verdi yapmadı kurulumu

• Editor

Sysprep ve gimagexle install wim olusturma anlatım videoları

[center][code]http://www.dailymotion.com/video/xm47ys_sysprep_shortfilms[/code]
[code]http://www.dailymotion.com/video/xm47ue_gimagex_shortfilms[/code]
[/center]
Videoların orjinalini indirmek için link 10mb

[center][code]http://hotfile.com/dl/134096367/418e4b0/sysprep.rar.html[/code][/center]

Edited by köylü

Hocam bu anlatımı senin yapman beni mutlu etti eline emeğine sağlık

[color="#0000FF"]
[size="5"]Arkadaşlar anlatım resimleri yenilenmiştir ilk posttadır kolay gelsin[/size][/color]

Edited by TaMeR

• Editor

[quote name='TaMeR' date='03 November 2011 - 15:29 ' timestamp='1320326962' post='1106017']
Hocam bu anlatımı senin yapman beni mutlu etti eline emeğine sağlık

[color="#0000FF"]
[size="5"]Arkadaşlar anlatım resimleri yenilenmiştir ilk posttadır kolay gelsin[/size][/color]
[/quote]
Rica ederim sevgili kardeşim esas tesekküre layık olan sensin bu güzel anlatımın için tekrar tesekkür ediyorum konuya katlı saglamak için kendi kullandığım yöntemle acamice bir anlatım videosu hazırladım bende umarım faydalı olur