Jump to content

Bilgisyarı Kapattık Sonra Tekrar Açılıyor.

Tnctr-tnctr
 Share

Recommended Posts

[b][font="Comic Sans MS"][size="3"]Hayrılı akşamlar.

Bilgisayarı kapatıyorum kapanıyor 2-3 saniye sürmüyor tekrar açılıyor kasa üserindeki power

tuşunun anakarta giden kabloları kontrol etttim doğru bağlantılı tekrardan poweer tuşunun

kablolarını [spoiler][img]http://img829.imageshack.us/img829/3498/42115259.jpg[/img][/spoiler] söktüm bilgisayarın açılışını tetikleyecek bir şey yok Power supplye giden siyah

220 kabloyu bağlamam yetiyor kendiliğinden bilgisayar açılıyor nedir bu işin problemi bios

update yapıldı,bios default edildi,ayarlara bakıldı hala aynı sorun.[/size][/font][/b]

[quote name='Tnctr-tnctr' date='10 September 2011 - 21:01 ' timestamp='1315677718' post='1077270']
[b][font="Comic Sans MS"][size="3"]Hayrılı akşamlar.

Bilgisayarı kapatıyorum kapanıyor 2-3 saniye sürmüyor tekrar açılıyor kasa üserindeki power

tuşunun anakarta giden kabloları kontrol etttim doğru bağlantılı tekrardan poweer tuşunun

kablolarını [spoiler][img]http://img829.imageshack.us/img829/3498/42115259.jpg[/img][/spoiler] söktüm bilgisayarın açılışını tetikleyecek bir şey yok Power supplye giden siyah

220 kabloyu bağlamam yetiyor kendiliğinden bilgisayar açılıyor nedir bu işin problemi bios

update yapıldı,bios default edildi,ayarlara bakıldı hala aynı sorun.[/size][/font][/b]
[/quote]
Ben öyle bir virüs görmüştüm ama inşallah değildir.

[color="#0000FF"][size="4"][b]slm arkadaşım öyle bi sorunu daha önce görmüştüm ve
o sorunu adam şöyle hallettim dedi bu sorun biostan falan değil
bu kasanın power tuşunun anakarta giden kabloları dan kaynaklanıyor

[b][size="3"][color="#FF0000"]not:virüsle alakası yoktur[/color][/size][/b]

çözümü ise ya yeni bi boş kasa alacan yada

[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1315678163__by_turbo.jpg[/img]

sadece kablolardan [color="#4B0082"]RESET SW[/color] i takacan yani diğer ikisini takmadan
çalıştıracan bu çok basit [color="#4B0082"]RESET SW[/color] [color="#4B0082"]POWER SW[/color] nin yerine tak sonra reset
tuşuna bas pc açılacaktır.....[/b][/size][/color]

Edited by By_TuRbO

dostum pardus live cd versiyonunu indir bir cdye yaz bilgisayarı cdromdan açılacak şekilde bios ayarlarını yap daha sonra pardus masaüstünü görünce bilgisayarını normal şekilde kapat eğer bilgisayarın kapanıyorsa windows işletim sisteminde bir sorun var demektir yok bilgisayarın tekrar başlıyorsa donanımsal bir hatadan söz edebiliriz böye bir durumda pc donanımını oluşturan bileşenlerden birinde sorun vardır bu bazen işlemci ki genellikle birden cok çekirdek içeren işlemci veya ekran kartının aktif edilmiş bir özelliği en kötüsü ise ethernet kartının uzaktan boot etme özelliğiyle alakalı bir problem olabilir.Bunlar tabi sonraki varsayımlar önce bir live linux sistemle derim tabi selamlar

[quote name='cemarda87' date='10 September 2011 - 18:18 ' timestamp='1315678726' post='1077280']
dostum pardus live cd versiyonunu indir bir cdye yaz bilgisayarı cdromdan açılacak şekilde bios ayarlarını yap daha sonra pardus masaüstünü görünce bilgisayarını normal şekilde kapat eğer bilgisayarın kapanıyorsa windows işletim sisteminde bir sorun var demektir yok bilgisayarın tekrar başlıyorsa donanımsal bir hatadan söz edebiliriz böye bir durumda pc donanımını oluşturan bileşenlerden birinde sorun vardır bu bazen işlemci ki genellikle birden cok çekirdek içeren işlemci veya ekran kartının aktif edilmiş bir özelliği en kötüsü ise ethernet kartının uzaktan boot etme özelliğiyle alakalı bir problem olabilir.Bunlar tabi sonraki varsayımlar önce bir live linux sistemle derim tabi selamlar
[/quote]
live olması önemli mi normal sürüm olurmu.

Edited by Tnctr-tnctr

[quote name='Tnctr-tnctr' date='10 September 2011 - 21:16 ' timestamp='1315678616' post='1077279']
usta dediğini yaptım açılışta problem kapanıştan sonra tekra açılma da problem miz var.
[/quote]

[color="#FF0000"][size="4"][b]dostum sen dediğimi aynen yaptın mı yaptıysan
tekrar otomatik olara açılmaması lazım açılırsa yeni kasa şart demek
ama açılmaması lazım sen bide [color="#4B0082"]RESET SW POWER SW[/color] nin yerine değilde
diğer girişlere tak ...[/b][/size][/color]

Edited by By_TuRbO

[quote name='By_TuRbO' date='10 September 2011 - 18:22 ' timestamp='1315678977' post='1077285']
[color="#FF0000"][size="4"][b]aynen öyle diyorum yaw kaç defa format attmış bu yüzden
hatta arkadaşın dediği gibi ubuntu bile kurmuş
tabi fayda etmemiş adamım dediğim gibi bu yazılımsal
bi sorun değil teknik...[/b][/size][/color]
[/quote]
teknik olduğunu bende biliyorumda.dedğini tekrar deniyorum.

[quote name='By_TuRbO' date='10 September 2011 - 18:22 ' timestamp='1315678977' post='1077285']
[color="#FF0000"][size="4"][b]dostum sen dediğimi aynen yaptın mı yaptıysan
tekrar otomatik olara açılmaması lazım açılırsa yeni kasa şart demek
ama açılmaması lazım sen bide [color="#4B0082"]RESET SW POWER SW[/color] nin yerine değilde
diğer girişlere tak ...[/b][/size][/color]
[/quote]
valla kaç saattir aynı olayı yapıyordum şimdi sen dedin diye mi oldu anlamadım . :D galiba düzeldi.

[quote name='Tnctr-tnctr' date='10 September 2011 - 21:43 ' timestamp='1315680181' post='1077298']
valla kaç saattir aynı olayı yapıyordum şimdi sen dedin diye mi oldu anlamadım . :D galiba düzeldi.
[/quote]

[color="#0000FF"][size="5"][b]Hadi geçmiş olsun sorun Devam Ediyor...[/b][/size][/color]

Edited by By_TuRbO

[quote name='yawuz58' date='10 September 2011 - 18:33 ' timestamp='1315679636' post='1077293']
bios ayarlarında power bölümüne bak bide işltim sisteminde güç seçeneklerinde
kapat dediğimde bilgisayarı kapat yeniden başlat seçeneği var hangisi seçili ona bak
[/quote]
kapat seçeneği seçili

[quote name='Tnctr-tnctr' date='10 September 2011 - 21:48 ' timestamp='1315680508' post='1077301']
kapat seçeneği seçili
[/quote]
o zaman geriye bios kalıyor biosta power bölümüne bak küçük bir olasılık psu dan yapabilir
imkanın varsa değiştir dene

[quote name='ozan06' date='10 September 2011 - 19:30 ' timestamp='1315683016' post='1077324']
Slm lar..Aynı olay benimde başıma geldi ne yaptıysak olmadı anakartı değiştirmek zorunda kaldım..
[/quote]
yapma be o kadar kalıcı bir sorun mu parçalattıracak bana bu bilgisyar kendini :gun:

1- bios u jumperi kullanarak sıfırlamayı denedinizmi?
2-eğer denediyseniz power suply de sorun olabilir imkanınız var ise başka bir power suply ile deneyin
3- sorun devam ediyor ise anakart üzerinde (tabiri olarak) ateşleme kontrol elemanında sorun vardır büyük ihtimalle eğer garatisi devam ediyor ise servise gönderin
kolay gelsin

Bilgisayarında ekstra takılı ne varsa söküp öyle dene. Elinden geliyorsa tüm parçaları sök tekrar topla ama üşenme CPU dahil hepsini sök. Default olarak minumum ne ile çalışabiliyorsa o şekilde açmayı dene. Yani ekstra ses kartı, ethernet kartı, modem vs. çıkartıp öyle dene. Hatta çift ram var ise onu bile teke indir. Ethernet kablosu vs. vs. fazlalık herşeyi. Genelde bu cihazların sorunları yüzünden böyle hatalar verdiği oluyor. Sorun hallolursa tek tek takmayı dene ve arızalı parçayı bulmuş olursun...

Ayrıca bios ayarlarında modem power up disable olarak ayarlayarakta bu sorun halloluyor.