Jump to content

Laptop Batarya Ömrü !

red_devil
 Share

Recommended Posts

tüm TNC ailesine selam olsun. benim sorum laptopmı gecen aksam kapattıktan sonra bu akşam tekrar açtıgımda full şarjı olan bataryamın yüzde 10 luk kısmının azaldıgını ve şarj yaptıgını gördüm. benim anlamadıgım full şarjlı olan bu batarya neden böyle bir şey yaptı. ömrü mü bitmek üzere. şimdiden teşekkürler ...

[quote name='red_devil' date='10 October 2011 - 19:48 ' timestamp='1318276134' post='1093300']
fişe takılıyken iken birlikte kullanıyorum bataryayı ama beraber kullanmanıdıgım zaman ise ani bir elektrik kesintisi sonucunda makineyide yakabilirmişim. nasıl yapacam bi orta yol bulamadım :)
[/quote]

Bataryasız kullan ve güç kaynağı al. Kesin çözüm.

Oturduğun yerde ne sıklıkla elektirik kesilir biliyorsundur. Bizim burda çok çok nadir kesilir. Bende bataryasız kullanıyorum laptop'u. Elektirk kesilmesinde yanma ihtimali düşük. Windows ta çökebilir veya hiçbişey olmaz. İhtimal çok tabi :)

Edited by yasak_ask

arkadaşım batarya takılı iken laptopu fişe takılı kullanmanın bir zararı olmaz. çünkü li-on batarya kullanılan laptoplarda eğer fiş takılı haldeyse bataryayı devre dışı bırakan bir sistem vardır. [img]http://c1110.hizliresim.com/11/10/10/18695.jpg[/img]

Edited by emreaydın42

[quote name='emreaydın42' date='10 October 2011 - 20:00 ' timestamp='1318276819' post='1093305']
arkadaşım batarya takılı iken laptopu fişe takılı kullanmanın bir zararı olmaz. çünkü li-on batarya kullanılan laptoplarda eğer fiş takılı haldeyse bataryayı devre dışı bırakan bir sistem vardır. [img]http://c1110.hizliresim.com/11/10/10/18695.jpg[/img]
[/quote]

Pilin seviyesi indiği an doldurma işlemi başlıyor. Yukarıdaki tablonun aynısı bende mevcut %29 da takılı kalıyor. Önceden öyle değildi ama...

[quote name='emreaydın42' date='10 October 2011 - 20:17 ' timestamp='1318277822' post='1093311']
bataryayı ne kadar iyi kullanırsan o da zamanla verimini kaybedecektir zaten. hatta bozulmalar olacaktır. eğer sıfır bataryada böyle sorunlar oluyorsa bataryanın zaten kendisi sorunludur.
[/quote]

Sağlam olduğunu bildiğim sonrasında pek kullanmadığım batarya durduk yere bozuluyor yani öylemi.. :)

Sen fişe takılı kullanmaya devam et arkadaşım 2-3 ay sonra ben görürüm seni :)

[quote name='emreaydın42' date='10 October 2011 - 20:27 ' timestamp='1318278476' post='1093319']
1 buçuk senedir (18 ay) kullanıyorum daha bir sorun çıkmadı. fiş takmadan kullandığımda da normalde ne kadar gidiyorsa o kadar gidiyor batarya. bence elektrik kesilmesi ile verilerimi kaybetmektense hatta laptopun çökmesindense olan bataryaya olsun.
[/quote]

Aslında öyle. Batarya batarya diyoruz ama bakıldığında bataryayı kullandığım pozisyon pek olmadı..

[quote name='yasak_ask' date='10 October 2011 - 22:30 ' timestamp='1318278652' post='1093322']
Aslında öyle. Batarya batarya diyoruz ama bakıldığında bataryayı kullandığım pozisyon pek olmadı..
[/quote]

sonucu sana kalmış artık. ister bataryalı kullan ister bataryasız :blush:

dostum batarya takılıyken kullanmanın bataryanın ömrünü azaltmaz her elektronik alette olduğu gibi ısı en büyük düşman soğutucun varsa ve batarya ısınmıyorsa ömrü o kadar uzun olur ama oyun filan oynıcağın zamanlar aşırı ısı olcağı için çıkarabilirsin

Laptopu %100 şarjla dolu şekilde kapatıp bir kaç gün aradan sonra tekrar açtığınızda %100 dolu açamazsınız. Teknik servisle bu sorundan konuşmuştum biostan kaynaklı olduğunu laptop kapalı olsa da saatin vb ayarların çalıştığını ve bir miktar enerji çektiğini söylemişti. Hatta full dolu bataryalı bilgisayarı 1 ay açmazsanız içinde hiç sarj kalmadığından şarja takmadan açamazsınız demişlerdi. Pek mantıklı gelmedi ama bios güncellemesi çıkmıştı 1 ay sonra biosu güncelleyince bu sorunum düzelmişti. Biosunuzu güncellemenizi yada yeni sürüm yoksa bile aynı sürümü tekrar yüklemenizi tavsiye ederim. (Bios güncellemeyi bilmeyenlere önermiyorum bilgisayarınız bir daha hiç açılmayabilir.)

Herkes yine bişiyler söylemiş arkadaşım, Bir elktronikci olarak doğrusu ;

Eski pillerde ni-cd yada ni-metal kullanılırdı yani tam boşalmadan şarj edilirse pilin omru cok cabuk biter ve bozulurdu.

Yeni notebookları hepsinde artık li-on batarya var yani şarj etmen için bpşalmasını beklemene gerek yok sürekli fişde takılı kalabilir. Ama buda ısınmasına neden olur ısnınıcada cok az da olsa bilin omru kısalabilir tabi yukardaki arkadaşın dediği gibi 2 3 ay olmaz onlar eski pillerde gecerli.

Li-on pilleri kullansanda kullanmasanda belli bir omru vardır, yani sen o pili şarj etsende etmesende kullansan kullanmasanda pilin omru 2 yılsa 2 yıl sonra kullanılamaz hale gelir. Lion piller tam dolu olsa bile boşdayken kendi kendine deşarj olabilir. Ama bu ole 4 5 saatde olmaz. Senin pc muhtemelen ya beklemeye aldı yada usb lere bişiy takılı oyle bios voltaj cekio falan cok sacma bios epromu 3v da 0.001A den daha az elektrik ceker yani lion pil bir biosu yuzlerce yıl ayakta tutabilir.

Ani elektrik kesildiğinden makineyi yakmak;

Maalesef elektroniğin e sinden anlamayan köyden inmiş şehire bilgisayarcı olan arkadaşlar yuzunde garip garip şeyler ortada geziyor. (Dandik malzeme taktık diyen yok :D ) Bir notebook u elektrik yuzunden yakmak çok zor şöyleki;

Adaptoru smps dediğimiz ozel devrlersden yaplır içinde surekli geri besleme vardır. Yani belli bir voltajı geçtiği anda orn 300v kontrol devresi mosfetlere giden akımı keser kendini korumaya alır yada cıkısında kısa devre varsa aynı şeyi yapar o yuzden smps lerin cıkışı kısa devre olsa bile bozulmazlar. Hangi sivri zekalı batarya ile notebook yakıyormuş! Batarya sabit 14 - 19 v verir bundan yukarıya çıkamaz dolayısıyla elktrik gittiğinde notebook direk bataryaya gecer.

Adaptor yanması ise kontrol devresinin bozulumu ( aşırı değişken voltaj) surekli kısa devre hali aşırı ısınma vs.. ( mosfetlerin zarar gormesi ) sonucu bozulur. Batarya ise omur bitmesi cok uzun kısa devre olması aşırı ısınma vss den bozulur tabi fiziksel zarırı ( düşme carpma vs.. ) yi saymıyorum. Tabi kullanılan malzeme cok onemli kaliteli bir guc kaynagı herseyin başı ornğin en saglam elektronik malzemler askeriyede kullanılır ve cok zor bozulurlar. Markalı kullanmaya gayret gosterin, china malları cok dayanaksız oldugu için bozulmaları cok sık yaşanır.

Edited by tnc_tr

Ben de başka bir şey ekleyeyim, bataryanın ömrü çalışmadığında daha hızlı biter :) Sonuçta batarya içinde bulunan iyonların hareket etmesi gerekmektedir. Siz bu iyonların çalışmasını durdurur ve içinde ki yükü bitirirseniz (iyonları hareket etmek için gereken), iyonları hareket ettirmek için daha yüksek voltajda ve akımı daha fazla olan bir elektrik kaynağıyla şoklamalısınız. Reşarj olayının özüde buradan gelir. Amaç iyonları stabilize etmektir.

[quote name='tnc_tr' date='11 October 2011 - 08:48 ' timestamp='1318312137' post='1093406']
..
Ani elektrik kesildiğinden makineyi yakmak;

Maalesef elektroniğin e sinden anlamayan köyden inmiş şehire bilgisayarcı olan arkadaşlar yuzunde garip garip şeyler ortada geziyor. (Dandik malzeme taktık diyen yok :D ) Bir notebook u elektrik yuzunden yakmak çok zor şöyleki;

Adaptoru smps dediğimiz ozel devrlersden yaplır içinde surekli geri besleme vardır. Yani belli bir voltajı geçtiği anda orn 300v kontrol devresi mosfetlere giden akımı keser kendini korumaya alır yada cıkısında kısa devre varsa aynı şeyi yapar o yuzden smps lerin cıkışı kısa devre olsa bile bozulmazlar. Hangi sivri zekalı batarya ile notebook yakıyormuş! Batarya sabit 14 - 19 v verir bundan yukarıya çıkamaz dolayısıyla elktrik gittiğinde notebook direk bataryaya gecer.
..
[/quote]
Arkadaş tnctr'nin yazdılarına teknik anlamda tamamen katılıyorum. Yetersiz olduğu halde bilgisayar mesleği ile uğraşan yada bilgisayarcı olduğunu iddia eden kişiler konusunda yaptığı değerlendirmede özü itibari ile doğrudur ancak bu konuda kullandığı dil biraz sert ve kırıcı olmuş.
Esas belirmek istediğim ise, arkadaşın 'bilgisayar yanması' konusunda yazdıkları ile ilgili. Bunlarda kuşkusuz doğru ama bu başlıkta yer alan mesajlarda yanlış hatırlamıyorsam bununla ilgili (bilgisayarın yanma riski ile ilgili) yazdıkları bölümlerde bataryanın çıkartılarak doğrudan elektriğe bağlanmasından söz ediliyordu. Yani tnctr'nin bahsettiğinden (elektrik kesildiğinde batarya devreye girecek ve sistemi koruyacak) farklı bir durumdan söz edilmekteydi. Ve bu arkadalar kısmi olarak haklıydılar. Şöyleki; Elektriğin aniden gitmesiyle eğer sistemde yedek bir besleme yoksa sistem yazılımsal yada donanımsal zarar görebilir. Bu gibi durumlarda en çokta sistem hdd'i zarar görebilmektedir (Bed sektör oluşabilir yada tamamen bozulabilir. Bunlar elektrik kesilmelerinin devam etmesiyle zaman içinde yada aniden olabilir.). Elektriklerin sık kesilmesi anakartada zarar verebilir yada tamamen bozabilir. En çokta bu iki ihtimal sözkonusu olabilir. Ama bilgisayarın yanması fazlaca abartılmış ve tam doğru olmayan bir ifadedir. Yani elektrik kesildiğinde bilgisayar anında kapanır ve bu durumda herhangi bir problem olmayabileceği gibi yazılımsal veya donanınmsal bir problem olabilir ama donanımsal problemler olduğundada bu bir yanma şeklinde değildir. Bir duman yada yanık kokusu falan olmaz. Daha önceki cümlelerimde söz ettiklerim gerçekleşebilir.
Konunun yanlış anlaşılmaya müsait yanlarını bu şekilde düzeltmiş ve konu ile ilgili eksik kalan yanlarıda bu şekilde gidermiş olalım.

• 3 hafta sonra ...

gerekmedikçe makineden çıkarmamak gerek

arkadaşıma 10 kere söyledim pili çıkarma burada elektirik sık sık gidip geliyor makkineyi bozarsın dedim

3 ay oldu olmadı bol yıldırımlı simşekli yağmurlu bir geceden sonra beni aradı

recep(bir arkadaş) - ya şevki benim bilgisayarda sıyah ekran da operating sistem not found yazıyor ne olm uş olabilir
şevki ( ben ) - geçmiş olsun galiba hard diskin yanmış
R-hadi ya
Ş- bilgisayar açık mıydı
R- evet ama başında degildim geldiğimde kapalıydı
Ş-neyse iyiki anakarta bişey olmamış yarın bakarız

BAŞKA BİR ARKADAŞ ERTESİ GÜN

ali- ya şevki benim bilgisayar açımıyor
şevki- nasıl fansesi geliyor mu
A- evet
ş- ama ekran gelmiyor
a- evet
ş - başında mıydın