Jump to content

Yerçekimi Kanunu'nu Çürüttüm(Sadece Bir Düşünce)

HighDamage
 Share

Recommended Posts

Tabi ki çürütmedim ama sadece bir tezim var . Eğer yerin bir çekimi olsaydı bizim Dünyamızdan daha büyük bir gezegen olan Jupiter in yerçekimi bizden daha çok olması gerekirdi.Ben diyorum ki maddeleri dünyaya yakın tutan etken hava basıncıdır.Tezimi çürütecek birilerini bekliyorum :D

Edited by HighDamage

ciddiye alıp cevap veriyom :
yerçekimi uzaklıgın karesiyle ters orantılıdır.formul GM/r2.(%100 dogru degil tabi) Dolayısıyla Jüpiter ne kadar agır olursa olsun dünyadaki bi maddeye uygulayacagı çekim kuvveti buraya olan uzaklıgının karesine bölünür.

[quote name='ekycy' date='16 October 2011 - 19:40 ' timestamp='1318783208' post='1096072']
Bildiğimiz kadarı ile ayda hava yok ve buna rağmen dünyadakinin 1/6 sı kadar yer çekimi var :) Buna ne diyeceksin peki :p
[/quote]

Hava yok değil oksijen yok :D Orada da hava var yani :D

[quote name='canoz92' date='16 October 2011 - 19:43 ' timestamp='1318783405' post='1096074']
ciddiye alıp cevap veriyom :
yerçekimi uzaklıgın karesiyle ters orantılıdır.formul GM/r2.(%100 dogru degil tabi) Dolayısıyla Jüpiter ne kadar agır olursa olsun dünyadaki bi maddeye uygulayacagı çekim kuvveti buraya olan uzaklıgının karesine bölünür.
[/quote]

Burda konu jüpiter in çekimi değil :D Ayrıca ben orada örnek vermek için jüpiter in kendi üzerindeki maddelere uyguladığı basınç demek istedim :D Ben diyorum ki bir gezegendeki çekim kuvveti yerin çekim kuvveti değildir onu yere çeken faktör hava basıncıdır :D

Edited by HighDamage

[quote name='akasya19' date='16 October 2011 - 19:53 ' timestamp='1318783991' post='1096080']
Tabii ki yerçekimi yoktur.
Yerçekimi dediğimiz kuvvet uzayda kütleniin uzay zamanını bükmesidir. Bkz.. genel görelilik kuramı. http://tr.wikipedia.org/wiki/Genel_g%C3%B6relilik_kuram%C4%B1
[/quote]

Biraz daha açıklayıcı olsan daha iyi olurdu üstelik Einstein ın teorileri bir bir çürüyor :D Not:Benim bu kuraldan haberim yoktu zaten okusamda pek bişe anlamazmışım :D

[quote name='ULUMANİTU' date='16 October 2011 - 19:57 ' timestamp='1318784259' post='1096087']
Yerçekimi iyidi ya en azından kimi toprak altına çekiceği belliydi şimdi hava basıncı kimi nereye basıcak belli değil :a:
[/quote]

Benim dediğim zaten eskiden de yer çekimi yoktu ama olduğu zannediliyordu :D

[quote name='slkcer' date='16 October 2011 - 20:23 ' timestamp='1318785810' post='1096118']
--Yerçekimi Kanunu'nu Çürüttüm--

tebrik eder,başarılarının devamını dilerim :)
[/quote]

Sizin gibiler yüzünden bilim ilerlemiyor işte :D :D Mesajıma tabi ki çürütmedim diye başladım dikkat ettiysen :D Ama hala tezimi çürütecek biri çıkmadı :(

[quote name='blackman12' date='16 October 2011 - 20:25 ' timestamp='1318785900' post='1096120']
Allahım ırabbim suçumuz neydi bizim feryadım sana. Yer çekimi demişken ayakları yere daha iyi basan birer öğrenci olsanız da bi iki kitap karıştırsanız?
[/quote]

Eğer sen iyi bir öğrenci , öğretmen vs. olsaydın bu cevabı verebiliridin bence ;)

[quote name='HighDamage' date='16 October 2011 - 16:43 ' timestamp='1318783421' post='1096075']
Hava yok değil oksijen yok :D Orada da hava var yani :D
[/quote]
Hava diye tabir ettiğin şey ne_? Derler ki; uzayda bir cismi belli bir hızda atarsanız sonsuza kadar o hızda ilerler, yani uzayda senin dediğin gibi hava varsa bile onun basıncı yoktur, sürtünme sıfırdır, sürtünmesi sıfır olan birşey nasıl basınç oluşturabilir_?

(Bizzde derlerki bir deli kuyuya taş atmış 40 akıllı çıkaramamış. :) bizde öyle olduk yaa... )

[quote name='ekycy' date='16 October 2011 - 20:36 ' timestamp='1318786586' post='1096138']
Hava diye tabir ettiğin şey ne_? Derler ki; uzayda bir cismi belli bir hızda atarsanız sonsuza kadar o hızda ilerler, yani uzayda senin dediğin gibi hava varsa bile onun basıncı yoktur, sürtünme sıfırdır, sürtünmesi sıfır olan birşey nasıl basınç oluşturabilir_?

(Bizzde derlerki bir deli kuyuya taş atmış 40 akıllı çıkaramamış. :) bizde öyle olduk yaa... )

[/quote]
Uzayda hava olmadığı için çekim kuvveti de yok işte :D Ayda az miktarda hidrojen gazı mevcut bu yüzden de az bir yerçekimi var diye düşünüyorum :D Valla ya bir taşı çıkaramadınız :D

[quote name='galetis' date='16 October 2011 - 20:46 ' timestamp='1318787194' post='1096152']
[img]http://galeri4.uludagsozluk.com/111/allah%C4%B1n%C4%B1-seven-%C3%BCst%C3%BCme-toprak-ats%C4%B1n_149817.jpg[/img]
[/quote]

Bu aralar aynştayn mode on biraz idare edin işte :D

[quote name='HighDamage' date='16 October 2011 - 17:42 ' timestamp='1318786949' post='1096148']
Uzayda hava olmadığı için çekim kuvveti de yok işte :D Ayda az miktarda hidrojen gazı mevcut bu yüzden de az bir yerçekimi var diye düşünüyorum :D Valla ya bir taşı çıkaramadınız :D
[/quote]
Uzayda hava yoksa eğer ayda nasıl oluyor_? Ayda atmosfer yada ona benzer birşey yokki...

Uzayda hava olmadığı için yer çeki olmaz tabiri yanlış olay sadece ciasimleri çekebilecek elektromanyetik kuvvete sahip bir varlıga yakın olmaman yada onun kapsama alanında olmamandır. Bir ara bilim teknik dergisinin eski sayılarında yaklaşık 9 yıl var sanırım uzaydaki bir gök cisminden bahsediyor du: cismin santimetre karesi yüzmilyon ton çekim gücüne sahipti ilginç :) yani çekim kuvveti atomların elektronlarla aralarındaki cezb olayından kaynaklanıyor kimin cazibesi karizması yerindeyse diğer atom ve etrafındaki elektron topluluğunu kendinde sabitlenmek üzere kendine çeker.(diye fikirlendim :)
Birde bilim adamlarından özür diliyorum ilim ve bilim sahibi olmadan fikir sahibi oldum.

Arkadaşlar Kütle Çekim Kanunu'nu okuyun, gereksiz yere insanların kafalarını karıştırmayın! Hava ile yerçekimi kavramlarınıda birbirinin içine sokup elmayla armudu karıştırmayın.

Ayrıca @HighDamage Einstein'ın hangi kanunu ve ya teoremi çürütülmüş merak ettim?

Edit:

@akasya19 Görelilik Kuramı'ndan yerçekiminin olmadığını mı çıkarttınız?

[quote name='ekycy' date='16 October 2011 - 20:58 ' timestamp='1318787913' post='1096162']
Uzayda hava yoksa eğer ayda nasıl oluyor_? Ayda atmosfer yada ona benzer birşey yokki...

[/quote]
Uzayda hava olmayıp da Dünyada olduğu gibi :D Aydaa hidrojen gazı var :D

[quote name='D21' date='16 October 2011 - 21:01 ' timestamp='1318788097' post='1096169']
Uzayda hava olmadığı için yer çeki olmaz tabiri yanlış olay sadece ciasimleri çekebilecek elektromanyetik kuvvete sahip bir varlıga yakın olmaman yada onun kapsama alanında olmamandır. Bir ara bilim teknik dergisinin eski sayılarında yaklaşık 9 yıl var sanırım uzaydaki bir gök cisminden bahsediyor du: cismin santimetre karesi yüzmilyon ton çekim gücüne sahipti ilginç :) yani çekim kuvveti atomların elektronlarla aralarındaki cezb olayından kaynaklanıyor kimin cazibesi karizması yerindeyse diğer atom ve etrafındaki elektron topluluğunu kendinde sabitlenmek üzere kendine çeker.(diye fikirlendim :)
Birde bilim adamlarından özür diliyorum ilim ve bilim sahibi olmadan fikir sahibi oldum.
[/quote]

Bende şöyle bişe söyliyim mesela helyum gazı havadan daha hafif olduğu için uçar ona neden bir çekim kuvveti uygulanmıyor o zman :D Zaten bu sadece bizim tartışıp çürüteceğimiz bir konu fikir sahbib olmuyoruz :D

[quote name='BrightBlade' date='16 October 2011 - 21:09 ' timestamp='1318788558' post='1096181']
Arkadaşlar Kütle Çekim Kanunu'nu okuyun, gereksiz yere insanların kafalarını karıştırmayın! Hava ile yerçekimi kavramlarınıda birbirinin içine sokup elmayla armudu karıştırmayın.

Ayrıca @HighDamage Einstein'ın hangi kanunu ve ya teoremi çürütülmüş merak ettim?

Edit:

@akasya19 Görelilik Kuramı'ndan yerçekiminin olmadığını mı çıkarttınız?
[/quote]

Yanlış anladınız beni ben kafa karıştırmak için demedim sadece ortaya bişe attım :D Einstein ın ışık hızından daha hızlı bişe olamaz teoremi geçenlerde çürütüldü :D

[quote name='cyclerboi' date='16 October 2011 - 21:38 ' timestamp='1318790333' post='1096201']
hava basıncının alçak ve yüksek olduğu coğrafi konumlar vardır. "tez" diye tabir edilen düşünceye(!) göre basıncın düşük olduğu yerlerde oldukça hafif şeylerin uçması; yüksek olduğu yerlerde de ezilmesi lazım. kaldı ki yer çekimi sayesinde etrafımızda atmosfer var. maalesef yer çekiminin, aramızda bazılarının düşünce organını, vücudun başka yerlerine sürüklediğine şahit olduk.
[/quote]

Töbe allahım ya niye bu kadar tepki verdiniz anlamadım masum bi düşünce sadece benimkisi akademik bilgim de yok zaten bir lise öğrencisiyim o kadar :D Ayrıca kutuplara yaklaştıkça yerçekimi azalır bunu unutmayın :)

yerçekimi denen şey iki kütlenin birbirine uyguladıgı kuvvet, dünyanın etrafını çevreleyen gazların dagılmayıp atmosfer denen şeyi oluşturma sebebi de dünyanın kütlesel çekimi. Sen neyi neyle çürüttün anladıysam... Yerçekimi yoktur gazların basıncı vardır diyosan, o gazlar o basıncı zaten yerçekiminden dolayı yapıyo.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Atmosfer#Atmosfer_Bas.C4.B1nc.C4.B1

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...