Jump to content

Biçilendirilmiş Hdd'den Verileri Kurtarmak ?

CaNCaN
 Share

Recommended Posts

[b] Yavaş biçimlendirilmiş HDD'den verileri kurtarmam lazım müşteri biçimlendirmiş bir çok verisi heba oldu bunun içi kesin bir kurtarma programı varmı ?
Denediğim program;

Easy Recovery Professional
[/b]

Bilindiği gibi, üzerine veri yazılmamış disk üzerindeki veriler kurtarılabilir.
Bu cümleyi açarsak, herhangi bir disk üzerinde veriler var ve biz dosyaları silmişiz ve çöp kutusunuda boşaltmışız,
hatta ister kısa ister uzun format (biçimlendirme) atalım istersek fdisk (disk bölümleme) yapalım.
Disk üzerindeki verileri kurtarabiliriz. silinen ve çöp kutusundan boşaltılan verilerin üzerine birşey yazılmadıysa tamamen kurtarabiliriz.
Formatta ve fdiskte ise boot ve mbr kısımları kaybolacağı için buralara gelen veriler kaybolur. Ancak buranın dışındaki verileri kurtarabiliriz.
Recuva ve recovery my files gibi programlar windows bazlı çalıştıkları için kurtarma sırasında windows gözlüğü ile veri kurtarırlar.

Easy Recovery Professional gibi programlar kör bakışla baktıkları için sektör sektör ilerler (bit) sistemli veri kurtarırlar.
Tek kusurları vardır zaman zaman dosya isimlerini lost file000 gibi isimle kurtarırlar.

Bildiğim kadarıyla Easy Recovery Professional 6.2 sürümünden sonra geliştirilmedi ve bu program Ontrack firmasına aitti bu firmanın drive image isimli bir image alma yazılımı vardı.
Çok kullanışlı bir programdı bu firma daha sonra nortona satıldı ve norton drive image programını kendisinde ghost programı olduğu için geliştirmedi. Firmanın devrinden sonra Acronis firmasının Acronis True İmage programı aldı başını gitti.

Kısaca Easy Recovery Professional 6.2 eski olmasına rağmen sağlam temeli olan bir programdır. Bilemiyorum ama üretilmesi üzerinden 7 veya 8 sene gibi bir süre geçmesine rağmen hala tercih edilen ve güvenilen bir programdır.

Bir dip not: Bu programı kurtarma yapacağınız bilgisayara kurmak yerine bu programı herhangi bir bilgisayarda kurduktan sonra programın yüklü olduğu dosyaları program files içerisinden bir USB belleğe taşıyarak istediğiniz sistemde portable olarak çalıştırabilirsiniz.
Yada portablesini bulup indirin ve USB bellekte istediğiniz gibi kullanın.

İkinci bir dip not: Yukarıda dediğim gibi bu tür programlar kör bakışla ilerledikleri için sektör sektör kontrol ederler ve disk kontrolü bitince size bir pencere açarak kurtarabilecekleri dosyalara ilişkin bir bilgi verirler ve siz buradan istediğiniz dosyaları seçer ve kurtarırsınız.
kısaca Diskinizin ve diskteki verilerinizin yoğunluğuna göre bulma ve kurtarma işlemi birkaç gün sürebilir.

Ben defalarca kullandım ve her defasında verilerin çok büyük bölümünü kurtardım. Sadece sabır ve dikkat.

Son bir Not bu bilgileri çalışma ortamımın dışında yazdığım için ufak tefek hatalarım olabilir, kusura bakmayın.

Edited by NAMIKABI

Arkadaşlar yaklaşık 2 aydır uğraştığım üniversite bitirme projem 2 gün önceki format operasyonundan sonra silindi. 2 ay geriye gitmektense 2 gün geri gidip formattan dosyaları kurtarmakla uğraşıyorum. Şu anda tüm diski taramama rağmen herhangi bir dosya izine rastlamadım. Easy Recovery, R-Studio, Recovery my Files, Restoration programlarını denedim ama bir sonuç elde edemedim. Dosyaları acilen kurtarmam lazım. 1. dönem de bitti geriye gidersem çok zaman kaybederim.

Formattan birkaç gün önce (bu günden yaklaşık 1 hafta önce) bir format daha atmıştım. O zaman wamp klasörümün tamamını ve phpmyadminin yedeğini almıştım. biri rar biri de tar.gz idi. Onları d sürücüsüne taşıyıp formatlamıştım pc yi. Daha sonra tekrar masaüstüne taşıyarak yedeği geri yükleyip rar ve tar.gz yi silmiştim. Son formatta yedek almayı unuttum. Tüm programlara hem d hem de c sürücüsünü ayrı ayrı tarattım. Ne kadar uğraşsam da 2 sürücüde de izine rastlayamadım. Kopyalama veya silme yapmadan doğruca taşıdığım için şu anda dosyanın hangi sürücüde olduğunu bilmiyorum. Açıkcası ne yapacağımı da bilmiyorum artık. Bu taşıma sonrası silinen konumsuz dosyamı nasıl kurtarabilirim ? Durum acil maalesef.

[quote name='fearlesshackteam' date='18 January 2012 - 17:44 ' timestamp='1326901478' post='1142545']
Arkadaşlar yaklaşık 2 aydır uğraştığım üniversite bitirme projem 2 gün önceki format operasyonundan sonra silindi. 2 ay geriye gitmektense 2 gün geri gidip formattan dosyaları kurtarmakla uğraşıyorum. Şu anda tüm diski taramama rağmen herhangi bir dosya izine rastlamadım. Easy Recovery, R-Studio, Recovery my Files, Restoration programlarını denedim ama bir sonuç elde edemedim. Dosyaları acilen kurtarmam lazım. 1. dönem de bitti geriye gidersem çok zaman kaybederim.

Formattan birkaç gün önce (bu günden yaklaşık 1 hafta önce) bir format daha atmıştım. O zaman wamp klasörümün tamamını ve phpmyadminin yedeğini almıştım. biri rar biri de tar.gz idi. Onları d sürücüsüne taşıyıp formatlamıştım pc yi. Daha sonra tekrar masaüstüne taşıyarak yedeği geri yükleyip rar ve tar.gz yi silmiştim. Son formatta yedek almayı unuttum. Tüm programlara hem d hem de c sürücüsünü ayrı ayrı tarattım. Ne kadar uğraşsam da 2 sürücüde de izine rastlayamadım. Kopyalama veya silme yapmadan doğruca taşıdığım için şu anda dosyanın hangi sürücüde olduğunu bilmiyorum. Açıkcası ne yapacağımı da bilmiyorum artık. Bu taşıma sonrası silinen konumsuz dosyamı nasıl kurtarabilirim ? Durum acil maalesef.
[/quote]
klasör isimleri değiştiği için bulamıyorsundur kurtarma programlarının çoğu isimleri değiştirir
r stüdio hdd üzerinde sektör araması yaptığı için üzerine veri yazılmamışsa kesinlikle kurtarır
format atın hdd yi birçok kez bölümlere ayırın tekrar bişleştirin fark etmez kaç kez bölümleme
yaptıysanız hepsini gösterir diğer arkadaşlara ve size r stüdio öneririm

[quote name='yawuz58' date='18 January 2012 - 20:28 ' timestamp='1326918508' post='1142701']
klasör isimleri değiştiği için bulamıyorsundur kurtarma programlarının çoğu isimleri değiştirir
r stüdio hdd üzerinde sektör araması yaptığı için üzerine veri yazılmamışsa kesinlikle kurtarır
format atın hdd yi birçok kez bölümlere ayırın tekrar bişleştirin fark etmez kaç kez bölümleme
yaptıysanız hepsini gösterir diğer arkadaşlara ve size r stüdio öneririm
[/quote]

İsimlerin değiştiğini biliyorum. Boyut tahmininde bulunarak da bakıyorum ama sonuç yok hala. Önerilen diğer programları arıyorum şu anda.