Jump to content

NAMIKABI

Üye
 • Posts

  810
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  15

NAMIKABI last won the day on January 12 2022

NAMIKABI had the most liked content!

Profile Information

 • Male
 • SAMSUN

Recent Profile Visitors

18102 profile views

NAMIKABI's Achievements

Community Regular

Community Regular (8/14)

 • Conversation Starter Rare
 • First Post Rare
 • Collaborator Rare
 • Posting Machine Rare
 • Dedicated Rare

Recent Badges

1.8k

Reputation

 1. Son sözü söylemeyi alışkanlık edinmişsiniz. Biraz yutkunun. Yaşınız kaç, başınız kaç. Her şeyin başı insanlık. Yani Hümanizm. Yani önce insan, önce sevgi. Fikir, inanç, ırk, etnik köken, zaman, mekan ne olursa olsun önce insan, önce sevgi.
 2. Dostum, İyisin, hoşsun da fazla kibir hiçbir kimse tarafından hoş görülmez. İnsanlar herşeyi hoş görebilir ama kibir, böbürlenmek, ben yaparsam en iyisini yaparım, afra, tafra, bunları kabul etmek zor. Belki yeri ve konusu değil ama, kibir İslamiyettede (Kur'anda çok yerde geçer) çok eleştirilir ve hiç hoş görülmez. Senden tek ricam, insanlardan beklediğin hoş görüyü birazda sen onlara göster. Unutma Empati Sempatiyi doğurur. Lafı fazla uzatmamak için sadece iki paylaşımını hatırlatayım. 1-) "Dijital Lisanslı Win11 Ltsc 2024" başlıklı bir konu açtın, Bir arkadaş dediki; Adama diyoruz niye konu açtın açıklama bile yapmadan iki resim koymuş, bu resimler nedir, çözüm buldum diyor, ee bulduğun çözümü paylaş diyoruz paylaşmam diyor. Ee şimdi bu konunun kime ne faydası var? Bu soruya senin verdiğin cevap; Bu konu; imkansız, yapılamaz diyenlere, yapılabileceğinin kanıtı olarak açıldı. Şimdi ise, nasıl yapıldığını öğrenmek için çabalıyorsunuz. Bu ve buna benzer, yapılamaz denilenleri yapınca da, paylaşma isteğim olmuyor. Siz kendiniz çabalayın ve yapın. Ben yaptım, siz de yaparsınız demek oluyor bu konu. İlle paylaşmak için mi konu açılıyor. Sohbet yerinde neyi yaptığımı açtım işte... YANİ; Adamın sorduğu soru çok basit, diyor ki "bulduğun çözümü paylaş" Sen ne diyorsun; "Siz kendiniz çabalayın ve yapın. Ben yaptım". Muhtemelen kimse çözümü bulduğuna inanmadı. Bence çözümü paylaşsaydın tartışma biterdi ve sen kahraman olurdun. 2-) "Windows 11 Ltsc 2024 // Türkçe Dil Entegre Etmek // Next Level :)" başlıklı konu açtın. Bir arkadaş dediki; "Burada sisteme entegre etmemen gereken bir sürü package dosyası var. Server 24h2 için gerekli dosyaları neden entegre ediyorsun. Rsat vb. Dosyaları entegre etmemelisin." Senin cevabın; "Fazla mal, göz çıkarmaz... Bu da, başka bir yoludur sonuca ulaşmanın... Tamamen Türkçe oldu işte... Ayrıca fazladan eklenmiş olsa bile, 75 Mb'tın kime ne zararı var..." Sanıyorum bu cevabı gören kimse senin paylaşımlarına güven duymaz. KISSADAN HİSSE; Empati, empati, empati. Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır. İnsanlar konuşa konuşa anlaşır. Ama hep "son sözü ben söyleyeceğim" diyenler pek sevilmezler. @relati7ity, Kibirlenmeden 3 dinle, 5 düşün, 1 konuş. @bensuslu11 Bildiğim kadarıyla öğretmensin, ama anlıyorum ki seninde fırında biraz esmerleşmen gerekiyor. Empati, empati, empati. @wallbangZ "Dövüşmen guzum gerek yok" yerinde ve güzel espriydi.
 3. Ustam, Windows 11 iOT Enterprise LTSC 2024 (24H2.26100.712) TR kurdum. Update, Mağaza, EDGE, Defender komple kaldırdım. Biraz ince ayar yaptım. Sistem güzel eline sağlık. Türkçe olarakta bir sıkıntısı yok. NOT: ISO içerisinde Sources klasöründe bulunan "_manifest" klasörünü komple silerek kurulum yaptım.
 4. Değerli arkadaşlar, ".json" dosyası nedir?, Ne iş görür?, Nerelerde kullanılır? soru bu değil. Soru; "_manifest\spdx_2.2\manifest.spdx.json" dosyasının Windows 10 ve Windows 11 ISO'sunda ki işlevini öğrenmek. Yani; "manifest.spdx.json" dosyası ISO içerisinde ki görevi nedir? Ne iş yapıyor? Bu dosyayı silersek neyi eksik veya (belkide) doğru yapmış oluruz? Ben 1-2 ISO'da "_manifest" klasörünü komple sildim ve öyle sistem kurulumu yaptım ve hiç bir olumsuz durum ile karşılaşmadım. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bizi de bilgilendirirse sevinirim. Hocam, senin; paylaşımında Microsoft "_manifest" klasörünü "Sources" klasörünün içerisine atmış. Yani direk ISO içerisinde göze batıyor diye düşünmüş herhalde şimdide sources klasörü içerisine atmış. Sana zahmet senin ilgin, bilgin ve yeteneğin çok daha yukarılarda, şu "manifest.spdx.json" dosyasına bir bak ne yapmaya çalışıyor? Yurtdışı kulisler bu dosya için neler söylüyor. 😁 NOT: Senin "Windows 11_Iot_ENTERPRISE_LTSC, version 24H2 (26100.712) amd64" paylaşımında bu konuyu sorarak paylaşımın amacına zarar vermek istemedim.
 5. Dostum, Konuyu açmamdaki amaç, ISO düzenlemek veya ISO dan kurulum yapmak, veya _manifest" klasöründen kurtulmak değil. 2024 Mayıs öncesinde olmayan, 2024 Mayıs ayı güncel ISO içeriklerinde bulunan ; "\_manifest\spdx_2.2\manifest.spdx.json" dosyasının işlevini öğrenmek. "manifest.spdx.json" dosyasıyla ilgili hiçbir bilgiye sahip değiliz. En azından ben değilim. İnternettede doyurucu bir bilgi bulamadım. Bu dosyayla ilgili bilgilerini bizimle paylaşırsan sevinirim.😄
 6. Merhaba, 2024 Mayıs ayından önceki (yerli-yabancı) windows 10 - windows 11 işletim sistemi ISO larında görmediğim bir hususu sormak istiyorum. 2024 Mayıs ayı güncel ISO içeriklerinde bulunan ; "\_manifest\spdx_2.2\manifest.spdx.json" dosyasının işlevi nedir. Nettede bu konuda bir bilgiye ulaşamadım. Ancak .json dosya türüyle alakalalı bir link buldum. https://www.turhost.com/blog/json-nedir-ve-ne-icin-kullanilir/ linkinde ".json" dosya türü ile ilgili geniş bilgi verilmiş. Bu konuyu okuduktan sonra "manifest.spdx.json" dosyasının işlevini daha da merak ettim. Konuyu sitemizin (tabi 2-3 site dahil) değerli paylaşımcısı KingHaze üstada sordum. Kendisi; "O klasör son çıkan msdn isolarda var. Çok kısa bir özetle baktım, dosyaların hash doğrulamasını sağlıyor sanırım. Bir nevi kontrolcü gibi." Cevabını verdi. Elbette öyle bir şeydir. Yoksa ISO içerisinde gözönünde bariz bir dosyanın ne işi olur. Ben "ISO içerisindeki dosyaların hash değerini kontrol ediyordan ziyade" sanki "telemetri" uyguluyor gibi düşünmüştüm. Ben "\_manifest\spdx_2.2\manifest.spdx.json" dosyasını notepad ile açtım. Birşey anlamadım. Bugün (21.05.2024) https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows11 linkinden "Windows 11 Disk Görüntüsünü (ISO) İndirme" kısmından indirdim. Win11_23H2_Turkish_x64v2.iso olarak indirdi. ISO içeriğinin tamamı 04.12.2023 tarihliydi. ISO içeriğinde "\_manifest" klasörü yoktu. Ayrıca; Yine Bugün microsoftun "MediaCreationTool_22H2" aracıyla Windows 10 Türkçe 64 bit ISO indirdim. ISO kalıbı ana dosyaları 04.12.2023 tarihli fakat "sources" klasörü ve içeriği 21.05.2024 tarihliydi. ISO içeriğinde "\_manifest" klasörü yoktu. Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim. Böylece herkes bilgilenir.
 7. Bilgilendirme için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi 2024 Mayıs itibariyle ISO larda gözüküyor. Daha önceki ISO larda yok. Nettede bu konuda bir bilgiye ulaşamadım. Ben "ISO içerisindeki dosyaların hash değerini kontrol ediyordan ziyade" sanki "telemetri" uyguluyor gibi düşünmüştüm. ISO içeriğinden silip-silmeyip kurulumları denemek lazım. Ben "\_manifest\spdx_2.2\manifest.spdx.json" dosyasını notepad ile açtım. Birşey anlamadım. Bu arada Microsoft mağazada 14 TL ye "JSON Viewer ve Formatter" satıyor. https://apps.microsoft.com/detail/9p8vrkmmqrt4?hl=tr-tr&gl=TR Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlarda gerek buraya gerekse sohbette bir link açarlarsa herkes bilgilenir. NOT: Konu içeriğine gereksiz bir konu yerleştirmemek için sorduğum soru ile ilgili sohbet kısmına paylaşım açtım. İlgilenenler bu linki takip edebilir.
 8. Merhaba, KingHaze Ustanın gerek işletim sistemi paylaşımlarını gerekse katılımsız program paylaşımlarını çok beğenirim. "Windows 10 Performance Editions 2024 22H2 Hızlı Türkçe Mayıs hem x32 hem x64" paylaşımlarını indirdim henüz kullanmadım. Ancak; şimdiye kadar (yerli-yabancı) başka işletim sistemi ISO larında görmediğim ilk kez bu ISO larda gördüğüm bir hususu sormak istiyorum. ISO içeriğinde bulunan ; "\_manifest\spdx_2.2\manifest.spdx.json" dosyasının işlevi nedir. KingHaze Usta açıklarsa ben ve benim gibi konu hakkında bilgi sahibi olmayanlar bilgileniriz. NOT: Bu arada https://www.turhost.com/blog/json-nedir-ve-ne-icin-kullanilir/ linkinde ".json" dosya türü ile ilgili geniş bilgi verilmiş. Bu konuyu okuduktan sonra "manifest.spdx.json" dosyasının işlevini daha da merak ettim.
 9. Hocam, hoşgeldin. Eline sağlık. Allah yolunu, bahtını açık etsin.
 10. Hocam birde Acronis 2021 ekleseydiniz. Elinize sağlık, teşekkürler.
 11. Hocam, bende onun için istedim. Sizin erişiminiz var zannettim. Sağlık olsun. Teşekkürler.
 12. Hocam, 14 Mayıs 2024 güncellemeli Windows 10 Enterprise 2015 LTSB [Multi39 language] [10240.20651] (x86-x64) sürümü mevcut. Onu da isteriz. 😃
 13. IDM Online'ı unutmayalım, Bence en güzeli o sayılır.
 14. Hocam programın sıkıştırma yöntemini .7z yapabildiniz mi?
 15. Bilgilendirme için teşekkürler. Bu arada bende şöyle bir bilgi vereyim. Driver Yedekleme Ve Geri Yükleme programının varsayılan sıkıştırma yöntemi .zip. Bence 7z sıkıştırma daha az yer kaplıyor. Denemelerimde; .zip dosyası 1.113.882.-kb .rar dosyası 822.388.-kb yer kapladı. .7z dosyası ise 676.599.-kb yer kapladı. Programın sıkıştırma algoritmasının .7z olmasını tavsiye ederim. (7zip zaten ücretsiz)
×
×
 • Create New...