Jump to content

Tv Uyduya Geçmiyor?

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

konu için açılacak başka doğru yer varmıydı sanmıyorum. tv vestel zeon 55 ekran. rizıvır neta. demin kanal d yi göstermeyince uydu normal tv ye geçip kanal d yi izleyeyim dedim. fakat bir daha uyduya geçemedim. önceden tv kumandası ile av a geçip uydu kumandasından kanal seçince hemen uyduya geçiyordu ama ne yapsam geçmedi bu sefer. yardımcı olabilecekmisinz arkadaşlar?

[quote name='yawuz58' date='24 January 2012 - 20:46 ' timestamp='1327437988' post='1145373']
uydu cihazını kapat aç geçmesi lazım
[/quote]

onu denedim o da olmadı. zaten mesele orda sanırım hiç rizıvıra geçmiyor eskiye göre. eskiden mesela 5 dk geri sayıp uydu açılıyordu orayada girmiyor.

Receiver'ı çıkarıp başka TV'ye tak çalıştır. Çanak anten şart değil, sadece TV ekranına receiver ara birimi gelecekmi onu kontrol edeceksin.
Büyük ihtimalle receiver'a bağlı kablolarda bir kısadevre yada kopukluk var. İkinci ihtimal receiver bozuk. Üçüncü ve son ihtimalde TV'nin video devresinde problem var.
Üstte bahsettiğim testi yaparsan problemin ne olduğu anlaşılacaktır (Kablolarıda kontrol edeceksin elbette..).
Edit: Dördüncü ihtimal, kumandanın ilgili tuşu oksitlenmiştir, çalışmayabilir falan.. Fakat çoğunlukla receiver'dan gelen sinyaller TV'leri otomatik video moduna geçirmektedir.

Edited by temmuz

[quote name='temmuz' date='24 January 2012 - 21:26 ' timestamp='1327440406' post='1145405']
Receiver'ı çıkarıp başka TV'ye tak çalıştır. Çanak anten şart değil, sadece TV ekranına receiver ara birimi gelecekmi onu kontrol edeceksin.
Büyük ihtimalle receiver'a bağlı kablolarda bir kısadevre yada kopukluk var. İkinci ihtimal receiver bozuk. Üçüncü ve son ihtimalde TV'nin video devresinde problem var.
Üstte bahsettiğim testi yaparsan problemin ne olduğu anlaşılacaktır (Kablolarıda kontrol edeceksin elbette..).
Edit: Dördüncü ihtimal, kumandanın ilgili tuşu oksitlenmiştir, çalışmayabilir falan.. Fakat çoğunlukla receiver'dan gelen sinyaller TV'leri otomatik video moduna geçirmektedir.
[/quote]

evet sağlam bilgi ama şimdi deneyemem. çünkü babamların tv si. yarın deneyip sonucu yazarım. çok saolun.

[quote name='abdülhey' date='24 January 2012 - 23:39 ' timestamp='1327441199' post='1145412']
evet sağlam bilgi ama şimdi deneyemem. çünkü babamların tv si. yarın deneyip sonucu yazarım. çok saolun.
[/quote]

Receiverin kumandasında TV/SAT tuşu vardır. Bu tuşu deneyin.

[quote name='Berdush_03' date='24 January 2012 - 21:52 ' timestamp='1327441955' post='1145418']
Receiverin kumandasında TV/SAT tuşu vardır. Bu tuşu deneyin.
[/quote]

he ya bu da güzel. tecrübeliler konuştukça aklıma gelmeye başladı evet tv sat tuşunu kullanıyordum böyle durumlarda.

[quote name='temmuz' date='24 January 2012 - 21:26 ' timestamp='1327440406' post='1145405']
[/quote]

1-başka tv de çalışıyor.
2-kumanda da sorun yok.
3-bahse konu tv nin rizıvır girişleri eski anten girişleri gibi ben bunu benim tv nin scart kablosu ile değiştirip denedim. bu sefer uydu tv ve radyosunun sesi geldi ama görüntü yoktu. ne yaptıysam görüntü gelmedi o mavi av ekranında kaldı. sadece seslerini duyabildim. malesef bozukluk rizıvırda veya tv nin video devresinde galiba. yani tamirci olmadan düzelmicek mi? geriye bu ihtimaller kaldı çünkü.

düzeltme: rizıvır da bozukluk olmaz pardon. çünkü benim tv de denediğimde hiç bir sorun yoktu. direkt uyduyu açmıştı. sadece tv nin video devresi kaldı sanırım ihtimal.

Edited by abdülhey

[quote name='abdülhey' date='25 January 2012 - 10:01 ' timestamp='1327478514' post='1145544']
..
3-bahse konu tv nin rizıvır girişleri eski anten girişleri gibi..
..
[/quote]
Babanın receiver-tv bağlantısının video (AV) bağlantısı değilde normal (yani analog karasal anten) bağlantısı olduğu anlaşılıyor. Başka ifade ile balkonlarda ve çatılarda bulunan normal antenlerden gelen kablonun tv'ye yuvarlak tipte (buna RF bağlantısı denir) bağlantı ile bağlandığı anlaşılıyor. Eğer öyleyse bu durumda uydu yayınları zaten video kanalından izlenemez. Senin boş bir kanal seçerek yada en uygunu tv kumandasından 0 (sıfır) numaralı kanalı seçerek orada receiver açık haldeyken sadece receiver kanalını (frekansını) arayarak bunu kaydetmen gerekecek. Uydu yayını kaydedildikten sonra artık hep sıfır numaralı kanaldan uydu kanalları izlenebilir. Uydu kanalları sıfır numaralı tv kanalı değiştirilmeden receiver kumandasından değiştirilir.
Eski uydu yayını kayıtının (uydu frekansının) bir şekilde silindiğini düşünüyorum. Kanal numarası değiştirilmişte olabilir, receiverda özel bir kanal açıldıktan sonra kanallara tek tek bakarak bu öğrenilebilir.
Kolay gelsin.

Edited by temmuz

TV' de birkaç tane AV çıkışı olabilir. Receiver' ın bağlı olmadığı AV kanalına geçersen mavi ekran çıkar. AV1 AV2 gibi. Diğer AV kanalına geçmek için AV tuşuna tekrar basmalısın. Olmadı tekrar yine basmalısın. Yani TV' de kaç tane AV girişi olduğuna bağlı. TV sinyal alamadığı durumda mavi ekran çıkar. Yani video sinyali gelmiyordur. Sarı olan giriş ve çıkışlar video için, kırmızı ve beyaz olanlar ses içindir. Bahsettiğin anten girişine benziyor dediğin yerler tos fiş çıkışları olarak tabir edilir.

Radyofon'un bahsettiği sarı-kırrmızı-beyaz renkli bağlantı sistemine tos yada kompazit bağlantı adı verilir ve sarı video, kırmızı ile beyazda ses bağlantılarıdır. Konuda renkli bağlantı uçlarından bahsedilmediği için buna değinmemiştim ama şayet böyle bir bağlantı varsa gerek receiverde gerekse tv'de renklerin doğru yerlerde olmasına dikkat edilmeli. Yoksa ses geliyor görüntü gelmiyor veya tersi durumlar olabilir.
Bütün bunlara rağmen sen babanın tv'sinde kendi scart kablon ile yeniden bir deneme yapmalısın. Zira ses geldiği halde görüntünün gelmemesindeki sebep, scart uçların receiver ve/veya tv'de tam yerine oturmaması kaynaklı olabilir. Bunada dikkat edilmeli. Birden fazla av kanallarınada tek tek bakılmalı.

Edited by temmuz

ÇÖZÜLDÜ:

ilk önce değiştirdiğimde scart kablosu ile sadece ses gelmişti ikinci kez başka bir şeyi denerken yine scart kabloyla bağlayınca bu sefer düzeldi. o normal anten kablosu ile çalışmadı hiç bir türlü benmi tv de de çalışmadı. gerçi yukarda TEMMUZ kardeş bi şeyler demiş bu konuda ama şu anda kafam almıyor dolu yani eve gidince tekrar okurum :) yeni scart aldım kendiminkini babamın kine taktım.

[quote name='temmuz' date='25 January 2012 - 11:20 ' timestamp='1327490428' post='1145638']
Babanın receiver-tv bağlantısının video (AV) bağlantısı değilde normal (yani analog karasal anten) bağlantısı olduğu anlaşılıyor. Başka ifade ile balkonlarda ve çatılarda bulunan normal antenlerden gelen kablonun tv'ye yuvarlak tipte (buna RF bağlantısı denir) bağlantı ile bağlandığı anlaşılıyor. Eğer öyleyse bu durumda uydu yayınları zaten video kanalından izlenemez. Senin boş bir kanal seçerek yada en uygunu tv kumandasından 0 (sıfır) numaralı kanalı seçerek orada receiver açık haldeyken sadece receiver kanalını (frekansını) arayarak bunu kaydetmen gerekecek. Uydu yayını kaydedildikten sonra artık hep sıfır numaralı kanaldan uydu kanalları izlenebilir. Uydu kanalları sıfır numaralı tv kanalı değiştirilmeden receiver kumandasından değiştirilir.
Eski uydu yayını kayıtının (uydu frekansının) bir şekilde silindiğini düşünüyorum. Kanal numarası değiştirilmişte olabilir, receiverda özel bir kanal açıldıktan sonra kanallara tek tek bakarak bu öğrenilebilir.
Kolay gelsin.
[/quote]

ayrıca bağlantı öyle ama kanalları seyredebiliyorduk. uydu kanallarını yani. ama ilk kurulumu yaptıklarında yanlarında fazla scart kablosu yoktuda onumu takılı bıraktılar sonradan getirmek üzere onu bilmiyorum. böyle olabilir belki.