Jump to content

Direnç Hesaplamada Ohm'un Katmanlarını Gösterme

MasterWoo
 Share

Recommended Posts

Selam arkadaşlar ben direnç hesaplama ile ilgili ufak bir çalışma yapıyorum.İşlerimin yoğun olması nedeniyle çalışmamda ufak bir detayda takıldım ve ilerleyemedim.Sizden ricam direnç hesaplamada direnc'in toplam degerini yani kahve rengi 1 kırmızı 2 çarpanı kırmızı 2 direnç'in değeri 1.2 ohm gibi göstermem gerek yol gösterirseniz sevinirim saygılar

Fizikden hatırladığım kadarıyla bu formülleri kullanıyorduk.Sen hangideğerleri kullanacaksın.Mesela P kullanabilir veya onun yerine E2/R kullanabilirsin.Daha açarsan yardımcı olmaya çalışacağım.

P=güç(watt)
W=joule
T=zaman(saniye)
R=direnç
E=gerilim
I=E/R
P=R.I2
P=E2/R
P=E.I
E=I.R

İşin teknik kısmına girmeyelim arkadaşlar :) girersek zor cıkarız.Şimdi 3 tane değerimiz olsun mesela
[code]
Direncin üzerindeki renkler
1. renk a olsun , 2.renk b olsun 3. renk çarpanı c olsun diyelim
1. ve 2. renk'i alım 3. renk'in değeri ile çarpıp ohm'un katını yazdırcam
örn:
a = 1
b = 2
c = 100

ams'de yazacagım koda göre yazıyorum
deger = a..b*c
deger = 1..2*100 = 1200
direnç değeri ise 1.2kohm dur.
Benim istediğim ise a..b*c işleminden sonra sonuc'u otomatikmen direncin değerine göre atıyorum kiloohm ise kohm ,mega ohm ise mohm yazmasını istiyorum
[/code]
Bir örnek yapabildim siz yorum yazarken ama kafam allak bullak olunca işin içinden cıkamıyorum (Müdür bir yandan pc bir yandan zor yürütüyorum :))
Yaptığım örnek
[quote]
Inputtaki değerler söyle
d1 = 1
d2 = 2
d3 = 100 diyelim

a = Input.GetText("d1")
b = Input.GetText("d2")
c = Input.GetText("d3")
deger = a..b*c
if c ~="100" then
yazdır = Input.SetText("yazdir",a..","..s)
else
yazdır = Input.SetText("yazdir",deger)
[/quote]

[quote name='mcdjkrizantem' date='28 February 2012 - 14:29 ' timestamp='1330432152' post='1162155']
[b]Arkadaşın Biri Senin Yapmak İstediğinin Daha Gelişmişini Yapmış Bi İncele İstersen [/b]

[code]http://cagataybilisim.com/dokuman/Elektronik Paket.exe[/code]
[/quote]
Öncelikle sağol bende ondan yola çıkarak sade ve açıklayıcı yapmayı planlıyorum Allah izin verirse

yahu etrafta media player mı yok bizimkiler sürekli media player yazıyo bırakın adam yapmak istemiş yapsın. destek veremeyecek adam da hazırı var demesin. aslında yapmak istediğin şey basit birşey sen olayın neresinde takıldığını anlat boş vaktim olursa ben bi ara bişiler denerim.