Jump to content

Grub4Dos Konusuna Ait Eski Mesajlar!

Recommended Posts

• Replies 101
  • Created
  • Last Reply

Merhaabaa arkadaşım söylediğiniz yöntemler gayet güzel çalışıyor. Artık daha renkli çok daha işlevsel multiboot CD/DVD/Usb ler yapılacak bununla. Cd ve Usb den GFX menüler sorunsuz çalışıyor acaba GFX menüleri harddiskten açılışta da çalıştırabiliyor musunuz?

@onuchlu

Merhaba.

Tabiki bu gfx menüleri harddisktede kullanabiliriz. Dikkat edersen başlık konuda mevcut ama içerik yok :D

Bir ara bunun ile ilgili de bir anlatım yapıp konuyu biraz genişletmeyi düşünüyorum.

Kısa vade olarak windowsa grub4dos kurulumu, googleden araştırarar kurabilir.

Bu arada grub4dosun eski versiyonlarında grx menuler sorun çıkarabilir. Yeni ve stabil sürümler sorunsuz çalışacaktır.

@onuchlu

Evet gerçekten dolaylı bir yoldan yapmışsın. :)

Hardiske grub4dos kurduysan direkt gfx menüsünü harddiskte bir yere kopyalayıp kullanabilirsin...

Windows üzerine Grub4Dos kurlumu aslında zor bir işlem deyil. Aslında bunun için çok önceden ufak bir autoit çalışmasıda yapmıştık.

Lakin çok uzun süre önce yapılmış bir çalışma olduğu için bazı sorunlar var.

Manuel olarak windows üzerine grub4dos kurmak için grub4dos dosyalaırnı boot sürücüsüne kopyalayın.

Genelde bu sürücü C: sürücüsüdür.

Please register to see this content.

XP -2003 gibi sistemler için gerekli Grub4dos dosyaları grldr ve menu.lst dir. Menu.lst de kodlarımız olacak.

Gfx menü içn gerekli kodları yazarsın.

Sonra XP - 2003 gibi sistemler için; Boot sürücüsünde bulunan boot.ini dosyasını notepad ile açıp son satıra

c:\grldr="Herangi Bir isim"[/CODE]

ekleyin.

Grub4dos kurulumuş olacaktır.

Vista ve Win7 için Grub4Dos kurulumundan ise şimdilik söz ettim. Bazı cracklı windowslarda grub4dos kullanılmış olabiliyor ve böyle olunca sorun çıkıyor.

Uygun olduğum bir zamanda, basit bir autoit çalışmasıyla gerekli bölümü yazmaya çalışacağım.....

Yok arkadaşım sanırım ufak bir yanlış anlaşılma var ; Grub4Dos harddisk üzerinden gayet güzel çalışıyor ancak .iso kalıbında sorunsuz olarak çalışan "gfxmenu = /BOOT/THEME/DENEME.GFX" komutu Harddiskten çalışmıyor.

@onuchlu

Gerçekten çalışması lazım.

gfxmenu = /BOOT/THEME/DENEME.GFX[/CODE]

kodunu kullandığına göre, harddiskindeki bu dosyanın konumuda büyük olması gerekiyor.

Mesela DENEME.GFX dosyan C:\Boot\Theme\DENEME.GFX konumunda ise kullandığın komut yanlış. Tüm dosya konumu büyük harfli olmalı.

Dosyanın gerçek konumunda bir harf bil küçük olsa Gfx menün çalışmaz.

Küçük ve büyük harflere dikkat etmen gerek. İstersen deneme amaçlı DENEME.GFX dosyasını ana dizene atıp

[CODE]gfxmenu = /DENEME.GFX[/CODE]

şeklinde deneyebilrisin.

Tabi bu arada kullandığın grub4dos versiyonuyla alaklı bir sorunda olabilir. Yukarıda verdiğim linkteki dosyayı kullan.

@mahmudem

Aero Studio diyorsun da buraya niye yazıyorsun? Bu konu Aero Studio ile alakalı deyil.

Soruna gelirsek acronislerin ISO içeriğini çıkartmayacaksın. Direkt CD ye atacaksın. Mesela elinde ATIS.ISO dosyan var ve bu dosyan rootta.

[CODE]bcdw /ATIS.ISO[/CODE]

veya

[CODE]isoemu /ATIS.ISO[/CODE]

kullanabilirsin.

Bence grub4dos komutu daha güzel. Ama forumda illegal bir karakter yüzünden düzgün yazamıyorum.

İlgili kod için benim yaptığım yamayı yüklediysen, Aero Studio'yu aç ve Open tuşundan BlueLife_Test.air dosyasını yükle.

Orda Acronis var. Ona çift tıklatıp Grub4dos komutunu görebilirsin......

• 2 hafta sonra ...
"GFX Menu Oluşturmak İçin Kullanılan Dosyalar" ;

http://rapidshare.com/files/263387541/Gfx_Menue_Olu__351_turma.rar.html[/CODE]

"Anlatım Dosyası"(3mb)

[CODE]http://rapidshare.com/files/263389492/Anlat__305_m.rar.html[/CODE]

linkler ölü

• 2 hafta sonra ...

Mantığı kapınca EasyBoot'tan daha kolaymış.

Grub4dos hakkında zaten USB'den XP Kurulumu sayesinde biraz bilgi sahibi olmuştum ve bunu anlatmıştım.

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=64819[/CODE]

Buradaki konuyla harmanlayabilir ve güzel menüler çıkarabilirsiniz.Kolay gelsin.

Ben de EasyBoot yerine bu yöntemi kullanırım artık.

AeroStudio'da bir takım sorunlar mevcut ama ilerki versiyonlarda bu sorunların bir çoğunun düzeltilebileceğini düşünüyorum.

EasyBoot gerçeten tasarımı zor olsada Multiboot konusunda AeroStudio'ya göre sorunsuzluk bakımında önde sayılır.

Tabi burda Grub4Dos ayırmak istiyorum. Çünkü grub4dos gerçekten mantığı kapınca hem Aerostudio, hemde EasyBoot'tan çok daha kolay ve daha işlevseldir.

Belki ilerde Grub4dos için tasarım yapabileceğimiz program veya programları bile görebiliriz. Kim bilir.... :)

Burdaki CD/DVD bölümünde ise, çok eksiklik var. Bir ara düzenlemeyi düşünüyorum.....

selam blue_life. anlatımlar için falan cidden çok uğraşmışsın bravo valla.. herkes gibi benimde kısa bir sorum olacak izninle.

hani windows cd'sini boot ederken bi tuşa bas birader diyo da,basmayınca hdd'den boot ediyo ya, buna da öyle birşey yapabilir miyiz?

şimdi dicen ki "menünün en başına hdd'yi koy lst dosyasından da saniyeni ayarla, otomatik olarak dediğin olmuş olur."

ama benim hdd'de 2 windows yüklü. anladığım kadarıyla lst'e "hdd'den başlat"tan ziyade hdd'nin 1.bölümünden başlat fln diyoruz biz. yanıtlasan da yanıtamasan da şimdiden teşekkür ederim..

As.

Birinci diskteki ana mbr bilgisinden sistemi başlatır. (Önerdiğim ve indirdirdiğiniz *.lst dosasında 10 saniye olarak ayarlı)

chainloader (hd0)+1[/CODE]

Birinci diskin birinci bölümündeki mbr bilgisinden sistemi başlatır.

[CODE]chainloader (hd0,0)+1[/CODE]

Birinci diskin ikinci bölümündeki mbr bilgisinden sistemi başlatır.

[CODE]chainloader (hd0,1)+1[/CODE]

Böyle gidiyor...

Biraz pratik yaparsan hemen kavrarsın.....

s.a arkadaşlar elimde olan xp cd sinin iso sunu aşağıdaki kodlara nasıl yazabilirim

# ===================================

title Windows XP Kurulumu

chainloader /I386/SETUPLDR.BIN || pause --wait=10 I386/SETUPLDR.BIN bulunamadi!

chainloader /I386/SETUPLDR.BIN || chainloader ()

# ===================================

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...