Jump to content

Grub4Dos Konusuna Ait Eski Mesajlar!

Recommended Posts

• Replies 101
  • Created
  • Last Reply

selam arkadaşlar

ben usb boot menüyü kullanarak xp kurulumu için bir boot menu hazırladım güzel oldu yalnız xp boot unu calıstırdıgımda txtsetup.sif hatası aldım googlede yaptığım araştırmalarda ingilizce bir sitede bi kac dosyanın icerisine eklenti yapılmasını anlatıyordu ıslemlerı yapmadan once sizlerden bi fikir almak istedim.

http://www.techspot.com/vb/all/windows/t-116114-How-to-install-and-boot-windows-on-an-external-USB-hard-drive.html[/CODE]

sitenini linki yukardadır

• 2 hafta sonra ...

merhabalar...

öncelikle çalışman için teşekkür ederim. güzel ve emek harcanarak yapılmış bir çalışma...

ben usb multiboot kullanarak sistem kurmaya uğraşıyorum...

usbmenu.lst 'e

title XP Kur

chainloader /I386/SETUPLDR.BIN

boot

komutunu ekleyerek daha önce sitede yayınlanan Evolution Xp'yi usb üzerinden kurdurmaya uğraşıyorum...

senin yayınladığın Usb için Multiboot çalışmandaki root klasörünün içine tüm xp'yi (katılımsız xp) kopyalıyorum, MB_USB programıyla usb'ye yolluyorum, test ekranında yaptığım tüm değişiklikleri görebiliyorum ama sistemi usb'den başlattığım zaman Evolution XP Kur (ben title'den sonra bunu yazmıştım) diyorum ama olmuyor...

bu sistem katılımsız xp'ler için yükleme yapamıyor mu?

ayrıca ben xp dosyalarını root kalsörünün içine atıyorum ama orada ACRONIS klasörü mevcut yani ben de senin hazırladığın taslakta ki gibi xp'yi root klasörü içinde yeni hazırlanan bir klasörün içine mi atmalıyım yoksa root kalasörünün için koplamam yeterli mi?

aldığım hata bu:

adszri.jpg

Arkadaşlar kişisel nedenlerden dolayı nete fazla takılamıyorum. Kusura bakmayın.

Şimdilik tekrar kısa bir açıklama yapım daha sonra vakit bulursam ayrıntılı olrak anlatmaya çalışırım.

Usb harici diskten , usb flash bellekten veya dahili diskten farklı yöntemler ile windows kurulabilmektedir.

Bu konudaki usb ye kurulan grub4dos ile bu işlemi yapmak istersek kısaca;

Vista ve Win7 için;

1 - İlk önce grub4dos'u usb diskimize kuralım. Konudaki ikinci post.

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=100852&view=findpost&p=546769

Ilgili bölüm eğer ntfs olur ise kurulumda sorun çıkabilir. Denemediğim için emin deyilim. Eğer ntfs ile ilgili sorun yaşarsanız, fat32 ilgili bölüme indirdiğiniz paketteki program ile format atıp tekrar denersiniz.

2 - Vista veya Win7 nin kaynak dosyalarını usb diskimizin rootuna (anadizinine) kopyalayalım.

3 - USBMENU.LST dosyamıza uygun komutu yazalım. (Dosya isimlerindeki büyük ve küçük harflere dikkat)

Gerekli komut ilgili lst dosyasında mevcut ama ben yinede yazım.

title Windows vista - Win7 Kurulumu \n Windows Vista - Win7 kurulumu icin BOOTMGR dosyasini onyukler...
chainloader /bootmgr || pause --wait=10 BOOTMGR bulunamadi![/CODE]

[b]Normal veya modifiyeli xp kurlumu için;[/b]

Malesef XP vista veya win7 gibi usb disketn direk önyükleme yapılıp kurulamıyor. Sorun veriyor.

Tabi kaynak dosylarını editleyerek kurulum gerçekleştirebiliriz ama bu yöntem her pc çalışmayacaktır.

Bu nedenle en güzel yöntemi tekrar yazıyorum. Bu yöntemi defalarca denedim ve herangi bir sorun yok!

En son yiyenimin bilgisayarındaki CD sürücüsü arızalı olduğundan bir flash disk ile kurulum yaptım ve şuanda sorunsuz çalışıyor.

Neyse fazla uzatmadan gerekli adımları biraz daha ayrıntılı olarak yazım....

1 - İlk önce grub4dos'u usb diskimize kuralım. Konudaki ikinci post.

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=100852&view=findpost&p=546769

2 - Bir livexp bulup bunu kurduğumuz grub4dos'a entegre edelim. Yani en basit olarak Hiren BootCD yi internetten indirip konuda anlatıldığı gibi usb diskinize kurabiliriz.

Hiren BootCD'de bulunan MiniXP gibi bir live sistem gerekli.

3 - Usb diskimizde herangi bir isimde bir klasör açalım. Mesela XPKUR olsun. XP kaynak dosyalarının tamamını burya kopyalayalım. (I386 vs vs...)

4 - WinNT Setup programını indirip usb diskimize kopyalayalım.

İndirme linki;

Programı yazan arkadaşın ilgili konusu;

Please register to see this content.

5 - Şimdi bilgisayarımızı yeniden başlatıp, usb diskimize eklediğimiz Hiren BootCD deki MiniXP' yi başlatalım. (Rame yüklenmesi sisteminize göre bir kaç dakika alabilir).

MiniXP açılınca XP kurmak istediğimiz diskimiz MiniXP de görünmüyorsa; en basit olarak bilgisayarı yeniden başlatıp anakartımızın biosundan ahciyi disable yaparak MiniXP yi tekrar başlatalım.

6 - Eğer kurmak istediğiniz sürücüye format atmak istiyorsanız ilgili sürücüye sağ tıklatıp formatınızı atın.

7 - Şimdi daha önceden usb mize kopyadığımız WinNT Setup programını çalıştıralım.

sshot-10.png

Birinci kutudan usb diskimizde bulunan XP kurunun bulunduğu klasörü seçelim. Yani XPKUR klasörü.

Diğer iki kutu ise kurulum yapılacak sürücümüz olacak.

Eğer modifiyeli bir XP kuruyorsak Unattend tıkı işaretli olmalıdır. Ve ilgili kutudaki dosya konumu doğru yazmalıdır.

Zaten yeni sürümde otomatik algılıyordu.

Son kontrollerimizi yapıp Setup tuşuna basarak gerekli dosyaların kopyalanmasını bekliyoruz.

Kopyalama bitince uyarı mesajı gelecektir. Uyarı mesajından sonra sisteminizi yeniden başlatın ve flash diskinizide çıkarın.

Gerisi normal bir kurulum şeklindedir.....

Kolay gelsin....

Bir ara daha ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalışırım....

Deneyen arkadaşlar, olumlu olumsuz yorum yazarsa sevinirim..... Kolay gelsin.......

• 3 hafta sonra ...

Sevgili Bluelife,

Çok özel ve zor bir konuda harika işler çıkarmışmıssın, eline sağlık.

Multiboot sistemler hazırlayıp paylaşan biri olarak utanarak söyleyeyim ama "komut sistemine alışık olmayanlar için gerçekten zor meseleler".

Kısaca; Easyboot ile hazırladığım cd ve dvd sistemleri için bana hep sorulan şey "Multiboot cd ya da dvdyi usb flash bellekten çalıştırabilirmiyiz?". oldu.

Gfx menü görsellik falan da istemiyor çoğu arkadaş. benim imzamdaki sistemlerde xp, hiren ve acronis; dvd de ise +win7 de var sadece.

Denedim ama olmadı. Basitçe böyle bir sistemi usb belleğe nasıl aktarabiliriz.

HAKLI olarak zaten anlattım diyebilirsiniz? Belki de "Multiboot for dummies" diye başlık açmak gerkecek :)

@senol1234

İso dosyası oluşturmak için konudaki verdiğm linkte bulunan içerikte hatalı kısımlar gördüm. Lakin çokta önemli bir sorunda yoktu.

Yakın bir zamanda, tekrar gözden geçip tekrar link vereceğim. Belki uygun vakit bulabilirsem bu gün paketi hazırlayabilirim.

@DownloadMustGoOn

Grub4dos mantığını anlayınca okadarda zor deyil. Mesela diyelim ornek bir disket veya disk imajını çalıştırmanın kodu, diğer disket ve disk imajını çalıştırabiliyor.

Direkt bir iso dosyasını çalıştırma kodunun örneği uygun diğer iso dosyalarını çalıştırabiliyor.

Zaten önyükleme kodu çok basit. (chainloader).

Evet easybootta çok güzel bir önyükleyici. Ama grub4dos kadar fazla seçeni yok. Grub4dos çok hızlı gelişiyor. Vede CD/DVD/Local HDD/Usb depolama birimleri gibi farklı depolama birimlerinde sorunsuz çalışabilyor.

Ayrıca en güzel özelliklerinden biride, istediğimiz zaman menüye doğrudan müdehale edebilmek. Bence bu çok büyük bir kolaylık ve güzel bir özellik.

Usbden çalıştırma istediğin bileşenlere gelirsek;

En fazla sorun çıkaran bileşen tabiki XP oluyor.

Tabi bir çok yöntem ile XP kurulabiliyor....

Flash diskin cip bilgisiyle oynamadan xp kuru çalıştırmak istersen...

Çalışan yöntemler...

1. En güzel yöntem bir minixp üzerinden xp kuru çalıştırmak...

2.Xp dosyalarını editleyip xp kuru direkt flash diskten başlatmak. Ama bu yöntem her pc de düzgün çalışmayacaktır.

3.XP kuru dos ortamından başlatmak. Böyle olursa xp kurda kurulum yükseltme silinmemiş olması lazım. Ayrıca dos ortamında xp kur için Ntfs sorunu vardır. Çok güzel bir yöntem deyil açıkçası.

4. XP kur iso dosyasını rame yükleyip ramden xp kuru normal başlatmak... Gerçekten ilginç ve güzel bir yöntem ama XP nin iso dosyası rame yüklenirken çok uzun vakit alıyor. Bu olayda bu yöntemi baltalıyor. Ama gelişmeye açık bir seçenek... İleriye doğru daha güzel gelişmeler olabilir.

Aklıma gelen yöntemler bu. Ben ihtiyacım olunca birinci yöntemi kullanıyorum. Birinci yöntemde de hirendeki minixp işimi görüyor...

Hiren veya acronis gibi bileşenler zaten çalışıyor.

Vista + Win7 meselesine gelirsek; bu bileşenlerde gördüğüm kadarıyla çalışıyor. Ama ben denemdim... Açıkçası..

Yani en sorunlu XP öne çıkıyor....

Konudaki usb bölümünde XP hariç diğer bilşenler için gerekli kodlar bulunmaktadır...

Xp içinde benim kullandığım yöntem;

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=100852&view=findpost&p=616156

Usb paketine gelirsek, denediğim bir çok pc sorun çıkmadı. Ama bu her pc sorunsuz olacak diye bir şey yok. Qemu ile tesler her zaman gerçeği yansıtmayabilir.

Bu yüzden gerçek pc de bire bir testler yapmak lazım. Ayrıca anakartımızın biosunun flash diskimizi, hdd olarak algılaması gerekiyor.

Eğer hdd olarak algılamaz ise; Grub4dos menüsü çalışsa bile sorunlar çıkabilir...

Çok uzattım heralde... (: Kolay gelsin.....

Arkadaşlar CD/DVD paketini güncelleyip linkini kullanıma açtım...

Lakin ufak tefek bazı noksanlar bulunmakta... Buna rağmen şuanki halini sorunsuz bir şekilde kullanabilrisiniz.

Kısa bir zaman diliminde düzenleyip tekrar upload edeceğim... Tabi konuda da ilerleyen günlerde düzenlemeler olacaktır..

Saygılar.......

yeni paketi kullandım ve denedim.xp gayet güzel şekilde kuruldu.windows 7 pakete ekledim. kurulum sırasında dosya genişletilmesi ve dosya kopyalanmasından sonra bilgisayar kapanıp ilk açılmasında şöyle bir mesaj yazarak açılmıyor. missing ile başlayan bir mesaj yazıyor kuruluma devam etmiyor.Bu neden olabilir acaba cevaplar isen sevinirim.gayet güzel bir anlatım olmuş.Ben ayrıca USB flash bellek ile xp ve windows 7 kurmak istiyorum yeni paketini bekliyorum.Şu an ki pakette menü gelmeden direkt olarak windows 7 kurulumuna geçiyor.Yeni usb anlatım paketini bekliyorum. Kolay gelsin.

Birinci ihtimal oluşturduğun iso dosyası normal bir dvd ye sığmayacak kadar büyüktü.

Ve böyle olunca iso dosyası tam olarak dvd ye yazılamadı. Eksik yazıldı

Paketteki iso_burner programı uyarı vermeden yazabildiği kadar yazıyor malesef.

Iso dosyanın boyutunu kontrol et lütfen...

Aslında güzel bir program ama bu yanı gerçekten kötü.

ImgBurn gibi bir programda eklemek istemedim.

Basit bir iso dosyası yazdırmak için çok teferruatlı olacaktı...

Usb paketine gelirsek, usb disk veya flash belleğine başarılı bir şekilde grub4dosu kurup, başlatabilirsen Win7 kurulumunu gerçekleştirebilirsin diye düşünüyorum.

Gerekli komut zaten *.lst dosyasında yazılıydı.

Windows XP kurulumundan ise daa önce bahsetmiştim..

Benim kullandığım yöntem...

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=100852&view=findpost&p=616156

Tabi farklı yöntemler de mevcut...

Öncelikle blue_life arkadaşımıza böyle bir çalışmadan dolayı teşekkür ederim...

Sormak istediğim bir şey var.Bu paketin içerisinde Norton ghost 11.5 var ben bu programın Multi boot CD/DVD içerisindeki çalışmasından sonra kapandığında CD/DVD nin nasıl reboot ettigini merak etmiştim.Programı biraz araştırdım ve Norton ghost imajını Ultraiso ile açıp Autoexec.bat dosyasını incelediğimde en altta Restart.com adlı bir MS-Dos uygulamasının Programı yönlendirdiğini gördüm.

Bu Restart.com uygulamasını blue_life arkadaşımız kendi hazırlamış.

Şİmdi sormak istediğim şey şu.Bu com uzantılı uygulamaları nasıl hazırlarız.Bununla ilgili bir program varmıdır.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

iso dosyam 3.79GB büyüklüğünde içerisinde xp sp3 wpı driverpakcs+windows 7 +Hirens boot 10+acronis 10 + ghost 11.5 programları var

8 gb kingston DataTraveler 2.0 usb flash belleğim var.B u usb flash belleğe kurmak istedim.Acaba 8 gb olması nedeniyle olabilirmi. genelde 4 gb usb bellekler için anlatımlar var.Bu nedenle sadece windows 7 direk kuruluma geçiyor olabilir. usb beleğe kurabilirsen güzel olacak usb güncellemeni bekliyorum.Emeğin için teşekkürler.

@refiktalas

Restart.com ben yazmadım ama birazcık modifiye etmiştim. MS-DOS için com uzantılı bir uygulama hazırlamayı inan bilmiyorum. :)

Yardımcı olamadığım için kusura bakma.

@erdal1555

Konudaki anlatılan iso oluşturma yöntemi CD/DVD için geçerlidir.

Diğer usb yöntemini denemelisin. Konudaki anlatılan usb yönteminde herangi bir kapasite sorunu olmaz.

Evet Usb paketinin güncellenmesi gerekiyor. Ama bu aralar biraz askında kalacak gibi... Tabi bu haliylede sorunsuz kullanabilirsiniz..

Kolay gelsin....

Usb paketi ve ilgili yazı güncellenmiştir. Ama halen ilgili pakette ve yazıda eksiklikler bulunmaktadır.

Buna rağmen önceki paketten daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

Uygun bir vakitte, ilgili program tekrar gözden geçirilecektir. Ayrıca vakit buldukça yazıyı bitirmeyi düşünüyorum.

Tabi bir çok arkadaş usb diskten XP kurulumunda sorun yaşıyor... Uygun bir vakitte videolu veyahut resimli bir anlatıp yapacağım....

Tekrar kolay gelsin..

Eklemek istediğin erd comander versiyonunu yazmamışsın ama büyük ihtimal...

Kısa komut olarak,

title Erd Commander
chainloader /I386/SETUPLDR.BIN[/CODE]

Biraz daha uzun ve hata olunca mesaj görüntülemek için,

[CODE]title Erd Commander
ls /I386/SETUPLDR.BIN || pause --wait=5 I386/SETUPLDR.BIN bulunamadi!
chainloader /I386/SETUPLDR.BIN || chainloader ()[/CODE]

komutunu kullanabilirsin. Eğer XP kurulumu ekleyeceksen, Xp kurulumun konumunu değiştirebilrisin.

Kolay gelsin.....

Düzeltme: Bir üst mesajımdaki verdiğim bilgiler CD/DVD paketi içindir.

Usb veyahut HDD üzerinde büyük ihtimal sorun verir.

Usb veyahut HDD için iso yöntemlerini denemek lazım...

Bu arada Windows bölümü kısmen eklenmiştir ve tavsiye ederim...

Aralıklar ile bölümdeki yazı değiştirilecektir....

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=100852&view=findpost&p=552906

--------------------

|^^^^^^^^^^^^\ ||\

|_ TEŞEKKÜRLER _| ||´""|""\___

| _____________ l | |__|__|___|)

(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)

Yalnız konuyu bir düzenlerseniz 19'' monitörüm var ona bile sığmıyor.Sol tarafı görsem sağ taraf gözükmüyor,

sağa çeksem sol taraf gözükmüyor.

blue_life öncelikle çalışmaların için teşekkür ederim gerçketen başarlı ve kolay bir yöntem flash belleğime senin verdiğin menu listlerle eksiksiz bir şekilde uyguladım gayet iyi çalışıyor HBCD mini xp , ghost vs herşey çalışıyor tek bir problemim var HBCD menüsünde herhangibir programı çalıştırdığım zaman

creating 100mb ram drive as R:

extracting files to R:

loading mause ... installed at ps/2

DOSKEY installed

diyor ve dik bir pencerede "AUTO,QCDROM,OAKCDROM vs bir liste çıkartıyor AUTO yu seçtiğim zaman

loading cdrom driver 000000 loading cdrom driver

!! HBCD Folder Not Found !! do you want to try again diye bir uyarı veriyor yes dediğim zaman tekrar başa dönüyor diğer seçenekleri seçtiğimde ise yine olmuyor sorun acaba nerede uğraşmama rağmen bulamadım HBCD 9.8 VE 10.0 sürümlerinde denedim sonuç aynı başka bir pc dede denedim yine aynı ama HBCD yi daha önce aynı flash bellekle aynı bilgisayarda çalıştırmıştım sadece yöntem olarak

Please register to see this content.
buradakileri ve sanırım HBCD 9.6 türkçe sürümünü kullanmıştım yardımcı olursanız çok sevinirim.

adszjjq.jpg

adsz2j.jpg

Flash diskin veyahut usb harici diskindeki ilgili bölüm ntfs ise, bundan kaynaklanmış olabilir.

Bunun için paketteki bulunan HIREN10.DSK dosyasını kullanabilirsin.

Bu yöntemi denediysen ve başarısız olduysan tekrar yaz....

İlgili bölümde nasıl bir hazırlık yapılacağı yazıyordu...

Kolay gelsin..

sanırım sorunu çözdüm :lol: flash belleği formatlamadan dosya sistemini fat32 den ntfs ye convert etmiştim daha sonra tekrar fat32 ye biçimlendirmeden convertledim bundan dolayı olmuş olabilir yardımların için teşekkürler şimdi deneyemiyorum çünki flash belleğimi dün kaybettim bu 4. oluyor sanırım şimdi yazma korumalı twinmos z4 serisi diskler hoşuma gitti onlardan alıp tekrar deneyeceğim incelemelerinde yorumlar çok olumsuz yazma ve okuma hızları çok düşük ama yazma koruması olan ve 16gb olan başka bir bellek bulamadım belki bu konudada bir önerin olur yazma koruması için bir yöntem bulmuştum E: /G everyone:R böyle bir komutla bunu ntfs dosya sistemli bir flash bellekte denedim sonuç kısmen başarılı ama bu sadece index kısmında yazmaya karşı koruma sağladı alt klasörlerde yine dosya ekeleyebiliyordum sanırım bu autorun virüslerden korunmanın tek yolu böyle yazma ve silme korumalı bir flash bellek edinmek heleki son günlerde sality.NAR virüsleri sağ olsun insanın çalışma isteğini bile yitiriyor. ilgin için tekrar teşekkürler.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...