Jump to content

Kendini Geliştirmek

rev6
 Share

Recommended Posts

Herkese iyi akşamlar

Ben üniversite birinci sınıfı bitirmek üzere olan bir öğrenciyim,bölümüm rahat bir bölüm ve iş garantlili bir bölüm bu yönden kafam rahat ama rahat diyede dersleri önemsemezlik yaptığım felan yok kaldı ki mezun olduktan sonra yüksek lisans yapıp uzmanlaşmak gibi hedefim var.Asıl sorunumuza gelelim söylediğim gibi üniversitemin ilk yılı bitiyor geriye dönüp baktığım bu ilk yılın bana aslında pekte fazla birşey katmadığını fark ettim.Utangaç biriyim herkesle muhabbet edemiyor,bildiğim konularda bile muhabbet ortamına girdiğim de kelimeler dilime dolanıyor,bu yüzden kızlarla bile düzgün muhabbet kuramıyorum aslında düzgün olmasını bırak muhabbet bile başlatamıyorum sene başından beri abartısız söylüyorum 10 dan fazla kızdan teklif aldım kimini kendim reddettim kiminde bu özelliğimden dolayı ne yapacağımı şaşırıp kaldım ve öyle sap gibi duruyorum.Artık birşeyleri değiştirip kendimi geliştirip bu saçma tabuları kırıp kendimi aşmak istiyorum.Siz değerleri büyüklerimden üniversite hayatında insan nasıl kendini geliştirip topluma kazandırır,vizyon sahibi,gelecek planları yapar öğrenmek istiyorum.Birçok kişisel gelişimcini yazısını okudum ama hepsi aynı şeyleri anlatıyor.Ben gerçekten tecrübe edinmiş yaşamış görmüş geçirmiş büyüklerimin fikirlerini merak ediyorum.

eğer gerçekten dediğin gibiysen öyle kal daha iyi buna emin ol
okulunu bitir işini kur kendin gibi bir kız bul yuvanı kur
illa istediğin gibi olmak istersen çalışma hayatına atılınca
görürsün insanların nekadar yobaz bencil küfürlü konuşmalar
bayanlara laf atmalar bunlardan sonra şimdiki gibi kalırsan
iyi yani kıymetini bil bu halinin

Yawuz58 arkadaşa kulak ver bence. Çünkü benzer durumda olan birkaç tanıdık genç o açılma sürecine girdikten sonra fena dağıldı. Ok yaydan çıkınca hangi mesafeye kadar gider, bilinmez. Durmayı bilen de oluyor ama duramayanlardan olmak ihtimali de var.

[quote name='tolgahan4499' date='25 May 2012 - 22:39 ' timestamp='1337978340' post='1205064']
Aynı bensin ya Aynıııı okurken sankı yazıyı kendım yazdım sandım :)
[/quote]

sen ne yapmayı düşünüyorsun peki bir planın varmı :)

Bu gibi bi sorunun cevabını forumda bulamazsın.Bu sorunun tek cevabını sen bulacaksın.Ve benden tavsiye ötekiler gibi olmak belki iyi bir şey değildir, yada ötekiler senin gibi olmak istiyodur.Kız arkadaş olayını ise hiç takma bak 19 yıl oldu sap gibi dolaşıyorum hala :D Okulunda başarılar ;)

Merhaba, kız arkadaş konusun da bence hiçbir problem yok -nasıl evleneceğimiz kız için ailesini, kızın çevresini araştırıyoruz ve ilerde ciddi bir ilişkin olduğunda playboy'un önde gideni demelerindense hiç bi kızla görmedim demeleri çok daha iyi.. Okul hayatında nasıl bi çevren var bilemem ama olabildiğince sosyal bi çevre edinmeni öneririm, sadece laklak muabbeti yapandan bahsetmiyorum her konu tanıdığın olması iyidir.. Gelişim kitaplarında hiç birşeyi başaramamış bir kişinin kitabı daha bana denk gelmedi, bu yüzden her zaman kendi yaptıklarını örnek gösterirler bu da kişiye göre bakış açısı kattığından genellemede faydalı olduğunu düşünmüyorum.. Bıranşın ney bilmiyorum ama bıranşınla ilgili köklü bi firma ile bağ kurmanı öneririm, zamanla orası olmasa bile tercih şansın olur..

[i]Üniversite hatalarımı anlatim;[/i]
-Okulda çevrem yoktu (selamlaştığım toplam 15-20 kişi vardır) bu yüzden zamanı geldiğinde okul bitince ne yapcam planında çok zorlandım.
-Bilgisayar Müh. okuyordum ve Müh. diplomasına çok güvendim, bunun yerine yazılım ve network eğitimleri alıp kendime güvenmem gerekiyordu (okuldan sonra 1,5 yıl kaybım oldu bu yüzden)

Kız arkadaş konusunu kafaya çok takıyorsan, belki biraz saçma gelebilir ama bayan "kanka" tabirinle samimi bir arkadaşın varsa bu konu da sana dış göz olur, kendini daha rahat hissedebilirsin..

Evet, rev6 Kardeşim.. bence diyer kardeşlerimizin de dediği gibi.. aynı düzenini korumalısın bence, bak bende üniversiteye başlıyacam şu anda lise son sınıftayım, sana diyeceğim aynı ruh halini koruman, ağır başlı olman, sakın ama sakın boş konuşma çünkü boş konuşursan kızlar senden soğuyabilir.. soğuk kanlı ol biraz ama biraz yani arkadaş ortamında sakın kendini içine kapanık gösterme, iyi arkadaş çevren olsun üniversitede, sosyal ol, girgeç ol, gir direk mevzuya ;) heyecan yapma.. konuşurken utanma, soğuk bir nefes al, ne olacak kardeşim benim sen rahat ol sana kimsenin kötü vs.. bişeyler yaptığı falan, filan yok, o yüzden sen rahat ol, kasma kendini.. utanma sen konuşurken ortam heyecanlansın.. kafanada bu kadar takma bu durumları, kuruntu yapma. Sana sadece diyeceğim efendi ol, saygıdan kusur etme.. heyecan yapma, arkadaş ortamında o anda kimse bişeyler konuşmuyorsa direk sen gir mevzuya ama boş konuşma.. soğuk kanlı ol, ağır başlı ol, utangaçlık yapma.. özellikle kızlardan. :D

Şimdilik diyebileceklerim bu kadar, gerisi sana kalmış.. bir sıkıntın olursa bizlere yani tnctr ailesine sorman yeterli... :D

Edited by croteam

kizlar teklif ediyormus dedikleri yer gercekten varmis :D

Universite klupleri bu isler icin bicilmis kaftandir. Ilgi alanina giren kluplere gidip uye ol (misal muzik klubu, frp klubu, tiyatro klubu ...). Oradaki insanlarla ortak yonleriniz olacagi icin laf lafi acar bulbul gibi konusursun.

kardeşim benden de sana tavsiyem kesinlikle değişmeye çalışma utangaçlık kötü bişiy değil tam aksine bir isanda olması gereken önemli özelliklerden biridir.. çünkü şunu unutma ki haya Allah tandır...
ne mutlu senin gibi olan ve öyle kalan kardeşlerimize.. Rabbim şaşırtmasın inş..

utangaçlık nedir ya öyle güzel bir şeymiş gibi pohpohlayıp anlatmışlar rahatça konuşabilmenin mevcut kurulu düzendeki halini söylüyorum kapitalist düzende paran varsa rahatsındır kişisel kurslara gidersin rahatça gezer tozarsın olay biter

[quote name='CuMHuR01' date='25 May 2012 - 23:53 ' timestamp='1337982815' post='1205100']
Merhaba, kız arkadaş konusun da bence hiçbir problem yok -nasıl evleneceğimiz kız için ailesini, kızın çevresini araştırıyoruz ve ilerde ciddi bir ilişkin olduğunda playboy'un önde gideni demelerindense hiç bi kızla görmedim demeleri çok daha iyi.. Okul hayatında nasıl bi çevren var bilemem ama olabildiğince sosyal bi çevre edinmeni öneririm, sadece laklak muabbeti yapandan bahsetmiyorum her konu tanıdığın olması iyidir.. Gelişim kitaplarında hiç birşeyi başaramamış bir kişinin kitabı daha bana denk gelmedi, bu yüzden her zaman kendi yaptıklarını örnek gösterirler bu da kişiye göre bakış açısı kattığından genellemede faydalı olduğunu düşünmüyorum.. Bıranşın ney bilmiyorum ama bıranşınla ilgili köklü bi firma ile bağ kurmanı öneririm, zamanla orası olmasa bile tercih şansın olur..

[i]Üniversite hatalarımı anlatim;[/i]
-Okulda çevrem yoktu (selamlaştığım toplam 15-20 kişi vardır) bu yüzden zamanı geldiğinde okul bitince ne yapcam planında çok zorlandım.
-Bilgisayar Müh. okuyordum ve Müh. diplomasına çok güvendim, bunun yerine yazılım ve network eğitimleri alıp kendime güvenmem gerekiyordu (okuldan sonra 1,5 yıl kaybım oldu bu yüzden)

Kız arkadaş konusunu kafaya çok takıyorsan, belki biraz saçma gelebilir ama bayan "kanka" tabirinle samimi bir arkadaşın varsa bu konu da sana dış göz olur, kendini daha rahat hissedebilirsin..
[/quote]

[quote name='cumman' date='25 May 2012 - 23:57 ' timestamp='1337983054' post='1205103']
kizlar teklif ediyormus dedikleri yer gercekten varmis :D

Universite klupleri bu isler icin bicilmis kaftandir. Ilgi alanina giren kluplere gidip uye ol (misal muzik klubu, frp klubu, tiyatro klubu ...). Oradaki insanlarla ortak yonleriniz olacagi icin laf lafi acar bulbul gibi konusursun.
[/quote]

Bu arkadaşların tavsiyesi benim gibi bu sene Allah nasip ederse üniversiteye başlayacaklar içinde iyi oldu :)