Jump to content

Cpu Ledi

mert.0698
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar bugün pc topladım amd fx x8 8150 3.6 ghz 4gb kinston tek modül ram 300 watt psu asus m5a97evo anakart asus nvidia gt430 pc yi topladım herşey normal pc açıldı 64 bit format attım win7 oyun açtım oynadım baktım pcnin kasası çok ısınmıştı işlemcidendir diye açtım macun sürdüm daha sonra pc yi taktım anakart üzerindeki cpu led kırmızı yanıyor hiç sönmüyor ekrana hiç görüntü gelmiyor. Sorun nedendir?

cpu led yoktur bildiğim kadarıyla hdd led var bide power led var power led bilgisayar açık olduğu sürece devamlı yanar
hdd led ise işlem yaptıkça yanar söner devamlı yanarsa sorun var demektir macun işlemcinin ana karttaki temas yerlerine akmış olmasın
bide ekran kartını sök tekrar tak

benim bildiğim Amd işlemciler çok çabuk ısınır ve pc kapanır 300walt çok az 400-450walt güç kaynağı alırsan pc in mükemmel çalışır diğer parçaların sorun çıkarıcağını zannetmiyorum fazla kurcalama bence

32 bit windows7 yükle 64 bit bazı bilgisayarlarda sorun yaratıyor

Edited by TheKingston

güzel kardeşim sen 8 çekirdek işlemci takmışsın çeker 110 vwatt
gtx serisi ekran karı takmışsın çeker 120 watt.
bunun hddsi var oda 60 watt çekse; güç kaynağın sınıra gelmiş olur. kaldı ki amdler zorlanınca 140 watta kadar çıkıyor. ekran kartları da öyle.
sana kim dedi bu kasaya 300 watt psu tak diye. işlemcine güç gitmiyor. bu da işlemcini zorluyor. hemen kapat bilgisayarı git en az 400 wattlık bir şey tak. dua et de şilemcine zarar vermiş olmayasın.

Edited by yasayanolu

Asus Q-Led olarak adlandırdığı debug ( hata ) denetim ledlerini anakartlar üzerine yerleştirmiş durumda. CPU Q-Led kırmızı ise Hatalı overclock, aşırı veya düşük voltaj, CPU Fan bağlantı sorunu gibi nedenlerden dolayı kırmızıya döner. İlk önce BIOS reset atarak işleme başla, sonra CPU ve soğutucu bloğun yerine tam olarak oturup oturmadığını kontrol et, son olarakta CPU power ve CPU soğutucusunun anakart bağlantılarını kontrol et. İşlemcinin yanacağını sanmıyorum, ancak o sistem için 300 Watt güç kaynağı oldukça az. 500+ Watt bir güç kaynağı almanı tavsiye ederim.

Haydi kolay gele !

[quote name='mert.0698' date='17 June 2012 - 22:17 ' timestamp='1339964220' post='1213046']
Arkadaşlar sorunu çözdüm herkese teşekkürler cpu ya giden kabloyu takmayı unutmuşum. Makina gayet rahat çalışıyor 2 adet fan taktım hiç bir sıkıntısı yok şuan :D :D :D :D :D
[/quote]

Gülmekten öldüm :D :D :D :D

[quote name='TheKingston' date='17 June 2012 - 22:51 ' timestamp='1339966268' post='1213057']
Gülmekten öldüm :D :D :D :D
[/quote]

Bende katılıyorum bende gülmekten öldüm :D fark ettiğimde dediğim şey şuydu "Allah belanı versin bu muydu sorun"

[quote name='mert.0698' date='17 June 2012 - 23:17 ' timestamp='1339964220' post='1213046']
Arkadaşlar sorunu çözdüm herkese teşekkürler cpu ya giden kabloyu takmayı unutmuşum. Makina gayet rahat çalışıyor 2 adet fan taktım hiç bir sıkıntısı yok şuan :D :D :D :D :D
[/quote]

[size="5"][img]http://www.tnctr.com/public/style_emoticons/default/trollfeys.png[/img][/size]

[quote name='safkanturk' date='18 June 2012 - 20:18 ' timestamp='1340043519' post='1213289']
Sorun kesinlikle güç kaynağından. Amd fx. işlemcili öyle bir sistemi 300 watt kaldırmaz. 300 watt pentium 4 ler içindir. Minimum 500 watt bir güç kaynağı takmalısınız. Ama tabiki daha yüksek bir güç kaynağı daha iyidir.
[/quote]
la sorunu çözdüm diyom akıllı daha sorun güç kaynağından diyon pc goç gibi çalışıyor. :D :D

• 1 ay sonra...

sevgili mert.0698; konuyu gezinirken okudum. Aynı işlemci kullanıcısıyım, bir sistem ağ uzmanı olarak kullanım amacım 8 çekirdek ile sanal kullanım. Performans açısından mükemmel bir işlemcidir yalnız ciddi bir ısınma ve enerji problemi vardır! Sen sorunu çözdüğünü düşünüyorsun, fakat sorun çözülmemiş. Şuanlık 3 nedenden sorunla karşılaşmıyorsun. Bunlar; işlemcinin 1 çekirdeğini kullanıyorsun, anakartının kuzey köprü soğutucuları sağlam destek veriyor ve muhtemelen elektrik akımın sabit. İşlemcini kaybetmek istemiyorsan uygun bir zamanında 600 wat bir power al. Sana şu örneği vereğim ben pcyi vatandan aldım orada adamlar 500-550 yeterli dedi ve ben yetmez dedim şarta girdik adamlar 500 wat taktı ve kurduk çalıştı msconfig den işlemcinin 8 çekirdeğini devreye soktuk resetledik pc açılmadı :)

hayrını gör kardeşim sadece iyiliğini düşünerek yazdım.

saygılarımla..

Edited by crazzy_mahir