Jump to content

Windows Kurulum Hatası

sk1993
 Share

Recommended Posts

Merhaba,
Bilgisayarıma Windows 7 kurmak için kurulumu başlattım ve C sürücüsünü biçimlendirdim. "Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk GPT bölümü stilinde." hatasını alınca da C sürücüsünü yeniden oluşturmak üzere sildim ancak yeniden oluşturmayı da başaramadım. Ayrılmamış alanda yeni sürücü tuşuna basıp alanını belirliyorum ancak tamam tuşuna basınca hiçbir hata vermeden aynı şekilde kalıyor. Kurulum DVD'si üstünden beceremeyince Hiren's Boot CD buldum ancak onda da ne yapacağımı bilemedim. Bir çok partition programı vardı. Bölümlemeyi buldum ancak GPT-MBR dönüştürmeyi bulamadım.
D sürücüsünde çokça bilgim var ve mümkünse kaybetmemeyi istiyorum. En kısa şekilde nasıl Windows yükleyebilirim? Şu an bilgisayarsız kaldım.
Not: Laptop olduğu için harddiski başka bilgisayara takamıyorum. Windows kurulu olmadığı için komut istemini açamıyorum. Elimde XP cd'leri var ama sanırım SATA destekli olmadıkları için stop 0x00007b hatası verdiler.

[quote name='sk1993' date='12 July 2012 - 22:32 ' timestamp='1342132368' post='1220995']
Merhaba,
Bilgisayarıma Windows 7 kurmak için kurulumu başlattım ve C sürücüsünü biçimlendirdim. "Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk GPT bölümü stilinde." hatasını alınca da C sürücüsünü yeniden oluşturmak üzere sildim ancak yeniden oluşturmayı da başaramadım. Ayrılmamış alanda yeni sürücü tuşuna basıp alanını belirliyorum ancak tamam tuşuna basınca hiçbir hata vermeden aynı şekilde kalıyor. Kurulum DVD'si üstünden beceremeyince Hiren's Boot CD buldum ancak onda da ne yapacağımı bilemedim. Bir çok partition programı vardı. Bölümlemeyi buldum ancak GPT-MBR dönüştürmeyi bulamadım.
D sürücüsünde çokça bilgim var ve mümkünse kaybetmemeyi istiyorum. En kısa şekilde nasıl Windows yükleyebilirim? Şu an bilgisayarsız kaldım.
Not: Laptop olduğu için harddiski başka bilgisayara takamıyorum. Windows kurulu olmadığı için komut istemini açamıyorum. Elimde XP cd'leri var ama sanırım SATA destekli olmadıkları için stop 0x00007b hatası verdiler.
[/quote]

[font="Tahoma"][color="#000080"]Cd'den veya Usb 'den çalışan bir işletim sistemi ile bu çözülür öncelikle madem D:\ portition'unda verileriniz var onları yedeklemenizde fayda var windows olması şart değil ise size ubuntu işletim sistemi ile sisteminizi Live CD ile açıp disklerinizdeki verilerini backup'lamanız daha akıllıca olacaktır daha sonra windows kurulumuna bu işlemlerden sonra devam edersiniz [tnctr='http://www.tnctr.com/topic/200903-ubuntu-1204-precise-pangolin-final/page__view__findpost__p__1195753']Ubuntu için bu başlığa göz atınız[/tnctr] Alternatif olarakda [tnctr='http://www.tnctr.com/topic/164293-acronis-true-image-home-2011-v14-build-6942-final/page__view__findpost__p__1159992']Acronis true image[/tnctr] ile sisteminizdeki verilerinizi yedekleyebilirsiniz saygılarımla.[/color][/font]

Edited by forjest

Aslında sorunum yedekleme değil onları yedekledim. Ancak verdiği soruna karşılık nasıl Windows yükleyebilirim bunu bilmiyorum :) Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk GPT bölümü stilinde. Bu hatanın üstesinden nasıl gelebilirim?

Elindeki Hiren's Boot CD'nin sürümünü bilmediğim için kesin birşey söyleyemem ancak içerisinde DOS programları var ise şu şekilde yardımcı olabilirim.

[list][*]Hiren's boot CD ile bilgisayarı başlat[/list]
[list][*]DOS programlarını seç[/list]
[list][*]Partition Tools seç[/list]
[list][*]GParted Partition Editor'ü seç (Bu arayüz kullanan bir GPT oluşturma ve silme programıdır)[/list]
[list][*]Disk üzerindeki bölümler görüntülenecek, Windows kuracağın bölümü işaretle ve DELETE ile sil ve sonra APPLY ile silme işlemini onayla[/list]
[list][*]Silme işlemi gerçekleştiğinde bölümlenmemiş alanı zaten göreceksin, bölümlenmemiş alanı işaretleyerek CREATE PARTITION TABLE ile yeni bölüm oluşturma işlemini başlat ve NTFS şeklinde bir bölüm oluştur ve oluşturma işlemini onaylamak için APPLY de[/list]

işlem bu kadar. Daha sonra Windows kurma işlemini tekrardan başlatabilirsin. NTFS bölüm oluşturmada herhangi bir hata ile karşılaşır isen Gparted Partition Editor'de bölümü FAT32 olarak biçimlendir. Sonra Windows kurulumu esnasında bölümü silerek NTFS olarak yeniden bölüm oluşturabilirsin. Bazen NTFS bölüm oluşturmada sıkıntı yaratabiliyor Gparted Partition Editor.

Haydi kolay gele !