Jump to content

Nokia’nın Son Çaresi Android Mi?

Cyph3r
 Share

Recommended Posts

[b]Nokia’nın son çaresi Android işletim sistemi kullanmak mı?[/b]

[img]http://www.androidturkiye.net/wp-content/uploads/2012/07/nokia-android.jpg[/img]

Finlandıya merkezli telefon üreticisi Nokia 2012 2. çeyrek mali durumunu açıkladı. Rakamlar yine zarar gösteriyor ve 2011′in 4 katı oranında. Tam 1 milyar Amerikan doları. Bilindiği gibi Nokia’nın mali sıkıntı sorunu yeni değil. Şirket Symbian’dan Windows Mobile işletim sistemine geçiş yaptığı Şubat 2011′den bu yana %80 oranında değer kaybetti.

Aslına bakarsanız Nokia sağlam, tasarımı güzel ve güvenilir cihazlar üretmeye devam ediyor. Fakat sorun işletim sistemi tercihinden kaynaklanıyor. Özellile Windows Mobile tercihinde dikkat çekilmesi gereken bir nokta var. Büyük telefon üreticilerinden hiçbiri böyle bir seçim yapmadı. Avrupa’da hizmet veren pekçok GSM operatörü aynı konuda hemfikir: Android işletim sistemi kullanan bir Nokia Lumia çok daha kolay satılırdı. Amerika’da da durum farklı değil. Yılın ilk 6 ayında Amerika’da satılan 123 milyon cep telefonundan sadece 5 milyona yakını Windows Phone.

Nokia sürekli zarar açıklarken ve sürekli telefon satıcı listesinde geriye düşerken tutunabileceği can simidinin sadece Android işletim sistemi olduğunu söyleyebiliriz.

Bu kararı vermek için belki de tamamen dibe vurmayı bekliyorlar. Yada Nokia Windows Phone için çizilen gelecek başarılara umutla bağlanacak. Çünkü işletim sistemi pazarında Apple ve Google 2 büyük oyuncu olarak yanlarına yeni bir arkadaş istemiyorlar. Fakat Nokia Lumia’da son yaşanan güncelleme sorunu bu umutları azaltıyor.

2011 yılında Nokia CEO’su çalışanlarına şunları söylemişti: Yanan bir platform üzerindeyiz ve cesur bir sıçrama için henüz vaktimiz var. Bu vakit daralıyor.

Kaynak
[spoiler]http://www.androidturkiye.net/[/spoiler]

nokia'yı bilmemde samsung her türlü elektronik eşyada üstünlüğünü ispatladı ispatlıyor. Bir ürünüde beğenilmemeye dursun. Cep telinden tut netbookuna tvsinden tut beyaz eşyaya kadar. Tebrikler samsung. :clapping: :good:

Edited by sere

[quote name='6489426' date='21 July 2012 - 23:19 ' timestamp='1342905567' post='1223425']
Eğer nokia microsofttan da umduğunu bulamazsa ben androidli nokiaların geleceğini düşünüyorum. Çırpınıyor nokia.
[/quote]
androidli cihazlar pazarda işi götürdü götürüyor e haliyle android IN symbian ve windows OUT :good:

[quote name='6489426' date='21 July 2012 - 23:26 ' timestamp='1342905987' post='1223431']
Apple'nin sistemi de unutmamak gerek tabii
[/quote]
ynen hacı herkes hazıra konarken apple kendi ürettiği OS ile zirveye oynuyor :clapping:

[quote name='mstfckmk' date='22 July 2012 - 03:00 ' timestamp='1342915231' post='1223464']
Nokia N9'un donanımını güçlendirip android olarak piyasaya sürsün düşünmem alırım :)
[/quote]
[b]N9 a android 4.1 port edildi zaten.

Kaynak
[code]http://www.androidmekani.com/android-4-1-1-jelly-bean-nokia-n9a-port-edildi/[/code]

Bence nokia MeeGo işletim sistemini bitirmekle çok büyük bir hata yaptı.MeeGo ya devam etseydi belki ios ve androide yaklaşamazdı ama yinede çok büyük kullanıcı kitlesine ulaşırdı.Bu nedenle Nokianın android kullanmamasını tebrik ediyorum.[/b]