Jump to content

Windows 8′de Yeni Bir Aktivasyon

lamont
 Share

Recommended Posts

[img]http://www.hardwaremania.com/wp-content/uploads/2012/08/win8-oem-aktivasyon.jpg[/img]

Windows’un OEM versiyonlarında artık aynı seri numarası ile aktivasyon yapılamayacak, zira Microsoft yeni işletim sisteminde yeni bir aktivasyon işlemi kullanacak. OEM Activation 3.0 (OA3.0) adı verilen yeni aktivasyon standardı, bir önceki Windows aktivasyon özelliklerinden farklı olara OEM firmalarının her seferinde doğrudan Microsoft’tan ürün anahtarı almalarını öngörüyor.
OA süreci, PC üreticilerinin aktivasyonu yapılmış Windows kopyalarının cihazlarla önyükleme yapılmış olarak kullanıcıya ulaştırılmasını sağlıyor. Böylece kullanıcı bilgisayarını açtığında aktivasyon işlemlerini gerçekleştirmesi gerekmiyor. Hackerlar da zaten bu OEM aktivasyon sürecinden faydalanarak Windows korsan kopyalarını etkinleştirecek yordamlar geliştiriyorlar.
Ancak Microsoft bu kez yazılım korsanlığı ile savaşmak için farklı bir yöntem kullanacak. Microsoft’tan sızdırıldığı belirtilen slaytlarda eski ve yeni sistemin farkları görüntüleniyor. Yazılım korsanlığını ortaya çıkarabilmek için Microsoft, her donanım derlemesi ile uyumlu bir kod üzerinden benzersiz bir Windows 8 ürün anahtarı üretiyor ve sistemin BIOS yazılımına gömüyor. Böylece aynı üreticinin tüm Windows kopyaları aynı ürün anahtarına sahip olmak yerine benzersiz bir ürün anahtarına sahip oluyor.
Yeni OA sistemi ile OEM üreticileri, üretim raporlarını ve lisanslama dataylarını da Microsoft’a göndermek durumunda kalacak. Cihazlarda ayrıca artık “Orijinal Microsoft” etiketi bulunmak zorunda. Kullanılmayan ürün anahtarları ise gerçek zamanlı olarak Microsoft’a geri gönderilecek. Yani OEM üreticileri ve Microsoft ürün anahtarlarını dijital olarak değiş-tokuş yapacak.

bakalım win8 için loader nasıl olacak ben developer studio 2006 ile loader yapmaya çalışacagım umarım başarrım bu sefer işmizi daha zor olacak

loader çalışırda update yazmaz sadece aktivasyon için kullanılır xp azmı updatesiz kullandık onuluturk haklısın kardeş ubuntu linux kullanmak mantıklı fakat ev kullanıcıları için sıkıntı ...
[b] [/b]

Edited by lamont

kenan update yapılabilir etkinleştirme gidiyo ama yeniden aktif yapılıyor... yani aslında şuan sadece 4 güncelleme geldi win 8 e güncellemelerden sonra aktivasyon yapılıp kullanılır yada dediğim gibi yeni update olsa bile yeniden etkinleştirme yapıyor....

[quote][color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]Yazılım korsanlığını ortaya çıkarabilmek için Microsoft, her donanım derlemesi ile uyumlu bir kod üzerinden benzersiz bir Windows 8 ürün anahtarı üretiyor ve sistemin BIOS yazılımına gömüyor.[/font][/color][/quote]
sanki daha önce mezara gömüyordu [img]http://www.tnctr.com//public/style_emoticons/default/thumbsdown.gif[/img]

bırakın bu işleri devlet su işleri. daha önce ntfs dosya şifreleme sistemini şimdi bu anahtarlara uygulamaya başlamışlar.. bence bunlar asıl yayınlamak istedikleri işletim sisteminden önce son testlerini bu win8 de deniyorlar. hatta alternatifini de üretmişlerdir. bu tutmazsa diğerini uygulayacaklar,tutarsa diğerini saklayacaklar [img]http://www.tnctr.com//public/style_emoticons/default/dj.gif[/img]

bence bu aktivasyonda sistemide çözüm degil çünkü komutlarla yapılmaycak hiç bir şey yok xp de 2006 yılında korsan lisans ile bir dll dosyası sayesinde update yapabiliyorduk dll adını unuttum şimdi ama bunun içinde bir çözüm bulunacaktır mutlaka bekleyelim görelim...

Edited by lamont

[quote name='destroychip' timestamp='1351765256' post='1252365']
sanki daha önce mezara gömüyordu [img]http://www.tnctr.com//public/style_emoticons/default/thumbsdown.gif[/img]

bırakın bu işleri devlet su işleri. daha önce ntfs dosya şifreleme sistemini şimdi bu anahtarlara uygulamaya başlamışlar.. bence bunlar asıl yayınlamak istedikleri işletim sisteminden önce son testlerini bu win8 de deniyorlar. hatta alternatifini de üretmişlerdir. bu tutmazsa diğerini uygulayacaklar,tutarsa diğerini saklayacaklar [img]http://www.tnctr.com//public/style_emoticons/default/dj.gif[/img]
[/quote]
kardeşim FBI ajanı gibisin ya kim neyi saklıyo sallama yorumlar yapıyon microsoft 3 sene de bi sistem çıkarır bunun neyi gizli neyi saklı tutsada bu tutmasada bu...

[quote name='destroychip' timestamp='1351765256' post='1252365']

[/quote]

Yahu adamları gözümüzde o kadar büyütmüşüzki yok bunun ötesinde 3-5 versiyon ötesini üretmişlerde saklıyorlarmış. Ben bunlara inanmıyorum. Çünkü kendileri bile çoğu konuda sıkıntı çekiyorlar. Eğer dediğin gibi olsa, öte versiyonlarını kullanarak bugünkü sıkıntılarını aşmada bu imkanını kullanırdı. Bu her konu içinde geçerli araba,telefon vb. gibi.

[quote name='safranos' timestamp='1351723934' post='1252267']
kenan update yapılabilir etkinleştirme gidiyo ama yeniden aktif yapılıyor... yani aslında şuan sadece 4 güncelleme geldi win 8 e güncellemelerden sonra aktivasyon yapılıp kullanılır yada dediğim gibi yeni update olsa bile yeniden etkinleştirme yapıyor....
[/quote]

[b]Aynen abi katılıyorum... Eğer etkinleştirme bu şekilde çözüldü ise şimdilik yapcak bişe yok... :) SKYPE ile etkinleştirme olayı bitti gibi bişe zaten... Güncelleme Yapıp etkinleştirdikten sonra bir daha güncelleme yapayı versinler yenisi çıkana kadar... ;)[/b]

• Moderator

Bazı şeylerin farkında değiliz hala millet olarak.Microsoft istese teknolojik olarak sistemini bedava kullandırtmaz.Bütçesiyle ve prestijiyle bir bakıma devlet gücündedir.Evet insanoğlu açık bulur bir şekilde ama ms bunu istese bir şekilde kapatır updateyi sistem açılışına zorunlu koyar bir şey yapar tamamen sistemi kontrollü verebilir.Bu şirket politikasıyla alakalı bir olay eğer tamamen aktivasyon olayını kapatırsa millet bedava sistemlere kayar paralı sistemi kimse genel anlamda kullanmak istemez çünkü alternatifi vardır linux gibi.Ms sadece sistemiyle para kazanmıyor yazılımları, uygulamaları vs. bunlarla da para kazanıyor.Adama bakıyorsun sistemi illegal ama almış orijinal ofis kullanıyor veya farklı bir uygulama kullanıyor; bu sadece sistem ayağı olan bir politika değil yazılım dünyası vs. hepsini etkiliyor.Şahsi düşüncemde aktivasyon olayınında geç gelmesi satış piyasasının oturmasıyla alakalı şu sıra sıkı denetim vardır .Yalnız sistem tam piyasaya oturunca kontrolü zorlaşacağından cracker arkadaşlarda piyasaya o zaman çıkacaktır.Genelde bu böyle olur.

Eğer ms crack açıklarını kapatmaya çalışsa emin olun crackerlarda her yerde aktivasyon paylaşımında bulunmaz.Çünkü her seferinde yakalanan açıklar sistemi yavaş yavaş lisans noktası bakımından kusursuz noktaya taşır.Milyar dolarrlık şirket iki adam tutsa ünlü warezlerdeki aktivasyon paylaşımlarını ve olaylarını gözden geçirtse bu şekilde aktivasyon olacağını düşünebilir misiniz?Hadi oldu yakalanması kolay mı olur zor mu bu da farklı bir açı.Bu arada w8'i daha hiç denemedim ama bazı yerlerde sistem pre-cracked olarak sunulmuş; belkide aktivasyon vardır ama elit forumlarda bazı üyeler arasında dolaşıyordur.(Crack dünyasını bilen bu forumları bilir)Daz el atmasa bile aktivasyona emin olun Ruslar halleder politika bakımından Abd'ye sanalda da karşı ve en çok darbeyi vuran ülkedir.

• 1 yıl yıl...

illa uzman görüsüne gerek yok bios icine slic denilen sistemin bineral kodlama oldugunu biliyoruz artık uefi secure bioslar var biosu önyükleme ile virtual uefi secure haline getirip uefiden sonra devreye giricek 2. bir bios ile sistemin donanım ve yazımlımları yanlıs bilgilerle kodlanıp serverlere yollanabilir ki kaldıki su an ki sistem yöneticilerininde deneme asamasında oldugu budur fakat bunu yapabilirlersede uefiye patch atılması gerekecektir cünkü ayrıca secure sistemide kırılmıs olucaktır yani 1 tasta 2 kus