Jump to content

Klasörlerin Kısayolunu Oluşturan Virüs?

kara-okyanus
 Share

Recommended Posts

[size=5][font='comic sans ms', cursive]Merhaba, bir arkadaşın flash belleğini bilgisayarıma taktım ve flash bellekteki görünen ilk klasörler kısayol şeklinde idi.Tıklandığında yeni bir pencere şeklinde açılıyordu. İşimi halledip flash belleği çıkardığımda harici hardikteki klasörler kısayola dönüştü. Klasör seçeneklerinden varsayılanı yükle felan gibi benzer şeyler yaptım ama değiştiremedim bir türlü. İnternette biraz araştırma yapınca böyle bir virüsden bahsediliyordu. İlk başta klasörleri kısayol yapıyor sonra da görünmez yapıyormuş sonra da başka şeyler...Sizden ricam:[/font][/size]
[size=5][font='comic sans ms', cursive] *Klasörleri nasıl eski haline getirebilirim?[/font][/size]
[size=5][font='comic sans ms', cursive] *Eğer böyle bir virüs bulaşmışsa nasıl kurtulabilirim?[/font][/size]

Evet, tahmin ettiğim şey ise virüs bulaşmış. İlk önce klasör seçeneklerinden gizli dosya ve klasörleri gösteri seçiniz. Bu virüs dosya ve klasörlerinizi gizleyerek aynı isimde exe uzantılı dosyalar oluşturuyor. Daha sonra bu gizlenmiş dosya ve klasörlere sağ tıklayarak özelliklerinden gizli thick'ini kaldırın ya da içindekilerini kopyalayarak kurtarın. Daha sonra ise Kaspersky ya da eset ile taratarak daha sonra ise Malwarebytes' ile taratarak bu illetten kurtulabilirsiniz.

[quote name='helehoyni' timestamp='1352483049' post='1254531']
Evet, tahmin ettiğim şey ise virüs bulaşmış. İlk önce klasör seçeneklerinden gizli dosya ve klasörleri gösteri seçiniz. Bu virüs dosya ve klasörlerinizi gizleyerek aynı isimde exe uzantılı dosyalar oluşturuyor. Daha sonra bu gizlenmiş dosya ve klasörlere sağ tıklayarak özelliklerinden gizli thick'ini kaldırın ya da içindekilerini kopyalayarak kurtarın. Daha sonra ise Kaspersky ya da eset ile taratarak daha sonra ise Malwarebytes' ile taratarak bu illetten kurtulabilirsiniz.
[/quote]

[font="comic sans ms, cursive"][size="4"]Hard-diskim yetersiz olduğu için harici hard-disk kullanıyorum. Dolayısıyla içindeki verileri kopyalayacak yerim yok. Google' da biraz daha araştırma yapınca [/size][/font][color=#FF0000][font='comic sans ms', cursive][size=5]virüs[/size][/font][/color][font="comic sans ms, cursive"][size="4"] olduğuna bende emin oldum. Klasör seçenekleri zaten tüm gizli klasörleri göster şeklinde olduğu için pek bir şey değişmiyor. Verilerim kaybolmadan virüsü temizlemem lazım ama anti-virüs ler pek işe yaramıyor diyorlar. Bir kaç yerde "[/size][/font][color=#FF0000][font='comic sans ms', cursive][size=5]attrib -h -r -s /s /d g:\*.*[/size][/font][/color][font="comic sans ms, cursive"][size="4"]" şeklindeki bir komutu "[/size][/font][color=#FF0000][font='comic sans ms', cursive][size=5]cmd[/size][/font][/color][font="comic sans ms, cursive"][size="4"]" içinde yazıp enter'layınca düzelir falan gibi şeyler yazıyordu ama güvenemedim. Buradan medet umuyorum hala.[/size][/font]

[quote name='HalilYanar' timestamp='1352484755' post='1254549']
Başlat > Çalıştır > Cmd > attrib -r -a -s -h *.* /s /d

F diski için cmd açtıktan sonra F: yazıp entere bastıkdan sonra yazarsanız işe yarıyacaktır. attrib -r -a -s -h *.* /s /d
[/quote]

Dediğinizi yaptım ilk F: enter sonra [color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]attrib -r -a -s -h *.* /s /d y yazıp enter ladım fakat işe yaramadı malesef.[/font][/color]

[quote name='kafkas066' timestamp='1352489188' post='1254583']
hartdiskini çıkar başka bir PC de harici olarak tak onda virüs taraması yap yüksek ihtimalle düzelir.
[/quote]

Şu anda virüs, harici hard-diskte (normal hard-diskte sorun yok gibi şimdilik).Virüs taraması yaptım ve virüsler tespit edildi. Harici hard-diskin (western digital) içindeki kendi dosyalarından (wd_mac_tools.lnk vb.) bir kaçını deneme amaçlı ani-virüs (AVG anti-virüs) ile temizle ("seçileni kaldır") dedim. Fakat bu sefer de sadece virüs değil, ilgili klasörlerde toptan gitti.

*Virüsü silmek isterken dosyalarım da gitsin istemiyorum. Başka bir çözüm önerisi olan var mı?

[quote name='HalilYanar' timestamp='1352491876' post='1254602']
Dosyaları silmeden temizle vardır.
[/quote]

[size=5]Seçilenleri temizle dedim bütün hard-disk boşaldı. Gizli dosya ve klasörleri göster seçeneği işaretli olduğu halde hiç bir şey görünmüyordu. "kill_autorun_vbs.bat" diye bir şey yükledim (2 kere tıklayınca açılmama falan gibi bir sorun olduğunda kullanmıştım diye hatırlıyorum bu dosyayı). Şimdi sadece gizli klasör olarak görünüyor mevcut dosyalarım. [/size]

[size=5]*Gizli dosya olarak değilde eski halinde görünmesini nasıl sağlayabilirim? (gizli dosya işareti kaldırılamıyor).[/size]
[size=5]*Virüsler kasada ama sadece virüs şeklinde kasada mı emin değilim.Yani kasayı boşaltırsam tüm her şey gider mi?[/size]
[size=5]*Bu "[/size]kill_autorun_vbs.bat" [size=5]denen dosyayı açtıktan sonra bir çok görünmeyen dosyalar görünmeye başladı.Örneğin bir klasörde "desktop.info", "folder" yazan dosyalar yada gizlenmiş resimler ("AlbumArt...") daha önceden olmayan dosyalar görünmeye başladı.Bunları nasıl düzeltebilirim?[/size]

Dosyaların silinmez merak etme sen benim verdiğim komutu neden kullanmadın!
başlat
çalıştır
cmd
f:
[color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif][size=3][background=rgb(247, 247, 247)]attrib -h -r -s -a [/background][/size][/font][/color][color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif][size=3][background=rgb(247, 247, 247)] /s /d[/background][/size][/font][/color]
[color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif][size=3][background=rgb(247, 247, 247)]aynen yap...[/background][/size][/font][/color]

[quote name='exalted55' timestamp='1352495652' post='1254625']
Dosyaların silinmez merak etme sen benim verdiğim komutu neden kullanmadın!
başlat
çalıştır
cmd
f:
[color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif][size=3][background=rgb(247, 247, 247)]attrib -h -r -s -a [/background][/size][/font][/color][color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif][size=3][background=rgb(247, 247, 247)] /s /d[/background][/size][/font][/color]
[color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif][size=3][background=rgb(247, 247, 247)]aynen yap...[/background][/size][/font][/color]
[/quote]
Defalarca kez yaptım ama etki etmedi malesef. Şimdi anti-virüs ile kısayol etkisinden kurtuldum bir şekilde ama klasörler "gizli" konumuna geçti ve değiştirilemiyor. Bir de yukarıda bahsettiğim .bat uzantılı dosyanın çıkardığı sorunlar var.

Arkadaşlar aynısını yazmış ama belki bu şekilde işe yarayabilir. Bendede aynı sorun olduğunda önce virüs programıyla virüsleri temizleyip sonra direk flaşımda sakladığım bat dosyasını çalıştırıyorum düzeliyor.

[CODE]attrib /d /s -h -r -s[/CODE]
bu kodu notdefterine yapıştırıp .bat dosyası olarak kaydet sonrada bu dosyayı klasörlerin gizli olduğu dizinde çalıştır. Eğer virüsü temzilemeden bu işlemi yaparsanız zaten 2-3 saniye sonra yada başka dizine girip çıktığınızda klaösrlerin tekrardan gizlendiğini ve exe lerin oluştuğunu göreceksiniz.